Emblemat zdrajcy

El emblema del traidor
978-83-7508-321-7
zdrada, zemsta, zdrajca
Ag2S

Rok 1940, Cieśnina Gibraltarska. Podczas szalejącej burzy hiszpański okręt ratuje grupkę niemieckich rozbitków. Kiedy sztorm cichnie, jeden z ocalonych w podzięce wręcza dowódcy okrętu, kapitanowi Gonzálezowi, dziwny order ze szczerego złota ozdobiony diamentem. W roku 2002 syn kapitana Gonzáleza w osobliwych okolicznościach dostaje lukratywną propozycję sprzedaży orderu. Poznaje przy okazji...

W roku 2002 syn kapitana Gonzáleza w osobliwych okolicznościach dostaje lukratywną propozycję sprzedaży orderu. Poznaje przy okazji jego niezwykłą historię, której początek sięga roku 1919 i wiąże się zlosami młodego monachijczyka Paula Reinera. W nietypowych okolicznościach dowiaduje się on od kuzyna, że jego ojciec wcale nie zatonął wraz z okrętem, którym dowodził, lecz został zamordowany. Odtąd Paul obsesyjnie będzie poszukiwał odpowiedzi na pytanie, kto dopuścił się zbrodni. Ważniejsza jednak okaże się odpowiedź, dlaczego ojciec musiał zginąć...
Łącząc te trzy wątki, Jurado stworzył kolejną, fascynującą powieść o zdradzie, trudnym uczuciu i prawdziwej cenie zemsty.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Książka była wybrana przeze mnie na chybił trafił w bibliotece, a czasem takie eksperymenty kończą się bardzo miłą niespodzianką. Czy było tak w tym przypadku? Po części i owszem, ale niedosyt pozostał.

To lektura z cyklu 'przeczytać i zapomnieć', a świadczy o tym fakt iż zaznajomiłam się z tą historią ze 2- 3 lata temu i obecnie mam jedynie szczątkowy zarys fabuły w meandrach mojej pamięci. Jednakże za to doskonale sobie przypominam, że miałam wielki żal do autora za zaprzepaszczenie potencjału tej opowieści, bo wiele wątków zostało zmarginalizowanych i oprócz skleconego szkieletu, czytelnik nie otrzymał nic więcej - a szkoda, bo wzbogacenie książki o dzieje pary bohaterów na pewno krzywdy całości by nie uczyniła, a wręcz przeciwnie. Skoro już mowa o sylwetkach postaci - te zostały dobrze skonstruowane: żywe, nie mogę powielić zarzutu co do płaskości i miałkości.

Dobre czytadło, ale niestety nic ponadto. Szybko i sprawnie się przeżywa, a także w podobnym tempie całość ulatnia...

BagatElka | 2014-02-25

Za krótko ,za mało ale ogólnie ciekawie.
Spodziewałam się zawiłej intrygi,mrocznych tajemnic a książka okazała się z gatunku przygodowej z elementami romansu,który właściwie też został opisany dość anemicznie.
Jeśliby autor się postarał powstałaby wspaniała saga obejmująca losy bohaterów na przestrzeni wielu lat i dotycząca kilku kontynentów a tak jest to opowiastka w sam raz na popołudniowe posiedzenie z kawą.

Zuela | 2014-12-26

Rodzinne animozje na tle rozwijającego się faszyzmu w Niemczech.Takie sobie,banalne.Spodziewałam się czegoś lepszego

Inez | 2015-02-11
Przeczytana: 17 września 2014

"Emblemat zdrajcy" - Juana Gómeza-Jurado, to znakomity dreszczowiec i fascynujaca opowiesc z kapitalnym tlem historycznym. Autor w przepiekny sposob opisuje trudne uczucie milosci oraz niszczycielska sile zemsty. Bardzo wyraziste, barwne postacie. Powiesc wciaga, a napiecie podczas czytania rosnie z kazda kolejna strona, na ktorej pojawia sie mroczny sekret. Opisy wydarzen w ogromnym stopniu dzialaja na wyobraznie.
Choc odnioslam wrazenie, ze podczas czytania ksiazki czegos mi brakowalo i przez caly czas czulam niedosyt nie moglam jednak oderwac sie od niej i przeczytalam ja w jeden dzien. Polecam.

Krasnoludek Monika | 2012-10-20
Przeczytana: 20 października 2012

Książkę bardzo dobrze się czyta. Zawiera w sobie ciekawe wątki, które często przyciągają czytelnika z niezwykłą mocą. Książkę z braku czasu czytała przez dwie bardzo późne noce i sądzę, że nie zmarnowałam czasu. Mamy tutaj okres między wojenny w Niemczech - zupełnie odmienny od naszego - oraz rodzenie się faszyzmu - młody Hitler uznawany przez wszystkich za czubka itd. Brakuje mi tutaj mocniejszego ukazania napaści SS na obywateli oraz ukazania wojennej, a właściwie przedwojennej brutalności rodzącej się potęgi najbardziej odrażającego człowieka w dziejach. Jednak zdaję sobie sprawę, iż sprawa ta stanowiła jedynie tło, a głównym wątkiem były losy trójki bohaterów. Czegoś mi tutaj brakuje, mam niedosyt po tej lekturze. Bardzo szybko się ją pochłania, ma w sobie to coś co przyciąga czyelnika - dobrą akcję, punkty oszałamiająco działające na wyobraźnię i ciekawych bohaterów, których rodzina jest równie interesująca. Nie pogardziłabym poszerzeniem losów Alys w czasie, gdy opuściła dom-...

Monika | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

Może powieść byłaby bardzo dobra, gdybym przedtem nie przeczytała "legendy o złodzieju" tego samego autora. Ogólnie niezła, ale porównując do tamtego miliona postaci i wątków zazębiających się w fascynującą historię, "emblemat zdrajcy" wydał się po prostu dość blady. Powieść mocno przewidywalna, na końcu byłam bardzo rozczarowana brakiem jakiegokolwiek zaskoczenia. Na plus charakterystyczny sposób pisania Juranda, sprawiający, że książkę się wprost "połyka". Lekka, wakacyjna lektura.

Lilith59 | 2013-09-02
Przeczytana: 02 września 2013

2 lata przeleżała na półce, bo pierwsza strona jest nudna, hiszpańskie nazwisko też mnie zniejęcało- bo jeszcze żaden hiszpańskojęzyczny autor mnie nie zainteresował. A tu niespodzianka!Po kilku kartkach wciąga niesamowicie. Zagadka z przeszłości, tajemnice, piękne zakochanie,napięcie, powoli odsłaniane karty. Polecam.

| 2014-12-04

Hiszpania... Uwielbiam ten kraj, ten klimat, a przede wszystkim ten język, więc nic dziwnego, że sięgnęło się po hiszpańskiego autora. Coś jeszcze o innych językach? Angielski jakoś jeszcze zniosę i lubię, ale niemieckiego już nie cierpię. Wracając do sedna tym razem jest to autor Juan Gómez-Jurado, który urodził się w Madrycie, samej stolicy Hiszpanii w 1977 roku.
Więcej na:

aneta13293 | 2014-04-21

Świetnie się ją czytało. W pewnych momentach miałam niedosyt. Wartą tę książkę przeczytać.

Zaula | 2016-10-29