Nigdy i na zawsze

Wydawnictwo: Otwarte
My Name is Memory
978-83-7515-198-5
R_xxoo

Żyję od ponad tysiąca lat. Umierałem niezliczoną ilość razy. Zapomniałem, ile dokładnie. Zakochałem się i moja miłość trwa nadal. Ciągle szukam swojej ukochanej. Ciągle ją pamiętam. Noszę w sobie nadzieję, że pewnego dnia ona też mnie sobie przypomni. Magiczna opowieść o szansach, jakie otrzymujemy od losu, i o tym, że nie można odkładać życia na później. Historia miłości przekraczającej...

Magiczna opowieść o szansach, jakie otrzymujemy od losu, i o tym, że nie można odkładać życia na później. Historia miłości przekraczającej granice czasu. Książka, która przywraca wiarę w przeznaczenie, w to, że na każdego z nas gdzieś ktoś czeka.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2012

źródło okładki: http://otwarte.eu/books/nigdy-i-na-zawsze/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5296

Miłość po grób? Raczej na wieki!

Wielu ludzi wierzy w reinkarnację. Wyznawcy tego poglądu są przekonani, że po śmierci narodzą się ponownie w ciele innej osoby, zwierzęcia lub nawet rośliny. Ann Brashares właśnie tę filozofię przyjęła w fabule swojej powieści “Nigdy i na zawsze”.

Pisarka przedstawia swoim czytelnikom świat, w którym ponowne narodziny są czymś oczywistym, jednak nie wszyscy ludzie wiedzą o tym, że kiedyś już żyli. Zależy to od tego, czy posiadają Pamięć. To ona jest wyznacznikiem świadomości kolejnego życia i posiadania wspomnień tego, co już kiedyś spotkało ową duszę na tym świecie.

Główny bohater - Daniel Pamięć posiada i wie, że żyje po raz kolejny. Po raz pierwszy narodził się ponad tysiąc lat temu. Ale żyjąc w Afryce Północnej w piątym stuleciu przeżył coś, co odbiło się na każdym z jego kolejnych wcieleniu. Walcząc u boku brata wraz z innymi wojownikami napadł na pewną wioskę. Tu doszło do rabunku, podpaleń i zagłady osady. Tu, w trakcie podpalenia skromnej afrykańskiej chaty, Daniel poznał Miłość swojego życia. Na progu palącego się domu stanęła dziewczyna, która na zawsze zamieszkała w jego sercu. To jej poszukiwaniom odda się Daniel w kolejnych wcieleniach. A ona będzie raz na wyciągnięcie ręki, kiedy indziej pozostanie tylko ulotnym wspomnieniem. Mimo to Daniel będzie jej oddany na zawsze. Choć czasem spotka ją jako małą dziewczynkę, innym razem, jako cudzą żonę. Czy w końcu uda im się stworzyć dom, rodzinę, być szczęśliwymi?

Akcja tej książki biegnie dwutorowo. Z jednej...

Akcja tej książki biegnie dwutorowo. Z jednej strony poznajemy kolejne wcielenia Daniela i wybranki jego serca, z drugiej śledzimy ich losy w XXI wieku. Te dwa wątki przeplatają się wzajemnie, tworząc niezwykle ekscytującą fabułę. Bo jak nie przejąć się losami tak niezwykłej pary? Oboje są bardzo wrażliwi, subtelni, przeżywają przeróżne perypetie i przygody, a do tego wciąż grozi im niebezpieczeństwo ze strony pewnej osoby.

Oryginalny pomysł fabularny wciąga. Choć to książka o uczuciach, nie jest słodkim romansem napisanym tylko dla kobiet. Relacje między Danielem a Lucy poznajemy zarówno oczami dziewczyny, jak i jej wybranka. „Nigdy i na zawsze” łączy wiele gatunków – znajdziecie tu elementy fantastyczne, romantyczne, przygodowe czy sensacyjne. Akcja toczy się bardzo wartko. Nie brak w niej także elementów historycznych i autentycznych postaci, które osiągnęły pewną popularność. Cóż, świat się zmieniał, cywilizacja osiągała coraz wyższy stopień rozwoju, ale sfera uczuć i ludzkich namiętności pozostała niezmienna - to właśnie, moim zdaniem, jest przesłaniem tej powieści.

Oprócz wątku uczuciowo- obyczajowego zaciekawiły mnie dyskretne opisy minionych czasów. Ciekawe tło, świetnie wykreowani bohaterowie, mnóstwo zawirowań akcji - to największe atuty książki Brashares, których nie sposób nie docenić.

Książka “Nigdy i na zawsze” to wspaniała literacka podróż przez świat i przez stulecia. Myślę, że spodoba się i młodszym i starszym czytelnikom oraz zapewni sporą dawkę emocji, wzruszeń i stanie się doskonałym towarzyszem na zimowy wieczór.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Anika | 2013-07-24
Przeczytana: 19 lipca 2013

Pomysł na powieść jest całkiem fajny, czyli miłość na przestrzeni wieków. Uczucie , które jest silniejsze od śmierci, bo dzięki reinkarnacji dusz trwa przez stulecia. Akcja biegnie dwutorowo, jest teraźniejszość i przeszłość, czyli perypetie kolejnych wcieleń dusz Dawida i Sophii. Przyznam, że do połowy czytałam powieść z przyjemnością. Później zaczęła mnie ona lekko nużyć. Pod koniec akcja rusza z kopyta dzięki lekko sensacyjnemu wątkowi. Jednakże wątek ten jest dość prosty, a jego rozwiązanie bardzo moim zdaniem naciągane. Myślę, ze książka spodoba się osobom lubiącym wzruszające historie miłosne.

Malwina | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014, E-book
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Przejmująca historia mężczyzny, którego duch przez wiele lat powraca na Ziemię w kolejnych ciałach. Cechuje go Pamięć, czyli możliwość zapamiętywania swoich poprzednich żyć - dzięki temu przez setki lat nabywa wiele umiejętności, zna praktycznie każdy język, nawet te uważane za wymarłe. W swoim pierwszym życiu, które pamięta - zakochuje się w dziewczynie, której spalił dom podczas wojny... Widzi ją dosłownie przez sekundę, ale to uczucie jest tak wielkie, że trwa i trwa przez lata, setki lat. Daniel, bo o nim mowa, w każdym swoim kolejnym wcieleniu szuka ukochanej Sophii, która niestety nie posiada takiej Pamięci... Piękna historia miłosna, którą cechuje tęsknota, żal, cierpienie oraz wielkie, niewyobrażalne uczucie. Poruszyła moje serce i ciągle o niej myślę. Mam nadzieję, że autorka szykuje kontynuację tej niesamowitej powieści.

Piotr | 2012-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2012

Po przeczytaniu wielu pozytywnych recenzji powieści "Nigdy i na zawsze" postanowiłem sam sięgnąć po tę lekturę. Wcześnie nie czytałem innych ksiązek autorki, której powieści są bestsellerami, które doczekały się adaptacji filmowych. Ann Brashares mieszka w Nowym Yorku, gdzie pracuje w wydawnictwie. Już polska okładka zahipnotyzowała mnie totalnie i zaczarowała. Dwoje ludzi, pustynia i bezkresne niebo. Przyznaje, że wydawnictwo wiedziało jak zwrócić uwagę na książkę. I tak właśnie się stało. Trochę marudzilem, kiedy zobaczyłem na tylnej okładce słowa recenzenta z New York Timesa, że opowieść to "prawdziwy romans". Jestem zdecydowanie anty-romansowy. I jest mi z tym dobrze. Ale z "Nigdy i na zawsze" chciałem się zmierzyć. I tak się stało. Jestem świeżo po lekturze książki. Przysięga małżeńska..."Nie opuszczę cię aż do śmierci" niesie inny wymiar. Chodzi o nieopuszczenie przez wieki. W książce niby prawie wszystko jest takie codzienne, zwykłe, ale jednak jest inaczej. Autorka poszła w...

creatures | 2013-05-11
Przeczytana: 11 maja 2013

O matko...Zakochałam się.Mam nadzieję ,że będzie 2 część.
Książka tak bardzo mnie urzekła.Piękna,tajemnicza historia.A końcówka to było takie,,Ale...dlaczego''I jak ja mam powrócić do monotonnego trybu życiu po takiej niespodziane ?!

Tetiisheri | 2012-02-15
Przeczytana: 04 lutego 2012

„Żyję od ponad tysiąca lat. Umierałem wiele razy.
Rodziłem się i umierałem wiele razy, w wielu miejscach.
Nigdy nie miałem dzieci i nigdy się nie zestarzałem. (…) Widziałem piękno niezliczonych postaciach. Zakochałem się i moja miłość trwa nadal. Raz zabiłem ukochaną kobietę, umierałem za nią wiele razy, lecz nic mi jeszcze z tego nie przyszło. Ciągle jej szukam. Ciągle ją pamiętam. Noszę w sobie nadzieję, że pewnego dnia ona też mnie sobie przypomni.”

Główny bohater wspaniałej, przepełnionej nadzieją i miłością powieści Ann Brashares „Nigdy i na zawsze” urodził się ponad tysiąc lat temu. Otrzymał niezwykły dar – Pamięć, dzięki której po śmierci wie, że odradza się w kolejnym wcieleniu. Życie podarowało mu również namiętne uczucie, które od piątego stulecia żywi do pewnej dziewczyny. Uczucie to pielęgnuje w swojej pamięci i troszczy się o każdy jego najdrobniejszy element. Ta – niespełniona wówczas miłość – to jego siła napędowa, jego nadzieja i cel w następnych wcieleniach, w...

Na samym wstępie chcę powiedzieć, że od dawna żadna książka nie wywołała we mnie tak skrajnych emocji, raz płakałam ze wzruszenia, było mi smutno, za chwilę się śmiałam, a jeszcze potem czułam złość i frustrację!
Bardzo dziękuje autorce za tak cudowną powieść, ponieważ to właśnie dzięki możliwości utożsamienia się z bohaterami oraz czując ich emocje książka spełnia swoją funkcję, że tak się wyrażę :)

"Nigdy i na zawsze" to historia miłości Daniela i Lucy. Jest to niezwykła historia miłosna, gdyż nigdy się nie skończy, Daniel na to nie pozwoli :)

Daniel jest normalnym facetem z jednym wyjątkiem, a mianowicie posiada Pamięć oznacza to, że pamięta każde ze swoich żyć. Bo większość dusz żyje wiele razy w wielu różnych miejscach. Natomiast Lucy wiedzie spokojne życie w małym miasteczku, nie podejrzewając nawet iż żyła już wiele razy, a Daniel jest jej miłością, niezmierzoną i prawdziwą!

Muszę przyznać, że bardzo polubiłam tę parę. Uważam, że pasują do siebie idealnie. Każde z nich...

Katarzyna | 2015-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2015

"-Dlaczego zawsze mówisz do mnie Sophia? - zapytała go kiedyś, wiedząc, jak uporczywie trwa przy tym imieniu. .
-Bo gdybym przestał, naprawdę mógłbym cię stracić - odpowiedział."

Reinkarnacja, wierzą w nią niektórzy, niektórzy nie. Ta książka jest reinkarnacją.
Poznajemy Daniela, żył on tyle razy, że trudno uwierzyć, że to mu się nie znudziło. Ale ma cel. Odnaleźć Sophię. Za każdym razem jest inne ciało, ale dusza ta sama, dlatego bez problemu odnajdywał ją wiele razy.

Tym razem Sophią była Lucy, nie wierzyła, dopóki nie zaczęła sobie przypominać, dopóki nie odwiedziła wróżki, hipnotyzera, a w końcu swojego domu z innego wcielenia, tam odnalazła coś, co sprawiło, że uwierzyła.

"Kochaj, kogo kochasz, dopóki go masz. Tylko tyle możesz zrobić. Pozwól mu odejść, kiedy trzeba. Jeśli umiesz."

Miłość tych dwojga jest wieczna, ale są inni, którzy także pamiętają i mogą szukać zemsty na Danielu i Lucy/Sophii.

Naprawdę polecam!

marysienkap | 2015-04-18
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2015
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Najlepsza ksiażka jaką przeczytałam, może nie w całym swoim życiu, ale na pewno w tym roku. Zasługuje na miano ulubionej, bo znalazłam w niej to, co w powieściach lubię najbardziej: poszukiwanie sensu życia i tego co dzieje się z nami przed i po, wspaniałą historię miłości, odwieczną walkę dobra ze złem.
Ksiązki takie jak "Nigdy i na zawsze" zmuszają czytelnika by zwolnił i przez chwilę zastanowił się nad sensem istnienia, nad śmiercią i nad tym co naprawdę jest w życiu ważne. Gorąco polecam!

Martyna | 2015-08-25

Pierwsza strona wywołała u mnie ciarki pomyślałam, że ta książka będzie strzałei diasiątkę. Sam pomysł reinkarnacji i posiadania Pamięci wydawał mi się niezwykle ciekawy a miłość, która trwa poprzez kolejne wcielenia, kurcze czy może być coś bardziej romantycznego? niestety nie było aż tak dobrze jak przypuszczałam chhociaż było wiele ciekawych punktów. Z pewnością najmocniejszą stroną tej książki są retrospekscie Daniela do jego poprzednich wcieleń. Sposó w jaki autorka opisuje cały proces reinkarnacji jest niezwykle logiczny i wciągający wszystko ma sens i tworzy fajna całość. Najsłabszym punktem były według mnie rellacjie Lucy i Daniela - a raczej ich brak (Swoją drogą miałąm od razu skojarzenia z "Upadłymi" - ogólna tematyka i jeszcze te imiona, nie wiem czy to przypadek czy autorka wzorowała się na serii Fallen)
Lucy była denerwująca za to Daniel nadrabiał swoimi ciekawymi historiami z przeszłośći - podsumowywując generalnie mimo wszystko to dość ciekawa propozycja,...

kasandra_85 | 2012-01-16
Przeczytana: styczeń 2012

Film na podstawie książki czy... film o książce?

Nie od dziś wiadomo jak bardzo książki oddziałują na wyobraźnię czytelników i reżyserów, którzy przenoszą bestsellerowe tytuły na ekrany. Być może dlatego coraz bardziej popularne stają się krótsze formy - zwiastuny książkowe.