Jedenaście

Eleven
978-83-247-2159-7
efekt motyla, zdarzenia, los
Ag2S

Pomysłowa, napisana z wdziękiem i humorem powieść obyczajowa, ilustrująca teorię „efektu motyla”. W jednej z londyńskich rozgłośni Xavier prowadzi audycje, dając słuchaczom jak najlepsze rady. Lecz sam niezbyt sobie radzi. Pewnego dnia nie umie zapobiec pobiciu trzynastolatka. Ten z pozoru nie znaczący epizod wywołuje lawinę zdarzeń w życiu różnych osób, z których ostatnia zmieni los samego...

W jednej z londyńskich rozgłośni Xavier prowadzi audycje, dając słuchaczom jak najlepsze rady. Lecz sam niezbyt sobie radzi. Pewnego dnia nie umie zapobiec pobiciu trzynastolatka. Ten z pozoru nie znaczący epizod wywołuje lawinę zdarzeń w życiu różnych osób, z których ostatnia zmieni los samego Xaviera…
Błyskotliwa i ciepła opowieść o sile przypadku, gniewie i miłości w sieci stosunków międzyludzkich, jaką stanowi wielkie miasto.

źródło opisu: Opis wydawcy

Perzka | 2013-08-31
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Czym właściwie jest przeznaczenie? Mgiełką, wiatrem, jedwabiem lekkim jak piórko, czy raczej czymś nieodwracalnie wyrytym w jakimś niezniszczalnym kamieniu?
Czy wierzycie w przeznaczenie, w to, że dobro powraca do każdego człowieka ze zdwojoną siłą? Zastanawialiście się kiedyś jakby potoczyło się Wasze życie, gdybyście w pewnym jego momencie podjęli zupełnie inna decyzję? Jakie znaczenie mają najdrobniejsze kroki, które wykonujemy na co dzień? Czasami nawet mogą one mieć wpływ na zmianę losów drugiego człowieka?
Chris Cotswold, nazwisko głównego bohatera „odegrało kluczową rolę w nawiązaniu trzech najważniejszych w jego dotychczasowym życiu przyjaźni:Bec, Matildę i Russella poznał wyłącznie dzięki temu, że alfabetyczny system rejestracji umieścił ich nazwiska, jedno pod drugim, na tej samej liście czwartoklasistów”
Utworzyli „bandę czterech” Całą czwórką wyjeżdżali na wakacje, pracowali jako wolontariusze, spędzali razem każdą wolną chwilę, po prostu stanowili nierozłączną...

Monika | 2012-12-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 01 grudnia 2012

Czułam, że ta książka będzie dla mnie. I tym razem intuicja mnie nie zawiodła. Książka zdecydowanie jest dla mnie i z przyjemnością uznaję ją za jedną z moich ulubionych :)

Przeznaczenie czy przypadek? Osobiście wierzę w przeznaczenie, ale nie do końca takie, które z góry ustala, że bez względu na to, jak pokierujemy naszym życiem i tak wydarzy się to, co jest nam zapisane.
Wierzę głęboko, że nasze czyny MAJĄ ZNACZENIE. Wierzę, że dobro powraca, ale zło również. Wierzę, że życie daje nam szansę na naprawienie błędów, jeśli tylko chcemy tę szansę dostrzec.

Z czystym sumieniem polecam tę powieść wszystkim.

Tomek | 2013-03-22
Przeczytana: 22 marca 2013

Nie można powiedzieć o tej książce że jest dobra. Dobry może być thriller, kryminał czy też horror. Ta powieść jest po prostu piękna. Tak, właśnie piękna, wzruszająca i melancholijna. Nawiązując do sławnego efektu motyla, ukazuje w jaki sposób jedno zdarzenie może wpłynąć na losy wielu ludzi, którzy nigdy nie mieli ze sobą nic wspólnego. Zmusza czytelnika do zastanowienia się nad swoim życiem i chęcią pokierowania nim w inny sposób. Sposób, który być może będzie o wiele lepszy dla siebie samego oraz dla otaczających nas osób.
Książka oczarowuje swoim niepowtarzalnym, troszkę takim leniwym klimatem i sprawia, że postrzeganie świata staje się zupełnie inne.
Ocena: 6/6

miki24gr | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Rozczarowała mnie ta książka. Liczyłam na interesującą sekwencję zdarzeń na zasadzie efektu domina, tymczasem splot wydarzeń dotyczących jedenastu osób rzeczywiście został tu przedstawiony, jednak w moim odczuciu nie wyniknęło z tego nic ciekawego.

kasandra_85 | 2011-10-11
Przeczytana: październik 2011

Gośka | 2015-02-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 lutego 2015

Rzadko się zdarza, by książka obyczajowa, nie będąca sagą czy opowieścią o jakiejś życiowej tragedii aż tak mnie wciągnęła.Trzeba przyznać, że autor ma niesamowity talent operowania piórem. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, bo nie spodziewałam się, że książka aż tak mnie wciągnie.
Zaczynam czytać, poznaję bohatera. Xavier prowadzi nocną audycję w radio. Od dwunastej do czwartej w nocy staje się dla ludzi nie mogących spać kimś, z kim można dobrze spędzić czas. I tutaj następuje pierwszy moment w powieści, którym autor mnie porwał. Oto bowiem poczułam się, jakbym ulatywała ze studia radiowego, zataczała koła nad najbliższą okolicą i w między czasie zaglądała ludziom przez okna. Niesamowicie fajne wrażenie i chyba pierwszy raz mi się zdarzyło. Poznajemy zatem kilka przypadkowych osób wraz z ich przyszłością. Nie są to jednak długie opisy, raczej migawki. Przelatujemy przez ich życie i powracamy do studia, do Xaviera i jego przyjaciela Murraya, którzy właśnie udzielają porad...

neta | 2013-10-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 27 października 2013

Niespotykana. Nietuzinkowa. Specyficzna opowieść.

Początek delikatnie przeraża. Mnogość postaci i szybkość wydarzeń powodują lekki zawrót głowy. Mknie się szybkim tempem mniej więcej do połowy, poznając zaledwie wycinki pojedynczych życiorysów i zarysy wspólnej historii.
Ale gdy łańcuch zdarzeń wydłuża się o kolejne ogniwa a powiązania nabierają realnego kształtu, trudno już się oderwać.
I co tu dużo mówić, wcale nie ma się ochoty odrywać!

Całość zmusza do przemyśleń.
O tym jak z pozoru błaha sytuacja czy brak reakcji na nią, może wywołać lawinę nieprzewidywalnych zdarzeń. Jak historia potrafi zatoczyć krąg, a dobro i zło prędzej czy później powraca.
Ale i o tym że nie można dla samego siebie być zbyt surowym. I że samemu sobie też trzeba nauczyć się wybaczać.

miedzystronami | 2012-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2012

Czuję niesamowity dyskomfort i złość gdy nie mogę z braku czasu sięgnąć po książkę, która wręcz mnie przyzywa, woła i nakazuje czytać. Tak było w tym przypadku. Jedenaście od pierwszych stron mnie pochłonęła, zahipnotyzowała, zastanowiła i skłoniła do refleksji.
Nie mogłam też nie zwrócić uwagi na formę powieści i styl, za które to autorowi należy się ogromne uznanie.

Taki sposób ujęcia tematu jest naprawdę oryginalny i nietuzinkowy. Autor zastosował tutaj typowy efekt motyla, przedstawiając jedno wydarzenia, które ma wpływ na życie wielu ludzi, nieznanych sobie i teoretycznie niezwiązanych ze sobą.

Xavier (Chris) Irelanda jest prezenterem radiowym, prowadzi nocną audycję „Rozmowy nocą”, w której to udziela rad dzwoniącym. Wraz z przyjacielem i współprowadzącym Murrayem tworzą ciekawy duet. Pewnego dnia Xavier jest świadkiem pobicia chłopca. Początkowo staje w jego obronie ale po dokonaniu oceny potencjalnych swoich szans w starciu z kilkoma silniejszymi przeciwnikami...

magda | 2012-04-30

Xavier Ireland jest Australijczykiem, którego tragiczne wydarzenie z przeszłości zmusiło do przeprowadzki do Londynu. Teraz pracuje jako prezenter radiowy. Prowadzi nocną audycję Rozmowy nocą gdzie wraz z Murrayem, swoim współprowadzącym i jednocześnie przyjacielem, służą radą cierpiącym na bezsenność londyńczykom. Xavier jest empatyczny, doskonale rozumie swoich słuchaczy i dla każdego ma jakieś słowo pocieszenia. Prywatnie jednak stara się nie angażować w sprawy innych i trzyma się od wszystkiego z daleka wierząc, że człowiek i tak nie ma wpływu na to co się stanie. Może właśnie dlatego nasz bohater będąc któregoś dnia świadkiem pobicia nastoletniego chłopca, nie potrafi temu zapobiec i ostatecznie odchodzi w swoją stronę.

To z pozoru błahe wydarzenie niespodziewanie uruchamia całą lawinę zdarzeń, których nikt nie jest już w stanie powstrzymać. Powoli poznajemy historie kolejnych bohaterów, które autor w umiejętny sposób łączy ze sobą i splata siecią wzajemnych zależności....

Marta | 2012-11-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Mark Watson jest komikiem i pisarzem specjalizującym się w pisaniu powieści. Do przeczytania jednej z nich, "Jedenaście” zachęciła mnie okładka, a dokładniej zaintrygował człowiek w czapce, zasłaniający sobie jedno oko.

Bohaterem jest Xavier, który pracuje w jednej z londyńskich rozgłośni radiowych. Prowadzi z przyjacielem Murrayem nocne audycje radiowe, udzielając słuchaczom różnych porad. Wspiera ich, potrafi znaleźć rozwiązanie każdego problemu, daje receptę na szczęśliwe życie. Prywatnie jednak nie angażuje się w życie innych, wyznając zasadę, że wszystko toczy się własnym rytmem. Z tego powodu będąc świadkiem pobicia nastolatka, nie reaguje, lecz odchodzi w swoją stronę. Nie powstrzymuje napastników znęcających się nad młodym chłopakiem, co uruchamia lawinę zdarzeń. Nie ma pojęcia, że zapoczątkował łańcuch, który zmieni życie kilku osób.

Z czasem pojawiają się nowi bohaterowie, nowe wątki. Mnożą się skomplikowane wydarzenia, historie łączą się ze sobą. Kostki domina...