Okładka książki Jeden dzień

romans
typ
papier
Tajemnica
7,54 (4116 ocen i 538 opinii)

Opis książki

Zawsze 15 lipca... Emma i Dex? Doprawdy, trudno o mniej dobraną parę. Ona – zakompleksiona idealistka w grubych okularach. On – superprzystojniak z poczuciem, że świat należy do niego. Ona na wszystko musi ciężko zapracować. Jemu natychmiast udaje się to, o czym zamarzy. Ona szuka miłości, on seksu... Jest rok 1988. Oboje dostają dyplomy uniwersyteckie i spędzają ze sobą noc, chociaż nie taką, jak...

Zawsze 15 lipca...
Emma i Dex? Doprawdy, trudno o mniej dobraną parę. Ona – zakompleksiona idealistka w grubych okularach. On – superprzystojniak z poczuciem, że świat należy do niego. Ona na wszystko musi ciężko zapracować. Jemu natychmiast udaje się to, o czym zamarzy. Ona szuka miłości, on seksu... Jest rok 1988. Oboje dostają dyplomy uniwersyteckie i spędzają ze sobą noc, chociaż nie taką, jaką sobie wyobrażacie, bo... zbyt dobrze się rozumieją! Emma dostaje pracę w podrzędnej knajpie, Dex robi karierę w telewizji. Ich drogi będą się schodzić i rozchodzić, aż po zaskakujący finał.
Wspaniała powieść dla wszystkich – o tym, jak się zmieniamy: my sami, nasze marzenia, widzenie świata, priorytety, jak coś tracimy, by co innego zyskać. Cudowne dialogi, żywe jak... samo życie.

źródło opisu: strona wydawnictwa Świat książki

źródło okładki: strona wydawnictwa Świat książki

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Jeden dzień to historia Emmy i Dextera, którzy poznają się w dniu zakończenia studiów. Oboje posiadają marzenia, które chcieliby zrealizować. Ona marzy o pisaniu powieści, on o karierze w telewizji.

Akcja toczy się przez 19 lat. I co roku opisuje dzień 15 lipca. Czasami jest to dzień nic nie znaczący, innym razem smutny, a kiedy indziej wesoły, szczęśliwy.

Czy długotrwała przyjaźń Emmy i Dextera może zamienić się w coś więcej?
Przeczytajcie sami. Może książka nie jest hitem, ale z pewnością wciąga.

"Możesz przeżyć całe życie, nie dostrzegając, że to, czego szukasz, jest tuż przed Tobą."

Catalina | 2011-06-22
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Dex i Em. Em i Dex. I dzień świętego Swithina. O tym jest ta książka.

Emma Morley i Dexter Mayhew wspólnie spędzają noc po ceremonii zakończenia studiów. Ona – nieświadoma swojej urody, zakompleksiona idealistka w okularach, i on – popularny przystojniak z bogatego domu. Jeszcze nie wiedzą, że ta jedna jedyna noc złączy ich na przyszłe dwadzieścia lat…

Podczas czytania tej książki miałam tyle przemyśleń, że teraz nie wiem, od czego zacząć. Najprościej będzie, jeśli najpierw pochwalę rewelacyjny pomysł kompozycyjny autora. Akcja powieści jest ukazana w postaci rozdziałów, z których każdy następny opisuje ten sam dzień – 15 lipca – każdego następnego roku. Czas spędzony nad tą lekturą dosłownie rozpłynął mi się między kartkami. Te dwadzieścia lat przeżyte razem z bohaterami wydawało się być niespełna dwudziestoma minutami, tak dynamiczna i zaskakująca jest fabuła. Mimo że jest to książka typowo obyczajowa, pozbawiona pościgów, wątków kryminalnych i elementów fantastycznych, nie można...

Olsza | 2014-02-03
Na półkach: 2014, Posiadam, Przeczytane

Ile to już było takich książek „on przystojny, a ona szara myszka”? Dziesiątki? Setki? Tysiące? Zdecydowanie dużo. Dają pocieszenie kobietom, które nie uważają się za zbyt urodziwe, a mają nadzieję na miłość niczym z bajki o Kopciuszku. Ta powieść z opisu wydaje się być jedną z nich, jedną z wielu historii o romansie zwykłej dziewczyny z nieprzeciętnym facetem. Nic bardziej mylnego.

Akcja w książce dzieje się dość spokojnie, co będzie minusem dla tych mniej cierpliwych czy żądnych skrajnych emocji lub przygód. Składają się na nią głównie dialogi, opisy i listy. Jak dla mnie nie jest to wadą , gdyż zamiast przerostu formy nad treścią, są dobre opisy, zabawne dialogi i riposty. Co więcej, fabuła nie toczy się w typowo ciągły sposób, a raczej daje nam wgląd w jeden dzień z życia dwójki głównych bohaterów – 15 lipca. W ciągu tego jednego dnia dowiadujemy się co zmieniło się u nich w ciągu ostatniego roku.

Co do samych bohaterów. No cóż… Nie są idealni, a do ideału im daleko, tym bardzie...

Luiza | 2014-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Nie! Nie! I jeszcze raz nie!
Jestem zła, skwaszona i rozmamlana przez tę książkę.
Dlaczego? Bo czytając ją miałam ściśnięty żołądek i przeponę. Bo na końcowych rozdziałach ryczałam jak bóbr. Tak. Osoba taka jak ja, gdzie jej wrażliwość jest znikoma, pociągała nosem i starła się opanować łzy. Bo było mi smutno i źle. Bo może w Em widziałam kogoś, kogo bardzo dobrze znam? A może to wina przesilenia wiosennego?
Naprawdę nie pamiętam, kiedy ostatni raz ujawniały się u mnie takie emocje podczas czytania.
Myślałam, że to będzie dobre romansidło, w dodatku kupione w Biedrze na tym całym kiermaszu po 9.99. A tu 'zmarnowany' cały weekend. Chodziłam jak struta, nie mówiąc już o wczorajszym wieczorze... Właściwie to nadal nie mogę się trochę pozbierać. I ja się pytam: dlaczego nigdzie nie było ostrzeżenia, co ta książka może zrobić z człowiekiem?!

Fantazja | 2013-02-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Romans

Nigdy nie lubiłam typowych romansów. Zawsze sądziłam, że wszystkie są takie same. Do lektury "Jednego dnia" zachęciła mnie jednak przepiękna okładka (jedna z najlepszych, jakie widziałam) i bardzo pozytywna opinia mojej mamy o filmie będącym adaptacją tejże książki.
Co tu dużo mówić... Ta książka jest po prostu wspaniała! Powieść przedstawia historię dwojga ludzi. Uczucie, które ich łączy nie jest jednak banalne i "ociekające lukrem". Oryginalna fabuła, ciekawie wykreowani bohaterowie, po prostu cud miód i orzeszki. Historia chwytająca za serce, posiadająca przesłanie.
"Jeden dzień" polecam wszystkim, nawet tym, którzy nie lubią romansów.

mantra | 2010-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2010

Opowieść o prawdziwej przyjaźni. Niezły zbiorek dobrych cytatów. Ekranizacja wyjdzie w przyszłym roku, ale nie sądzę że osiągnie ten poziom co książka. Pisana z dwóch perspektyw - jej i jego. Tego samego dnia i miesiąca co rok - przez 20 lat. Jeden dzień z życia. Magiczna, codzienna, dowcipna, zdumiewająca, a czasem nostalgiczna.

Cytat z książki w moim tłumaczeniu:

"Stara, jesteś cudowna. Jeżeli w ciągu całego twojego życia mógłbym dać ci tylko jeden, jedyny prezent to pewnie byłaby to pewność siebie. Taki dar pewności siebie. To, albo świeczki zapachowe."

kasandra_85 | 2011-11-09
Przeczytana: listopad 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

talia44 | 2014-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2014

"Jeden dzień"to historia Emmy i Dekstera,którzy poznają się 15VII 1988roku w dniu ukończenia studiów.Przez dwadzieścia kolejnych lat będziemy informowani co się wydarzyło 15.VII danego roku w zyciu bohaterów.Czasami jest to dzień banalny,czasami smutny i przygnębiający a innym razem romantyczny i szczęśliwy.Dużą zaletą jest to,że książka pisana jest z dwoch perspektyw Emmy i Dextera.
Powieść jest średnia lecz czyta się przyjemnie.Na uwage zaslugują świetne ,dowcipne i inteligentne dialogi pomiędzy bohaterami.
Na podstawie ksiązki powstał też film pod tym samym tytułem.

Monika | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Ona: rozgoryczona, zgryźliwa, krytyczna, ironiczna, przyziemna, zawstydzona, bojaźliwa, apatyczna, złośliwa, surowa i sztywna.

On: bezczelny, próżny, egoistyczny, nieodpowiedzialny, lekkomyślny, narcystyczny, arogancki, zarozumiały, prostacki, pyszałkowaty, wyniosły i tchórzliwy.

Oboje: potwornie denerwujący i irytujący.

Czasami naprawdę chciałam tę książkę odłożyć - tak bardzo miałam dość tej dwójki!

A jednak nie odłożyłam, bo to dobra powieść ze świetnymi dialogami.
Polecam.

Alicja | 2011-03-27
Przeczytana: 27 marca 2011

Dość długo się zastanawiałam nad wyborem tej książki, ale przeczytałam tyle pozytywnych recenzji i opinii o niej, że w końcu się skusiłam.
I jak to bywa z nagradzanymi i zachwalanymi pozycjami nie zawsze nam się podobają...

Będą szczerą pomysł był ciekawy, dwoje ludzi i jeden dzień z ich życia przez kolejnych dwadzieścia lat. Można się było domyślać, że w pewnym momencie swojego życia i tak będą razem,ale zakończenie mnie zaskoczyło.

Co mi się nie podobało, to jednostronność tej książki, wydaje mi się, że za dużo miejsca poświęcono Dexterowi, i jego dość żałosnemu życiorysowi a mniej Emmie, która wręcz przeciwnie była ciekawszą i bardziej skomplikowaną postacią. Jej losy i oraz dojrzewanie przez lata zostały zepchnięte na dalszy plan, przyćmione telewizyjną karierą i miłosnymi podbojami jej przyjaciela.
Denerwowało mnie to, że ona zawsze była tam dla niego, a on tego nadużywał i nie doceniał. A kiedy już spadł na samo dno i pławił się w samo-destrukcji i użalaniu się nad sobą zwrócił...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto