Paragraf 22

Joseph Heller
kryminał, sensacja, thriller 480 str.
Catch 22

Lech Jęczmyk
Albatros
kryminał, sensacja, thriller

Kup książkę

Tego wpisu miało nie być, ale coś mi w głowie siedziało i musiałam z niej choć kilka słów wyrzucić.

Na półkach: , , , , ,

"Możliwe ze ten wariat jest tutaj ostatnim normalnym człowiekiem"

Powieść Hellera pełna jest czarnego humoru. Ukazuje absurd wojny i instytucji wojskowych. Na próżno szukać w tej książce kogoś normalnego. To zbiorowisko wariatów, którzy mają tylko jeden cel - przeżyć.

Joseph Heller przedstawia w niej niedorzeczne sytuacje, które sprawiają uśmiech na...

'czeski film' w amerykańskim wydaniu.

w sumie gorzka?
nie słodka

nic nie straciła po tych xxx latach gdy poznałem ja po raz pierwszy.

Pacyfistyczny manifest Josepha Hellera jest jedną z ważniejszych pozycji literatury wojennej XX w.
Bezsens wojny, bezduszna, bezmyślna i biurokratyczna machina wojska, roztacza totalitarne rządy nad wcielonymi do armii żołnierzami. Każdy z bohaterów radzi sobie w inny sposób z towarzyszącą mu na porządku dziennym śmiercią, stresem i zniewoleniem.
Wszystko to ukazane w...

A mi się podobało. :) Jest niedorzeczna i absurdalna, ale to są jej największe zalety. Sporo się w niej dzieje, momentami można się pogubić, a główny bohater wydaje się być najnormalniejszą osobą wśród tych wszystkich szaleńców.

Początkowo książka wydaje się dość nudna, przez co wiele osób może porzucić ją po pierwszym rozdziale. Jednak po przyzwyczjeniu się do stylu autora można znaleźć w tej powieści wiele zalet. Dlatego warto przeczytać
ją do końca. Postacie wykreowanie przez autora są dość nieszablonowe. Poszczególne różnice charakterów często stanowią podstawę do elementów kolorystycznych. J...

A dlaczego nie?
Tak można skomentować cel powstania tej książki i jej fenomen.
Jest inna. To na pewno.
Nie każdy będzie się nią zachwycał. Ja się nie zachwycam.
Ale cieszę, że przeczytałam.
Pokuszę się wręcz o stwierdzenie, że każdy powinien.

Nie da się ukryć, że nagromadzenie specyficznego humoru może przeszkadzać.
Ni to śmieszne, ni zabawne...

Nie udało mi się doczytać. Momentami zabawna, jednak liczba postaci, imion, opisów ich historii oraz brak spójnej historii mnie zniechęcił.

Przy ponownej lekturze, znając już plotkarską historię prywatnego życia Hellera, interesująca czyta się fragmenty z kobiecymi postaciami pojawiającymi się w książce. Nie ma zaskoczenia. Większość to precyzyjnie i bardzo plastycznie opisane obiekty pożądania seksualnego.

Ciekawie poprowadzona narracja, jednak i przesycenie książki humorem, i typ humoru często sprawiały wrażenie wymuszonych. Nie zmienia to faktu, że odświeżającym było przeczytać o II Wojnie Światowej bez zadęcia i patosu. Na seksizm książki przymykam oko ze względu na czas jej powstania.

Dyskusje