Jeden dzień

Okładka książki Jeden dzień David Nicholls
Okładka książki Jeden dzień
David Nicholls Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Jeden dzień (2011) literatura piękna
One day
Ekranizacje:
Jeden dzień (2011)
romans
Inne

Kilka lat temu obejrzałam film i pamiętałam, że mi się wtedy raczej spodobał. Postanowiłam dać szansę książce i... u mnie klapa! Bohaterzy irytowali mnie swoją toksycznością, w całej ich relacji tak naprawdę ciężko mi znaleźć cokolwiek ujmującego. Jest to raczej obraz niezdrowej relacji, która zamiast wzruszyć, bardziej mnie przeraziła.

,,Jeden dzień" to książka, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Na jej podstawie powstał kasowy film z Anne Hathaway w roli głównej, a w tym roku Netflix postanowił wydać swoją adaptację. Pomimo piętnastu lat, powieść wciąż rozgrzewa serca i wywołuje emocje u czytelników. Jednak czy na pewno jest się czym zachwycać?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest to książka kierowana do osób dorosłych. Mimo to, czytając ją można odnieść wrażenie, że bohaterowie nie są wystarczająco dojrzali jak na swój wiek. Nie rozumiem jak dwójka dorosłych, zakochanych w sobie ludzi, zamiast usiąść i porozmawiać o swoich uczuciach, woli tworzyć kodeks relacji, zakazujący m.in. wspólnego spania w łóżku. Oczywiście normą w tego typu książkach jest łamanie wszystkich ustaleń w przeciągu kilku stron i tak dzieje się również w tym przypadku.
Fragmentami także styl pisania autora sprawia, że trudno jest czytać tę powieść na poważnie - np. główna bohaterka grała w zespole nazywającym się ,,Nieświeży Herbatnik".

Mam również pewne obiekcje co do kreacji bohaterów. Emma miała być postacią nieszablonową, pełną pasji i determinacji. Niestety, wychodzi ona nieco karykaturalnie, a jej życie wydaje się nadmiernie pechowe. Choć spotkanie na randce kogoś niewłaściwego jest zrozumiałe, trudno uwierzyć, że przez całe życie nie trafiła na nikogo "normalnego". Trzeba mieć ogromne nieszczęście w życiu, aby spotykać się z chłopakiem, który wyciera nos w poduszkę podczas seksu i zerwać z nim dla kogoś, komu non stop śmierdzą ręce.
Dexter z kolei został ukazany jako arogancki mężczyzna, który myśli tylko o kobietach i seksie. Trudno było znaleźć w jego postawie jakiekolwiek pozytywne cechy.

Mimo to rozumiem dlaczego ta książka jest wciąż niesamowicie popularna. W obecnych czasach ceni się osoby, które walczą m.in. o pokój na świecie i równouprawnienie. Taką bohaterką jest właśnie Emma, która wkładała ogrom wysiłku, by zmienić świat. ,,Jeden dzień" to także opowieść o ulotności życia, pokazująca, że nigdy nie jest za późno, by zacząć spełniać swoje marzenia. Nie jest to więc bezwartościowa opowiastka o miłości, ale uważam, że jest mocno niedopracowana i z tej historii można było stworzyć coś o wiele lepszego.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest to książka...

Historia dobrze wszystkim znana a jednak za każdym razem wrusza....
Wiele osób polecało mi tą książkę mówiąc, że jest to jedna z bardziej ujmujących powieści, czy było warto?

Z pozoru zwykła historia dwójki młodych przyjaciół, która szukaj swojego miejsca w świecie a przy tym usilnie stara się nie znaleźć siebie wzajemnie. Emma i Dexter to bez wątpienia dwie odmienne osoby. Emma to ambitna, pracowita, ceniąca sobie szczerość dziewczyna, która wie co to ciężka praca, wie co to odrzucenie. Dexter młody, przystojny, rozrywkowy, szukający zabawy bardzo często jednorazowej, mężczyzna, który walczy z samym sobą, ale też szuka sposobu na to jak nie tracić wszystkich dookoła. Dwie tak inne osoby, a jednak ich relacja wystawiona na wiele prób daje im spokój i bezpieczeństwo, którego nie są w stanie znaleźć przy nikim innym.

Na początku bardzi ciężko przychodziło mi zaangażowanie się w fabułę. Odniosłam wrażenie, że książka jest napisana w bardzo chaotyczny sposób (przeplatanie perspektyw bohaterów, wydarzeń, przemyśleń, urywane wątki),ale to co muszę przyznać to ten chaos nadał książce pewnego charakteru.
Dla mnie ten chaos był odzwierciedleniem relacji głównych bohaterów co znacząco wpłynęło na moje zaangażowanie i zrozumienie całej historii przeze mnie.
Zdecydowanie książka pokazuje jak tłumione emocje stają się mieczem obosiecznym i robią krzywde nie tylko naszym bliskim, ale przede wszystkim nam. Historia Emmy i Dextera pokazuje jak wiele szans tracimy przez strach, zastanawianie się nad tym co ludzie powiedzą, myślenie czy jesteśmy wystarczający...Poświęcamy tyle energii na to aby wypaść dobrze w oczach innych a zapominamy o własnych potrzebach.
Czego moglibyśmy się nauczyć od Emmy i Dextera? Tego by nie tracić nadziei! Tego by walczyć o swoje marzenia, ale także o osoby, które kochamy. Tego, że mimo przeciwności losu, mimo złych dni trzeba iść dalej, dać sobie czas na emocje a potem wstać silniejszym o te doświadczenia i zdobywać to czego naprawdę pragniemy.

Nie jest to od samego początku cukierkowa opowieść o miłości na całe życie, ale pokazuje jak trudne są relacje i jak wiele musimy się uczyć od siebie wzajemnie.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Historia dobrze wszystkim znana a jednak za każdym razem wrusza....

Bardzo fajna książka, historia niebanalna i dająca do myślenia.

Bardzo fajna książka, historia niebanalna i dająca do myślenia.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Miałam okazję wziąć udział i zrecenzować książkę Davida Nicholls pt. "Jeden dzień". Szczerze mówiąc wcześniej nie słyszałam o tej książce. Dopiero jakiś czas temu zobaczyłam, że dostępny jest serial na Netflix. Od razu zaznaczam, że jeszcze go nie widziałam :) U mnie zawsze książka jest na pierwszym miejscu.

Ale zacznijmy od książki...

Para studentów przeżywa ze sobą jedną noc, po czym każdy wyrusza w swoją stronę. Ich drogi się rozchodzą, choć od czasu do czasu odnawiają kontakt. Ona - jest bardziej skrupulatna i pisze do niego listy. On - wysyła zdawkowe informacje i pocztówki ze swoich podróży. Mija rok za rokiem, a oni układają swoje życie. Czasem wychodzi im lepiej, czasem trochę gorzej. Jednak przyjdzie ten tytułowy jeden dzień, który może odmienić wszystko... Spotkają się. Czy będzie to przyjaźń, nienawiść, a może miłość?

Pierwsze kilkadziesiąt stron było dla mnie rozczarowujące. Myślę sobie: skoro Netflix podjął się ekranizacji książki to musi być ona dobra! Niestety parę razy mówiłam sobie, że trochę marnuję na nią czas. Dopiero jakoś po 1/3 książki trochę się w nią wciągnęłam. Brakowało mi akcji, ciekawszych powiązań między bohaterami. Miałam wrażenie, że te pierwsze strony nie wiadomo dokąd zmierzają, że autor nie miał jakiegoś szczególnego pomysłu na tę powieść.

Później było trochę lepiej, a dopiero końcówka poruszyła mnie za serce. Mimo wszystko trzeba jednak przyznać, że płynie z niej nauka i refleksja. Często czekamy zbyt długo na szczęście lub szukamy go gdzieś indziej, mając je tuż pod nosem. Nie doceniamy tego co już mamy. A gdy to dostrzeżemy, może być już za późno.

Z ogromną przyjemnością zweryfikuję ekranizację Netflix'a i porównam z lekturą. Czy bardzo od siebie odbiegają? A może serial chwyci mnie za serce?

Trudno znaleźć odpowiedź, ale z książką wielkiej miłości nie ma i trochę szkoda, że tak wyszło. Pokładałam w niej ogromne nadzieje, ale autor jak dla mnie ulał zbyt dużo wody. Bez celu i nie wciągnął mnie w losy bohaterów tak jak się spodziewałam. Bywa i tak.

Ale zacznijmy...

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Znacie "Jeden dzień"? Książka pojawiła się na polskim rynku już ponad 10 lat temu. Dodatkowo powstała kultowa ekranizacja z Anne Hathaway i Jimem Sturgess w rolach głównych. Ja osobiście nie miałam wcześniej okazji dokładnie poznać tej historii, dlatego gdy tylko pojawiła się okazja aby zapoznać się z tą książką, nie mogłam jej sobie odpuścić. Tym sposobem w moje ręce trafiło nowe wydanie, powstałe ze względu na pojawienie się serialowej ekranizacji, dostępnej na platformie Netflix.
Emma i Dexter to dwa kompletnie różne charaktery. On jest arogancki, ma wysokie ego i wszystko czego zapragnie przychodzi mu z ogromną łatwością. Ona - zupełne przeciwieństwo. Zdecydowanie bardziej zakompleksiona, niepewna, a na swój sukces musi ciężko zapracować. Nikt nigdy by nie pomyślał, że ta dwójka skończy w bliższej relacji. Można powiedzieć, że oni sami są zdziwieni takim obrotem sprawy, kiedy to 15 lipca 1988 roku, po ceremonii wręczenia dyplomów na zakończenie studiów, Emma i Dexter spędzają wspólnie noc. Nowy dzień przyniesie zupełnie nowe życie. Każdy pójdzie w swoją stronę, będą dążyć za zupełnie innymi marzeniami. Czy jednak ich drogi ponownie się skrzyżują? I jak będzie wyglądało ich życie 15 lipca kolejnego roku?
Czy "Jeden dzień" ma wyjątkową, nigdzie niespotykaną fabułę? Jak się można domyślić po moim krótkim streszczeniu - niekoniecznie. Głównym zabiegiem jaki spotykamy w tej książce jest opisywanie tylko i wyłącznie jednego dnia w roku. Również nie jest to dla mnie nic zaskakującego, bo czytałam inne tytuły, które również tak wyglądały. Natomiast muszę przyznać, że bardzo ten motyw lubię i czuje się bardziej wciągnięta w każdy z rozdziałów, aby wyłapać jak najwięcej informacji na temat wydarzeń, które zdarzyły się u bohaterów w ciągu całego roku. Taki zabieg pozwala też czytelnikowi na dopowiedzenie sobie własnej historii, której nigdy w tak dokładnym stopniu nie poznamy w końcu w jeden dzień. Bohaterowie zdecydowanie znajdą swoich fanów, bądź wręcz przeciwnie, Osobiście, od pierwszych stron uwielbiałam Emmę. Sympatyzowałam z nią w ogromnym stopniu, w wielu sytuacjach mogłam się z nią utożsamić. Wydawała mi się być znacznie bardziej dojrzała i zabawniejsza niż Dexter. On natomiast wzbudził we mnie całkowicie odmienne uczucia. Nie podobała mi się jego postawa do życia, zbytnia pewność siebie oraz arogancja i poczucie wyższości. Nieraz mnie on najzwyczajniej w świecie irytował. Na cale szczęście jego charakter z biegiem czasu ulega zmianie. Muszę przyznać też to, że nawet jakby Dexter się nie zreflektował, książka wypadłaby i tak czy tak dobrze, bo dwa skrajne charaktery również sprawiają, że ciężko się nudzić.
Mimo to mam jedno zastrzeżenie do tej książki. Mianowicie, mogłaby być ona odrobinkę krótsza. Zauważyłam, że pojawia się dużo zbędnych opisów, zwracania uwagi na mało istotne szczegóły, co powoduje, że tekst jest dłuższy, ale nie jest to ważne w kontekście fabuły i niczego w nią nie wnosi. Przez to miałam momentami odczucie, że jestem znużona podczas czytania. Niemniej jednak to jedyny minus jaki widzę w tej książce.
Jest to moje pierwsze spotkanie z tą historią. Nie oglądałam nigdy filmu ani nie zabrałam się jeszcze za serial. Prawdopodobnie w najbliższym czasie to zrobię, aby móc porównać te wszystkie formy. Zachęcam do przeczytania przede wszystkim osoby, które sięgnęły po ekranizacje. Uważam, że mogą znaleźć w książce nieco więcej smaczków niż dostały na ekranie. Myślę też, że książka zdecydowanie przypadnie do gustu wielbicielom romansów. Nie powinniście się zawieść. Ja sama jako reprezentantka tego grona kończę przygodę z "Jednym dniem" zdecydowanie zadowolona.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Ależ to była piękna romantyczna historia❤️!
Taka mądra życiowo, elektryzująca... Taka, którą chce się przeżywać, czuć i doświadczać!

Emma i Dex - bohaterowie książki "Jeden dzień" Davida Nicholls'a - skradli moje serce już od pierwszych stron książki. Dosłownie! I choć czasem mnie denerwowali (szczególnie Dex),to szczerze ich pokochałam.

Ujmująca, czarująca, pełna ideałów Emma i szarmancki, pewny siebie i nieco zarozumiały Dex - to przykład par, które uwielbiam w literaturze 🤗. Na przemian przyciągają się i odpychają. Kiedy nie są razem - usychają za sobą z tęsknoty i robią wszystko, żeby ich ścieżki życiowe się skrzyżowały, a gdy już się spotkają - to często tylko po to, by za chwilę znów się od siebie oddalić i żyć osobno...
Los nie zawsze jest dla nich łaskawy, raz po raz rzucając im kłody pod nogi, mówiąc "sprawdzam"...

"Jeden dzień" to cudowna opowieść o miłości i przyjaźni, która rozpoczyna się od pewnej przypadkowo spędzonej nocy... To historia o poszukiwaniu własnej drogi życiowej, podążaniu za marzeniami, przekraczaniu własnych granic i konsekwencjach naszych zachowań.

Ukazuje życie dwojga ludzi - Emmy i Dextera - na przestrzeni dwudziestu lat, podczas których poznajemy ich burzliwe losy, sukcesy i porażki, wzloty i upadki. Obserwujemy błędy młodości, zawirowania życiowe, burzliwy okres wchodzenia w dorosłość i próby poszukiwania własnej tożsamości. Przede wszystkim jednak, jesteśmy świadkami cudownej przemiany wewnętrznej naszych bohaterów, widzimy, jak ich relacje zmieniają się pod wpływem upływającego czasu i własnych doświadczeń ⏳.

Dałam się porwać tej cudownej historii zatracając się w niej bez reszty. Śmiałam się i płakałam wraz z bohaterami.
Kibicowałam im, czasami się na nich złościłam, a momentami zazdrościłam im tej relacji.

Cudowna książka, nad którą nie można przejść obojętnie!

Ależ to była piękna romantyczna historia❤️!

Ujmująca, czarująca, pełna...

Smutna historia nie wykorzystanych okazji i nie wypowiedzianych słów.

Smutna historia nie wykorzystanych okazji i nie wypowiedzianych słów.

Na półkach: , , , , , , , ,

Najlepsze fragmenty tej książki to cytaty z Dickensa.

Najlepsze fragmenty tej książki to cytaty z Dickensa.

Q: Najpierw film czy książka?

Akurat u mnie, nie ma to najmniejszego znaczenia. Mogę zacząć od ekranizacji, a potem przeczytać książkę lub zrobić to wszystko odwrotnie. W każdym razie, na pewno nie wpłynie to na moje postrzeganie jednego czy drugiego. Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię sobie porównywać i oceniać co jest według mnie lepsze.

Tym razem zaczęłam od książki i muszę się przyznać, że serialu nie miałam jeszcze okazji zobaczyć, ale obiecuję, że postaram się to nadrobić. "Jeden dzień" to tytuł o którym słyszałam bardzo wiele skrajnych opinii i przez to tak na prawdę nie wiedziałam czego mogę się po nim spodziewać. Starałam się w żaden sposób nie nastawiać i myślę, że chyba w miarę mi się to udało.

Wszystko zaczyna się od przypadkowej nocy, którą Emma i Dex postanawiają spędzić wspólnie. Oboje mają całkiem inne priorytety i oczekiwania względem przyszłości. Kompletnie do siebie nie pasują- ona zakompleksiona idealistka w okularach, a on- rozchwytywany przystojniak, który wszystko ma jak na tacy. Coś ich jednak do siebie przyciąga i sprawia, że ta jedna noc po rozdaniu dyplomów zapada w pamięci jednego, jak i drugiego. Następnego dnia prawdopodobnie się rozstaną i już nigdy więcej nie zobaczą.
Jak będzie wyglądał następny dzień? Rok? A może kolejne dziesięć lat? Czy los jeszcze postanowi ich na nowo połączyć?

Muszę Wam przyznać, że już dawno nie czytałam książki takiej jak ta. Mam na myśli konkretnie to, że w tych nieco ponad czterystu stronach jest zawarte całe życie bohaterów, od tej jednej pamiętnej nocy. Widzimy ich po roku, po dwóch latach i o wiele dalej. Piękne jest to, że nie ważne gdzie są, z kim i co robią, to zawsze myślami wracają do siebie. W wielu sytuacjach oboje tego nie rozumieją i nie widzą, a jednak to co wtedy ich połączyło, trwa przez cały czas.

Historia opisana w tej książce nie jest idealna, a jednak to najbardziej mi się w niej podoba. To nie jest historia jak z bajki, gdzie zakochani w końcu się odnajdują i żyją długo i szczęśliwie. Tutaj wszystko wygląda całkiem inaczej, a jednak ma to coś, co sprawia, że chce się ją czytać dalej. Wielokrotnie trudno mi było pogodzić się z wyborami głównych bohaterów i patrzeć na to jak bardzo są nieszczęśliwi czy zagubieni. Czasami nie widziałam w tym wszystkim sensu, ale po przeczytaniu całej książki zrozumiałam jak bardzo ważne było to wszystko. Zobaczyłam w tym wszystkim głębię, którą na pierwszy rzut oka może ciężko jest dostrzec.

Bardzo polecam Wam tę historię, a jeśli już ją czytaliście lub widzieliście ekranizację to koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach.

Q: Najpierw film czy książka?

Tym razem zaczęłam od książki...