Anioły muszą odejść

Wydawnictwo: G+J
978-83-62343-58-4
anioły, klątwa, Polska
Wiktoria

Warszawska odpowiedź na „Mistrza i Małgorzatę”. Powieść współczesna. W realia Warszawy XXI wieku wdziera się konflikt w świecie nadprzyrodzonym. Czwórka ekscentrycznych warszawskich aniołów z różnych epok, z czego jeden marksista-ateista, usiłuje odwrócić klątwę wiszącą nad stolicą Polski od 1526 roku. Wrogowie są od nich znacznie silniejsi, ale to jeszcze nic wobec faktu, że jedynym sposobem...

Warszawska odpowiedź na „Mistrza i Małgorzatę”.
Powieść współczesna. W realia Warszawy XXI wieku wdziera się konflikt w świecie nadprzyrodzonym. Czwórka ekscentrycznych warszawskich aniołów z różnych epok, z czego jeden marksista-ateista, usiłuje odwrócić klątwę wiszącą nad stolicą Polski od 1526 roku. Wrogowie są od nich znacznie silniejsi, ale to jeszcze nic wobec faktu, że jedynym sposobem powstrzymania demonów jest spełniona miłość księdza redemptorysty i dresiary. Pan Bóg jest oczywiście wszechmogący, ale nie wiadomo czy wystarczy Mu poczucia humoru…
Lewandowski zebrał cały swój talent satyryczny, doświadczenie literackie oraz wiedzę filozoficzną i teologiczną by pół żartem, pół bardzo serio rozliczyć się z historią i teraźniejszością swojego rodzinnego miasta.

Wkp | 2013-06-03

Trzy warszawskie Anioły, w tym jeden ateista (?), stają do walki z siłami ciemności i klątwą ciążącą nad Stolicą. Klątwą, którą zmazać może jedynie ślub księdza i dresiary dorabiającej sobie jako wróżka.

Tak mniej więcej przedstawia się fabuła "Aniołów..." i jak można się spodziewać, nie niesie ona niczego wartościowego. Ale zacznę od plusów, bo tych jest najmniej.

Największym plusem jest tu oczywiście lekki i łatwy styl Lewandowskiego i jego talent do opisów różnych dziwacznych rzeczy (choćby prasłowiańskie niebo), ale na tym niestety pozytywne aspekty lektury się kończą.

Minusów jest bowiem cała masa. Pierwszym jest tu absolutna głupota fabuły. Niby umotywowana, niby jakoś wytłumaczona, ale sensu i logiki w tym większej brak. Anioł ateista? Miłość księdza i dresiary? Rozważania teologiczne? Pomysły z plątaniem wymiarów i odwracaniem czasu?

Brak w tym wszystkim jest konsekwencji i wspomnianego już sensu. Z jednej strony w swych teologicznych rozważaniach (nie zaprzeczam, że...

darek_lask | 2016-04-15
Przeczytana: 01 marca 2016

Polski "Mistrz i Małgorzata" to tylko chwyt marketingowy, ale książka interesująca, zabawna, pełna odniesień do narodowej historii, narodowej teraźniejszości, narodowej religii,narodowych wad.
Historia to m.in. powstanie warszawskie, teraźniejszość - służba zdrowia (łapówka w szpitalu daje efekt egzorcyzmu, a i nie można się tam wybierać bez Anioła Stróża), troska o życie poczęte i jej brak w stosunku do dzieci urodzonych.
Religia: "Bóg patrzy w serce a nie w księgi parafialne", "żywa wiara to nie ślepe posłuszeństwo". Całkowicie zgadzam się, że argumentowanie zbrodni krzyżowców i Inkwizycji czasami, w jakich miały miejsce,innym kontekstem kulturowym i historycznym to hipokryzja. Jak pisze Autor: "Ewangelia jest ponadczasowa", więc przykazania obowiązywały takie same.
Obok Rafała Dębskiego to kolejny współczesny pisarz, który sprawnie i poprawnie posługuje się polszczyzną.

Alina | 2011-05-20
Przeczytana: 14 maja 2011

Uwielbiam "Mistrza i Małgorzatę". Sądzę, że od tego stwierdzenia powinnam wyjść w dzisiejszej recenzji, ponieważ na okładce "Anioły muszą odejść" jest wyraźnie napisane: Warszawska odpowiedź na "Mistrza i Małgorzatę". Więc z miejsca się skusiłam, zaczęłam się zastanawiać i szukać tego Bułhakowa w treści...

Lubię, gdy pisarze się ze mnie naśmiewają. I przeważnie są to polscy fantaści, inni sobie nie radzą z wyzwaniem, jakie im stawiam. No i tutaj mamy takiego jednego, który uznał, że napisze sobie książkę, ponieważ zdenerwował go taki jeden ksiądz, który uznał, że Powstanie Warszawskie nie wypaliło, ponieważ Matka Boska obraziła się na Warszawiaków za to, że za mało ją czcili. I jak to powiedział Lewandowski "Doszedłem do wniosku, że coś takiego mógł powiedzieć tylko człowiek opętany przez demona". I chyba tak bardzo mu się spodobał ten pomysł, że postanowił napisać o tym książkę. I to się ceni! (Przynajmniej u mnie).

Akcja "Aniołów..." rozgrywa się w XXI wiecznej Warszawie. Na...

romeo | 2016-09-24

Dziwię się, że ta powieść nie trafiła na szczyty list bestselerów. Bo ma wszystkie dane, by przyciągnąć zarówno masowego jak i wymagającego czytelnika. Świetnie skonstruowana akcja, wyraźne postaci, wiele ironii i świeżego dowcipu w odniesieniu do aktualnych realiów politycznych. Napisana żywym i barwnym językiem przez autora o ogromnej erudycji, przedstawia takie stanowisko w sprawie naszej najnowszej historii, z którym nie tylko warto lecz trzeba się zapoznać. Pewien mój kolega, któremu przeczytałem blurb na okładce, że jest to warszawska odpowiedź na "Mistrza i Małgorzatę" stwierdził, że jest to świetnie robiony marketing. No tak, ale to nie ogranicza się tylko do marketingu, autor odwalił naprawdę dobrą robotę literacką i sprostał postawionemu sobie zadaniu by obronić mit stolicy i przeciwstawić się pewnej szerzącej się u nas psychozie narodowo-politycznej. I chyba tylko fakt, że Polacy to naród czytający mało książek sprawił, że ta pozycja nie trafiła pod strzechy. A...

Łędina | 2011-07-13
Przeczytana: 10 lipca 2011

Słyszeliście już o Konradzie T. Lewandowskim? Cóż, trudno byłoby o nim nie słyszeć, gdyż autor brał się już chyba za wszystkie dziedziny książek jakie mogą istnieć, wszystkie wychodziły mu bardzo dobrze. Nie zależnie jednak, czy autor bierze się za fantastykę czy kryminalistykę, to chyba właśnie historia jest dla niego najulubieńszym tematem i to dodatkowo takim w którym czuje się jak ryba w wodzie. To może nawet dobrze, jego najnowsze dzieło, czyli "Anioły muszą odejść" nie powstałoby właśnie bez tej wiedzy. Ja o autorze słyszałam wiele razy, jednak mimo faktu, że jego nazwisko obijało mi się o uszy, nigdy nie zapoznałam się z żadną z jego książek. "Anioły muszą odejść" to moja pierwsza styczność z tym autorem, więc ta recenzja będzie opisem wrażeń jakie doznałam po lekturze. Ogólnie z książki jestem zadowolona, jednak ma ona kilka minusów, które przynajmniej zostały odebrane przeze mnie i które nieco mi przeszkadzały w swobodnym czytaniu. Pierwszym minusem jaki rzucił mi się w...

indiana ego | 2011-08-13
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 13 sierpnia 2011

W tym szaleństwie jest metoda. Czytanie tej pozycji przypominało ostrą jazdę w wesołym miasteczku, a jednocześnie punkt po punkcie, skrupulatnie i pedantycznie, wypomniano, obśmiano i obnażono całą żałosność polskiej martyrologii (...i nie tylko), trafiłam na tę książkę przypadkiem i mam wrażenie, że maczały w tym palce jakieś anioły ;)

Askona | 2015-03-15
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Od tej książki zaczęła się moja przygoda z Lewandowskim. Jest zabawna, fantastycznie nieprawdopodobna i dlatego tak bardzo chciałoby się mieć nadzieję, że jednak anioły są wśród nas.

Athoualia | 2016-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Ostatni raz jak się tak mocno zaczytałam, był kilka lat temu - jak skończyłam czytać serię "Mroczne Materie".
Nie czytałam "Mistrza i Małgorzaty" (mea maxima culpa), podobno świetna, a ta książka jest podobna... Anioły tak mnie w niektórych chwilach ubawiły jak nic! Przecież "Naczelny nie jest małostkowy" i komuś taki satyryczny humor musiał przesłać. Akcja dzieje się w Polsce, gdzie dziwne zjawiska są na porządku dziennym, więc Czytelnik się pewnie nie wzrusza. Ksiądz, dziewczyna i w tym anioły? Nic dziwnego ;)
Polecam!

anaso | 2016-01-20

Mam szczególny sentyment do tej książki. Fabuła toczy się na przekroju wieków na warszawskiej Woli, dzielnicy dla mnie wyjątkowej. Ale i sama treść, bohaterowie i klimat bardzo mi odpowiadają. Są tacy, którzy krytykują tę pozycję. Dla mnie to prawdziwa bomba :)

axi6 | 2015-07-02
Przeczytana: 2014 rok

Jedna z najlepszych książek, które czytałam. Zapada w pamięć. Bardzo trafne spostrzeżenia. Początek ciężki, ale jak się przebrnie świetna!!!