Jedenaście

2011-01-19
978-83-247-2159-7
Grażyna Smosna
efekt motyla zdarzenia los

Okładka książki Stories to make you smile Jenny Eclair, Katie Fforde, Veronica Henry, Rachel Hore, Vaseem Khan, Dorothy Koomson, Helen Lederer, Richard Madeley, Eva Verde, Mark Watson
Stories to mak... Jenny Eclair, Katie...

Kompletnie nie wiedziałam, czego mogę spodziewać się po książce napisanej przez komika. Wiem za to jedno, zupełnie nie spodziewałam się tak ciekawej, dobrze przemyślanej, słodko - gorzkiej historii. W chwilę po zamknięciu książki miałam ochotę przeczytać ją jeszcze raz.
Xavier Ireland prowadzi nocną audycję w londyńskiej rozgłośni radiowej. Cierpiący na bezsenność słuchacze chętnie dzielą się z nim swoimi radościami i smutkami. Mężczyzna zawsze ma dla nich dobrą radę lub miłe słowo. Troszczy się również o dość nieporadnego przyjaciela Murray'a, który współtworzy audycję oraz bezskutecznie szuka "tej jedynej". W życiu prywatnym jednak Xavier jest absolutnym przeciwieństwem swego zawodowego wizerunku. Nie ma dziewczyny ani przyjaciół, jego mieszkanie zarasta brudem, a jedyną przyjemnością są kameralne, sobotnie turnieje gry w scrabble, na które chadza od czasu przeprowadzki do Londynu z rodzinnej Australii. Xavier, a właściwie Chris, gdyż tak nazywał się za czasów życia w Melbourne, stara się zapomnieć o przeszłości, lecz czy to mozliwe? Książka Marka Watsona to ciekawie skomponowana historia, w której przeplatają się trzy biegi wydarzeń. Pierwszym z nich jest teraźniejsze życie Xaviera, na które wpływ ma poznana na 3 minutowej randce kobieta. Postać ta jest barwna, ciekawa i bardzo wyrazista. Jej imię w języku polskim kojarzy się niestety niezbyt dobrze i trochę razi w oczy... Drugą ważna sprawą, która ma wpływ na życie naszego bohatera jest wspomniana wcześniej, bolesna przeszłość zostawiona w Australii. Muszę przyznać, że bardzo zaskoczył mnie sposób, w jaki ten temat się rozwijał, stawiałam na zupełnie inną sprawę. Ostanią, lecz nie najmniej ważną kwestią jest to, jak zachowanie Xaviera w pewniej losowej sytuacji wpłynęło znacząco na losy jedenastu osób, które nie były z nim w żaden sposób związane. Niesłychanie ciekawy ciąg przyczynowo- skutkowy, który łącznie z poprzednimi wątkami prowadzi czytelnika do zaskakującego zakończenia. Tym razem nie mogę powiedzieć, że było cukierkowo. Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy... A to właśnie lubię!
Rozpisałam się, ale musicie przyznać, że dzieje się tam całkiem sporo. Na niespełna trzystu stronach autor mieści niesamowitą kondensację postaci i wydarzeń. A mnogość bohaterów drugoplanowych wcale nie przekłada się na gorszą ich jakość. Choć niektóre z postaci poznajemy jedynie przez krótką chwilę, to zapewniam, że każda jest wiarygodna, oryginalna i po prostu bardzo rzeczywista. Dodajmy do tego ciekawy styl pisania, pełen plastycznych porównań i zwrotów, płynną akcje, bogaty wachlarz zdarzeń, a otrzymamy jedyną w swoim rodzaju historię. "Jedenaście" jest powieścią o tym, że przed własnymi błędami nie można uciec i żyć szczęśliwie. To historia o wybaczaniu sobie, o budowaniu poczucia własnej wartości, a także przede wszystkim o wpływie naszych wyborów na życie wielu, pozornie niezwiązanych ze sobą osób. Serdecznie Wam ją polecam!

"Jedenaście" nie ma spektakularnej akcji, to refleksyjna opowieść o codzienności grupy ludzi i konsekwencjach niepozornych zdarzeń. Jest też o sile świadomego działania, które nie musi stanowić heroicznego wysiłku, aby rozpocząć sekwencję pozytywnych zmian w czyimś życiu.

Ład...na prawdę polecam, niby typowa powieść obyczajowa,a jednak...

Ład...na prawdę polecam, niby typowa powieść obyczajowa,a jednak...

Książka okazała się bardzo miłym przerywnikiem w nieustającej rzece kryminałów. Opowiada (w skrócie) o tym, że każdy z nas ma jakiś związek ze światem i wpływ na innych, z którego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Zarówno drobne zaniechanie, jak i celowa krzywda wyzwalają łańcuch zdarzeń, który może prowadzić do bardzo przykrych skutków. Zapewne podobnie jest z drobnymi gestami pomocy i życzliwości, choć nie sądzę, by było to związki oczywiste. Złamana noga, obiektywnie rzecz niemiła, może bowiem uchronić kogoś przed czymś znacznie gorszym. Koniec związku, nawet gdy budzi rozpacz, może być początkiem drogi ku związkowi znacznie lepszemu. Ale to przecież wszyscy wiemy, prawda?
A książkę polecam.

Zdecydowałam się na zakup książki ze względu na jej bardzo niską cenę. Nie wymagałam za wiele od tej pozycji, a zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona. Według mnie fabuła naprawdę interesująca. Ciekawe postacie. Były momenty, które mnie zaskoczyły, rozbawiły. Książka inna niż wszystkie, które było mi było dane przeczytać. Zakup bardzo udany. Polecam.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Nocne audycje radiowe idealnie pasowały do mojej pory czytania. Do tego cisza wokół i nie sposób odejść od książki. Plus za pokojówkę. :)

To książka-niespodzianka. Okładka nie grzeszy estetyką, zapomniana przeleżała w mojej biblioteczce ładnych parę lat. A tu proszę - w idealnym momencie na nią trafiłam. I choć zakończenie gorzkie (jasne, że polała się łza, moja wrażliwość mnie ostatnio zadziwia),to przekaz niezwykle kojący, mimo początkowego tragizmu. Bo wiecie, mamy wpływ. I każda nasza reakcja, relacja z drugą osobą, słowa do niej wypowiedziane, zaoferowanie pomocy czy uśmiechu ma znaczenie. Czasem wręcz kluczowe. Wtrącamy się więc, nie zawsze pozostawiamy bieg zdarzeń samemu sobie, nie tłumaczmy się tym, że zrobi to ktoś inny. Bądźmy dla siebie, wyjdźmy z własnych skorup, a może uda nam się zapobiec paru nieszczęśliwym sytuacjom.
Książkę polecam!

Idealna książka na wakacje - lekka, a jednak dająca wiele do myślenia. No i to zakończenie. Polecam!

Często wydaje się nam, że nasze życie i to co z nim robimy nie ma większego wpływu na innych. Ludzie, których nie znamy, którzy są nam obcy, nic nieznaczące jednostki, mijane w pośpiechu na ulicy czy w autobusie.
Tysiące spotkań, miliony przypadków, miliardy nic nieznaczących zdarzeń...ale czy aby na pewno one nic nie znaczą?

Jedenaście niewinnych osób, jedenaście przypadkowych postaci, które nagle łączy los. Historia opowiada jak niepozorne epizody z naszego życia mogą odbić ślad w życiu innych, nieznanych nam osób.

Jedenaście niewinnych osób, jedenaście...

Bardzo przyjemna, lekka lektura, choć jednak nie taka zaraz bardzo lekka. Nie zawiodłem się.