Była sobie dziewczyna

Wydawnictwo: Świat Książki
An Education
Baaktywna

Londyn, rok 1962. Szesnastolatka z dobrej, mieszczańskiej, konserwatywnej rodziny poznaje znacznie starszego od niej mężczyznę, który uczy ją miłości i seksu, nieoczekiwanie wprowadzając w luksusowy świat zachodniego Londynu, pełen szemranych interesów. Błyskotliwa opowieść o dojrzewaniu i zarazem pełen szczegółów portret dwóch epok: restrykcyjnych moralnie czasów powojennych, zmieniających się w szalone obyczajowo, "swingujące" lata sześćdziesiąte, ze spódniczką mini i pigułką antykoncepcyjną.

wiola | 2014-06-26

Myślę że nie powinno się oceniać ludzkiego życia i nie potrafiła bym tego zrobić, jeżeli już miałabym się wypowiedzieć na temat tej książki to na pewno życie ciekawe chodź książka miejscami ma zbyt dużo czysto technicznych opisów, na końcówce książki kiedy autorka opisuje chorobę męża nawet się wzruszyłam chodź nie pojmuję jak tak szybko doszła po jego śmierci cały czas twierdząc że go kocham, więc nie mnie jak już wspomniałam oceniać ludzkie przeżycia.

Książkowo_czyta | 2011-03-26
Na półkach: Przeczytane, Wymienione
Przeczytana: 10 kwietnia 2009

Autorka opowiada o własnej młodości i miłości do dużo starszego mężczyzny.

Alianne | 2011-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2011

Czytam recenzje tej książki i z jednej strony nie mogę się nadziwić tym, co o niej sądzą ludzie, z drugiej, nie jestem w stanie przynajmniej częściowo się nie zgodzić.
Najpierw: wady. Po obejrzeniu filmu, rzuciłam się na książkę wygłodniała, oczekując dokładnie tego, co znalazłam w filmie: porywającej akcji, uroczych, pełnych postaci, wielowątkowości akcji i głębokich metafor. Nie było z tego kompletnie NIC. To, co sprawiło, że pokochałam historię Jenny z filmu, sprawiło, że z prawdziwym niesmakiem przebrnęłam przez "Edukację", rozdział dotyczący związku autorki z Simonem, który był pierwowzorem filmowego Davida..
Ano właśnie, może i był pierwowzorem, ale chciałabym zauważyć, że w filmie David jest przystojny, czarujący, całkiem inteligentny, poza, oczywiście, żenującymi zabawami słownymi. Simon, którego Lynn Barber przedstawia nam w książce, wcale taki nie był. Był niski, brzydki, nieciekawy, a jedynie faktycznie interesujący aspekt jego osoby, to możliwości, jakie za sobą niósł....

Ania | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Nie rozumiem tak niskiej oceny! OK, opis wskazuje na troszeczkę coś innego, poznajemy to na początku i koniec "fabuły opisowej", ale co z tego? Dalej jest równie dobrze.
Szybko się czyta, ciekawie przedstawione wszystkie etapy bohaterki, końcówka może wzruszyć, ale nie mnie... cóż... :D Jestem twardą osobą :)
Mocne 7,5 ale do 8 czegoś brakuje...
Polecam :)

betina360 | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Lynn w wieku 16 lat poznala nieznajomego w sportowym samochodzie ktory mial w sobie jak sie jej wydawalo duzo uroku osobistego. Zostal zaakceptowany przez jej rodzine i wywrocil jej zycie zapraszajac ja do eleganckich restaruacji i Paryza gdzie poznala jego podejrzanych przyjaciol. Jak zakonczyl sie romans i co stalo sie pozniej z Lynn a wydarzylo sie sporo mozna sie dowiedziec czytajac ta calkiem dobra ksiazke ktorej nie mialam w planach a natknelam sie na nia w bibliotece.

olga | 2017-11-23
Przeczytana: 20 listopada 2017

Skuszona okładką, spodziewałam się, że ta książka będzie w dużym stopniu nawiązywać do filmu pod tym samym tytułem, który bardzo mi się podobał. Miałam nawet nadzieję, że jak to często bywa, książka będzie nawet lepsza od filmu. Tymczasem nie ma ona z nim zbyt wiele wspólnego. Dokładnie rzecz biorąc, wbrew temu co sugerują okładka i blurb na skrzydełku - chodzi właściwie o jeden rozdział.
Właśnie w ten sposób, kapitalnie zrobiona w konia, przeczytałam tę książkę w imię zasady zaczerpniętej z Promyczka, że skoro dociągnęłam do połowy, to widać zasługuje na to, by ją skończyć. Przeczytałam i nie żałuję. Choć to jedna z tych specyficznych książek, nad którymi niektórzy wołają 'Co to w ogóle jest?!' i co do której mowy nie ma, by przypadła do gustu szerszemu gronu czytelników.

Jej autorka, Lynn Barber to znana brytyjska dziennikarka, która swego czasu (czyt. w latach młodości) zyskała sobie renomę kobiety w pełni wyzwolonej, zdobywając sławę poczytną książką pt. Jak ulepszyć sobie...

Viconia | 2011-01-26
Przeczytana: 2010 rok

Opis na okładce sugeruje nam, że jest to opowieść o szesnastoletniej dziewczynie z dobrego domu, która wdaje się w romans z dużo starszym od siebie mężczyzną i wiedzie życie pełne przygód, podróży i drogich hoteli. Tymczasem ta część historii to ledwie pierwszy rozdział, jedyny poświęcony związkowi z Simonem. I to wprowadzenie w błąd trochę mnie zniechęciło, bo jednak spodziewałam się czegoś innego. A tu dostaję krótki i zupełnie pozbawiony emocji opis tego ‘związku’. Kolejne rozdziały poświęcone są stosunkom z rodzicami, edukacji, nauce w Oksfordzie, pracy dla Penthous’a, małżeństwu z Davidem. Czasami da się zauważyć jak niektóre fakty z młodości wpłynęły na jej późniejsze zachowania i utrudniały jej życie. Słowem – biografia. I o ile autorka wydaje się bardzo ciekawą osobą, to jej historia to tylko suche fakty. Owszem, trzeba przyznać, że życie miała ciekawe, ale nie było to opisane w zbyt porywający sposób.
Naprawdę najciekawsza była historia romansu z Simonem i gdyby poświęcono...

| 2010-10-09
Przeczytana: 09 października 2010

Do przeczytania książki zachęciła mnie okładka oraz film o tym samym tytule. Straszliwie się rozczarowałam, gdyż oczekiwałam od niej dużo więcej.
Historia, która najbardziej wzbudza zainteresowanie jest opisana w jednym rozdziale pt. 'Edukacja'. Cała lektura jest nużąca, bezpłciowa
i nie ma w sobie nic interesującego. Nie wiem co sprawiło, że 'Była sobie dziewczyna' okazała się totalnym niewypałem. Być może był to podeszły wiek pisarki. W każdym bądź razie nie zamierzam się dłużej rozwodzić na temat tej książki,ponieważ nie ma nad czym.

Apeluję do wszystkich fanów książki 'Był sobie chłopiec'. Życie Lynn Barber nijak ma się do książki napisanej przez Nicka Hornby'ego.
Podsumowując, nie polecam nikomu owej lektury. Szkoda na nią czasu i pieniędzy.

Roza_V_Barlow | 2018-08-30
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Opis z tyłu książki... super, wspaniały... Spodziewałam się historii, która była zaledwie jednym rozdziałem, w dodatku wcale nie najistotniejszym... Mimo to, choć otrzymałam co innego, to jestem bardzo zadowolona!
Książka jest świetnie napisana, choć nie polubiłabym osoby, którą była autorka, ponieważ prowadziła rozwiązły tryb życia i była... nie w moim typie, to spodobał mi się jej styl pisania, dystans do siebie, no i wiadomo, że jako starsza osoba była już zupełnie kimś innym. Ciekawie czytało się o jej życiu, pracy, rodzinie. Najpiękniejsze momenty, to te, w których opisuje swoją życiową miłość i to według mnie jest najważniejszym punktem tej książki... Końcówkę trudno czytać bez wzruszenia się... Tyle przeciwności losu... Strasznie smutne...

Klaudyna | 2010-06-27

Nie wciągnęła mnie. Przeczytałam tę książkę, ponieważ na jej podstawie miał być nakręcony film. W trakcie lektury okazało się, że do filmu wykorzystano tylko jeden rozdział, zatytułowany "Edukacja". Historia życia Lynn Barber, kompletnie nie znanej mi dziennikarki, jest po prostu nuda. Jedyny ciekawy epizod to wydarzenia ze sfilmowanego rozdziału oraz praca w czasopiśmie dla mężczyzn "Penthouse". Poza tym nie ma się czym zachwycać.