Pacjent

Juan Gómez-Jurado Wydawnictwo: Sine Qua Non kryminał, sensacja, thriller
Sine Qua Non
2024-01-01
2016-01-13

Kawał dobrej sensacji, tylko zakończenie jakieś takie dziecinne, nie pasowało mi do całości.

Ta powieść to choinka. Taka świąteczna, bożonarodzeniowa :) Tak, przez cały czas spędzony z „Pacjentem” miałem taki właśnie obrazek przed oczami – niezbyt imponująca, cherlawa sosenka uginająca się pod ciężarem przeładowania zdecydowanie zbyt licznymi i dość kiczowatymi bombkami, łańcuchami i świeczkami. Banalna, porażająco wręcz banalna historyjka upstrzona tu została taką liczbą ozdobników, świecidełek i fajerwereczków, tyloma atrakcjami, że to głowa mała. I jestem naprawdę mocno przekonany, że tak to właśnie w tym wypadku wyglądało - autor, któremu inteligencji i zdolności krytycznego spojrzenia na rzeczywistość nie można zapewne odmówić, widział, że sam pomysł na ten tekst razi wręcz trywialnością i brakiem oryginalności (swoją drogą to można o nim poza tym powiedzieć jeszcze to, że jest fajnistyczny w takim nie najlepszym, ale też nie najgorszym tego pojęcia znaczeniu, wrócę jeszcze do tego elementu),więc postanowił podorzucać doń istne multum tego typu elementów, by jakoś to przykryć. I mniej nawet chodzi mi o pościgi, strzelaniny (swoja drogą to ta końcowa rozróba tak totalnie tu nie wyszła, że szok),trupy znajdowane w dziwnych miejscach, choć tego wszystkiego mamy tu rzecz jasna dostatek. Bardziej o samą atmosferę tej książki, to np., w jaki sposób są wprowadzane postacie i w jaki sposób dowiadujemy się o nich tego, czego się o nich dowiadujemy.

I wiecie co? Mam ogólne wrażenie – po przeczytaniu potężnej liczby dwóch powieści hiszpańskiego autora - że to jest właśnie to, co odróżnia go od tych naprawdę dobrych pisarzy tworzących literaturę bardzo-bardzo-bardzo-bardzo popularną. Mróz, Coben czy Moss właśnie nie potrzebują tych „bombek”. Świetnie sobie przyrządzając ów literacki fast food radzą bez nich. Smażą go właśnie w samej opowieści, w samej fabule, umiejąc ją stworzyć tak, by wciągała czytelnika i dostarczała mu popularnoliterackiej satysfakcji czytelniczej. I tak, że ozdobniki, które do swoich dziełek rzecz jasna również dorzucają, są w nich… no, właśnie ozdobnikami, a nie sednem danego tekstu. Wzbogacają go (zazwyczaj wzbogacają w ramach tej fastfoodowości, tak, owszem, nie zaprzeczam temu),ale nie stanowią jego istoty.

A tej sztuki Juan Gómez-Jurando nie opanował i, mam wrażenie, nie ma zamiaru nawet spróbować opanować.

Gorzej, że w tym podniesionym do kwadratu fajniźmie – pamiętajcie, tu fajnistyczny jest i sam pomysł na powieść i owe jakże liczne dodatki do niego – ginie prawie cały potencjał ciekawych rzeczy. Kate, chcąc ratować bliską sobie osobę, robi pod koniec coś potwornego, jedną z najgorszych rzeczy, jaką może zrobić człowiek, trochę zaczynamy się zbliżać do tego, jakim dramatem to musiało być dla niej (bo przecież nie jest ona w żadnym razie kimś złym) – i na tym zaczynaniu się wszystko kończy, w żadnym razie tego tak naprawdę nie czujemy. Jim widzi szamotaninę swojego zięcia, usiłuje ją jakoś zinterpretować, pojąć, wyraźnie odbija się ona na nim – i, podobnie, co najwyżej przez moment zbliżamy się do tych jego przeżyć. A sam główny bohater-narrator? Czuliście choć przez moment tak naprawdę jego rozterki? Szerzej: obchodził was na serio jego los, choć przez chwilę?

Tak w ogóle to wręcz interesujące, z jaką konsekwencją giną w tym też próby nawiązania do popkultury, te zupełnie marginalnie pojawiające się wzmianki o Jacku Bauerze itd. I w sumie nawet ten końcowy niby-pseudo-twist nijak nie wybrzmiewa.

PS: Swoją drogą to ciekawe, jak bardzo pisarz starał się nam pokazać, o którego prezydenta USA mu chodzi nie mówiąc wprost, o którego prezydenta USA mu chodzi :)

Mnie nie porwała.
1. Ograny temat do bólu. Wiem, też tak można, pod warunkiem jednak, że ma się coś nowego w temacie, a nie same odgrzewane motywy.
2. Można chcieć poczytać dla odmóżdżenia, ale wtedy akcja musi toczyć się jak kula śnieżna z góry, a tu tę kulę ledwo turla autor.
3. Jeżeli zechce się komuś zastanowić nad sensem całego skomplikowanego planu, to przy założeniu takich możliwości można wymyślić wiele prostszych sposobów… nie mówiąc o najprostszym – ujawnieniu WIELKIEJ tajemnicy lub poczekaniu te kilka tygodni... a jeżeli już to gdy dowiadujemy się szczegółów planu... to nasuwa się dziwna myśl, że inny personel nadawał się znacznie lepiej. Czasowo też się nie zgadza – przygotowanie do tej akcji musiało wymagać jasnowidzenia o chorobie pacjenta...
Doczytałam do końca zmieniając podejście; potraktowałam rozrywkowo i wyłapywałam bzdury; dużo punktów zdobyłam.

Mnie nie porwała.

Męczyłam tą książkę długo. Nie wciągnęła mnie wcale. Mało ekscytująca, przewidywalna i ..nudna. Dobrnęłam do końca i nie dowiedziałam się kompletnie nic. Kto był zleceniodawcą Pana White'a? Chyba sensem książki było jasne klarowne zakończenie? Tutaj tego nie ma. Stracony czas.

Koniec roku, to i trzeba nadrabiać z przeczytanymi książkami w 2023 r.

"Pacjent" zaciekawił mnie tematem, takie thrillery medyczne to coś, co uwielbiam. Jednak nie jest to książka w pełni w takim typie, bardziej przeważały tu według mnie wątki sensacyjne. Spodobały mi się rozterki moralne, które towarzyszyły głównemu bohaterowi praktycznie przez cały czas trwania książki (sam zastanawiałem się, co zrobiłbym w takiej sytuacji) brakowało jednak takiego bardziej wyrazistego zakończenia, mam pewien niedosyt. Niemniej, mogę śmiało polecać tę książkę każdemu, kto chce znaleźć coś sensacyjnego, pełnego zwrotów akcji i dynamicznego.

PS W podziękowaniach przeczytałem, że Pan White istniał naprawdę. Chyba musiał nadepnąć mocno na odcisk autorowi, skoro przewija się w jego innych tytułach. Będzie to do sprawdzenia za jakiś czas

Koniec roku, to i trzeba nadrabiać z przeczytanymi książkami w 2023 r.

Typowy przykład thrillera z wielowątkową fabułą sensacyjną. Mroczna historia z motywem medycznym w tle. Emocje, sekrety, tajemnice - tych elementów nie brakuje na przestrzeni całej opowieści. Thriller godny uwagi.

Muszę przyznać, że "Pacjent" Juana Gómeza-Jurado okazał się znakomitym thrillerem. Nie jest to klasyczny thriller medyczny w stylu Robina Cooka, ale bardziej w stylu Michaela Palmera, o bardziej sensacyjnej fabule.
Nie mniej jednak trzymał w napięciu od samego początku, a specyficzna narracja w formie pamiętnika sprawiła, że autor pokusił się o ciekawy styl, w którym wyeksponował tę powieść.
Opowiada o szantażowanym przez tajemniczego psychopatę neurochirurgu, Davidzie Evansie, który w zamian za uwolnienie córki, ma doprowadzić do zgonu prezydenta USA w czasie przeprowadzanej operacji nowotworu mózgu. Wiele się po drodze działo, nietuzinkową rolę odegrała też szwagierka głównego bohatera, agentka Secret Service, Kate Robson.
Zabrakło mi w tej powieści bardziej wyrazistego zakończenia. Jednak ma sporo innych walorów, przede wszystkim zmusza do zastanowienia się, jak sami byśmy postąpili w jego sytuacji. Nie jest to proste i oczywiste.
To była moja pierwsza powieść tego autora, ale zainspirowała mnie na tyle, że pewnie za jakiś czas sięgnę po jakąś inną. Trochę wytrącały z rytmu akcji zbyt długie wstawki z przeszłości głównych bohaterów, no ale autor w ten sposób dobrze nakreślił tło i otoczkę opisywanych wydarzeń.
Podsumowując, powieść bardzo dobra, gorąco polecam!

Coś dla fanów thrillerów medycznych . Polecam :-)

Coś dla fanów thrillerów medycznych . Polecam :-)

Postać Pana White’a jest dla mnie w tej książce dodatkowym atutem i smaczkiem. Po przeczytaniu trylogii Czerwonej Królowej miło było ponownie się z nim spotkać.
Mimo, że momentami mi się dłużyło, jestem absolutnie oczarowana stylem i narracją tej książki. To też jedna z niewielu pozycji, gdzie literówki nie zabijają radości z czytania.
Po cichu liczę, że autor jeszcze nie skończył współpracy z Whitem i będzie ponowna szansa na spotkanie. Prawdę mówiąc - nie mogę się już doczekać.

Po cichu liczę, że autor jeszcze nie...

Świetna pozycja

Świetna pozycja