Pamiętnik Orchidei. Zapiski ocalonego z XX wieku

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik

Książka została wyróżniona nagrodą Warszawskiej Premiery Literackiej jako książka miesiąca (kwiecień 2003). Pamiętnik orchidei to książka niezwykła w dorobku Zygmunta Kałużyńskiego. Ten bezkompromisowy krytyk filmowy i kontrowersyjny publicysta, nazywający sam siebie "ocalonym z wieku XX", zdecydował się na podsumowanie własnego życia i zarazem całego stulecia, na które ono w większości...

Pamiętnik orchidei to książka niezwykła w dorobku Zygmunta Kałużyńskiego. Ten bezkompromisowy krytyk filmowy i kontrowersyjny publicysta, nazywający sam siebie "ocalonym z wieku XX", zdecydował się na podsumowanie własnego życia i zarazem całego stulecia, na które ono w większości przypadło.

Z pasją i niezwykłą dociekliwością opowiedział o świecie, w którym żyliśmy, zwracając uwagę na to, by nie wierzyć pozorom i nigdy nie rezygnować z prób zrozumienia wydarzeń, w których wzięliśmy udział.

Fakt, że w życiu współczesnego Polaka co krok pojawia się paradoks lub absurd jest dla zwykłego śmiertelnika męczący, ale dla intelektualisty to wyzwanie. Kałużyński prowadzi nas poprzez chaos, starając się go uporządkować i zarazem, niejako przy okazji, obalić zakorzenione mity.

Ta książka to lekarstwo dla zdezorientowanych i przyjemność dla tęskniących za inteligenckimi rozmowami. To brawura argumentacji i renesansowa erudycja autora. To lektura obowiązkowa dla tych, którzy wciąż jeszcze nie mogą się zgodzić, by inni myśleli za nich.

źródło opisu: http://latarnik.com.pl/pamietnik-orchidei

źródło okładki: http://latarnik.com.pl/pamietnik-orchidei

Goldie | 2016-10-23
Przeczytana: 23 października 2016

Zdziwiła mnie ta książka. Może dla tego, że wcześniej nastawiłam się na Kałużyńskiego jako krytyka filmowego. Tymczasem ta książka składa się z dwóch części i to dopiero jej druga część (obejmująca mniej niż 1/3 całości) dotyczy filmów i podejmowanych w nich różnych tematów np. wojny, szpiegostwa, muzyki, tradycji czy generalnie festiwali filmowych. Natomiast pierwsza część książki to przemyślenia na różne tematy, bazujące na osobistych doświadczeniach i przekonaniach autora. A tematyka jest zadziwiająco szeroka - od pierwszej i drugiej wojny światowej (które to rozdziały pokazują zresztą bardzo głęboką wiedzę autora w tej dziedzinie), przez filozofię, religię, św. Jana Pawła II (co ciekawe, bardziej wspominanego jako aktora niż papieża), po literaturę, stosunek rosyjskich pisarzy do Polski, pieniądze, pornografię, aż do Pottera i kwestie higieny osobistej. Zadziwiający zbiór tematów - zaciekawia, intryguje i zachęca do przewracania kolejnych kartek tej książki.

dukate | 2016-07-28
Arek_Szpak | 2016-04-26