Paragraf 22

1 849
1 703
Catch 22
Marczewek

Jedna z najwybitniejszych powieści amerykańskich XX wieku, a zarazem najsłynniejsza powieść o II wojnie światowej. Utrzymana w poetyce czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, wyśmiewa mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, idiotów i oportunistów, ale nade wszystko ludzi, którzy pragną jednego –...

Utrzymana w poetyce czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, wyśmiewa mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, idiotów i oportunistów, ale nade wszystko ludzi, którzy pragną jednego – przeżyć.

Pilot Yossarian jest przekonany, że wszyscy dybią na jego życie – zarówno Niemcy, jak i dowódcy jego jednostki, zmuszający go do udziału w coraz większej liczbie misji bojowych. Udaje wariata, by wykpić się od dalszych lotów. Tymczasem otaczają go sami wariaci.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/paragraf-22-3/

źródło okładki: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/paragraf-22-3/

Izabela Pycio | 2019-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2019

"- Nie posyła się przecież na śmierć wariatów, prawda?
- A kto inny da się posłać?"

Kiedy pierwszy raz, trzydzieści lat temu, za namową taty sięgnęłam po tę powieść, przyznam, że niewiele z niej wyciągnęłam, nie wpasowała się w moje oczekiwania, było to czytanie bardziej z obowiązku niż z przyjemności. Ale nawet wówczas zdawałam sobie sprawę, jak ważne nosi przesłania, i że będę musiała dojrzeć, aby w pełni docenić jej kunszt. Dlatego, umawiałam się z nią na spotkania jeszcze dwukrotnie, za każdym razem coraz lepiej radząc sobie z czarnym humorem i surowym wglądem w ludzką naturę. A ostatnio, kiedy pojawiła się możliwość przypomnienia wrażeń z absurdalnym paragrafem 22 w tle, przed zabraniem się za oglądanie serialu, książka znów mnie skusiła.

Błyskotliwe spojrzenie na ludzkie ułomności, nieustanne wplątywanie się w konflikty wojenne, pragnienia zrobienia kariery, intratnych biznesów na małą i wielką skalę, bez oglądania się za prawami, racjami i losami innych. Wyjątkowo udanie...

cat_book_read | 2019-07-16

#Paragraf22 autor: Joseph Heller od @wydawnictwoalbatros
To kultowa, zabawna pozycja, którą większość z Was zna już bardzo dobrze. Ciekawa z poczuciem humoru, która długo pozostanie w Waszej pamięci. Śmiech i łzy to gwarancja, jaką Wam daje książka. Mile spędzony czas. Osobiście uwielbiam czarny humor, a tu go nie brakuje. Głupota goni głupotę, a wiele sytuacji opisanych w książce znajduję swoje odzwierciedlenie w dzisiejszym świecie. Choćby absurdy zbędnej i nikomu do szczęścia niepotrzebnej biurokracji, czy dążenie do celu po trupach. Przez większość powieści na stronach króluje komizm sytuacyjny, liczne postacie i wielowątkowość mogą sporo namieszać, ale każda jest wyjątkowa i barwna na swój własny sposób. Poważniejsze przesłanki znajdziemy pod koniec książki. Ogólny zarys przyczyni się do pozytywnego odbioru Paragrafu 22. Na podstawie książki powstał serial, który możecie śledzić w HBO GO. Osobiście po zapoznaniu się z lekturą, chętnie obejrzę wersję telewizyjną. Bardzo dobrze...

Kawazliterami | 2019-07-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Mam!
Przeczytana: 14 lipca 2019

To jest jedna z tych książek, które będą Ci towarzyszyć do końca życia. Książka życia. Skupia w sobie wszystkie aspekty, które w książkach cenię: styl, charakter, prawdę, poczucie humoru, wielowątkowość i głęboki sens.
Tylko takie książki mogłabym czytać. Tylko takich książek jest chyba coraz mniej.

Polecam najbardziej ze wszystkich, które polecałam.
Serial jest ok, ale spłyca. Książka to majstersztyk.
Nie dziwię się, że jest na liście 100 książek które musisz przeczytać wg BBC (i na wielu innych listach z wyzwaniami).

Czytajcie!

Gerard Waldowski | 2019-07-08
Przeczytana: 06 lipca 2019

190706 audio G5.
Okropności wojny w pigułce na podstawie lotników w czasie II wojny światowej. Krótko i na temat. Fragmentami mocne i ciekawe. Dobrze napisana, czytelnik nie może się nudzić. Jednak nie wywarła na mnie tak mocnego wrażenia jak choćby "Komu bije dzwon", czy "Król szczurów".

Następcy Książek | 2019-07-07

Chciałam to pierwotnie przeczytać by obejrzeć serial, teraz już nie chcę go oglądać #😂 Bardzo specyficzna książka

Popkulturka Osobista | 2019-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2019

Nigdy nie należałam do osób, które z chęcią sięgają po literaturę związaną z wojną. Nigdy też nie potrafiłam się przełamać, by z własnej woli zacząć czytać książki opowiadające o trudach wojny. Jestem jednak ogromną fanką komedii i przeróżnych, absurdalnych historii. Bardzo lubię książki wywołujące na mojej twarzy uśmiech, jednak naprawdę doceniam też to, gdy potrafią zmusić czytelnika do głębszych refleksji. ,,Paragraf 22" jest książką, o której słyszałam już od jakiegoś czasu, lecz postanowiłam się nią bardziej zainteresować dopiero przez premierę serialu. Lepiej późno, niż wcale, racja? Zwłaszcza, że Joseph Heller stworzył historię, po którą powinien sięgnąć każdy fan czarnego humoru. Choć nie tylko.

Fabuła ,,Paragrafu 22" jest dość prosta. Książka opowiada o amerykańskich lotnikach stacjonujących we Włoszech. Jej głównym bohaterem jest Yossarian, bombardier, który robi wszystko, by nie musieć uczestniczyć w ryzykownych misjach bojowych. Gdy już prawie udaje mu się zaliczyć...

duszekx | 2019-07-01
Przeczytana: 05 lipca 2019

Niesamowita... Nieprzewidywalna...
Absurd goni absurd :)

Ciacho | 2019-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2019

"Totalne wariactwo"

Pilot Yossarian, obawiając się o swoje życie, które może utracić przez wrogie Niemcy lub własnych dowódców, nie zamierza brać dalszego udziału w walce. Symuluje chorobę psychiczną, żeby trafić do szpitala, zamiast wrócić na front. Szybko jednak spostrzega, że udając wariata otoczony jest też samymi wariatami, zarówno wśród równym jemu stopniem kolegów, jak i wyższych oficerów i jego przełożonych. Choroba psychiczna stanowi wystarczający powód, aby zostać odesłanym do domu, bo w armii amerykańskiej nie ma miejsca dla wariatów. Ale istnieje pewien przepis, żeby to obejść - nazywa się paragraf 22.

"Paragraf 22" to jedna z najważniejszych książek literatury amerykańskiej XX wieku. Satyra powstała, żeby ukazać bezsens wojny i armii jako instytucji, oraz drwić z biurokracji i różnych absurdów, które nękają amerykańskie społeczeństwo. To bardzo popularna książka, która została uznana za literackie arcydzieło, ale dzieli krytyków na zagorzałych zwolenników i...

miniu86 | 2019-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Rewelacyjna. Jeśli ktoś się waha tak jak ja wcześniej i boi, że to tematyka wojenna to powinien szybko przestać.

asymon | 2019-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2019

OK, jasne, na początku można śmiać się do rozpuku, parady, biznesy Milo, przesłuchanie Clevingera, przygody w rzymskich burdelach... Ale liczba misji stale rośnie, a kolegów Yossariana ubywa, pod koniec książki wszystko zaczyna się sypać. Wyprawa do Rzymu, który wygląda jak piekło Dantego, dokładny opis tego, co stało się ze Snowdenem i skąd wzięły się kłopoty Yossariana. W końcu rozmowa z kapelanem:

Yossarian emitted a startled gasp and shook his head ‘I just realized it,’ he exclaimed. ‘They’ve got all my pals, haven’t they? The only ones left are me and Hungry Joe.’ He tingled with dread as he saw the chaplain’s face go pale. ‘Chaplain, what is it?’
  ‘Hungry Joe was killed.’

Według Kurta Vonneguta to nie jest najlepsza książka o II Wojnie Światowej, podobno ustępuje "Młodym lwom" Shawa. Cóż, trzeba będzie spróbować.

Audiobook, Jay O. Sanders bardzo fajnie naśladuje głosy.