Głos Boga

Seria: Behemot
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Bezprecedensowa w polskiej literaturze mroczna interpretacja Ewangelii. To dzieje Chrystusa ukazane przez pryzmat kryzysu duchowego naszych czasów, historia Odkupienia w świecie przenikniętym egzystencjalną rozpaczą...

Marta Zagrajek | 2014-10-29
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 29 października 2014

Chcielibyście usłyszeć głos waszego Boga? Co się dzieje z osobami, które go słyszą? A może tylko wydaje im się, że to Bóg w samej istocie do nich przemawia? Nie zawsze da się to jednoznacznie udowodnić, a wierzący i niewierzący zawsze się znajdą. Witajcie w czasach, gdzie losy matki Boga przeplatają się z losami matki Judasza, srebro jest powszechnym synonimem zdrady, a zdrajca z pewnością zostanie zdradzony.

Jacka Sobotę uwielbiam od czasów „Padliny”. Zabrzmiało srogo. Powinno. Chociaż „Głos boga” jest wcześniejszą pozycją, jakoś nie wpadł mi w łapki. Żałuję, a jednocześnie jestem radosna, że nadrobiłam tak zacną książkę. Ale od początku! „Głos boga” to alternatywna wizja narodzin Pana. Czasy rycerstwa, drobnych złodziejaszków i okrutnych morderców. To także interpretacja Ewangelii w czasach, gdy mistrz małodobry był szanowany i chwalony ze względu na swój kunszt (nie każdy wszak umie tak długo torturować swojego klienta, aby ten za szybko nie wyzionął ducha…). Sam koncept na...

wiejskifilozof | 2012-12-11

Poległem, nie ma pojęcia co czytałem.Dla mnie za ciężkie .

Kasia | 2014-01-12

Przeczytałam 1/4 książki i odpuściłam. Na pewno niektórych zachwyci ale ja jestem zdecydowanie w tej drugiej grupie czytelników, którzy nie dotrwali nawet do połowy. Dawałam jej wielokrotnie szansę czytając o różnych porach dnia, bo na początku pomyślałam, że może wieczorem jestem za bardzo zmęczona, aby pozytywnie się odnieść do fabuły. Chyba jestem zbyt marnym filozofem, aby docenić tak bardzo alternatywna historię do tej, którą znam z lekcji religii.

ukyo | 2010-11-02
Przeczytana: sierpień 2008

Muszę przyznać, że miażdży. Uwielbiam alternatywną historię i tutaj właśnie taką mamy. Bardzo alternatywna wersja Ewangelii, plus znakomicie przemyślana przez autora fabuła daje potężną książkę. I można zastanowić się nad własną (i nie tylko) egzystencją (w ramach znanych i lubianych problemów filozoficznych chłe, chłe). Specyficznego humoru i klimatu też nie brak. Znakomite!

Maynard | 2012-09-01
Przeczytana: 12 września 2010

Ogólnie rzecz biorąc - dobrze skrojone opowiadania tematyczne, akcja których rozgrywa się w alternatywnym świecie, będącym cieniem naszej rzeczywistości. W owym, zapomnianym przez Boga dominium rodzi się mesjasz, tytułowy Głos Boga a fabuła wszystkich opowiadań krąży wokół jego postaci od narodzin do męczeńskiej śmierci. Powieść, bo można również za nią uznać ten zbiorek, jest niezwykle wielowątkowa. Autor oszczędził sobie przywiązanie czytelnika do jakichkolwiek głównych bohaterów, mamy za to całą masę pobocznych, drugoplanowych indywiduów, którzy raz po raz wysuwają się na pierwszy plan tylko po to by zniknąć i powrócić za kilkadziesiąt stron. Z jednej strony jest to fenomen pana Soboty z drugiej duży minus bo czytelnik nijak nie może polubić żadnej z postaci, które "zwisają nam i powiewają". Ponadto, kwiecisty i błyskotliwy styl początkowych opowiadań, gdzieś w połowie zanika i robi się nudno i coraz nudniej. Autor zaczyna kombinować i gmatwać, pojawia się wątek opowieści...

DagonX | 2015-03-21
Przeczytana: 21 marca 2015

Książka według mnie bardzo nierówna. Raz autor w rewelacyjny sposób prowadzi akcję, zagęszcza ją i sprawia, że czytelnik ciekaw jest cóż to się wydarzy na kolejnej stronie. I kiedy już czytający przewróci tę stronę aby dowiedzieć się dokąd zmierzają bohaterowie, natrafia na solidny wywód filozoficzno-religijno-etyczny, który mimo swojej treści (i sensu) tak spowalnia akcję, że naprawdę czasem aż trudno przebrnąć przez te wywody. Dlatego też tylko 6/10.

Maciej Grzelak | 2013-10-31

Nic nie było w stanie uratować tej książki. Piękny styl autora, tak widoczny w opowiadaniach i Padlinie, tutaj nie pomógł. Poległem. Historia tak alernatywna, że wręcz naiwna i infantylna.

Mateusz Pitulski | 2011-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

Ścisła czołówka najgorszych książek jakie dane mi było czytać. Dobrnąłem do 200 strony, dalej już nie miałem siły. Absolutnie nudna historia, przeciętny styl autora, nuda, nuda, nuda.

weyra | 2012-03-14
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 14 marca 2012

Po "Głos Boga" sięgnęłąm zachęcona przez znajomych i pochlebne recenzje i może przez to za dużo się spodziewałam. Książka ta kompletnie do mnie nie przemówiła i nie usłyszałam głosu boga. Początek wydawał mi się obiecujący, jeszcze gdzieś do 50-60 strony miałam nadzieję, że coś się zacznie dziać ciekawego, że dam się porwać jakiejś przewrotnej historii wymyślonej przez pana Jacka Sobotę - ale niestety nadzieje były płonne. Nie urzekłą mnie ta historia. Kompletnie nie było w czym się zatracić i z rozdziału na rozdział coraz większą miałam ochotę odłożyć książkę na półkę. Dotrwałam jednak do końca, ale bardzo się zmęczyłąm poszarpaną akcją, dialogami i przytłaczającą szarością, monotematycznością okrucieństwa, mrocznością emocji wyzierającą z każdej karty. Nie wiem, może miałam zły dzień, nieopdpowiedni nastrój, albo po prostu nie jestem odpowiednim typem odbiorcy tego rodzaju twórczości. Polecam osobom o dużych pokładach cierpliwości, by nie dali się
z(a)nudzić tak szybko jak ja.

RabidBlackDog | 2013-04-04

Mocno oparta na Ewangelii i przekuta na bardzo solidną, naszpikowaną przeinterpretowanymi odniesieniami i symbolami fabułę. Szkoda tylko, że ten nastrój i zabiegi umykają nieco w drugiej połowie na rzecz formuły nieco "zwyczajniejszej". Dla posiadającego wiedzę i znajomość Ewangelii, wielopłaszczyznowa, bogata w znaczenia i ciekawie polemizująca na płaszczyźnie literackiej ze źródłem, którym była inspirowana. Szkoda że stylistycznie nie poprowadzona konsekwentnie tak samo do końca. Świetna i tak.