Nie ufaj nikomu

2011-03-25
2011-03-25
Anna Kołyszko
thriller

Okładka książki Punisher Max, tom 10 Megan Abbott, Mike Benson, Roland Boschi, Laurence Campbell, Tomm Coker, Nathan Edmondson, Gregg Hurwitz, Charlie Huston, David Lapham, Ken Lashley, Jason Latour, Jonathan Maberry, Shawn Martinbrough, Goran Parlov, Tom Piccirilli, Juan José Ryp, Jason Starr, Duane Swierczynski, Dalibor Talajic, Rob Williams, Skottie Young, Valerie d'Orazio
Punisher Max, ... Megan Abbott, Mike ...
Okładka książki Punisher Max, tom 6 Laurence Campbell, Victor Gischler, Gregg Hurwitz, Michel Lacombe, Jefte Palo, Goran Parlov, Duane Swierczynski
Punisher Max, ... Laurence Campbell, ...

Sprawna sensacja dla fanów gatunku.

Sprawna sensacja dla fanów gatunku.

Nie spodziewałem,się aż tak dobrej i wciągającej książki.Książki,która co prawda jest najeżoną polityką.Lecz i dobrą akcją.
Największa tajemnica Białego Domu.Od razu, chce się czytać.
Bohater wplątany w sieć politycznych intryg.
Zaskakujące zwroty akcji,pewien rodzaj dobrego humoru.
Jest bardzo dobrze.

Największa tajemnica Białego Domu.Od razu, chce się czytać.
Bohater wplątany w sieć politycznych intryg.
Zaskakujące zwroty akcji,pewien rodzaj dobrego humoru.
Jest bardzo dobrze.

Nie lubię, gdy na początku książki pojawia się kilkunastu bohaterów zupełnie niepowiązanych ze sobą, a ich wątki łączą się dopiero później. Tutaj tak nie jest. Po kolei przedstawiana jest rodzina Nicka Horrigana, później dochodzą nowe wątki i bohaterowie. Dobry thriller na chłodne, jesienne wieczory. Polecam! :)

Hurwitz zadziałał na mnie jak Coben. Tego drugiego znałam od kilku lat. Niezawodnie trzyma w napięciu. Podobnie jest z Hurwitzem. Będę go czytać. Książkę polecam wszystkim miłośnikom cudownie czytających się powieści sensacyjnych. Temat dla mnie wspaniały - inteligentna jednostka versus amerykańskie słuzby specjalne. Zagadki, ucieczki, podstępy, wybuchy, gra nerwów i na czas. Powiem tylko, że jednostka podążająca niebiezpiecznym tropem prawdy wygrywa! 399 stron do przeczytania w jeden dzień:). Dobra.

Nick Horrigan wiedzie spokojne życie, aż do momentu gdy pod osłoną nocy zamaskowani agenci służb specjalnych włamują się do jego domu, obezwładniają go i zabierają ze sobą. Helikopterem zabierają go do pobliskiej elektrowni jądrowej, tylko dlatego, że jakiś szaleniec-zamachowiec grozi wysadzeniem siebie - i co za tym idzie - elektrowni. Jedynym człowiekiem z którym chce rozmawiać terrorysta jest właśnie Nick. Podczas tej krótkiej rozmowy Charlie (imię zamachowcy) daje mu klucz. Niestety Nick nie zdążył dowiedzieć się niczego więcej, ponieważ Charlie ginie od bomby ukrytej w telefonie. O co w tym wszystkim chodzi? Co otwiera ten klucz, który właśnie dostał? Co ma z tym wszystkim wspólnego ojczym Nicka, który został zamordowany siedemnaście lat temu? Horrigan rozpoczyna własne śledztwo, podczas którego odkryje mnóstwo rzeczy, których wolałby nie wiedzieć. Otworzy "puszkę pandory", którą wolałby omijać z daleka...

Jeśli w fabułę wplątany jest prezydent - w tym przypadku jest to prezydent Stanów Zjednoczonych - a do tego jest "tym złym", no to nie wyobrażam sobie, żeby taka książka mogła być nudna. W "Nie ufaj nikomu" wątek prezydenta to jedno. Wątek głównego bohatera, Nica, który zmuszony zostaje do walki o własne życie, o prawdę i przede wszystkim o sprawiedliwość to drugie. W przeszłości musiał się ukrywać, w młodym wieku stracił ojczyma, zasłużonego agenta służb specjalnych, który był dla niego wielkim autorytetem. Teraz koszmary z przeszłości wracają i trzeba się z nimi zmierzyć.

Wartka akcja, niesamowite tempo rozwoju akcji, brak miejsca na nudę podczas czytania - to najważniejsze zalety tej książki. Różnorodność w postaciach występujących w książce. Od bezdomnego Homera, który jak się okaże uratuje Nickowi życie, po gubernatora i jego wesołą gromadkę ochroniarzy, którzy są zdolni do wszystkiego. Każda postać jest ważna, każdy odegra jakąś rolę w finałowym "starciu".

Styl i język podobny jak u Cobena, przez co książka dodatkowo zyskuje w końcowej ocenie. Nie ma absolutnie nic, do czego mogłabym się przyczepić. Tak dobrych książek życzę sobie i wam na przyszłość!

Nick Horrigan został kiedyś wplątany w zabójstwo swojego ojczyma - agenta służb specjalnych, pracującego przy ochronie wiceprezydenta Caruthersa. Choć było to oskarżenie całkiem bezpodstawne, wystarczyło, by wywrócić całe jego życie do góry nogami... Teraz, po latach żyje we względnym spokoju. Przynajmniej do czasu wtargnięcia do jego domu w środku nocy agentów służb specjalnych. Nagle okazuje się, że niebezpieczny terrorysta zgadza się porozmawiać wyłącznie z nim. Nie mając innego wyboru, Nick wyrusza na spotkanie. Na miejscu okazuje się jednak, że nie ma żadnej bomby, a domniemany terrorysta, który przedstawia się jako Charlie, znał Franka, jego ojczyma, gdy ten był jeszcze w wojsku. Mężczyzna przekazuje mu klucz i zaczyna tłumaczyć powody, dla których ściągnął tu Nicka. Nie ma jednak okazji dokończyć swojej opowieści, gdyż służby specjalne zaczynają działać...
Wkrótce Nick budzi się w szpitalu, gdzie wszyscy okrzykują go bohaterem. Ale czy słusznie? Przecież to nie był nawet prawdziwy atak terrorystyczny. Ponadto ze względu na zbliżające się wybory, na spotkanie z nim nalega sam prezydent Bilton. Jego osoba wzbudza wielkie zainteresowanie, jednak Nick woli pozostać anonimowy. Problem w tym, że teraz wszystko jest podejrzane, a on sam jest pod niemal stałą obserwacją. Dlaczego? Czy wpadł na trop jakiejś tajemnicy wagi państwowej? Pewnie dałby sobie z tym spokój, gdyby nie to, że nie daje mu spokoju wizja Franka wplątanego w niebezpieczną aferę. Przekonany o jego niewinności postanawia poznać prawdę, by oczyścić imię ojczyma.

"Nie da się przejść życia, by nikogo nie skrzywdzić."

Całkiem zgrabnie poprowadzona intryga, barwni bohaterowie, tajemnice i niedopowiedzenia, których z każdą chwilą przybywa... To wszystko sprawia, że w opisane tu wydarzenia są wciągające i czyta się je z niemałą przyjemnością. Nick - z całą swoją przeszłością i przesadną dbałością o bezpieczeństwo - jest postacią dość barwną. Gdy sytuacja tego wymagała, zwykle decydował się na ucieczkę, jednak nie tym razem. Za cel postawił sobie doprowadzenie tej sprawy do końca. Aby tego dokonać odświeża stare znajomości i zawiera nowe, poza tym przydatne okażą się umiejętności, które nabył mieszkając z Frankiem. Czy da sobie radę? Znajdziemy też kilka innych ciekawych postaci. Jedną z nich jest Induma, genialna informatyczka hinduskiego pochodzenia. Nick zawsze może na nią liczyć, choć ich związek od dawna należy do przeszłości. Gdyby nie jej kontakty, niewiele udałoby mu się zdziałać. Poza tym jest jeszcze Homer, pewien bezdomny, którego Nick uważa za przyjaciela, a który również miał swój udział w jego osobistym śledztwie. Jaki był powód całego tego zamieszania? Czy było warto? Sprawdźcie sami.
Ponadto znajdziemy tu pewien wątek polityczny. Raz po raz przewijały się tu opinie i inne takie na temat dwóch kandydatów na prezydenta, ich odmiennych poglądów i kampanii. Było to niezbędne, ponieważ sprawa ta dotyczyła również polityki. Może nie byłam jakoś szczególnie zachwycona tą książką, jednak prezentuje całkiem przyzwoity poziom i dobrze mi się ją czytało. Pierwszy raz miałam do czynienia z twórczością tego autora, jednak jeśli będę miała okazję, chętnie przeczytam inne jego dzieła.

"Najważniejsze, czego się nauczyłem w życiu, to że ludzi nie pogrąża jedna chwila, lecz tysiąc drobnych decyzji."

Zaskakująco dobra, wciągająca, czyta się jednym tchem. Fabuła czasami niezrozumiała - polityczna, ale ogólnie ciekawa.

Moim zdaniem książka naprawdę dobra, trzymająca w napięciu niemal przez cały czas. Gdybym mogła oceniłabym ją nawet na 8,5 gwiazdki. Niestety, nie mogę.

Książkę tę czytałam już chwilę temu, więc niezbyt pamiętam o co dokładnie mi chodziło, ale na pewno byłam bardzo zadowolona, że po nią sięgnęłam i świetnie się bawiłam. Polecam wszystkim, bardzo sympatyczna.

bardzo dobre!

bardzo dobre!