Jeden dzień

978-83-247-2104-7
romans
Tajemnica

Inne wydania

Zawsze 15 lipca... Emma i Dex? Doprawdy, trudno o mniej dobraną parę. Ona – zakompleksiona idealistka w grubych okularach. On – superprzystojniak z poczuciem, że świat należy do niego. Ona na wszystko musi ciężko zapracować. Jemu natychmiast udaje się to, o czym zamarzy. Ona szuka miłości, on seksu... Jest rok 1988. Oboje dostają dyplomy uniwersyteckie i spędzają ze sobą noc, chociaż nie taką,...

Zawsze 15 lipca...
Emma i Dex? Doprawdy, trudno o mniej dobraną parę. Ona – zakompleksiona idealistka w grubych okularach. On – superprzystojniak z poczuciem, że świat należy do niego. Ona na wszystko musi ciężko zapracować. Jemu natychmiast udaje się to, o czym zamarzy. Ona szuka miłości, on seksu... Jest rok 1988. Oboje dostają dyplomy uniwersyteckie i spędzają ze sobą noc, chociaż nie taką, jaką sobie wyobrażacie, bo... zbyt dobrze się rozumieją! Emma dostaje pracę w podrzędnej knajpie, Dex robi karierę w telewizji. Ich drogi będą się schodzić i rozchodzić, aż po zaskakujący finał.
Wspaniała powieść dla wszystkich – o tym, jak się zmieniamy: my sami, nasze marzenia, widzenie świata, priorytety, jak coś tracimy, by co innego zyskać. Cudowne dialogi, żywe jak... samo życie.

źródło opisu: strona wydawnictwa Świat książki

źródło okładki: strona wydawnictwa Świat książki

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Jeden dzień to historia Emmy i Dextera, którzy poznają się w dniu zakończenia studiów. Oboje posiadają marzenia, które chcieliby zrealizować. Ona marzy o pisaniu powieści, on o karierze w telewizji.

Akcja toczy się przez 19 lat. I co roku opisuje dzień 15 lipca. Czasami jest to dzień nic nie znaczący, innym razem smutny, a kiedy indziej wesoły, szczęśliwy.

Czy długotrwała przyjaźń Emmy i Dextera może zamienić się w coś więcej?
Przeczytajcie sami. Może książka nie jest hitem, ale z pewnością wciąga.

"Możesz przeżyć całe życie, nie dostrzegając, że to, czego szukasz, jest tuż przed Tobą."

Luiza | 2014-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Nie! Nie! I jeszcze raz nie!
Jestem zła, skwaszona i rozmamlana przez tę książkę.
Dlaczego? Bo czytając ją miałam ściśnięty żołądek i przeponę. Bo na końcowych rozdziałach ryczałam jak bóbr. Tak. Osoba taka jak ja, gdzie jej wrażliwość jest znikoma, pociągała nosem i starła się opanować łzy. Bo było mi smutno i źle. Bo może w Em widziałam kogoś, kogo bardzo dobrze znam? A może to wina przesilenia wiosennego?
Naprawdę nie pamiętam, kiedy ostatni raz ujawniały się u mnie takie emocje podczas czytania.
Myślałam, że to będzie dobre romansidło, w dodatku kupione w Biedrze na tym całym kiermaszu po 9.99. A tu 'zmarnowany' cały weekend. Chodziłam jak struta, nie mówiąc już o wczorajszym wieczorze... Właściwie to nadal nie mogę się trochę pozbierać. I ja się pytam: dlaczego nigdzie nie było ostrzeżenia, co ta książka może zrobić z człowiekiem?!

Modliszeg | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

"Przeżywaj każdy dzień, jakby to był ostatni dzień twojego życia - to często używany frazes, ale kto ma na to energię? A jeśli akurat pada albo złapałeś przeziębienie? To nie jest zbyt praktyczne. Znacznie lepiej próbować być dobrym, odważnym i przebojowym, tak żeby coś po tobie zostało. Nie trzeba od razu zmieniać świata, tylko ten kawałek wokół siebie."

Do lektury przekonała mnie ekranizacja tej powieści.

15 lipca. Emma i Dexter spędzają razem noc po ceremonii zakończenia studiów. Niepewni swojej znajomości zaczynają prawdziwe, dorosłe życie.

Bardzo poruszająca historia. Przepełniona łzami oraz śmiechem. Autor pozytywnie zaskoczył mnie wyszukanym językiem, zrozumiałymi zdaniami, ciekawymi wątkami.
Obserwujemy jak życie bohaterów zmienia się rok za rokiem. Początkowo Dex z ustatkowanego życia popada w marność, po czym znów wzbija się na szczeble kariery. Em prowadzi monotonne, stabilne życie, wykonując pracę, która zwiastuje depresje. Bohaterowie przez cały czas utrzymują...

A wszystko zaczęło się 15 lipca...
„Nie możesz oczekiwać, że inni będą budować swoje życie wokół twojego.”
No wiecie jak to jest... Dex i Em. Em i Dex... i tak mijały piątki, soboty, niedziele... – zresztą znacie dni tygodnia, więc co ja się będę wysilać?! Chodzi o to, że miłość nie wybiera i czasem jest na wyciągniecie ręki... tylko, że czas jest nieubłagany.

Emma i Dexter – to z nimi spotykamy się co roku, w ten jeden wyjątkowy dzień, który wypada 15 lipca. Nie zawsze będą razem, raz na wozie, raz pod wozem... Każdy z nich jest inny i na każdego czeka inny los, ale przeznaczenie sprawi, że tylko wspólny dzień będzie dla nich dniem szczęśliwym.
Z każdym rokiem spotykamy ich innych, czasem dojrzalszych lub nie... I co roku zadaje sobie to samo pytanie: kiedy do cholery będą w końcu razem?!
„Wiesz, niektórzy powiedzieliby, że ta twoja obsesyjna gotowość seksualna jest żałosna i nieco desperacka.”

Czekałam na tę książkę baaaardzo długo!!! I myślę, że to kolejny czynnik dla...

Catalina | 2011-06-22
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Dex i Em. Em i Dex. I dzień świętego Swithina. O tym jest ta książka.

Emma Morley i Dexter Mayhew wspólnie spędzają noc po ceremonii zakończenia studiów. Ona – nieświadoma swojej urody, zakompleksiona idealistka w okularach, i on – popularny przystojniak z bogatego domu. Jeszcze nie wiedzą, że ta jedna jedyna noc złączy ich na przyszłe dwadzieścia lat…

Podczas czytania tej książki miałam tyle przemyśleń, że teraz nie wiem, od czego zacząć. Najprościej będzie, jeśli najpierw pochwalę rewelacyjny pomysł kompozycyjny autora. Akcja powieści jest ukazana w postaci rozdziałów, z których każdy następny opisuje ten sam dzień – 15 lipca – każdego następnego roku. Czas spędzony nad tą lekturą dosłownie rozpłynął mi się między kartkami. Te dwadzieścia lat przeżyte razem z bohaterami wydawało się być niespełna dwudziestoma minutami, tak dynamiczna i zaskakująca jest fabuła. Mimo że jest to książka typowo obyczajowa, pozbawiona pościgów, wątków kryminalnych i elementów fantastycznych, nie...

Fantazja | 2013-02-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Romans

Nigdy nie lubiłam typowych romansów. Zawsze sądziłam, że wszystkie są takie same. Do lektury "Jednego dnia" zachęciła mnie jednak przepiękna okładka (jedna z najlepszych, jakie widziałam) i bardzo pozytywna opinia mojej mamy o filmie będącym adaptacją tejże książki.
Co tu dużo mówić... Ta książka jest po prostu wspaniała! Powieść przedstawia historię dwojga ludzi. Uczucie, które ich łączy nie jest jednak banalne i "ociekające lukrem". Oryginalna fabuła, ciekawie wykreowani bohaterowie, po prostu cud miód i orzeszki. Historia chwytająca za serce, posiadająca przesłanie.
"Jeden dzień" polecam wszystkim, nawet tym, którzy nie lubią romansów.

Monika | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Ona: rozgoryczona, zgryźliwa, krytyczna, ironiczna, przyziemna, zawstydzona, bojaźliwa, apatyczna, złośliwa, surowa i sztywna.

On: bezczelny, próżny, egoistyczny, nieodpowiedzialny, lekkomyślny, narcystyczny, arogancki, zarozumiały, prostacki, pyszałkowaty, wyniosły i tchórzliwy.

Oboje: potwornie denerwujący i irytujący.

Czasami naprawdę chciałam tę książkę odłożyć - tak bardzo miałam dość tej dwójki!

A jednak nie odłożyłam, bo to dobra powieść ze świetnymi dialogami.
Polecam.

Olsza | 2014-02-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Ile to już było takich książek „on przystojny, a ona szara myszka”? Dziesiątki? Setki? Tysiące? Zdecydowanie dużo. Dają pocieszenie kobietom, które nie uważają się za zbyt urodziwe, a mają nadzieję na miłość niczym z bajki o Kopciuszku. Ta powieść z opisu wydaje się być jedną z nich, jedną z wielu historii o romansie zwykłej dziewczyny z nieprzeciętnym facetem. Nic bardziej mylnego.

Akcja w książce dzieje się dość spokojnie, co będzie minusem dla tych mniej cierpliwych czy żądnych skrajnych emocji lub przygód. Składają się na nią głównie dialogi, opisy i listy. Jak dla mnie nie jest to wadą , gdyż zamiast przerostu formy nad treścią, są dobre opisy, zabawne dialogi i riposty. Co więcej, fabuła nie toczy się w typowo ciągły sposób, a raczej daje nam wgląd w jeden dzień z życia dwójki głównych bohaterów – 15 lipca. W ciągu tego jednego dnia dowiadujemy się co zmieniło się u nich w ciągu ostatniego roku.

Co do samych bohaterów. No cóż… Nie są idealni, a do ideału im daleko, tym...

Arlene | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Cudowna, słodko-gorzka opowieść o przyjaźni, miłości, poszukiwaniu siebie. O tym jak zmienia się spojrzenie człowieka na świat w zależności od tego w jakim momencie życia się znajduje, o przewrotności ludzkiego losu. Wciąga, wzrusza i nakłania na przemyśleń.

ZARAZA | 2016-02-03
Przeczytana: grudzień 2015

Obawiałam się, że „Jeden dzień” okaże się banalnym romansem, ale miałam ochotę przeczytać jakąś powieść z głównym miłosnym wątkiem, więc zaryzykowałam. W efekcie zostałam pozytywnie zaskoczona. Nie uważam tej powieści za jakąś wybitną, ale to na pewno przyjemna historia, która wciąga i może chwycić za serducho :) To co na pewno należy wyróżnić w tej powieści to ciekawe wątki, niebanalne główne postacie i dowcipne, inteligentne dialogi. Polecam przeczytać, mile spędziłam przy niej czas i zaangażowałam się w losy bohaterów. Ode mnie „Jeden dzień” dostaje osiem gwiazdek, trochę na wyrost, ale takie powieści rzadko mnie zadowalają, więc niech będzie :)

Ogłoszono nominacje do Man Booker Prize 2014

Ogłoszono nominacje do Man Booker Prize 2014, najważniejszej literackiej nagrody w Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy do konkursu mogli zostać nominowani pisarze amerykańscy – przez 45 lat o nagrodę mogli ubiegać się pisarze z Wielkiej Brytanii, Irlandii i krajów Wspólnoty Brytyjskiej.

Na półkach