Nic śmiesznego

Wydawnictwo: Muza
No laughing matter
8373194541
literatura piękna

Książka ta opisuje paromiesięczne zmagania z chorobą. Nie ma w niej jednak ani jednej przygnębiającej nuty, jest niezwykle zabawna, w istocie stanowi dowód na to, jak ważne są w życiu optymizm, poczucie humoru.

Anisikor | 2018-12-11
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Do tej pory żadna książka mnie tak nie zachwyciła, tak nie poruszyła.
Czytałam ją powracając po kilka razy do tych samych fragmentów.
Życie nas uczy pokory a bohater uczy jak sobie z tym życiem dać radę, jak żyć a nie wegetować.
Mądra, wzruszająca książka - którą poleciłabym każdemu narzekającemu na swoje życie.

Jadwiga | 2018-09-28

Książka napisana pięknym językiem literackim i tutaj podkreślam rolę wybitego tłumacza a idąc dalej idealnego lektora. Audiobook wspaniale się słucha.Narracja dwóch pisarzy aczkolwiek głównym bohaterem jest J.Heller;jego życie i choroba.Ta z kolei sprawiła mój wyostrzony odbiór.
Minęło wiele lat i przybyło schorzeń neurologicznych.To naprawdę trudne sprawy,więc "nie ma się z czego śmiać"!Książkę polecam!

Miss_paczkow | 2016-09-02

Książka trafiła w moje ręce zupełnie przypadkiem i gdyby nie nazwisko Hellera na okładce, prawdopodobnie nigdy bym się nią nie zainteresowała. Jest to bowiem opowieść o mężczyźnie po pięćdziesiątce, który zmaga się z paraliżem całego ciała. Poznajemy wszystkie szczegóły – jak choroba postępowała, jak przebiegało leczenie, a nawet ile kosztowała terapia i za co zapłaciła firma ubezpieczeniowa. Nie brzmi zachęcająco? No cóż, nie zapominajcie, że tym chorym był Heller.
Kilkumiesięczny okres rekonwalescencji jest przedstawiony z dwóch perspektyw – przykutego do łóżka pisarza i jego przyjaciela, Speeda Vogla, który w tym czasie zajmował się codziennymi sprawami Hellera i organizował jego życie. I o ile sama choroba jest zdecydowanie poważna, to opowiedziana została w sposób lekki, czasami nawet anegdotyczny. Obok łóżka chorego pojawiają się coraz to ciekawsze postaci, by przywołać choćby Mela Brooksa czy Dustina Hoffmana. Mamy tutaj próbkę humoru znanego z „Paragrafu 22”, który sprawia,...

koemata | 2016-06-03
Na półkach: Przeczytane, Audio, A w 2016
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Polineuropatia oznacza uszkodzenie obwodowego układu nerwowego i wszystkich klinicznych objawów jakie towarzyszą uszkodzeniu nerwu (upośledzenie czucia, mrowienie, drętwienie i inne)., ---Szczególną formą polineuropatii jest zespół Guillaina-Barrégo. Jest to szybko narastająca polineuropatia wywołana zaburzeniem w zakresie układu odpornościowego, prowadzącym do powstawania przeciwciał przeciwko nerwom obwodowym, głównie przeciwko tworzącej ich otoczkę mielinie. Początek objawów wiąże się zwykle z przebytą w poprzedzających tygodniach infekcją wirusową. W zespole tym dominuje osłabienie kończyn, które stopniowo obejmuje kolejne grupy mięśniowe, prowadząc w końcu do niewydolności mięśni oddechowych. Chorzy wymagają natychmiastowej hospitalizacji i specjalistycznego leczenia.
--- hellerowski opis choroby , zawierający obserwacje postępującej choroby i jej leczenia, humor, miłość, wzruszenie, wiara w wyzdrowienie, wybitne postacie pojawiające się w szpitalu: lekarze, pielęgniarki,...

Negator | 2015-12-06

Książka doskonale oddaje uroki GB.

Iza | 2015-01-29

Ktoś inny pewnie byłby potępiony, ale Heller może się śmiać z bycia pacjentem intensywnej terapii. Bo nim był. Opisuje swoje przeżycia w trakcie swej choroby - zp Guillaina Barrego. I znowu w dość tragicznych własnych przeżyciach widzi iskierki,a wręcz ognie humoru. Świetnie się czyta, polecam

sophie21 | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Książka "Nie ma się z czego śmiać" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Josepha Hellera. Myślę, że sięgnę jeszcze po inne jego dzieła. Książka interesująca, choć muszę przyznać, że nie na tyle by nie móc się od niej oderwać.

megan | 2013-07-25

Jak, odpukać, znajdę się kiedyś w szpitalu to na pewno wezmę tę książkę:)

Seelenverkoper | 2013-04-18

Człowiek to mięsożerny, szybki, dokładny drapieżny myśliwy, więc nie powinien iść w zawody z elektrycznym wibratorem. To męczące i nie daje szansy wygrania. Spytajcie dziewczynę, która ma wibrator.

Ksiażka obfituje w swoisty "hellerowski" humor. Czyli połączenia nowoczesno-żydowskiego kpienia z pisarskim cynizmem i zwątpieniem w ten najlepszy ze światów

Opowieść faceta w wieku produkcyjnym o niezaradnych dzieciakach, żonie, kochankach, stanach i żydach z Coney Island. Nie dla każdego