Bogowie przeklęci

Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-7574-031-8
grabarz, monck

* Pełna czarnego humoru, dynamicznej akcji i błyskotliwych konceptów kontynuacja losów Elizabediatha Moncka i innych bohaterów "Wyjątkowo wrednej ceremonii". Daleko im do ordynarnych kopidołów. I tym razem nie oni, lecz pod nimi kopią dół. Czy pozwolą się pogrzebać, zostawszy jednocześnie grabarzami nadziei Ocalonej Krainy? To nie cmentarne pijusy, lecz grabarska elita, tajników magii i...

To nie cmentarne pijusy, lecz grabarska elita, tajników magii i alchemii świadoma. Wykładowcy SGGW, czyli Szkoły Głównej Grabarstwa Wyzwolonego, co nie przeszkadza im zajrzeć „Pod Trupka", do cechowej knajpy grabarskiej, w całym grodzie najweselszej, gdzie znany szlagier intonują w wersji: "Do zakopania jeden trup..."
Ich znakiem rozpoznawczym - śmiertelnie poważne kłopoty i zabójcze kobiety, często jedyni prawdziwi faceci w okolicy. Jeśli więc lubisz zapach cmentarza o poranku…
Grabarze wszystkich krain - łączmy się!

źródło opisu: www.fabryka.pl

źródło okładki: www.fabryka.pl

| 2011-03-20
Przeczytana: 18 marca 2011

Świat wykreowany przez Tomasza Bochińskiego przypomina XVII wiek, jednak spotkamy w nim wynalazki, bądź też wyrażenia, typowe dla wieków późniejszych. Od innych fantastycznych krain, różni się on głównie tym, że jego mieszkańcy zamiast czcić bogów, wyrzekli się ich. Nie chcieli być poddanymi kapryśnych istot, którym trzeba było w nieskończoność oddawać hołd. Na dalszy plan odeszli także kapłani. W rezultacie, społeczeństwo zaczęło potrzebować grabarzy, którzy w zastępstwie kapłanów pomogliby przejść zmarłym do lepszego świata. Dlatego też grabarze cieszą się ogromną sławą na ziemiach Ocalonej Krainy, a szczególnie w państwach Gadrin i Litterna.

Jednak nie wszystko jest takie różowe, na jakie wygląda. Bo oto nad Ocaloną Krainę nadciągają ciemne chmury w postaci zbuntowanych kapłanów, którzy za wszelką cenę pragną przywrócić kult dawnych bogów. W tajemniczych okolicznościach zaczynają ginąć Mistrzowie Grabarstwa. Zaniepokojona księżna postanowiła otworzyć w stolicy Gadrin pierwszą...

Wprawdzie nie czytałam pierwszej części przygód grabarzy, ale drugi tom mnie zachwycił. Fabuła porywa, bohaterowie urzekają pełnią i nieliniowością. Momentami odnosiłam wrażenie, że poznaję fabułę RPG, miast czytać powieść. Ogólnie bardzo dobre fantasy. Książka nie jest ani zbyt ponura, ani zbyt banalna. Można w niej znaleźć dużo humoru i sporo napięcia. Polecam miłośnikom klasycznego fantasy, wrócę do niej na pewno, oczywiście jak wcześniej dorwę: "Wyjątkowo wredną ceremonię" :)

Fidel-F2 | 2016-10-02

Sama powieść dość standardowa ale ma kilka niezaprzeczalnych plusów. Po pierwsze rozwinięta koncepcja świata grabarzy i bogów. Przemyślana i z jajem. Po drugie mnóstwo nawiązań i asocjacji zręcznie wplecionych. "Gwardia nie umiera i się nie poddaje" - cudne po prostu. I po trzecie końcowa bitwa - chapeau-bas - rewelacja. Świetnie opisana z doskonale wplecionymi emocjami. Wzruszyłem się mocno i co chwilę jedną ręką szukałem szabli przy boku jednocześnie drugą ocierając łezki (książka mi się cholera co chwila zamykała).
Ja wiem że domaganie się tego czy czy tamtego od pisarzy to durnota ale w końcu marzenia nic nie kosztują. Chętnie przeczytałbym kolejną powieść z tego świata tak za trzysta-czterysta lat gdy SGGW okrzepnie, nabierze tradycji, bohaterowie Bogów przejdą do legendy a brać grabarska jeszcze raz zagra główną rolę gdy to któregoś roku rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastować będą jakoweś klęski i nadzwyczajne wydarzenia.

underluk | 2012-04-17

Muszę przyznać, że książka bardzo mi się spodobała. Pomysł na fantasy, którego głównymi bohaterami są grabarze jest moim zdanie świetny, a wykonanie idealnie podeszło pod moje gusta. Czyta się miło, szybko i przyjemnie, a do tego nie brakuje dobrego humoru. Nie raz zdarzyło mi się parsknąć śmiechem. Jeśli ktoś szuka lekkiej lektury, bez jakichś głębokich doznać, polecam.

Grzesiek | 2012-11-22

Kupiłem za grosze, spodziewałem się przeciętnego czytadła i mile się zaskoczyłem. Fajne pomysł, ciekawie poprowadzona fabuła i świetne postaci. Nie jest to najwyższa półka, ale czytało się naprawdę przyjemnie.

kashi88j | 2013-06-03

Naprawdę zaskoczyła mnie ta książka! Polecam każdemu kto lubi fantastykę :)

Paweł Czuchra | 2013-03-17
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 17 marca 2013

Super książka.
Z każdym kolejnym rozdziałem autor rozkręca się coraz bardziej i trzyma czytającego w pełnym napięciu. Super pomysły i rewelacyjne ich przedstawienie. Choć trzeba przyznać, że tematyka dość mroczna. ;-P
Czytając po sobie Wyjątkowo wredną ceremonię i Bogowie przeklęci można się naprawdę wciągnąć w świat Eliego.
Mam nadzieję, że pojawią się jeszcze jakieś książki Bochińskiego w podobnej tematyce.

Kacper Stachowski | 2012-05-30
Przeczytana: 30 maja 2012

"- Zawsze marzyłem, by to powiedzieć. - Monck uśmiechał się radośnie.
- "Spieprzaj dziadu"?
- Co? Nie. "Kupuję ten cmentarz"."

Na początku średnia, choć miejscami pełna humoru, pod koniec znacznie się rozkręca i wciąga. Jedynym minusem jest tutaj dość zawiły język gwarowy używany w niektórych dialogach.

Nahya | 2012-08-28
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Nie spodziewałam się że ta książka tak pozytywnie mnie zaskoczy. Naprawdę miło się czyta i o dziwo jest w swój wyjątkowy sposób wciągająca, zabawna i oryginalna.

Amas | 2012-05-19

Kompletnie mnie nie zainteresowała. Kolejny raz nie przekonałem się do polskiego pisarza.