Warszawa. Ballada o okaleczonym Mieście

Wydawnictwo: Baobab, Wydawnictwo Olesiejuk
Warszawa, stolica, ballada, zniszczenie
albumy
Nibi

Balladę naszą dedykujemy wszystkim tym, którzy – wbrew bezwzględnej Historii – przyczynili się do powstania Warszawy na nowo oraz fotoreporterom, bez których Pamięć o przeszłości byłaby o wiele uboższa. od wydawcy Zdjęcia w książce pokazują przede wszystkim codzienne życie Warszawy – od trudów odbudowy przez rozmaite powojenne koleje losu miasta i mieszkańców. Jest to po trosze nieoficjalny zapis życia codziennego. Zresztą dosyć kłopotliwy dla władz, gdyż warto zwrócić uwagę na fakt, iż wiele z naszych zdjęć nigdy nie ukazała się drukiem. Uznaliśmy, że najlepszym dopełnieniem fotografii będą informacje prasowe – krótkie teksty, żyjące najczęściej jeden dzień, ale pokazujące różne barwy życia warszawiaków. Staraliśmy się przypomnieć zarówno bolączki, jak też pokazać absurdy życia w PRL-u. Mamy tu więc informacje o wszechobecnych „chwilowych brakach żywności”, oficjalne sprawozdania z celebrowanych z nabożnym skupieniem świąt partyjnych, ale także relacje z wypoczynku, zabaw, przestępczych 'wpadek”, zwykłych ogłoszeń czy osobistych tragedii warszawiaków – po prostu codzienne życie miasta. W niektórych przypadkach teksty odnoszą się dokładnie do fotografii – trudno inaczej skomentować np. tragiczny wybuch w Rotundzie PKO czy I pielgrzymkę papieża Jana Pawła II. Mam nadzieję, że stworzyliśmy obraz miasta niezwykłego, które ogromnym wysiłkiem podźwignęło się z ruin i nigdy nie straciło specyficznego ducha.

Joanna | 2016-01-31

Warto zobaczyć zdjęcia pokazujące, jak radzili sobie mieszkańcy Warszawy w zrujnowanym i odbudowującym się mieście i poczytać artykuły prasowe pokazujące, jak radziło sobie miasto z legalnie lub troszkę mniej ustatkowującymi się mieszkańcami.
Duży plus za, jak na tę cenę, ładne wydanie.

Karo | 2016-03-08
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Pięknie prezentująca się książka. Zawiera mnóstwo pięknych zdjęć. Zapisane są w niej dzieje naszej stolicy Warszawy. Bardzo interesujące opisy. Dużo można się z niej dowiedzieć. Ładne wydanie. Wszystko jest napisane przejrzyście. Bardzo polecam tę książkę.

Ata | 2014-06-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Każdy warszawiak z krwi, kości i z pokolenia na pokolenie musi przeczytać tę książkę. Czytelne i wyczerpujące opisy do zdjęć. A teksty (przedruki z gazet z tamtych czasów) dopełniają całości. Świetna lektura!

pepe | 2013-01-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wesołą książka przedstawiająca historię odbudowy Warszawy oraz codzienne życie w stolicy PRL. Bogato ilustrowana zdjęciami (często niepublikowanymi nigdzie indziej) z różnych okresów po II wojnie światowej. Zdjęcia przyprawione humorystycznymi komentarzami autorów. Wielkim atutem są "wycinki" z ówczesnych gazet, które pozwalają wczuć się w codzienny rytm ówczesnej Warszawy.

anaso | 2016-05-30

Przepiękna opowieść, która oprowadza nas po ruinach skrzywdzonej stolicy. Pełna życia, anegdot, codzienności, artykułów prasowych z tamtych lat. Zawiera wiele niezwykłych fotografii.

Katarzyna KP | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Cudna książka - album, piękne fotografie. Kolejnym atutem jest niezrozumiała wręcz, bardzo niska cena. Polecam każdemu, fantastyczna także na prezent, nie tylko dla Warszawiaków.

MichałEM | 2016-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Świetny tytuł. Masa zdjęć z epoki, z których część widziałem pierwszy raz na oczy, w kapitalnej wprost jakości (brak zamazań czy pikselizacji) okraszona czasem śmiesznymi, a czasem strasznymi fragmentami artykułów z gazet i "gazetek partyjnych" z początków PRLu. Dobry pomysł i jeszcze lepsze wykonanie, choć oczywiście nie ustrzeżono się błędów (kilka zdjęć jest źle opisanych - nie zgadzają się np. ulice). Dla miłośników Warszawy pozycja obowiązkowa.

ewag | 2011-01-05

Bardziej album niż książka. Zdjęcia pokazują powojenną Warszawę jakiej nie znamy. Warto posiadać w swojej bibliotece.

Arek | 2014-08-03

Świetne zdjęcia, warto zobaczyć. Koszmarny layout albumu