Piosenki prawie wszystkie

Wydawnictwo: Muza
9788374951906
poezja
Dorota_1988

To zbiór prawie wszystkich wierszy Jeremiego Przybory. Teksty znane i pamiętane z kolejnych wieczorów Kabaretu Starszych Panów, teksty z kolejnych Divertiment, ale także z Balladyny ‘68, z Piotrusia Pana, wiersze częściowo rozproszone… Choć większość z nich żyje dla nas, czytelników, z muzyką Jerzego Wasowskiego, to przecież są to nie tylko piosenki! To zachwycająca poezja, liryka w najczystszej postaci, ujęta w cudowną, niepowtarzalną formę. Po ten tomik sięgną – miejmy nadzieję – i wielbiciele geniuszu Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, i ci, którzy wychowali się, wychowują i będą wychowywać na twórczości Jeremiego Przybory. A jest nas niemało…

źródło opisu: http://muza.com.pl

źródło okładki: http://muza.com.pl

Marzena | 2016-11-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 listopada 2016

Moja niegdysiejsza fascynacja trwa, zmieniając się po drodze w mocniejsze uczucia.
Z każdym przeczytanym słowem, które napisał, ze zdaniem, które złożył i z każdym tekstem , który stworzył jestem coraz bardziej zauroczona.
Z resztą, jak tu się nie zakochać? Obojętną być? Nie da się.
Piosenki prawie wszystkie mam od niedawna, podoba mi się nie tylko to co w środku, ale także jej wydanie, okładka, czcionka, papier, format - mały tomik, idealny do torebki (gdy ktoś, tak jak ja kieruje się wyborem takowej ze względów pojemnościowych).
A wewnątrz? Magia istny czar!
Moc przykładów na to jak cudownym poetą jest Jeremi Przybora. I choć większość jego tekstów to teksty piosenek, ja traktuję tą książkę jako Jego prawie wszystkie wiersze. W czym objawia się ta wyjątkowość? Według mnie w sposobie posługiwania się językiem, żonglerce słowami, która powoduje, że uświadamiamy sobie(lub w łagodniejszych przypadkach przypominamy) jak piękny, bogaty i różnorodny jest nasz język polski.
Wzniosłych...

Avalarte | 2013-09-13

Bogaty i niemal wyczerpujący zbiór piosenek autorstwa Jeremiego Przybory do muzyki Jerzego Wasowskiego. Coś dla miłośników Kabaretu Starszych Panów, ale nie tylko. Kunsztownie utkane teksty zdają się być jak wino – im starsze tym lepsze. Dziś nikt już takich piosenek nie pisze, a szkoda – bo dobre piosenki to przecież nie tylko muzyka, ale także tekst. Polecam miłośnikom wyrafinowanego języka i wyszukanych gier słownych.

slodkadziecinka | 2013-03-14

Jeremi Przybora to mistrz w posługiwaniu się słowem. Każda piosenka to maleńkie arcydziełko, "majstersztyczek". Piosenki na wesoło bawią do łez, a te liryczne do łez wzruszają. Pozycja obowiązkowa dla miłośników Kabaretu Starszych Panów i nie tylko.

lolipop13 | 2015-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2015

„Piosenki prawie wszystkie” Jeremiego Przybory to zbiór piosenek napisanych przez autora w różnych okresach swego zawodowego życia. W tomie nie mogło zabraknąć utworów z „Kabaretu Starszych Panów”, znajdują się tam również piosenki z innych programów i przedstawień, na przykład z polskiego musicalu o Piotrusiu Panu. Zaletą twórczości Przybory jest humor, umiejętne wykorzystywanie absurdu, mistrzostwo formy. W wielu z nich dostrzec można finezję w wykorzystywaniu różnorodnych środków literackich. Jak pisze w przedmowie tomu Wojciech Młynarski, teksty Przybory „odznaczały się zawsze wysokim poziomem literackim, wybornym gustem i finezją […]”. W tekstach Przybory odnaleźć można echa dawnych czasów, świata dawnej przedwojennej inteligencji, a także bogactwo nawiązań do innych tekstów kultury, ich pastiszów i parodii. Dla mnie lektura utworów Jeremiego Przybory to przede wszystkim porcja dobrej zabawy, wiele z nich wciąż mnie autentycznie śmieszy. Jednocześnie pozostaje we mnie...

Moderna | 2012-10-22

Poezja, dowcip, lekkość i niejednoznaczność. Wdzięk, czar, ulotność niekończącej się fascynacji językiem Przybory, tak samo pięknym w jego utworach, jak i przekładach np. piosnek francuskich. Coś genialnego:)

Mistrz polskiego słowa,cudownie bawi się językiem i tworzy niezwykłe,piękne wiersze.
Kocham KABARET STARSZYCH PANÓW.
A tak na marginesie-Trzeba mieć niezłą dykcję by te piosenki zaśpiewać.

nina19 | 2016-02-22

Piękne, mądre, zabawne, wzruszające teksty. Wiecznie młode.

Anna Koniec | 2015-08-28
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane

Kabaret Starszych Panów to jeden z najlepszych kabaretów wszechczasów. To przez jego uniwersalność I ponadczasowość. Bo o czym mówili Panowie? Ano o miłości, o jedzeniu, o miłości, o miłości za wczesnej, za późnej, o miłości wymarzonej I skończonej, o trójkącie miłosnym i o innych sypialnianych sprawach - a mówili tak, że ażdo łez się można było śmiać i wzruszać.

W tekstach Przybora tak delikatnie ważył słowa, by nigdy wzruszenie nie zdominowało śmiechu, a śmiech - myślenia. To wiersze dla ludzi zrównoważonych, co nie sięgają po książki tylko dla jednej emocji, ale cenią sobie dobrze zmieszane mikstury.

Zebranych wiele różnych utworów - z czasów Kabaretu, a także z innych inicjatywny Pana Przybory. Teksty emocjonalne, mądre, z przymrużeniem oka... Na humor zły, dobry i średni. W sumie na każdą okazję - zarówno czytając po kolei, jak i losowo wybierając utwór.
Wydane bardzo estetycznie, z dwoma indeksami, dzięki którym wszystko można odnaleźć raz dwa.

AMisz | 2011-06-04

Wspaniały prezent na Gwiazdkę, który otrzymałam kilka lat temu. Uwielbiam!!