Komu bije dzwon

For Whom The Bell Tolls
83-7200-802-7
literatura piękna
rebel-rebel

Najsłynniejsze - i najbardziej ambitne artystycznie dzieło Ernesta Hemingwaya. Ukończona latem roku 1940 powieść wykorzystywała obserwacje i doświadczenia pisarza wyniesione z dwukrotnego, w sumie kilkunastomiesięcznego pobytu w ogarniętej wojną domową Hiszpanii. Autor określił w niej wspaniałe portrety psychologiczne. Ludzki wymiar toczącej się walki, ludzkie słabości i załamania, a także nieupozowane, powszednie bohaterstwo walczących w obronie republikańskiej wolności partyzantów sprawiają, że powieść Hemingwaya wytrzymała próbę czasu.

O wartości artystycznej tej powieści decyduje przede wszystkim siła opisów batalistycznych, a nade wszystko przejmująca uczuciową subtelnością i szlachetnością historia tragicznie unicestwionego uczucia, jakie rozwinęło się między protagonistą powieści, Robertem Jordanem (charakteryzującym się wieloma cechami postawy samego autora) a Marią - "Króliczkiem", ciężko skrzywdzoną przez okrucieństwo żołdackie młodą dziewczyną.

Powieść uznana została za jedno z najdojrzalszych dzieł batalistycznych i za jedną z najświetniejszych powieści miłosnych XX wieku.

szarlej_3 | 2019-07-13
Przeczytana: 06 lipca 2019

Początek nużący, ciężko było się wciągnąć. Później książka jest ciekawa, zwłaszcza jeżeli spojrzymy na postawy bohaterów, na trudne wybory, których muszą dokonać, na zwyczajne życie partyzantów. Niektóre sceny wstrząsają, ale mimo wszystko emocje bliżej końca opadają, czegoś tutaj brakowało, szerszej perspektywy? Koniec dobry, niespodziewany, ale całość nie porywa.

Tomasz Wawrzeń | 2019-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2019

Nudne to ale za to długie. Pomijając fakt, że ustrój w Polsce się zmienił i książka straciła na aktualności to czytało się ją zwyczajnie źle, w odróżnieniu od Starego Człowieka. Dobrnięcie do końca wymagało ode mnie samozaparcia.

sentens | 2019-06-13

Przerażająca opowieść o bandzie kryminalistów.

Sięgnąłem po tę pozycję pełen nadziei, mając w pamięci surowy szum fal z książki "Stary człowiek i morze" i uważając, że w końcu to musi być klasyka.
Pierwszym uczuciem było niedowierzanie, a potem przerażenie.
Bo o czym dyskutują szlachetni bohaterowie tej powieści?
O tym, czy burżujowi ("nawet biskupowi") nie można pozwolić żyć, czy tylko wystarczy go może zamknąć w obozie pracy na resztę życia za to, że wypracował sobie za dużo.
A kiedy jeden z bohaterów ukradł kilka koni, już koledzy zaczęli go nazywać burżujem - z czego można wnosić że gdyby historia potoczyła się inaczej, skończyłby w jakimś gułagu w Maroku.

O kim więc opowiada ta książka?
O mordercach, złodziejach i gwałcicielach w służbie bolszewickiego reżimu.
Czy tak samo byście ją odebrali, gdyby bohaterami byli członkowie SS albo Werwolf w 1946 roku na ziemiach polskich?

Jakie jest przesłanie książki?
To propagowanie ustroju totalitarnego.

A co z jej warstwą...

bitczytacz | 2019-06-09
Przeczytana: 11 listopada 2018

Książka wojenna, ale mało kul w niej śwista, akcja rozwija się powoli. Najciekawsza w książce jest postać głównego bohatera, człowieka skupionego na wypełnieniu zadania, perfekcjonisty w swoim fachu, z zaciekawieniem śledziłem tok jego rozumowania i podejmowania decyzji. Trochę naiwny wątek romantyczny, aczkolwiek istotny z punktu zakończenia. Sceny batalistyczne są opisane w sposób naturaliatyczny, nie ma nadętego heroizmu, jest śmierć i ból.

Bartłomiej K | 2019-05-27
Przeczytana: 14 marca 2019

Miejscami poczułem urok prozy Ernesta Hemingwaya, choć towarzyszyło uczucie, że proza została przedwcześnie zerwana i gdyby dać jej tak te kilka dni więcej, to mielibyśmy w pełni dojrzały owoc. Niemniej interesująca próba przedstawienia człowieka w obliczu zagadnień życia, śmierci, ustawicznego zagrożenia oraz niezasłużonego cierpienia.

Mateusz Wójtowicz | 2019-04-25
Przeczytana: 2017 rok

Przejmująca i wspaniała, świetna literacko. Trochę wojenna, trochę miłosna, wyważona w sam raz. Rzadko przychodziło mi spotkać tak krwistych, namacalnych i do szpiku kości ludzkich bohaterów, jak ci z powieści Hemingwaya. Kiedy czytamy opisy uczuć czy chłoniemy obraz świata przedstawionego, niemal czujemy się nimi, prawie uczestniczymy - całujemy, wstydzimy się i zabijamy zamiast Roberta Jordana, zamiast Marii, zamiast Pabla. Piękne i aż niewiarygodne, że prawdziwe. Ale to odkrywa się z czasem, dopiero gdy książkę się zamknie i pozwoli jej ułożyć się w pamięci. Zupełnie inna niż "Stary człowiek i morze", za to równie genialna.

Małgosia | 2019-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Trzy dni, ostanie trzy dni życia jednostki w trybach machiny wojennej. Robert żyjący ideałami, jakby ta brudna rzeczywistość nie miała do niego dostępu, jakby tocząca się wojna domowa była z innej bajki. Piękna Maria chcąca znaleźć dobro i miłość mimo tego, co ją spotkało. I te straszne postacie dookoła nich. Właściwie nic się nie dzieje, a czas płynie na rozmowach i rozmyślaniach, co trochę nuży.

Anetta | 2019-02-06

Przeczytane w oryginale

Pan_Jinx | 2018-11-26

Na wyobraźnię wpływa to, że wiele z tego wydarzyło się w życiu Ernesta. Mało kto tak poetycko pisał o wojnie i choć nie jestem fanem "latynowskiej" części Europy, pod wieloma względami, to chłonąłem losy Hiszpanii z zaciekawieniem. Moment kulminacji rozbrajający. Miłość rzadko pokonuje wojnę, ponieważ śmierć jest zbyt silnym sprzymierzeńcem tej ostatniej.

Athelastane_Sas | 2018-11-04

Narracja jak dla dwunastolatka, dłużyzny, wszystko dopowiedziane do samego końca. Marzyłem o końcu, który uporczywie nie nadchodził.
Doskonała pozycja dla przeciętnego Amerykanina.