Emblemat zdrajcy

2011-03-30
978-83-7508-321-7
Bożena Sęk
zdrada zemsta zdrajca

Sięgnęłam po tę książkę kierując się nazwiskiem autora, po przeczytaniu rewelacyjnej serii Reina Roja. Nie sprawdzałam opisu, oczekując historii dziejącej się w Hiszpanii. No i początek w Hiszpanii był. A potem fabuła przenosi się do Monachium w latach dwudziestych ubiegłego wieku, gdzie faszystowska ideologia z biegiem lat coraz bardziej pokazuje swoje podłe i wyrachowane oblicze. I w tym wszystkim bohaterowie uwikłani w zwykłe życie, radości, smutki, rozstania. I siła która nakazuje bronić tych, których kochamy.
Nie przeczytałabym tej książki, gdybym wiedziała o czym opowiada. Bardzo się cieszę że nie wiedziałam, bo to bardzo dobra powieść warta przeczytania.

Taka wysoka nota, bo polubiłem tę książkę. Mimo, że ja też zacząłem poznawać autora od "Legendzie o złodzieju", która była rewelacyjna, to w lekturze tej dostrzegłem podobieństwa. Zemsta, jedna decyzja, ciężko powiedzieć dobra czy zła, która rzutuje na całe życie i miłość , która przetrwa wszystko. Niemcy pokazane okiem przechodnia, który widzi rodzący się faszyzm, a w to pięknie wplątana historia naszych bohaterów.

Bez szału. Niestety.
Autor nie ma w swoim dorobku tysiąca ksiazek, dlatego po lekturze "Złodzieja z Sewilli", który mnie urzekł w każdym calu, sięgnęłam po kolejne książki autora. No i niestety - im dalej, tym gorzej :(
Nie jest to zła powieść - sympatyczne czytadło, jak kilka komentarzy niżej ktoś ładnie skomentował. Powielając opinię poprzedników, stwierdzam, ze potencjał powieści niestety nie został wykorzystany praktycznie w ogóle. Chociaż książka jest ciekawa i czyta się ją przyjemnie, to jednak wciąż i nadal NIE JEST TO TO...
Z dorobku autora na LC zostały mi jeszcze 2 książki - ufam, że choć jedna z nich zbliży się chociaż do ideału "Złodzieja z Sewilli". Na razie jednak zrobię sobie chwilową przerwę...
Dla tych, którzy nie czytają autorami:
- Historia jest niewątpliwie niestandardowa
- W nazistowskich Niemczech nie mieszkali tylko SS mani i zbrodniarze - również zwykli biedni ludzie - ileż by ta książka zyskała, gdyby na wzór "Złodzieja z Sewilli" życie codzienne było pokazane nieco bardziej.
- wątki nie do końca rozwinięte - szczególnie te, ktore dzieją się na innych kontynentach - tu też potencjał dość mocno zaprzepaszczony.
Podsumowując - jest OK, ale tylko OK.

Bez szału. Niestety.

Order na tle że złota ozdobiony wprawionym diamentem, widniał na nim dwugłowy orzeł na tle krzyża teutońskiego.
Początek zapowiadał się słabo im dalej akcja i wątki tajemnicy śmierci ojca Paula wyjaśniała się. Książce są powiązane wątki historyczne, pierwsza wojna światowa, traktat Wersalki, dojście nazistów do władzy.
Tajemnica rodzinna, która była skrycie ukrywana przez matkę Paula musiała wyjść kiedyś na światło dzienne. Jak każdej książce musi wystąpić watek zdrady i miłości. Paul dla uratowania Alys wydłubuje sobie oko i wyciąga z obozu Dauchau, czego człowiek nie jest w stanie zrobić dla osoby którą bardzo kocha.

Tajemnica rodzinna, która była skrycie ukrywana przez...

Miałem wobec tej lektury pewne oczekiwania. Początek, trochę sztampowy, sugerował, że Czytelnik będzie mieć do czynienia z powolnym dociekaniem bohatera co do historii tajemniczego emblematu. Prawda okazuje się bolesna. Czytelnik otrzymuje nawet przejmującą historię ludzi z niebywale trudnej epoki co uważam za plus książki. Czytamy jednak bardziej dramat historyczny niż książkę przygodową. I tu jest mój największy zawód jako czytelnika.

Może powieść byłaby bardzo dobra, gdybym przedtem nie przeczytała "legendy o złodzieju" tego samego autora. Ogólnie niezła, ale porównując do tamtego miliona postaci i wątków zazębiających się w fascynującą historię, "emblemat zdrajcy" wydał się po prostu dość blady. Powieść mocno przewidywalna, na końcu byłam bardzo rozczarowana brakiem jakiegokolwiek zaskoczenia. Na plus charakterystyczny sposób pisania Juranda, sprawiający, że książkę się wprost "połyka". Lekka, wakacyjna lektura.

"Emblemat zdrajcy" - Juana Gómeza-Jurado, to znakomity dreszczowiec i fascynujaca opowiesc z kapitalnym tlem historycznym. Autor w przepiekny sposob opisuje trudne uczucie milosci oraz niszczycielska sile zemsty. Bardzo wyraziste, barwne postacie. Powiesc wciaga, a napiecie podczas czytania rosnie z kazda kolejna strona, na ktorej pojawia sie mroczny sekret. Opisy wydarzen w ogromnym stopniu dzialaja na wyobraznie.
Choc odnioslam wrazenie, ze podczas czytania ksiazki czegos mi brakowalo i przez caly czas czulam niedosyt nie moglam jednak oderwac sie od niej i przeczytalam ja w jeden dzien. Polecam.

Książka była wybrana przeze mnie na chybił trafił w bibliotece, a czasem takie eksperymenty kończą się bardzo miłą niespodzianką. Czy było tak w tym przypadku? Po części i owszem, ale niedosyt pozostał.

To lektura z cyklu 'przeczytać i zapomnieć', a świadczy o tym fakt iż zaznajomiłam się z tą historią ze 2- 3 lata temu i obecnie mam jedynie szczątkowy zarys fabuły w meandrach mojej pamięci. Jednakże za to doskonale sobie przypominam, że miałam wielki żal do autora za zaprzepaszczenie potencjału tej opowieści, bo wiele wątków zostało zmarginalizowanych i oprócz skleconego szkieletu, czytelnik nie otrzymał nic więcej - a szkoda, bo wzbogacenie książki o dzieje pary bohaterów na pewno krzywdy całości by nie uczyniła, a wręcz przeciwnie. Skoro już mowa o sylwetkach postaci - te zostały dobrze skonstruowane: żywe, nie mogę powielić zarzutu co do płaskości i miałkości.

Dobre czytadło, ale niestety nic ponadto. Szybko i sprawnie się przeżywa, a także w podobnym tempie całość ulatnia się z głowy czytelnika.

Świetnie się ją czytało. W pewnych momentach miałam niedosyt. Wartą tę książkę przeczytać.

2 lata przeleżała na półce, bo pierwsza strona jest nudna, hiszpańskie nazwisko też mnie zniejęcało- bo jeszcze żaden hiszpańskojęzyczny autor mnie nie zainteresował. A tu niespodzianka!Po kilku kartkach wciąga niesamowicie. Zagadka z przeszłości, tajemnice, piękne zakochanie,napięcie, powoli odsłaniane karty. Polecam.

• Thriller historyczny
  • Thriller/sensacja/kryminał