Przepowiednia

Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Cykl: Giordano Bruno (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
Prophecy
thriller, morderstwo, Tudorowie, Anglia
dasio72

Thriller historyczny ze słynnym filozofem Giordanem Brunem w roli detektywa spodoba się wszystkim miłośnikom "Imienia róży" Umberto Eco. PRZEPOWIEDNIA Jesień 1583 roku, Anglia za rządów Tudorów. Wielka koniunkcja planet, Jowisza i Saturna, zwiastuje serię tragicznych wydarzeń. SPISEK W Londynie zawiązuje się spisek w celu obalenia Elżbiety I i osadzenia na tronie Marii Stuart,...

PRZEPOWIEDNIA
Jesień 1583 roku, Anglia za rządów Tudorów.

SPISEK
W Londynie zawiązuje się spisek w celu obalenia Elżbiety I i osadzenia na tronie Marii Stuart, uwięzionej królowej Szkocji.

MORDERSTWA
Tajemnicze morderstwa dam dworu wstrząsają angielską monarchią. Czarna magia czy zapowiedź zamachu na Królową Dziewicę? Śledztwo prowadzi włoski filozof i humanista Giordano Bruno.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros

źródło okładki: olesiejuk.pl

allison | 2015-04-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Świetnie skonstruowany kryminał historyczny, od którego trudno się oderwać.
Oprócz skomplikowanego, obfitującego w niespodzianki śledztwa, mamy tu obraz życia dworskiego w elżbietańskiej Anglii. Do tego dochodzą religijne spiski papistów i wyznawców nowej wiary oraz polityczne knowania zagorzałych, lecz działających w ukryciu przeciwników Elżbiety.

Sporo miejsca autor poświęcił astrologii i tytułowej przepowiedni. Czy jednak magia i wróżby faktycznie są związane z morderstwami, czy tylko mają za zadanie odwrócić uwagę od innych zdarzeń? To pytanie pojawia się już na początku śledztwa i towarzyszy mu niemal do końca.

Ciekawie pokazana jest postać Giordana Bruno, który z pomocą garstki zaufanych ludzi stara się rozwikłać zagadkę (a nawet kilka zagadek, gdyż na jaw wychodzą nowe tajemnice). Ten uczony, filozof i humanista szybko staje się bliski czytelnikowi, zwłaszcza, że pokazany jest jako człowiek świadom swoich wad i niedoskonałości.

Czyta się szybko, lekko i przyjemnie -...

Edyta | 2013-12-13

Bardzo ciekawy, wciągający thriller historyczny. Rzecz dzieje się w czasach Tudorów, a dokładnie w okresie panowania Elżbiety I, więc dla osób, które interesują się tą epoką fakt ten jest dodatkowym atutem.
W każdym razie po przeczytaniu tej książki mój apetyt na dalsze przygody detektywistyczne głównego bohatera Giordana Bruna wzrósł.

Martinezzz | 2014-09-12
Przeczytana: 05 marca 2014

Spora doza międzynarodowych spisków politycznych, szczypta dworskich intryg plus wątek kryminalny dla smaczku, a to wszystko przyprawione nutką spirytyzmu – tak w skrócie wyglądałby przepis na udany thriller historyczny, zastosowany przez autorkę „Przepowiedni”.

Wraz z bohaterem powieści kroczymy spowitymi mgłą uliczkami XVI-wiecznego Londynu, przemierzamy rozchybotaną łódką mroczne odmęty nocnej Tamizy, wreszcie zwiedzamy królewskie pałace, arystokratyczne posiadłości oraz ogromne, prywatne biblioteki wielkich myślicieli, pełne mistycznych dzieł o zakazanej treści. Prowadzimy długie debaty ze zwolennikami i przeciwnikami rządów Elżbiety I, po kryjomu uczestniczymy w alchemicznych eksperymentach, no i oczywiście prowadzimy śledztwo w sprawie morderstwa damy dworu z najbliższego otoczenia królowej.

Książkę tę bardzo miło się czytało, choć niekoniecznie jako klasyczny kryminał. Wątek zabójstwa skutecznie został przyćmiony przez elementy, które prawdopodobnie miały pierwotnie być...

zuzia5135 | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Jak dla mnie książka jak najbardziej na plus. Kryminał historyczny, którego głównym bohaterem jest Bruno...Giordano Bruno...
Taki James Bond czasów Elżbiety Tudor czyli roku 1583. Ekskomunikowany znajduje schronienie w Anglii, gdzie podejmuje się robienia za szpiega i to właśnie jest przyczyną atmosfery ciągłego napięcia, podtrzymywaną nieoczekiwanymi zdarzeniami. Do niemal ostatnich stron nie widziałam, kto może być mordercą i to zaliczam na kolejny plus.
Książka dość obszerna, jednak wciąga, czyta się ją łatwo i szybko.

chelsea1991 | 2016-01-10
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Akcja książki rozgrywa w roku 1583.Głównym bohaterem jest Giordano Bruno , który ucieka przed inkwizycją i znajduje azyl w Anglii a ściśle mówiąc w ambasadzie francuskiej.Jest to drugi tom opisujący przygody Bruno.Tym razem musi nie tylko rozwiązać zagadkę kryminalną ale również pod przykrywką zdobyć niezbite dowody mające na celu powstrzymanie spisku przeciwko panującej królowej Elżbiety.Niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku.Autorka wiernie oddała klimat średniowiecznej Anglii.Bardzo polubiłem głównego bohatera książki. Akcja książki jest opisywana w z perspektywy Giordano.Zagadka kryminalna powoduje , że musi wysilić cały swój intelekt i talent dedukcyjny. Z dużą przyjemnością śledziłem poczynania bohatera , który unika zgrabnie nastawionych przez wrogów pułapek.W moim osobistym odczuciu bardziej podobał mi się pierwszy tom , ale nie ma co narzekać książka jest świetna zwłaszcza druga połowa powieści.Jeżeli ktoś gustuje w dobrym kryminale to na pewno się nie zawiedzie . Na...

ANNA | 2013-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

Spisek , tajemnicze morderstwa dam dworu , Anglia za rządów Tudorów i Giordano Bruno filozof w roli detektywa.Ciekawy thriller historyczny , który trzyma w napięciu do ostatniej kartki.

hasz90 | 2015-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Bardzo dobra kontynuacja serii. Poprzednia część pod tytułem "Herezja" sprawiła, że miałem wygórowane oczekiwania, co do "Przepowiedni", ale nie zawiodłem się. Główny bohater ciągle poszukuje swego miejsca w Europie u schyłku średniowiecza. Jako były zakonnik nie pozostaje też obojętny na wdzięki urodziwych kobiet, które w dalszym ciągu kręcą się wokół Włocha. Przeszkadzała mi jedynie składnia niektórych zdań, ale możliwe, że spowodowane to jest tylko i wyłącznie kilkoma niedociągnięciami w tłumaczeniu. Z czystym sercem polecam obydwie części serii.

りん おくむら | 2016-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Drugi, zaskakująco dobry (chociaż po Herezji powinienem był się spodziewać tak dobrego poziomu) thriller.
Parris znowu popisał się kunsztem literackim, trzymając tajemnicę morderstw prawie do samego końca fabuły. A i po jej wyjawieniu akcja nie zwalnia tempa...
Wspaniale oddany klimat XVI wiecznej Anglii, intrygi dworskie i spiskowania, wartka akcja. To wszystko zespala się w tej pozycji w bardzo dobrą historię, z mnóstwem szczegółów, które (co ważne) nie przytłaczają czytelnika.
Jak dla mnie, osoby, która lubuje się głównie w świecie fantasy i sci-fi obietnica dobrej kontynuacji wysunięta przez Herezję spełniła się w Przepowiedni.

Aleksandra Gocyk | 2017-02-13
Krzysiek88 | 2017-01-20