Ostatni rozdział, czyli paragraf 22 bis

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pi". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Albatros
Closing time
Joseph Heller, humor, satyra
gall21

Inne wydania

Na łamach książki po raz kolejny spotykamy Yossariana, Mila Minderbindera, byłego starszego szeregowca Windergreena oraz wiele nowych, nie mniej oryginalnych postaci takich jak onkolog, który przyjmuje pacjentów chorych na raka na oddziale psychiatrycznym, gdzie sam przechodzi intensywną kurację ; prezydent USA, który uwielbia gry komputerowe i cieszy się, gdy rozmówcy tytułują go kutasem; Lew Rabinowicz, który przeżył bombardowanie Drezna w Rzeźni Numer Pięć razem z Kurtem Vonnegutem i dobrym wojakiem Szwejkiem.
Akcja powieści toczy się w Nowym Yorku, mieście opanowanym przez narkomanów, żebraków i prostytutki. Yossarian znów trafia do szpitala i podrywa pielęgniarki. Milo Minderbinder, właściciel jednego z największych koncernów w Ameryce, chce sprzedać generałom z Pentagonu bombowiec nowej generacji, odznaczjący się tym, że w ogóle go nie widać. Nikt nie wie jednak na pewno, czy maszyna istnieje...

źródło opisu: www.ksiazki.wp.pl

źródło okładki: www.ksiazki.wp.pl

MajinFox | 2011-10-17
Przeczytana: 17 października 2011

Nigdy nie podejrzewałem, że będę czytał tak słaby sequel uwielbianej przeze mnie książki. Pewnie większość czytelników stwierdzi, że skoro oryginał posiada nazwę: Closing Time, to polska wersja z dodanym "Paragraf 22" do tytułu, to jedynie wątpliwej jakości chwyt marketingowy. Otóż nie! To jest prawdziwa kontynuacja przygód Yossariana, Mila, kapelana i kilku innych postaci z pierwowzoru.

Jeszcze przed zabawą z książką sprawdziłem opinie. Nie były one pochlebne, wytykające mniej więcej to samo co i ja wytykałem w swoich recenzjach pozostałych powieści Hellera. Facet napisał tylko jedną książkę! W trakcie czytania miałem ambiwalentne uczucia, bo z jednej strony dziwiłem się, dlaczego wszyscy uważają ten tytuł za słaby, czytałem gorsze. Z drugiej strony, o w mordę! Jak można było stworzyć tak słabą powieść. Wychodzi na to, że nie jest to potworek, napisany przez bardzo słabego autora, pokroju: "Alchemika", czy recenzowanej niedawno "Szkoły piękności w Kabulu". "Ostatni rozdział" to...

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

10.01.2014 Joseph HELLER „Ostatni Rozdział, czyli Paragraf 22 bis” Wyd.Albatros 2004, tlum.A.Szulc. Wydawca oszukał mnie /pewnie nie tylko mnie/ zmieniając oryginalny tytuł „Closing Time”; przez co, sugerując się nawiązaniem do słynnego „Paragrafu 22”, zmarnowałem sporo mego cennego czasu /mam 71 lat/. Początkowo byłem skłonny winić tłumacza za „sknocenie” książki, lecz dalsza lektura uświadomiła mnie nieporadność autora. Chyba trochę podświadomość kieruje nim, gdy jednego z bohaterów nazywa Vonnegutem, z którym notabene się przyjażnił, bowiem powieści Kurta Vonneguta pełne dziwacznych postaci, groteskowych czy też onirycznych, mogłyby być wzorem w tworzeniu postaci jego książki. Ponadto Kurt Vonnegut przeżył, jako jeniec niemiecki, bombardowanie Drezna opisane w „Rzeżni numer pięć”, do którego autor nawiązuje. Inny żołnierz Szwejk, snujący plany w Neapolu, o hodowli...

jatymyoni | 2014-08-15
Przeczytana: sierpień 2014

Zaskakujacy powrót Kurta Vonneguta i jego rzeźni numer 5. Obraz ludzi, którzy tkwią w dwóch światach: okresu młodości i wojny oraz starości, chorób i świadomości, że nawet njwiększa fortuna nie zapewni im nieśmiertelności. Bardzo smutna i gorzka ironia czym się stała po 50 latach od wojny Ameryka i jej mieszkańcy i jak łatwo wywołać nową.

bessarabia21 | 2012-10-19
Przeczytana: 15 listopada 1997

To już dawne dzieje jak czytałem na studiach tą książkę tuż po "Paragrafie 21" i pamiętam to ciągłe poczucie nieporozumienia czytsaniem książki,która w ogóle nie powinna się pojawić.Opowieść dla mnie,robiona na siłę bo stary człowiek chce powrócić do swojej młodości ale nie ma też żadnego pomysłu na fabułę do swej stetryczałej opowieści.Sama chęć zaistnienia i powtórzenia sukcesu swej najlepszej powieści to zdecydowanie za mało by zasiadać do pisania czegokolwiek.

rysiuek | 2014-04-27
Przeczytana: 2009 rok

Gdyby Heller napisał powtórkę historii Yossariana, tylko że w czasach współczesnych, to byłoby wytykanie wtórności i nudy, poza tym ciężko byłoby powtórzyć tamtą książkę. Skopiować się po prostu nie dało. Zamiast historii słodko-gorzkiej mamy refleksje starego człowieka. Mówi o kończących się ideałach, wszechobecnym kulcie mamony, który jednocześnie jest trochę zły, że nie jest już młody. Słabsza od innych dzieł Hellera, mimo to warto przeczytać dla tej garści żartów i unikatowego spojrzenia autora na otaczający świat.

mm8371 | 2013-05-06

Najtrudniej utrzymać się na szczycie...Niepotrzebna kontynuacja Paragrafu.

Straszna mordęga w porównaniu z "Paragrafem".

Seelenverkoper | 2013-04-18

Książka niedoceniana. Ponieważ nie tak śmieszna jak paragraf22 i więcej w niej Sammiego Singera. Jednak, choć nawet dla mnie ustępuje poprzedniczce to jednak niewiele. Wesele na dworcu autobusowym, gdzie żebracy nie są dość autentyczni. Świat w którym kultura i muzea się prostytuują, a rząd składający się z małego kutasa i paru idiotów kupuje nieistniejący samolot przeraża. I o ile mam na ustach śmiech jest on przepełniony strachem i ironią. Bo to właśnie taka książka- pokolenia, które straciło ideały z Paragrafu 22. Straciło młodość, zdolność oporu. To zdjęcie ludzi zrezygnowanych. Autopsja umierającego społeczeństwa. Bolesna ale jakże błyskotliwa, cięta i prawdziwa.

GrzMot | 2010-08-17

Znane i uwielbiane postaci w niewojennej (normalnej?) rzeczywistości i podobny sposób ukazania jej groteskowości. Jednak brakuje książce klimatu "oryginału" (tj. "§ 22"). Zdecydowanie rzadziej jest do śmiechu, częściej do refleksji. Nie spodziewałem się ponadto wprowadzenia elementów fantastyki (oczywiście nie w znaczeniu elfów itp.), których obecności, po przeczytaniu "oryginału", nie mogę zrozumieć.

Piotrek | 2012-03-26
Przeczytana: 26 marca 2012

Hmm,książka taka sobie. Taka sobie, bo sam Paragraf 22 okazał się ideałem. Wytrzeszczał oczy każdego czytelnika i rozśmieszał do łez.
Przyznam trochę się męczyłem czytając tę książkę. "..Bis.." to formalność, którą spełnił autor wobec czytelników. Należało rozwiązać losy Yossariana i innych. Humor już tak nie chwyta, ale warto ukończyć tą trylogię.