13 godzina

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Wydawnictwo: Albatros
THE 13TH HOUR

Biznesmen Nick Quinn i jego żona Julia, wzięta młoda prawniczka, tworzą bardzo szczęśliwe małżeństwo. Pewnego letniego wieczoru Nick słyszy odgłos wystrzału i chwilę później znajduje w garażu zmasakrowane kulą zwłoki żony. Policja natychmiast uznaje go za głównego podejrzanego, nie dając wiary jakimkolwiek wyjaśnieniom. Dowody są niezbite. Ale Nick nie popełnił morderstwa. Wie o tym tajemniczy starszy mężczyzna, który udając adwokata zjawia się w pokoju przesłuchań. Nieznajomy wręcza Nickowi zapieczętowany list i złoty chronometr, radząc mu, aby jak najszybciej wydostał się z komisariatu i – jakkolwiek absurdalnie by to zabrzmiało – próbował ocalić Julię. Z pozostawionej w kopercie wiadomości Quinn dowiaduje się, że od tej pory będzie dwanaście razy przenosił się w czasie, za każdym razem o dwie godziny wstecz, pod jednym warunkiem: nie da sobie odebrać chronometru. W trakcie szalonej podróży do przeszłości będzie miał szansę odwrócić los, uratować żonę i odkryć tożsamość jej zabójcy. Niestety, każda podjęta w przeszłości decyzja zmienia przyszłość i prowadzi do nieprzewidzianych, nierzadko tragicznych skutków...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,895,1376,13-godzina.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,895,1376,13-godzina.html

Krzysztof Baliński | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Richard Doetsch stworzył w swojej książce zatytułowanej „13 godzina” zamieszanie thrillerowo fantastyczne. Można się głowić czy takie coś w ogóle jest możliwe, a jeżeli już, to jak to w ogóle może wyjść, i czy czytelnik w tym się nie pogubi. Autor odważnie spróbował szczęścia, no i cóż można powiedzieć wyszło super. Główny bohater Nick Quinn przeżył niezłą jazdę w tej książce. Akcja zaczyna się od tego, że ginie jego żona Julia, on niemal od razu trafia na komendę policji z niewesołą perspektywą, że to on zostanie oskarżony o zabójstwo ukochanej kobiety i czekają go długie lata odsiadki, jeśli nie dożywocie. I tu nagle zjawia się tajemniczy gość wciska mu równie tajemniczy artefakt chronometr, który daje 12 możliwości cofania się o godzinę i w perspektywie odkręcenia tego co się wydarzyło. Nick ma 10 minut na uwierzenie, że takie science fiction jest możliwe, opuszczenie komisariatu, a potem 12 godzin w czasie których odbędzie 12 transferów w czasie na uratowanie Julii. Tytułowa...

Ania | 2013-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 października 2013

Gdybyście mieli możliwość zmienić bieg wydarzeń z każdą konsekwencją zrobilibyście to? Zwłaszcza dla miłości?
Bohater "13 godziny" podjął się tego. Czy żałuje tej decyzji czy nie, dowiecie się jeśli sięgniecie do tej książki.
Bardzo fajna książka tylko momentami chce się dowiedzieć co dalej jak potoczą się losy bohatera a tutaj mamy powtórkę tekstu z poprzednich godzinach.
Podróże w czasie nie tylko są w książkach ale również w filmach. Czytając tą książkę na początku skojarzyłam z filmem "Przeczucie" z Sandrą Bullock chociaż każdy jest inny przypadek. Komu podobał się ten film to książka też się spodoba. Polecam.

Barbara | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: kwiecień 2014

"Zrobiłabym wszystko, żeby móc cofnąć czas – ileż razy tak myślałam, gdy sprawy przybierały naprawdę zły obrót albo wszechświat dawał mi w kość. Niestety, nigdy mi się nie udało, pozostawało jedynie pogodzić się z zaistniałą sytuacją i jej konsekwencjami.

Nick Quinn, główny bohater książki 13 godzina, ma więcej szczęścia niż ja; jednak jego sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. Trudno nazwać szczęściarzem kogoś, kogo poznajemy na posterunku policji, gdzie jest przesłuchiwany w charakterze podejrzanego o morderstwo swojej żony. Dowody są niezbite: antyczna broń, z której zastrzelono Julię Quinn, ma na sobie odciski jego palców. Nick jest załamany. Wie, że jest niewinny, ale nie ma na to żadnego dowodu. Bo jak można udowodnić przed sądem lata miłości, szacunku, przywiązania i szczęścia? Nie da się. Ratunkiem dla Nick okazuje się prawnik, który zjawia się znikąd, zostawiając bohatera ze złotym zegarkiem i listem. Jednocześnie nakazuje mu jak najszybciej wydostać się z komisariatu i...

Mandriell | 2012-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2012

CZAS DO NEGOCJACJI.

Przeszłość. Teraźniejszość. Przyszłość. Co wolicie?
Ja wybieram teraźniejszość. Jednak co zrobić, kiedy ktoś brutalnie odbiera nam to, co jest dla nas najważniejsze i ukochane w „teraz”, nie dając nam nadziei na dobre „jutro”, pozostawiając nas tylko w morzu bolesnych wspomnień z „wczoraj”? Nawet nie chcę sobie wyobrażać, bo zapewne w świecie nie z kart powieści Richarda Doetscha, nie ma na to rady.

Na szczęście Nick Quinn, w momencie gdy jego teraźniejszość zawala się niczym domek z kart, dostaje szansę na wyprostowanie burzliwej przeszłości, a konkretnie jednego dnia z życia - swojego, bliskich mu osób i jeszcze kilku nieznanych. Zabijają mu żonę i oskarżają o morderstwo. To wiemy. W przerwie przesłuchania otrzymuje od tajemniczego nieznajomego niezwykły przedmiot i list, który wyjaśnia, że chronometr (bo tym jest owy przedmiot) cofa czas posiadacza o godzinę. To też wiemy. Nie wiemy tylko jak się to wszystko potoczy. A dowiedzieć się warto, bo jest...

Przeczytana: 24 listopada 2011

Nosił wilk razy kilka…

„13 godzina” Richard Doetsch
wyd. Albatros A. Kuryłowicz
rok: 2011
str. 416
Ocena: 5/6

Zastanawialiście się kiedyś, jakby to było posiadać magiczny przyrząd do przenoszenia się w czasie? Ile można byłoby zmienić, ile osiągnąć, a co zachować w niezmienionym stanie. Myśleliście kiedyś o tym? Braliście pod uwagę posiadanie takiej opcji w swoim życiu? Muszę Wam się przyznać, że mnie niejednokrotnie dopadały tego typu myśli. Zastanawiałam się, jakby to było cofnąć się dekadę wcześniej z posiadaną aktualnie wiedzą. Analizowałam co mogłoby się zmienić, gdybym lata, ba, miesiące wcześniej podejmowała inne, często dużo logiczniejsze decyzje. Niejednokrotnie przebiegała mi przez głowę myśl, że gdybym cofnęła się w czasie o kilka godzin moje życie wyglądałoby zupełnie inaczej. To wszystko były jednak tylko i wyłącznie mrzonki, nieziszczalne przebłyski nadziei, którą niezwłocznie w sobie zabijałam. Bo jaki jest sens wierzyć, że ktoś w zaczarowany sposób może cofnąć...

krzycho945 | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Ahhh.... 13 godzina to trochę książka fantastyczna, ale w głównej mierze jest to thriller.Akcja w książce toczy się bardzo szybko. Książka mega wciąga. To co mi osobiście się podobało to,że bohater przenosi się w czasie w tył , a nie jak to bywa w tym rodzaju książek bądź filmów w przód.Serdecznie polecam 13 godzinę! Jest to pozycja , która na pewno Wam się spodoba.

To książka leciutko fantasy (bo są skoki w czasie) ale czyta się ją bardzo realnie i z zapartym tchem.
Na początku, zanim przejdziemy do dużo ciekawszych wydarzeń, jest wstęp (na szczęście nie nużący) który pokazuje życie głównego bohatera zanim doszło do nieszczęścia z którym ten człowiek nie potrafi żyć.
Później stopniuje się napięcie które nagle wybucha tak że połyka się kolejne strony z zaciekawieniem co będzie dalej.
Kiedy w pewnym momencie wszystko wydaje się klarować, zaczyna być na dobrej drodze do szczęśliwego zakończenia.... nagle się niszczy i nieuchronnie zbliża się katastrofa a bohater nie ma już czasu by to zmienić... Z pomocą przychodzi mu magiczny zegarek powodujący skok w czasie gdzie ponownie i mądrzej niż poprzednio musi pokierować swymi czynami aby zmienić przyszłość na lepszą.
Skoki w czasie powodują coraz więcej komplikacji i coraz ciekawszą fabułę której i tak nic nie brakuje.
Wszystko odbywa się jak w filmie kiedy w napięciu oglądamy życie bohatera...

WMagdalena | 2016-12-12

Książka jest świetnie napisana i bardzo ciekawie zbudowana: zamiast rozdziału pierwszego mamy dwunasty – to nie błąd w druku, tylko świadomy zabieg autora. Język jest żywy i przystępny, niezwykle barwny, dopasowany do charakteru poszczególnych postaci; nie sądzę, żeby mógł kogoś znudzić.

jarcou | 2013-11-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: styczeń 2012

Ksiązkę tę kupiłem, ponieważ zachecił mnie wygląd okładki i notka znajdująca się na okładce. Spodziewałem się solidnej dawki akcji i niewymagającej fabuły-ot taka zwykła książka akcji jakich wiele. Bardzo się myliłem.
Okazało się, że po przeczytaniu jej wróciłem do niej jeszcze dwa razy i zrobie to ponownie. Idealnie wpasowała sie w mój gust, podejmując temat podróży w czasie. Szybkość wydarzen, zawiłość fabuły są tutaj na najwyższym poziomie. Mogę być odebrany jako laik, ale to jedna z lepszych książek z gatunku jakie czytałem.

PIKAsso | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Miłość jest uczuciem, dla którego ludzie potrafią oddać się bez reszty. Główny bohater Nick jest taką osobą. Namiętna miłość jaką obdarza, ze wzajemnością, swoją ukochaną Julię nie pozwoliła mu pogodzić się z jej tragiczną śmiercią. Tajemniczy zegarek umożliwiający wędrówki w czasie jest jego jedyną szansą na ocalenie Julii. Jak się później okazuje, na Nicku ciąży jeszcze większa presja- jeśli wykaże się zdrowym umysłem będzie w stanie zapobiec katastrofie, która na zawsze odmieni życie w Byram Hills.

Książka jest genialna. Postacie świetnie wykreowane przez autora. W trakcie czytania wielokrotnie zmieniałam opinie na temat kilku z nich, gdyż cofający się w czasie Nick odkrywał nowe wątki, które w finalnej części książki pozwoliły mu określić jego sprzymierzeńców i wrogów, co nie zawsze wydawało się jednoznaczne.
Napięta akcja sprawiła, że z wypiekami na twarzy śledziłam losy Nicka, któremu gorąco kibicowałam przez całą lekturę.

Gorąco polecam! ;)