Jeden dzień

romans
typ
papier
Tajemnica
7,55 (4626 ocen i 595 opinii)

Opis książki

Zawsze 15 lipca... Emma i Dex? Doprawdy, trudno o mniej dobraną parę. Ona – zakompleksiona idealistka w grubych okularach. On – superprzystojniak z poczuciem, że świat należy do niego. Ona na wszystko musi ciężko zapracować. Jemu natychmiast udaje się to, o czym zamarzy. Ona szuka miłości, on seksu... Jest rok 1988. Oboje dostają dyplomy uniwersyteckie i spędzają ze sobą noc, chociaż nie taką,...

Zawsze 15 lipca...
Emma i Dex? Doprawdy, trudno o mniej dobraną parę. Ona – zakompleksiona idealistka w grubych okularach. On – superprzystojniak z poczuciem, że świat należy do niego. Ona na wszystko musi ciężko zapracować. Jemu natychmiast udaje się to, o czym zamarzy. Ona szuka miłości, on seksu... Jest rok 1988. Oboje dostają dyplomy uniwersyteckie i spędzają ze sobą noc, chociaż nie taką, jaką sobie wyobrażacie, bo... zbyt dobrze się rozumieją! Emma dostaje pracę w podrzędnej knajpie, Dex robi karierę w telewizji. Ich drogi będą się schodzić i rozchodzić, aż po zaskakujący finał.
Wspaniała powieść dla wszystkich – o tym, jak się zmieniamy: my sami, nasze marzenia, widzenie świata, priorytety, jak coś tracimy, by co innego zyskać. Cudowne dialogi, żywe jak... samo życie.

źródło opisu: strona wydawnictwa Świat książki

źródło okładki: strona wydawnictwa Świat książki

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Jeden dzień to historia Emmy i Dextera, którzy poznają się w dniu zakończenia studiów. Oboje posiadają marzenia, które chcieliby zrealizować. Ona marzy o pisaniu powieści, on o karierze w telewizji.

Akcja toczy się przez 19 lat. I co roku opisuje dzień 15 lipca. Czasami jest to dzień nic nie znaczący, innym razem smutny, a kiedy indziej wesoły, szczęśliwy.

Czy długotrwała przyjaźń Emmy i Dextera może zamienić się w coś więcej?
Przeczytajcie sami. Może książka nie jest hitem, ale z pewnością wciąga.

"Możesz przeżyć całe życie, nie dostrzegając, że to, czego szukasz, jest tuż przed Tobą."

A wszystko zaczęło się 15 lipca...
„Nie możesz oczekiwać, że inni będą budować swoje życie wokół twojego.”
No wiecie jak to jest... Dex i Em. Em i Dex... i tak mijały piątki, soboty, niedziele... – zresztą znacie dni tygodnia, więc co ja się będę wysilać?! Chodzi o to, że miłość nie wybiera i czasem jest na wyciągniecie ręki... tylko, że czas jest nieubłagany.

Emma i Dexter – to z nimi spotykamy się co roku, w ten jeden wyjątkowy dzień, który wypada 15 lipca. Nie zawsze będą razem, raz na wozie, raz pod wozem... Każdy z nich jest inny i na każdego czeka inny los, ale przeznaczenie sprawi, że tylko wspólny dzień będzie dla nich dniem szczęśliwym.
Z każdym rokiem spotykamy ich innych, czasem dojrzalszych lub nie... I co roku zadaje sobie to samo pytanie: kiedy do cholery będą w końcu razem?!
„Wiesz, niektórzy powiedzieliby, że ta twoja obsesyjna gotowość seksualna jest żałosna i nieco desperacka.”

Czekałam na tę książkę baaaardzo długo!!! I myślę, że to kolejny czynnik dla...

Catalina | 2011-06-22
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Dex i Em. Em i Dex. I dzień świętego Swithina. O tym jest ta książka.

Emma Morley i Dexter Mayhew wspólnie spędzają noc po ceremonii zakończenia studiów. Ona – nieświadoma swojej urody, zakompleksiona idealistka w okularach, i on – popularny przystojniak z bogatego domu. Jeszcze nie wiedzą, że ta jedna jedyna noc złączy ich na przyszłe dwadzieścia lat…

Podczas czytania tej książki miałam tyle przemyśleń, że teraz nie wiem, od czego zacząć. Najprościej będzie, jeśli najpierw pochwalę rewelacyjny pomysł kompozycyjny autora. Akcja powieści jest ukazana w postaci rozdziałów, z których każdy następny opisuje ten sam dzień – 15 lipca – każdego następnego roku. Czas spędzony nad tą lekturą dosłownie rozpłynął mi się między kartkami. Te dwadzieścia lat przeżyte razem z bohaterami wydawało się być niespełna dwudziestoma minutami, tak dynamiczna i zaskakująca jest fabuła. Mimo że jest to książka typowo obyczajowa, pozbawiona pościgów, wątków kryminalnych i elementów fantastycznych, nie...

Luiza | 2014-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Nie! Nie! I jeszcze raz nie!
Jestem zła, skwaszona i rozmamlana przez tę książkę.
Dlaczego? Bo czytając ją miałam ściśnięty żołądek i przeponę. Bo na końcowych rozdziałach ryczałam jak bóbr. Tak. Osoba taka jak ja, gdzie jej wrażliwość jest znikoma, pociągała nosem i starła się opanować łzy. Bo było mi smutno i źle. Bo może w Em widziałam kogoś, kogo bardzo dobrze znam? A może to wina przesilenia wiosennego?
Naprawdę nie pamiętam, kiedy ostatni raz ujawniały się u mnie takie emocje podczas czytania.
Myślałam, że to będzie dobre romansidło, w dodatku kupione w Biedrze na tym całym kiermaszu po 9.99. A tu 'zmarnowany' cały weekend. Chodziłam jak struta, nie mówiąc już o wczorajszym wieczorze... Właściwie to nadal nie mogę się trochę pozbierać. I ja się pytam: dlaczego nigdzie nie było ostrzeżenia, co ta książka może zrobić z człowiekiem?!

Olsza | 2014-02-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Ile to już było takich książek „on przystojny, a ona szara myszka”? Dziesiątki? Setki? Tysiące? Zdecydowanie dużo. Dają pocieszenie kobietom, które nie uważają się za zbyt urodziwe, a mają nadzieję na miłość niczym z bajki o Kopciuszku. Ta powieść z opisu wydaje się być jedną z nich, jedną z wielu historii o romansie zwykłej dziewczyny z nieprzeciętnym facetem. Nic bardziej mylnego.

Akcja w książce dzieje się dość spokojnie, co będzie minusem dla tych mniej cierpliwych czy żądnych skrajnych emocji lub przygód. Składają się na nią głównie dialogi, opisy i listy. Jak dla mnie nie jest to wadą , gdyż zamiast przerostu formy nad treścią, są dobre opisy, zabawne dialogi i riposty. Co więcej, fabuła nie toczy się w typowo ciągły sposób, a raczej daje nam wgląd w jeden dzień z życia dwójki głównych bohaterów – 15 lipca. W ciągu tego jednego dnia dowiadujemy się co zmieniło się u nich w ciągu ostatniego roku.

Co do samych bohaterów. No cóż… Nie są idealni, a do ideału im daleko, tym...

Fantazja | 2013-02-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Romans

Nigdy nie lubiłam typowych romansów. Zawsze sądziłam, że wszystkie są takie same. Do lektury "Jednego dnia" zachęciła mnie jednak przepiękna okładka (jedna z najlepszych, jakie widziałam) i bardzo pozytywna opinia mojej mamy o filmie będącym adaptacją tejże książki.
Co tu dużo mówić... Ta książka jest po prostu wspaniała! Powieść przedstawia historię dwojga ludzi. Uczucie, które ich łączy nie jest jednak banalne i "ociekające lukrem". Oryginalna fabuła, ciekawie wykreowani bohaterowie, po prostu cud miód i orzeszki. Historia chwytająca za serce, posiadająca przesłanie.
"Jeden dzień" polecam wszystkim, nawet tym, którzy nie lubią romansów.

mantra | 2010-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2010

Opowieść o prawdziwej przyjaźni. Niezły zbiorek dobrych cytatów. Ekranizacja wyjdzie w przyszłym roku, ale nie sądzę że osiągnie ten poziom co książka. Pisana z dwóch perspektyw - jej i jego. Tego samego dnia i miesiąca co rok - przez 20 lat. Jeden dzień z życia. Magiczna, codzienna, dowcipna, zdumiewająca, a czasem nostalgiczna.

Cytat z książki w moim tłumaczeniu:

"Stara, jesteś cudowna. Jeżeli w ciągu całego twojego życia mógłbym dać ci tylko jeden, jedyny prezent to pewnie byłaby to pewność siebie. Taki dar pewności siebie. To, albo świeczki zapachowe."

Monika | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Ona: rozgoryczona, zgryźliwa, krytyczna, ironiczna, przyziemna, zawstydzona, bojaźliwa, apatyczna, złośliwa, surowa i sztywna.

On: bezczelny, próżny, egoistyczny, nieodpowiedzialny, lekkomyślny, narcystyczny, arogancki, zarozumiały, prostacki, pyszałkowaty, wyniosły i tchórzliwy.

Oboje: potwornie denerwujący i irytujący.

Czasami naprawdę chciałam tę książkę odłożyć - tak bardzo miałam dość tej dwójki!

A jednak nie odłożyłam, bo to dobra powieść ze świetnymi dialogami.
Polecam.

talia44 | 2014-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2014

"Jeden dzień"to historia Emmy i Dekstera,którzy poznają się 15VII 1988roku w dniu ukończenia studiów.Przez dwadzieścia kolejnych lat będziemy informowani co się wydarzyło 15.VII danego roku w zyciu bohaterów.Czasami jest to dzień banalny,czasami smutny i przygnębiający a innym razem romantyczny i szczęśliwy.Dużą zaletą jest to,że książka pisana jest z dwoch perspektyw Emmy i Dextera.
Powieść jest średnia lecz czyta się przyjemnie.Na uwage zaslugują świetne ,dowcipne i inteligentne dialogi pomiędzy bohaterami.
Na podstawie ksiązki powstał też film pod tym samym tytułem.

kasandra_85 | 2011-11-09
Przeczytana: listopad 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • Éric-Emmanuel Schmitt
    55. rocznica
    urodzin
    ...życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłuż... pokaż więcej
  • Mario Vargas Llosa
    79. rocznica
    urodzin
    Sekret szczęścia, a przynajmniej spokoju, leży w tym, żeby wyeliminować romantyczną miłość z życia, bo to ona sprawia, że człowiek cierpi. Tak żyje się spokojniej i lepiej się bawi, zapewniam cię.
  • Lauren Weisberger
    urodzin
    Gdzie miejsce na radość w twoim idealnie zaplanowanym, zaprojektowanym, wypełnionym zasadami życiu?
  • Bohumil Hrabal
    101. rocznica
    urodzin
    Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po... pokaż więcej
  • Richard Dawkins
    74. rocznica
    urodzin
    Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej.
  • Amanda Quick
    67. rocznica
    urodzin
    Nic tak nie rozstroi nerwów przeciwnika jak wyraz rozbawienia lub nawet znudzenie na twej twarzy.
  • Jayne Ann Krentz
    67. rocznica
    urodzin
    W rzeczywistości piekło jest przeraźliwie chłodne. To miejsce zimne i rozpaczliwie samotne"
  • Marc Brandel
    96. rocznica
  • Maksym Gorki
    147. rocznica
    urodzin
    Kobieta nie może nie rozumieć muzyki, zwłaszcza jeśli jej smutno.
  • Marianne Fredriksson
    88. rocznica
    urodzin
    Jesteś jedynie gościem w rzeczywistości, dlatego jej nie widzisz. Dostrzegasz tylko określone nazwą jej części, nigdy zaś powiązań, z których tworzy się całość.
  • Rafał Skarżycki
  • Julio Llamazares
    60. rocznica
    urodzin
    Czas podobny jest do rzeki: z początku płynie ospale i niepewnie,rozpędzając się z upływem lat.(...)Przez pierwsze dwadzieścia lub trzydzieści lat myślimy, że czas jest rzeką bez końca, jedynym w swoim rodzaju tworem, który sam siebie karmi i nigdy się nie wyczerpuje.Ale prędzej czy później odkrywam... pokaż więcej
  • Zbigniew Brzeziński
    73. rocznica
  • Anatolij Winogradow
    127. rocznica
    urodzin
    Jak to się stało, że cienka, cieńsza od włosa krawędź oddzieliła sen od przebudzenia?
  • Lauren Willig
  • Virginia Woolf
    74. rocznica
    śmierci
    Ludzie autentyczni najpełniej istnieją w samotności. Nie znoszą iluminacji, podwojenia. Ciskają swoje ledwie namalowane portrety, odwrócone twarzą do ziemi.
  • Eugène Ionesco
    21. rocznica
    śmierci
    Zdarza się, że człowiek śni. Przywiązuje się do tego snu, wierzy weń, kocha. Rano, gdy otwiera oczy, dwa światy jeszcze zachodzą na siebie, twarze nocy w świetle dnia słabo się zarysowują. Chciałoby się je spamiętać, zatrzymać. Wymykają ci się z rąk, brutalna rzeczywistość dnia je wypędza. Człowiek... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku