Wyliczanka

Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
Cykl: Dave Gurney (tom 1)
Wydawnictwo: Otwarte
Think of a Number
Livre

Pomyśl jakąś liczbę od 1 do 1000, pierwszą, jaka Ci przyjdzie do głowy. A teraz przekonaj się, jak dobrze znam Twoje tajemnice. Wszystko zaczyna się od niepokojącego listu. Potem ginie człowiek. Na miejscu wyrafinowanego mordu na detektywów czekają kolejne zagadki. Czy to możliwe, że ktoś potrafi czytać w myślach? Policja grzęźnie w domysłach, bo fakty przeczą logice. I wtedy zabójca uderza...

Wszystko zaczyna się od niepokojącego listu. Potem ginie człowiek. Na miejscu wyrafinowanego mordu na detektywów czekają kolejne zagadki. Czy to możliwe, że ktoś potrafi czytać w myślach? Policja grzęźnie w domysłach, bo fakty przeczą logice. I wtedy zabójca uderza znowu.

Detektyw Dave Gurney lubi wyzwania, nawet na emeryturze. Jednak ma jeszcze jeden powód, by wbrew woli małżonki włączyć się w śledztwo. Ofiarą mordercy jest jego przyjaciel. Zaczyna się pasjonujący pojedynek pomiędzy charyzmatycznym detektywem a przebiegłym psychopatą. Który z nich się przeliczy?
Raz, dwa, trzy, zginiesz TY!

źródło opisu: otwarte.eu

źródło okładki: otwarte.eu

macias | 2013-09-30
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 30 września 2013

Fantastyczna książka, a biorąc pod uwagę, że to debiut autora to ocena jest jeszcze wyższa i rośnie apetyt na kolejne jego dzieła. Tu jest esencja tego wszystkiego co najbardziej lubię w kryminałach - tajemnicza zagadka, genialny detektyw, ciekawa intryga... fabuła wciąga jak odkurzacz i nie można się oderwać. Polecam zwłaszcza w wersji audiobooka!

Roland | 2016-05-03
Przeczytana: 02 maja 2016

Ene, due …

Można by rzec, że „Wyliczanka” świetnie wpasowuje się w ramy powieści kryminalnej. Autor zaprasza czytelnika do swoistej gry, której celem będzie schwytanie mordercy. Wraz z głównym bohaterem posiadającym zdolność obserwacji i dedukcji krok po kroku odkrywany kolejne fakty, mające przybliżyć czytelnika do złapania mordercy. Książka niezwykle jednorodna. Jednakże można odnieść wrażenie, że nie jest to dzieło skończone. Istnieją fragmenty, które autor mógłby bardziej dopracować. Hipotetycznie, gdyby autor bardziej skupił się na niektórych szczegółach, usunął fragmenty mniej istotne lub nic wnoszące, wówczas moglibyśmy mówić o thrillerze bardzo dobrym, a tak jedynie wypada on tylko nieźle.

Wszystko zaczyna się od niepokojącego listu. Potem ginie człowiek. Na miejscu wyrafinowanego mordu na detektywów czekają kolejne zagadki. Czy to możliwe, ze ktoś potrafi czytać w myślach? Policja grzęźnie w domysłach, bo fakty przeczą logice. Detektyw Dave Gurney lubi wyzwania,...

Wioletta | 2016-08-27
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Czy jedna osoba może znać myśli drugiej?

Jak jest dobra zagadka to już mi wystarczy, a tu tych zagadek jest dużo, cała książka to jedna wielka łamigłówka. Napisane dobrze, podobały mi się momenty gdy jesteśmy w wiejskim domu Dave'a i Madeleine, ciekawił mnie ich kontakt, znaczący dla pracy naszego detektywa i przybliżający nam jego osobę. I właśnie podobało mi się przedstawienie obu tych postaci.
Na mojej ocenie zaważyła jedna rzecz, książka jest rozwleczona, zawiera wiele niepotrzebnych rzeczy, typu cały wykład w instytucie odnowy duchowej, fakty są wielokrotnie powtarzane, a posiedzenie całego sztabu i analiza zbrodni zamiast ekscytować nudzi. Gdyby wyrzucić te wszystkie zbędne elementy wyszłaby lektura znakomita. Mimo tego uważam, że warto przeczytać.

emindflow | 2016-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2016

Powieść z ogromnym potencjałem, który nawet nie tyle nie został wykorzystany, co w dużym stopniu zmarnowany.
Autor pełnymi garściami czerpie z dobrych wzorów, a swoim pomysłem nawiązuje do klasyki powieści kryminalnej spod znaku A. Christie czy A.Conan-Doyle, gdzie rozwiązywanie zagadki to pojedynek intelektualny detektywa z mordercą.
Tu jest podobnie, a w roli genialnego pogromcy seryjnych morderców został obsadzony emerytowany detektyw Dave Gurney.
Pomysłowa fabuła i postać Gurney’a to w zasadzie jedyne pozytywy tej książki. Poza tym już nie jest tak dobrze. Żadna z pozostałych postaci właściwie nie pozostaje w pamięci. Życie prywatne detektywa to już w ogóle jakaś karykatura, sprowadza się do wspólnych (też nie zawsze) posiłków i monosylabowych kontaktów werbalnych.
Najgorsze jest jednak to, że całość jest niemiłosiernie rozwleczona, przeładowana nieistotnymi dialogami i dłużyznami, które powodują, że w miarę czytania tempo zamiast rosnąć spada, a napięcie zupełnie siada. Agatha...

Libro | 2014-11-02
Na półkach: Przeczytane, Na wymianę
Przeczytana: 02 listopada 2014

Na początku nudnawa, z każdą następną stroną nabierała tempa.
Spodobała mi się sama postać głównego bohatera oraz prawdziwość jego żony .
Kilka smutnych historii w jednej książce.
Jednak wydaje mi się że końcówka mogła bardziej trzymać w napięciu , a rozwiązanie krwawej zagadki mogło odebrać więcej niespokojnych oddechów.

Mimo to polecam koneserom gatunku .

Ania | 2012-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2012

Jest to książka kryminalno- psychologiczna jak na debiut autora bardzo dobra. Książka trzyma w napięciu. Autor wciąga nas w grę "wierszykową". Emerytowany policjant nie tylko zmaga się z psychopatą ale również ze swoim życiem. Książkę bardzo fajnie się czyta. Udany debiut autora mam nadzieję, że więcej będzie takich książek.

anya | 2012-12-16
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Bardzo wciągający kryminał, jakoś same kartki się przewracają, polecam. Jest zagadka, morderstwo, bardzo przyjemnie sie czyta

kasandra_85 | 2011-10-18
Przeczytana: październik 2011

Uleczkaa38 | 2013-06-02
Przeczytana: 21 maja 2013

Przystępując do lektury powieści "Wyliczanka", autorstwa Johna Verdona, miałam bardzo duże oczekiwania wobec niniejszej powieści. Oczekiwania te były tym większe, iż na okładce zamieszczono informację o niezwykłej popularności kryminału, jaką osiągnął on w blisko 140 krajach. Zadawałam zatem sobie pytanie, czym urzekła ona miliony czytelników na całym świecie, czym wyróżnia się od dziesiątek kryminałów, które co chwila docierają na nasze półki z mroźnej Skandynawii oraz najważniejsze pytanie - czy zachwyci również i mnie. Po wysłuchaniu całej powieści, uzyskałam odpowiedzi na wszystkie moje wątpliwości i teraz pragnę podzielić się nimi w niniejszej recenzji.

Głównym bohaterem powieści jest emerytowany nowojorski detektyw - David Gurney, który wraz z żoną opuszcza wielkomiejski zgiełk i przeprowadza się na małą, samotnie położoną farmę w górzystych rejonach Hrabstwo Delaware. Swój cały wolny czas poświęca nowo zrodzonej pasji, jaką jest tworzenie artystycznych portretów...

Kokosanka | 2013-04-01
Na półkach: Przeczytane, Szkoda czasu
Przeczytana: 01 stycznia 2002

Z litości a raczej za dobre chęci daję jedną gwiazdkę.Chyba nigdy w życiu nie czytałam tak okrutnej książki. Kto pisał te dialogi?Kompletnie nie trzymają się kupy a już rozmowy między Gurneyem a Madelaine to naprawdę żenada!On się jej o coś pyta a ta odpowiada zupełnie nie na temat. Zresztą pozostałe dialogi wyglądają tak samo, są krótkie, tak jakby autor skupiał się tylko na opisach sytuacji, osób a nie na rozmowach między nimi. Nie ma w książce ani jednego elementu, który spowodowałby, że się w nią wciągnę.Mnóstwo powtórzeń, zbędne postacie, które kompletnie nic nie wnoszą do książki.Już od początku wiedziałam kto jest zabójcą. Nie było w tym większej filozofii..Książkę wybrałam ze względu na dobre recenzje na tym portalu, ale nie rozumiem fenomenu. Może się nie znam,ale Verdon powinien zaprzestać pisarstwa, bo dzieci w podstawówce piszą bardziej składnie od niego. Nie polecam, stracony czas i pieniądze na zakup książki..