Bóg wie

Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Wydawnictwo: Albatros
God knows

Inne wydania

Narratorem tej przezabawnej powieści jest biblijny władca Izraela, król Dawid następca Saula, pogromca Goliata, twórca potęgi państwa żydowskiej na przełomie X i XI wieku p.n.e. W błyskotliwym monologu starzejący się władca opowiada o swoim życiu wielkiego wojownika i mocarza, genialnego poety i wspaniałego kochanka, rozpamiętuje losy Izraela. Wadzi się i godzi z Bogiem, poprawia błędy Starego Testamentu, bezlitośnie obnażając wszystkie słabości jego herosów, których ukazuje jako zwykłych, nieporadnych, nierzadko głupich ludzi. Dawid ujawnia jednocześnie cały swój narcyzm, cyniczny humor i ignorancję tak charakterystyczne dla bohaterów Hellera. Snujący swą opowieść biblijny władca jest obdarzony świadomością człowieka współczesnego i wiedzą na temat dalszych losów ludzkości ma przy tym mentalność współczesnego zasymilowanego żyda nowojorskiego. Ten zbieg narracyjny czyni monolog lekturą oryginalną i niezwykle komiczną.

Lavenda | 2012-01-12

Opowieść o biblijnym królu Dawidzie, który w wydaniu hellerowskim jest arogancki, próżny i zadufany, skłócony z Bogiem i przekonany o własnej racji. Te cechy zazwyczaj nie czynią żadnego bohatera sympatycznym, ale w przedziwny sposób hellerowskiego Dawida da się lubić. To pełnokrwista, barwna postać. Biblijna historia w zupełnie nowym wydaniu, odarta z patosu, przyziemna, nie pozbawiona ironicznego humoru. To także nowe spojrzenie na szereg postaci biblijnych jak Batszeba, Salomon czy biblijni prorocy z czasów Dawida. Czyta się świetnie, zwłaszcza że Dawid, w zasadzie na łożu śmierci, de facto został obdarowany przez autora wiedzą o przyszłości, więc nie zdziwi cytat w rodzaju: "ładna mi Ziemia Obiecana! Owszem, był tam miód, ale mleko przynieśliśmy my, a raczej nasze kozy. Mieszkańcom Kalifornii Bóg dał wspaniałą linię brzegową, przemysł filmowy i Beverly Hills. Nam dał piasek. Cannes dostaje od niego pluszowy festiwal filmowy, my - Organizację Wyzwolenia Palestyny". Ta mieszanina...

Marek Krzystek | 2015-09-26
Przeczytana: 26 września 2015

Historia bez dat, szczegółów, dociekań, wmawiania, że było tak a nie inaczej. Za to z przymrużeniem oka. Monolog Dawida, mimo że króla nad królami, ale ileż goryczy musi przełknąć każdy z nas, tę gorzką czarę wypić do dna, by móc zamknąć zmęczonym oczy. Wciąż każdy z nas prowadzi rozmowę z Bogiem, ale czyż nie wolimy nie słyszeć się nawzajem? I w pewnym momencie zauważamy, że życie to groteska, walczymy, ale nawet będąc potężnym królem, niewiele układa się według naszych planów. Więc cóż pozostaje poza sarkazmem, nawet z własnych uczuć?
Dla mnie jedna z najciekawszych biografii jakie czytałem, cóż z tego że z całkowitą lekkością potraktowała prawdę historyczną. Za to z całą śmieszną powagą opisała to co najważniejsze, to co nie przeczytamy ani w Biblii ani w żadnej innej historycznej książce. To co naprawdę dręczy człowieka przez całe życie. Niepewność.
Jeszcze coś osobistego. Czytałem tę niegrubą książkę przez trzy lata. I naprawdę nie warto się śpieszyć. Bo jest to lektura...

Dariusz Karbowiak | 2012-05-19
Przeczytana: 19 maja 2012

Swego rodzaju apokryf napisany przez autora "Paragrafu 22". Główna postacią książki i zarazem narratorem jest król Dawid, jedna z najgrzeszniejszych postaci Starego Testamentu> Wiele praw boskich łamał, bo był królem - pomazańcem bożym więc niemal Bogiem. Książka napisana z humorem, choć nie brak w niej elementów dramatycznych - jak opis buntu i śmierci jego syna Absaloma. Warta przeczytania, jeżeli ktoś nie jest doktrynalnie przywiązany do wersji że w Biblii tylko o Bogu i przestrzeganiu praw jest napisane - bo tak nauczają niedokształceni katecheci :)

Seelenverkoper | 2013-04-18

Opowieść o męskich ambicjach, chuciach, pragnieniach oraz- może przede wszystkim o samotności wśród ludzi(szczególnie faceta wśród kobiet) i poszukiwaniu Boga. Z papierowej starotestamentowej wydmuszki Dawid przeobraża nam się w człowieka nowoczesnego. Dręczy go spadek libido, frustruje zapomnienie przez tłumy jego osiągnięć, irytują synowie i żony. Dodając do tego humor Hellera i żarty z Mojżesza, Hagar i paru innych otrzymujemy jazdę bez trzymanki przez cały stary testament. Tylko ostatnie słowa króla sprawiają, że śmiech zastyga nam na wargach i czujemy jak bardzo Dawid jest nam bliski.

MajinFox | 2012-03-20
Przeczytana: 20 marca 2012

Starotestamentowy Dawid, pogromca Goliata, odlicza godziny do zakończenia swego żywota, podczas trwającego w państwie chaosu: samowolną koronację na króla Adoniasza. Mając wiele czasu do namysłu, może wybrać czy poprzeć hulakę Adoniasza, czy niedołężnego Salomona, przy okazji wspominając całe swe dzieje,... dzieje opisane w hellerowski sposób. Czyli nie zabraknie świnskich tekstów w stylu "ciągnięcie druta" przez Batszewę, narzekania na nadmierną ilość napletka na rzeźbie Dawida oraz opowieści w stylu: "gdy zobaczyłem gołą Batszewę chciałem wykonywać do niej świnskie telefony'.

Świetnie wyszło nawiązywanie starotestamentowej opowieści do dzisiejszych czasów, gdzie narratorem jest Dawid i pomimo jego zbliżającej się śmierci, wie ile miejsca w Biblii poświęcono Jezusowi. Który zamierza podbić Francję i Polskę (no chyba że jeszcze ich tam nie ma). Sprośne teksty, wyśmiewanie się z biblijnych postaci, obrażanie się na Boga za śmierć dziecka. Dawid każdy temat potrafi pociągnąć i...

malynosorozec | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2014

malynosorozec.blogspot.com

„Wyliczyłem, że do obrzezania jednego żywego Filistyna potrzeba sześciu silnych Izraelitów. Praca stała się prostsza, kiedy w końcu oswoiłem się z projektem uprzedniego zabijania Filistynów.” [1]

Znany z biblii król Dawid przeżywa właśnie swoje ostatnie dni na ziemi. Stary, schorowany władca niedługo odejdzie, a tron odziedziczy jeden z jego synów – próżny Adoniasz, albo tępy Salomon.
Dawid wspomina swoje bujne życie. W swojej opowieści nie zachowuje chronologii. Krąży wokół tematu, żeby za chwilę przenieść się do odleglejszych wspomnień. Co chwila przerywa swoją historię, po to aby opowiedzieć co w tej chwili trapi go najbardziej. Przy czym często wspomina wielkich patriarchów znanych z biblii takich jak Mojżesz czy Abraham. Odnosi się także między innymi do Michała Anioła, Szekspira czy Miltona. Dawid ma bowiem wiedzę dwudziestowiecznego człowieka. Narzeka na brak telefonów. Porównuje jedną ze swych żon do Nowojorskiej wyzwolonej żydówki. Jego...

Izanagi | 2015-07-23
Przeczytana: lipiec 2015

Odstawiłam 'Paragraf 22' bo mnie nudził. Myślałam, że zrobię jeszcze jedno podejście do ksiązek Hellera. No i tym razem też było nieudane.
Dawno nie czytałam tak miernej książki. Pomysł byłby i dobry, bo zrobić narratorem biblijnego bohatera, to coś ciekawego. Ale wykonanie fatalne. Wynurzenia bohatera to jakiś bełkot, a styl po prostu rozczarowuje.
Nie polecam.

Iza | 2015-01-28

Co wiecie o biblijnym królu Dawidzie? Okazuje się, że nic. Ta powieść otworzy Wam oczy i wzbudzi śmiech aż do łez. Polecam

Anabel | 2015-03-02

Moim zdaniem świetnie zmontowana fabuła odbiegająca od kanonicznego postrzegania starotestamentowych postaci. Dawid prezentuje poprzez swoje refleksje życiowo umęczonego, starzejącego się króla, który boryka się zarówno ze schyłkiem swojego życia, z ostatnimi podrywami pożądliwości, jak i z problematyczną kwestią przekazania swojego królestwa. Polecam spojrzeć niecodziennie na konstrukcję postaci, która jest przecież jednym z głównych filarów biblijnych.

Antoniuss | 2016-02-22
Przeczytana: 2014 rok

W reklamach i recenzjach ,,Bóg wie" jest przedstawiana jak powieść pełna humoru i wręcz humorystyczna. Jest to jednak znaczne uproszczenie. Opowieść starzejącego się króla Dawida to nie tylko cyniczne podsumowanie Biblii, ale przede wszystkim, to historia zmęczonego, starego człowieka, próbującego pogodzić się z przemijaniem i własną słabością. Zmęczony i osamotniony król przeprowadza w niej rachunek sumienia, z nostalgią wspominając czasy kiedy był młody, silny, kochany i miał całe życie przed sobą. Historia Dawida jest w wielu miejscach ponura: wiekowy król głośno narzeka na okrucieństwo Boga, który pozbawił go ukochanego syna, nieczułość czekających na jego śmierć krewnych, niepewność losów królestwa i dynastii (gdyż, co ciekawe, powieściowy Dawid i jego otoczenie doskonale znają historię XX wieku, jednak nie wiedzą co wydarzy się wkrótce po jego śmierci) oraz bezskutecznie domaga się rozmowy ze stwórcą. Podczas swojego wywodu, sporadycznie przerywanego współczesnymi (dla...