Nostalgia anioła

tłumaczenie
Hanna Szajowska
The Lovely Bones

Inne wydania

Debiut powieściowy młodej amerykańskiej pisarki. Błyskotliwa, wzbudzająca ogromne emocje powieść o życiu i śmierci, radości i smutku, przebaczeniu i zemście, a także o miłości, gojeniu duszy i zapominaniu. Książka, która wstrząsnęła milionami ludzi na całym świecie. Narratorką opowieści jest czternastoletnia Susie Salmon, która przemawia do czytelnika z nieba. Zgwałcona i zamordowana przez miłego sąsiada, a zarazem seryjnego gwałciciela, obserwuje życie na Ziemi, które toczy się już bez jej udziału: przyjaciół i rodzinę nietracących nadziei, że zostanie kiedyś odnaleziona, młodszego braciszka starającego się zrozumieć znaczenie słowa „odeszła”, zabójcę zacierającego ślady zbrodni i policję prowadzącą poszukiwania. Zwiedza niezwykłe miejsce zwane niebem bezmiernym, w którym się znajduje, gdzie każde jej życzenie zostaje natychmiast spełnione, z wyjątkiem jednego – możliwości powrotu do ludzi, których kocha.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

• Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Cześć, co słychać?
  • Odyseusze. Gwiazda Morza
  • W obcej skórze
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Hotel Bankrut
  • Pani Noc
  • Saga Puszczy Białowieskiej
  • Owieczki dobre, owieczki złe
  • Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

8 (1 ocen i opinii)
W obcej skórze
Sarah Hilary

8 (3 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Philippa Gregory

7,33 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Paco | 2015-07-04
Na półkach: Synapsa, Przeczytane
Przeczytana: 04 lipca 2015

Można to było zrobić lepiej.
Nadać tempa, rozwinąć skrzydła.
Tak pomyślałem najpierw. Później zaznajomiłem się z historią życia pisarki i zrozumiałem. Uzmysłowiłem sobie, co tak naprawdę skłoniło ją do poruszenia tego tematu, a co ważniejsze do przedstawienia go w takiej formie.
Wymyślając historię, która rodzi się z abstrakcji, można napisać dosłownie wszystko, w każdym kształcie. Pisząc o czymś, co przeżyło się samemu, nie sposób się od tego odizolować. Wyłączyć. I to widać. Ogromna doza emocji jest zawarta na kartach tej książki. Emocji, które mogą wydawać się obce, niezrozumiałe. Dla osób, które z takimi kwestiami do tej pory się nie zetknęły. Emocji, które towarzyszą ludziom pokroju autorki przez całe życie. Czy tego chcą, czy nie. Dlatego potwornie ciężko jest oceniać coś, co jest tak osobiste. Personalne. Autobiograficzne.

ChicaDeAyer | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Gdybym miała gdzieś przyporządkować tę książkę, to byłaby to półka z tytułami o nie do końca wykorzystanym potencjale. Sam pomysł na opowiedzenie tej historii spodobał mi się, był nieoczywisty, inny niż w przypadku większości pozycji poruszających podobny wątek. Nie mogę także doczepić się do sfer psychologicznej i emocjonalnej - ładunek uczuć, jakie wyzierają z kart 'Nostalgii anioła' naprawdę może przytłoczyć czytelnika nieprzygotowanego na to, co za chwilę przeczyta. Niemniej po mocnym początku, akcja traci na pędzie. Być może jest to celowy zabieg ze strony autorki, która próbowała rozwinąć powieść w tempie przystającym do ciężaru, jaki spadł na rodzinę Salomonów. Możliwe - jednak kilka momentów fabularnych wydało mi się być zbędnymi, rozwleczonymi, czy wręcz niewłaściwymi. To zaważyło na tym, iż książkę uważam co najwyżej za dobrą.

„Jeżeli dadzą ci papier w linie, pisz w poprzek.”
Co jest gorsze od własnej śmierci? Śmierć kogoś bliskiego. Dziecka...

Zacznę od prostego wytłumaczenia: nostalgia = tęsknota, a aniołem jest Susie Salmon (jak łosoś), której nie było dane żyć na ziemi dłużej niż 14 lat. Odeszła od nas w brutalny sposób, ale duchem ciągle nas podglądała...
„Wyglądasz, jakbyś była niezwyciężona – powiedziała mama którejś nocy.
[...]
- Bo jestem.”
Wraz z dziewczyną oglądamy życie jej bliskich i mordercy bez niej na świecie. Obserwujemy, jak radzą sobie z życiem... chyba nie za bardzo. Na szczęście babci udaje się wnieść trochę światła do ich życia, ale i tak nie rozwiąże to ich problemów... Jednym się uda, innym nie. Jedni wolą się poddać, inni nadal zmagają się z demonami przeszłości, a kolejni układają sobie życie, tych możemy nazwać szczęściarzami.

Cudowna i piękna, dzięki smutkowi. Radosna i wesoła, dzięki normalności. Wzruszająca, magiczna... czego jeszcze chcieć? Polecam!

Lenalee | 2010-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Naprawdę niesamowita książka. Nie żałuję, że czekałam na nią rok, bo było warto. Nie zawiodłam się. Historia niezwykła i wstrząsająca, poza tym książka bardzo wciąga i nie pozwala się od niej oderwać. Ja osobiście przeczytałam ją na jednym tchu, tak bardzo chciałam wiedzieć, co będzie dalej. Zakończenie jest świetne, bardzo mi się podobało. Cieszy mnie też to, że ta książka jest napisana takim fajnym, płynnym językiem, dzięki czemu czyta się ją niesamowicie szybko i przyjemnie. Niemniej nie jest to książka na "oderwanie się od rzeczywistości", gdyż właśnie opowiada o realności świata i jego brutalnej naturze (właściwie to niektórych ludzi). Pokazuje nam, że trzeba cieszyć się z życia, bo nie wiadomo, kiedy będziemy musieli się z nim rozstać oraz, że każdego z nas może spotkać jakieś nieszczęście. Czytając tę książkę nie jeden raz miałam łzy w oczach, bardzo się przy niej wzruszyłam. Polecam, bo naprawdę warto przeczytać.

"Nostalgię anioła" autorstwa pani Alice Sebold czytałam już jakiś czas temu. A to za sprawą dobrej duszyczki, która mi ową książkę pożyczyła.
Pamiętam, że przy czytaniu niejednokrotnie łzy same cisnęły mi się do oczu. "Nostalgia anioła" to przerażająca i tragiczna a jednocześnie wzruszająca i smutna historia dziewczynki zgwałconej i zamordowanej.
Wiecie sami drodzy Czytelnicy jak to z tymi książkami jest. Czasami pojawiają się takie, które po przeczytaniu, pozostawiają po sobie jakiś ślad.Czasami bardzo głęboki. Dosłownie - nie chcą "wyjść" z głowy.
Nawet po jakimś dłuższym czasie, wracamy do nich myślami.
"Nostalgia anioła" należy właśnie do takich książek.
Gorąco polecam. Naprawdę warto po nią sięgnąć.

jusola | 2010-09-26
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 25 września 2010

Przeczytałam właściwie przypadkiem, ot, koleżanka czytała, zajrzałam i koniec... zabrałam, czytałam i czytałam, aż skończyłam.
Świetnie napisana historia 14-letniej zgwałconej i zabitej dziewczynki, która przebywając w swoim niebie, przygląda się intensywnie życiu własnej rodziny (rodzice i dwoje rodzeństwa) i kilku najbliższych osób. Susie chciałaby pomóc żyjącym w odkryciu mordercy, ale nie jest to takie łatwe.
Opowiadając, co przydarzyło się jej i przydarza najbliższym, daje nam kolejny wizerunek "życia" tam, po drugiej stronie, Pomiędzy. Może to i czasem sentymentalne i uroczo naiwne wyobrażenie (każdy ma swoje niebo, choć można się z innymi spotykać, spełniają się wszelkie marzenia), ale nie razi.Nie ono mnie jednak tak do książki przekonało.
Wrażenie zrobiła na mnie cała sfera ziemska. Przyznam, że czytając książkę, czułam się nieswojo, niewygodnie. Wizerunek mordercy z sąsiedztwa (niczego nie zdradzam, bo Susie mówi o tym już na początku opowieści), zmagania tych,...

Dorota_1988 | 2010-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jakoś nie bardzo mi się podobało, ciągnęła się jak flaki z olejem. Czytałam z nadzieją, że w końcu znajdą jej szczątki a tu nic. Jak weszła w ciało tej całej Ruth to myślałam 'O... w końcu pokaże im gdzie szukać tego sejfu', a ona zamiast tego to się przespała z chłopakiem, którego kochała.

Stasia | 2013-09-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest z pewnością bardzo dobra. Historia, która porusza coś w czytelniku, wyciska z oczu łzy i ukazuje to co w niej najlepsze. Książka odrobinę przypomina pamiętnik, odsłania przed nami prywatność bohaterów. Jest jak piękna, lecz smutna muzyka. Musze przyznać, że film jest bardzo podobny do książki, więc ważne jest by go wcześniej nie oglądać! Cieszę się, że w końcu zdobyłam się na przeczytanie "Nostalgii anioła", ponieważ zachwyciła mnie jej realność. Nikt nie doszuka się w niej super bohaterki, która jednym palcem może przewrócić tira, ale prawdziwą nastolatkę, która jest tylko człowiekiem i popełnia błędy.
Minusem, który szczypie po oczach jest powrót Susie na ziemie, i wykorzystanie ciała niewinnej dziewczyny do seksu ze swoją młodzieńczą miłością. Moim zdaniem było to niemoralne i okropne, przez to książka, BARDZO traci na wartości i zniechęca do głównej bohaterki.

Sillhre | 2014-03-11
Na półkach: Ekranizacje, Przeczytane

Główna bohaterka Susie - zgwałcona i zamordowana 14-latka - z "nieba" obserwuje swoich bliskich i to jak sobie radzą ( i nie radzą) z tym dramatem, z jej brakiem, z jej śmiercią. Powieść to jakby jej dziennik albo pamiętnik.
"Niebo" - celowo wbiłam to słówko w cudzysłów, no bo... jakie to w gruncie rzeczy niebo? Zresztą , zdaje się, że to i tak był tylko jakiś niższy krąg "nieba", poczekalnia.
Susie w tym swoistym "niebie" ma wszystko, o czym pomyśli i czego zapragnie. A jednak brak jej najważniejszego. Bliskich.

Podobał mi się sposób, w jaki autorka opisała tę tragedię. Z książki, z każdej kartki czuć żywe emocje postaci, samotność, tęsknotę, ból, rozpacz.
Smutna książka, chociaż lekko się ją czytało, lekko i szybko (to chyba zasługa pióra pani Sebold).
Piękna ksiązka.

Książka przypomniała mi o czytanym przeze mnie wieki temu wierszu Leśmiana "Urszula Kochanowska".

Plus dla książki i plus dla filmu.

Karina | 2015-10-21
Przeczytana: 21 października 2015

Pełna wzruszeń poruszająca historia małej dziewczynki,zamordowanej w okrutny sposób, opowiedziana oczami aniołka, który próbuje przekazać coś swoim bliskim zrozpaczonym po jej stracie.