Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej?

Tłumaczenie: Ewa Wojtych
Seria: Mistrzowie Psychologii
Wydawnictwo: Smak Słowa
The Geography of Thought. How Asians and Westerners Think Differently ...and Why
czupirek

Czy miejsce, w którym żyjemy, wpływa na nasz sposób myślenia? Dlaczego ludziom z różnych kultur tak trudno jest się porozumieć? W jakim stopniu o tym, kim jesteśmy, decyduje geografia? „Geografia myślenia” to książka, w której w niezwykle interesujący sposób przeanalizowane są tajniki ludzkiego myślenia, a dokładniej - różnice w sposobie pojmowania świata i myślenia o drugim człowieku...

Czy miejsce, w którym żyjemy, wpływa na nasz sposób myślenia?

Dlaczego ludziom z różnych kultur tak trudno jest się porozumieć?

W jakim stopniu o tym, kim jesteśmy, decyduje geografia?

„Geografia myślenia” to książka, w której w niezwykle interesujący sposób przeanalizowane są tajniki ludzkiego myślenia, a dokładniej - różnice w sposobie pojmowania świata i myślenia o drugim człowieku uwarunkowane kulturowo. Okazuje się, że miejsce, w którym mieszkamy, wychowujemy się, wywiera olbrzymi wpływ na to, jak myślimy i kim dzięki temu jesteśmy. W dobie nieustających konfliktów, spowodowanych często właśnie nieporozumieniami na tle kulturowym, książka ta może stanowić rodzaj przewodnika, klucza do zrozumienia zagadki człowieka w świecie pełnym różnorodności - pięknej, lecz zarazem niebezpiecznej.

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

Ludi | 2014-05-07
Na półkach: Przeczytane, Studia
Przeczytana: 07 maja 2014

Świetna książka, uświadamia pewne rzeczy, o których się do tej pory nawet nie pomyślało, a są przecież bardzo ważne - wystarczy ją przeczytać (a czyta się szybko i dobrze), żeby raz na zawsze wyrzucić mit starego Chińczyka posiadającego wiedzę niedostępną nikomu i zbędną dumę z zachodniej logiczności myślenia... oraz wiele innych tego typu schematów. Pozycja według mnie bardzo ciekawa nie tylko dla psychologów, ale też dla ludzi interesujących się azjatycką kulturą, oraz wszystkich tych, którzy lubią rozumieć, dlaczego ludzie tak bardzo różnią się w swoim myśleniu i uzdolnieniach - w tym wydaniu, na tle kulturowo - poznawczym. Polecam.

Kiwi_potworne | 2012-01-08
Przeczytana: 14 grudnia 2011

Przełomowa publikacja, poparta dowodami naukowymi. Otwiera oczy na wpływ kultury i środowiska na sposób w jaki postrzegamy Świat. My (?) ludzie Zachodu i nasze wszechobecne JA oraz ludzie wschodu postrzegający w kontekście relacji. Zachodni elementarz zaczyna się od np. "Ala ma kota" - dla Chińczyka to obce kulturowo. Chińczyk zaczyna edukację od relacji: "Starszy brat opiekuje się młodszym bratem". Inny przykład: Kura, krowa i trawa. Które z tych trzech elementów połączyłbyś w parę? Kura i krowa? Myślisz kategoriami - jak na Zachodzie. Krowa i trawa - myślisz jak Azjata.

Zachód kocha polemikę. To spuścizna starożytnej Grecji. Azja nie dopuszcza jej. Tu ważna jest harmonia a nie denerwowanie innych. Dopasowanie się a nie indywidualna wolność i ekspresja. Praca zespołowa a nie samotne dobywanie szczytów. Idealny Świat? Może, gdyby nie to, że to dzięki polemicznej pasji rozwinęła się nauka.

I tak można by w nieskończoność ale lepiej przeczytać opracowanie Richarda E. Nisbett-a.

czerwiec | 2014-09-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Chcesz poczytać sobie o nas i o „tych drugich”? Porzuć nadzieję. Żaden z nas Zachód, stoimy okrakiem na dwóch ruchomych płytach. Zachodniej z jej logiką formalną oraz podejściem obiektowym i indywidualistycznym. I wschodniej opierającej się na dążeniu do harmonii, podejściu kontekstualnym i relacyjnym.

Ileż to może tworzyć napięć i nieadekwatnych oczekiwań, kiedy ktoś nie zdaje sobie sprawy z tego, że próbuje zastosować na raz oba kierunki, a przy tym w zachodni, logiczny sposób (podświadomie) nie zgadza się na sprzeczność. Może byłoby sensowne wsparcie wschodniego podejscia, które potrafi godzić sprzeczności, w jakiś holistyczny (dialektyczny? tfu!) sposób? Nie namawiam tutaj do rezygnacji z kulturowego pogranicza, bo to nawet nie bardzo leży w naszej gestii, ale do czegoś w rodzaju ćwiczeń myślowych. Ale ćwiczenia to znowu nie ta książka, trzeba je odpracować samemu.

No to czym jest „Geografia myślenia”? Amerykańską publikacją popularnonaukową. Niewątpliwie ciekawą, a do tego...

GZal | 2016-05-03

Zabawne było również to usilne szukanie liniowych i niemal zerojedynkowych zależności. Z jednej strony właśnie o tym pisze, że to cecha zachodniego myślenia, a z drugiej pozwala sobie na różne absurdalne uproszczenia. Od ponad dwudziestu lat pracuję w branży finansowej, w której jedną z aktywności są “analizy”. Najczęściej te analizy są opisywaniem po fakcie zdarzeń: ceny na giełdzie wzrosły ponieważ podano dane o inflacji. Takie wyjaśnianie świata jest absurdalnie głupie. Liczba danych wpływających na zachowania cen jest niemal nieograniczona, więc próba wyjaśniania każdego zachowania pojedynczym zdarzeniem jest niemądra. Przez całą lekturę książki Nisbetta odnosiłem wrażenie, że on robi to samo – dopasowuje wyniki do tezy.

więcej:

Anna Koniec | 2016-12-09
Przeczytana: marzec 2016

Książka sprawnie napisana i na pewno ma do zaoferowania trochę świeżych przemyśleń na temat podstawowych różnic między głównymi założeniami filozofii Wschodu i filozofii Zachodu.

Zdarzają się lapsusy stylistyczne, czasem też autor zbyt zdecyowanie stwierdza: Wschód myśli tak, a Zachod - inaczej. Jednak główne założenia dotyczące niewątpliwyh różnic obu systemów myślowych, jak i rozważania na temat możliwego powodu pojawienia się tych różnic (grecy - wolni, niespetani zbyt mocno państwowością rolnicy, pasterze, zależni przede wszystkim od sił przyrody vs. stłoczeni w wsiach i miastach mocno rodzinni Chińczycy, których możliwości powodzennia w życiu zależały od tego, jak dobrze odnajdują się w sytuacjach społecznych) - są bez wątpienia warte przejrzenia.

Bezkrytycznie przyjąć wszystkiego tu nie należy, ale - na pewno jest to ciekawy punkt widzenia.

Zabrakło przypisów i dokładniejszego odniesienia do badań.

Patsy | 2018-04-01
Przeczytana: 18 lutego 2018

Muszę przyznać, że lektura ta mimo ciekawego tematu okazała się dość męcząca. Informacje w niej zawarte są naprawdę fascynujące, jednak, czy to przez styl pisarski, czy przez ich ilość, nie mogłam zbyt długo skupić się na lekturze bez odpływania w jakieś dalekie od lektury zakamarki mojej wyobraźni. Przez to, czytanie tej książki zajęło mi więcej czasu niżbym sobie tego życzyła. Na szczęście, tak jak wspomniałam, temat przedstawiony przez Nisbetta jest bardzo interesujący i myślę, że zaintrygowałby tych z Was, którzy interesują się psychologią, kulturą, czy filozofią :).

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

lobo_tommy | 2016-03-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBook, 2016
Przeczytana: 09 marca 2016

Fakty przedstawione w tej pozycji są ciekawe, ale do jej końca może dotrwać ktoś kto obcował z pracami naukowymi. Niestety nie jest napisana przystępnie dla przeciętnego czytelnika. Wygląda to tak jakby ktoś zaadaptował na książkę prace doktorską, łagodząc "naukowość" ale nie pomyślał o człowieku z poza kręgu tzw. geeków. Każdy rozdział przypomina kalkę poprzedniego, tylko temat się zmienia. Naprawdę warto zapoznać się z wnioskami autora opisującymi zasadnicze różnice w myśleniu ludzi wschodu i zachodu. Z tym, że trochę trzeba się ponudzić czasem.

książek: 1970
Tinkerbelle | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

Chociaż była to dość ciężka lektura, zdecydowanie jestem na tak. Otwiera oczy. Takich rzeczy powinno się nauczać w szkole. Empatia i rozumienie, że nie wszyscy jesteśmy odlani z jednego szablonu.
Momentami było za sucho, naukowo.

Ryszard Derdzinski | 2012-06-26

Świetna książka o różnicach w myśleniu między Zachodem i Wschodem. Oraz o tym, że katolicka Polska świetnie mieści się między tymi dwiema skrajnościami.

Gazela123 | 2017-09-24

Świetna książka uświadamiająca róźnice, pozwala wczuć się w sposób myślenia zarówno ludzi Wchodu, jak i Zachodu. Tłumaczy przyczyny możliwych napięć pomiędzy nimi oraz sposoby dzięki którym można je złagodzić.