Jeden dzień

1 842
1 029
One Day
kasandra_85

Emma i Dex? Doprawdy, trudno o mniej dobraną parę. Ona - zakompleksiona idealistka w grubych okularach. On - superprzystojniak z poczuciem, że świat należy do niego. Ona na wszystko musi ciężko zapracować. Jemu natychmiast udaje się to, o czym zamarzy. Ona szuka miłości, on seksu... Jest rok 1988. 15 lipca. Oboje dostają dyplomy uniwersyteckie i spędzają ze sobą noc. Następnego dnia każde...

Jest rok 1988. 15 lipca. Oboje dostają dyplomy uniwersyteckie i spędzają ze sobą noc. Następnego dnia każde pójdzie w swoją stronę. Gdzie będą w ten dzień za rok? Za dwa lata? I każdego następnego roku? Czy mają szansę spotkać się, a jeśli tak, to czy będzie im ze sobą po drodze? Na podstawie książki powstał film z Anne Hathaway i Jimem Sturgessem w rolach głównych.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2011

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Jeden dzień to historia Emmy i Dextera, którzy poznają się w dniu zakończenia studiów. Oboje posiadają marzenia, które chcieliby zrealizować. Ona marzy o pisaniu powieści, on o karierze w telewizji.

Akcja toczy się przez 19 lat. I co roku opisuje dzień 15 lipca. Czasami jest to dzień nic nie znaczący, innym razem smutny, a kiedy indziej wesoły, szczęśliwy.

Czy długotrwała przyjaźń Emmy i Dextera może zamienić się w coś więcej?
Przeczytajcie sami. Może książka nie jest hitem, ale z pewnością wciąga.

"Możesz przeżyć całe życie, nie dostrzegając, że to, czego szukasz, jest tuż przed Tobą."

Modliszeg | 2015-08-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

"Przeżywaj każdy dzień, jakby to był ostatni dzień twojego życia - to często używany frazes, ale kto ma na to energię? A jeśli akurat pada albo złapałeś przeziębienie? To nie jest zbyt praktyczne. Znacznie lepiej próbować być dobrym, odważnym i przebojowym, tak żeby coś po tobie zostało. Nie trzeba od razu zmieniać świata, tylko ten kawałek wokół siebie."

Do lektury przekonała mnie ekranizacja tej powieści.

15 lipca. Emma i Dexter spędzają razem noc po ceremonii zakończenia studiów. Niepewni swojej znajomości zaczynają prawdziwe, dorosłe życie.

Bardzo poruszająca historia. Przepełniona łzami oraz śmiechem. Autor pozytywnie zaskoczył mnie wyszukanym językiem, zrozumiałymi zdaniami, ciekawymi wątkami.
Obserwujemy jak życie bohaterów zmienia się rok za rokiem. Początkowo Dex z ustatkowanego życia popada w marność, po czym znów wzbija się na szczeble kariery. Em prowadzi monotonne, stabilne życie, wykonując pracę, która zwiastuje depresje. Bohaterowie przez cały czas utrzymują...

Luiza | 2014-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Nie! Nie! I jeszcze raz nie!
Jestem zła, skwaszona i rozmamlana przez tę książkę.
Dlaczego? Bo czytając ją miałam ściśnięty żołądek i przeponę. Bo na końcowych rozdziałach ryczałam jak bóbr. Tak. Osoba taka jak ja, gdzie jej wrażliwość jest znikoma, pociągała nosem i starła się opanować łzy. Bo było mi smutno i źle. Bo może w Em widziałam kogoś, kogo bardzo dobrze znam? A może to wina przesilenia wiosennego?
Naprawdę nie pamiętam, kiedy ostatni raz ujawniały się u mnie takie emocje podczas czytania.
Myślałam, że to będzie dobre romansidło, w dodatku kupione w Biedrze na tym całym kiermaszu po 9.99. A tu 'zmarnowany' cały weekend. Chodziłam jak struta, nie mówiąc już o wczorajszym wieczorze... Właściwie to nadal nie mogę się trochę pozbierać. I ja się pytam: dlaczego nigdzie nie było ostrzeżenia, co ta książka może zrobić z człowiekiem?!

A wszystko zaczęło się 15 lipca...
„Nie możesz oczekiwać, że inni będą budować swoje życie wokół twojego.”
No wiecie jak to jest... Dex i Em. Em i Dex... i tak mijały piątki, soboty, niedziele... – zresztą znacie dni tygodnia, więc co ja się będę wysilać?! Chodzi o to, że miłość nie wybiera i czasem jest na wyciągniecie ręki... tylko, że czas jest nieubłagany.

Emma i Dexter – to z nimi spotykamy się co roku, w ten jeden wyjątkowy dzień, który wypada 15 lipca. Nie zawsze będą razem, raz na wozie, raz pod wozem... Każdy z nich jest inny i na każdego czeka inny los, ale przeznaczenie sprawi, że tylko wspólny dzień będzie dla nich dniem szczęśliwym.
Z każdym rokiem spotykamy ich innych, czasem dojrzalszych lub nie... I co roku zadaje sobie to samo pytanie: kiedy do cholery będą w końcu razem?!
„Wiesz, niektórzy powiedzieliby, że ta twoja obsesyjna gotowość seksualna jest żałosna i nieco desperacka.”

Czekałam na tę książkę baaaardzo długo!!! I myślę, że to kolejny czynnik dla...

Fantazja | 2013-02-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Romans

Nigdy nie lubiłam typowych romansów. Zawsze sądziłam, że wszystkie są takie same. Do lektury "Jednego dnia" zachęciła mnie jednak przepiękna okładka (jedna z najlepszych, jakie widziałam) i bardzo pozytywna opinia mojej mamy o filmie będącym adaptacją tejże książki.
Co tu dużo mówić... Ta książka jest po prostu wspaniała! Powieść przedstawia historię dwojga ludzi. Uczucie, które ich łączy nie jest jednak banalne i "ociekające lukrem". Oryginalna fabuła, ciekawie wykreowani bohaterowie, po prostu cud miód i orzeszki. Historia chwytająca za serce, posiadająca przesłanie.
"Jeden dzień" polecam wszystkim, nawet tym, którzy nie lubią romansów.

Arlet | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Cudowna, słodko-gorzka opowieść o przyjaźni, miłości, poszukiwaniu siebie. O tym jak zmienia się spojrzenie człowieka na świat w zależności od tego w jakim momencie życia się znajduje, o przewrotności ludzkiego losu. Wciąga, wzrusza i nakłania na przemyśleń.

Catalina | 2011-06-22
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Dex i Em. Em i Dex. I dzień świętego Swithina. O tym jest ta książka.

Emma Morley i Dexter Mayhew wspólnie spędzają noc po ceremonii zakończenia studiów. Ona – nieświadoma swojej urody, zakompleksiona idealistka w okularach, i on – popularny przystojniak z bogatego domu. Jeszcze nie wiedzą, że ta jedna jedyna noc złączy ich na przyszłe dwadzieścia lat…

Podczas czytania tej książki miałam tyle przemyśleń, że teraz nie wiem, od czego zacząć. Najprościej będzie, jeśli najpierw pochwalę rewelacyjny pomysł kompozycyjny autora. Akcja powieści jest ukazana w postaci rozdziałów, z których każdy następny opisuje ten sam dzień – 15 lipca – każdego następnego roku. Czas spędzony nad tą lekturą dosłownie rozpłynął mi się między kartkami. Te dwadzieścia lat przeżyte razem z bohaterami wydawało się być niespełna dwudziestoma minutami, tak dynamiczna i zaskakująca jest fabuła. Mimo że jest to książka typowo obyczajowa, pozbawiona pościgów, wątków kryminalnych i elementów fantastycznych, nie...

Stokrotka | 2018-08-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Romans
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Emma i Dexter spędzają ze sobą noc tuż po rozdaniu studenckich dyplomów. Dzieli ich pochodzenie, zainteresowania, plany na przyszłość. Łączą wspaniałe, skrzące się od humoru rozmowy, przyjemność płynąca ze wspólnego spędzania czasu. Dlaczego nie chcą/nie mogą zostać parą? O tym warto się przekonać, czytając „Jeden dzień” Davida Nichollsa.
Początkowe rozdziały wcale mnie nie zachwyciły. Zaczęłam się zastanawiać, dlaczego książka ma tak dobre oceny. Wydawała się taka zwyczajna, nawet banalna. Szybko jednak wciągnęła mnie historia Emmy i Dextera. Ponieważ każdy rozdział opowiadał o kolejnym etapie w ich życiu, następował roczny przeskok czasowy. Ciekawiło mnie, jak to się wszystko potoczy, jak będą wyglądały ich relacje za rok, za pięć lat itd.
„Jeden dzień” to taka słodko-gorzka opowieść napisana przez życie, z bonusem w postaci świetnych dialogów. Ogromnym plusem są też bohaterowie – realni w swych odczuciach, lękach, potrzebach, planach. Piękna książka. Już teraz rozumiem wysokie...

Monika | 2014-06-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Ona: rozgoryczona, zgryźliwa, krytyczna, ironiczna, przyziemna, zawstydzona, bojaźliwa, apatyczna, złośliwa, surowa i sztywna.

On: bezczelny, próżny, egoistyczny, nieodpowiedzialny, lekkomyślny, narcystyczny, arogancki, zarozumiały, prostacki, pyszałkowaty, wyniosły i tchórzliwy.

Oboje: potwornie denerwujący i irytujący.

Czasami naprawdę chciałam tę książkę odłożyć - tak bardzo miałam dość tej dwójki!

A jednak nie odłożyłam, bo to dobra powieść ze świetnymi dialogami.
Polecam.

ZARAZA | 2016-02-03
Przeczytana: grudzień 2015

Obawiałam się, że „Jeden dzień” okaże się banalnym romansem, ale miałam ochotę przeczytać jakąś powieść z głównym miłosnym wątkiem, więc zaryzykowałam. W efekcie zostałam pozytywnie zaskoczona. Nie uważam tej powieści za jakąś wybitną, ale to na pewno przyjemna historia, która wciąga i może chwycić za serducho :) To co na pewno należy wyróżnić w tej powieści to ciekawe wątki, niebanalne główne postacie i dowcipne, inteligentne dialogi. Polecam przeczytać, mile spędziłam przy niej czas i zaangażowałam się w losy bohaterów. Ode mnie „Jeden dzień” dostaje osiem gwiazdek, trochę na wyrost, ale takie powieści rzadko mnie zadowalają, więc niech będzie :)