Bitwa w tramwaju

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Opowiadania przedwojenne / Wiech". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
satyra
ciarach

Jego inwencja językowa jest niebywała. To niewątpliwie jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, choć często niedoceniany przez elity. Za to uwielbiany przez czytelników. I tak jest do dziś. 1 tom opowiadań przedwojennych, najbardziej warszawskiego z warszawskich pisarzy. Wiech jednakowo zachwyca już czwarte pokolenie Polaków. Przedtem dziadków i rodziców. Teraz znowu dzieci i wnuków....

Przedtem dziadków i rodziców. Teraz znowu dzieci i wnuków. Pokładamy się ze śmiechu i zarazem ciarki nas przechodzą. Przedwojenne opowiadania. Przedwojenna jakość.

źródło opisu: Wydawnictwo Vis A Vis/Etiuda, 2004

źródło okładki: http://www.etiuda.net

Kinga | 2012-01-01

A ja przy każdym zbiorku anegdot Wiecha zaśmiewałam się do łez, chociaż to ani morału, ani puenty często nie miało. To sam język tak działa! Gwara warszawska i charakterystyczne powiedzonka - nieśmiertelne "przypuszczam, że wątpię" - sprawiają, że tę (i każdą inną) "książkie" Wiecha warto przeczytać.

ciarach | 2011-05-17
Na półkach: Niedoczytane, Przeczytane
Przeczytana: 17 maja 2011

Anegdotki napisane starą warszawską gwarą. Jeśli chodzi o język - ciekawe. Natomiast humor zupełnie mnie nie pociągał, dlatego odłożyłem na stare lata. Bo mam wrażenie, że wówczas mogą mnie te historie śmieszyć..

Muminkowski | 2016-03-19
Przeczytana: 19 marca 2016

Opowiadania są dość nierówne. Część śmieszy do łez, część czyta się i zapomina natychmiastowo, ale nie treść tu się właściwie liczy, a język. Zapowiada mi się maraton z Wiechem, a ja po pierwszym tomie już nawijam po warśawsku.

Micelius | 2016-04-18
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Opowiadania Wiecha to nie jest najlepsza literatura pod słońcem – ale co z tego, są jedyne w swoim rodzaju. Bez nich świat byłby uboższy. Najkrótsze określenie – z fasonem! To jest główny temat, jak zwykli, prości ludzie, podchodzą do swych problemów z tupetem, nie poddając się, z wielką fantazją. Zwłaszcza językową...

Właściwie wszystkie opowieści Wiecha mają dość podobny charakter (jeśli nie liczyć powojennych, w powszechnej opinii słabszych). Myślę, że akurat ten tomik zawiera historie wyraźnie bardziej różnorodne, niż kilka innych, które czytałem.

Sprawa podstawowa – tego nie czyta się dla fabuły. Również bohaterowie, jeśli spojrzeć dokładniej, są dość płascy, i bardzo często podobni. W czym więc sekret? W bohaterów tych humorze, fantazji oraz, przede wszystkim, w ich niepowtarzalnym języku. - Wiech pisze stylizowaną warszawską gwarą, której – to tylko moje wrażenie – niewiele bliżej do faktycznego języka ulicy, niż prozie Sienkiewicza do autentycznej mowy dawnej szlachty...

Paweł | 2016-12-09
Marek | 2016-08-30