Gdzie Indziej

Tłumaczenie: Grażyna Smosna
Wydawnictwo: Initium
Elsewhere
Sara

"Przykro mi, ale nie spotkało mnie nic szczególnego… Jestem tylko dziewczyną, która zapomniała spojrzeć w obie strony, zanim przeszła na drugą stronę ulicy." W tej zachwycającej powieści śmierć jest początkiem zwiastującym ponowne narodziny. Po tym, jak Liz ginie w wypadku, którego sprawca ucieka z miejsca zdarzenia, jej życie nabiera niespodziewanego kształtu. Na krótko przed swoimi szesnastymi urodzinami dziewczynka uświadamia sobie, że nigdy nie wyjdzie za mąż, nie będzie mieć dzieci i być może w nikim się nie zakocha. Gdzie Indziej sprawy biegną zwykłym, ziemskim torem, z tą różnicą, że jego mieszkańcy młodnieją, ludzie i psy wreszcie mogą się ze sobą porozumieć, zawiązują się nowe związki, a stare, wcześniej tragicznie przerwane, rozkwitają nowymi kolorami. "Gdzie Indziej" to przepojona niecodziennymi pomysłami powieść o nadziei, odkupieniu i ponownych narodzinach, osnuta wokół najbardziej wzruszających i urzekających relacji międzyludzkich. Rozbrajająca szczerością opowieść o smutku i podnosząca na duchu historia o miłości i szczęściu. Książka została opublikowana w 18 krajach.

książek: 1900
Gosia | 2014-10-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 października 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z Gabrielle Zevin zetknęłam się po raz pierwszy. Muszę przyznać, że autorka miała oryginalny i zaskakujący pomysł na fabułę.
Nie spodziewałam się, że świat po śmierci autorka pokaże w sposób tak odbiegający od naszych ogólnie przyjętych wyobrażeń.
Książka opowiada historię nastolatki, która ginie w wypadku. Umiera nagle, zbyt wcześnie, bo na dobrą sprawę jeszcze niewiele zdążyła przeżyć: nie zakochała się, nie była panną młodą, nie podjęła pracy, nawet nie wie co chciałaby robić, a już musiała odejść. Budzi się na statku, który wiezie zmarłych do Gdzie Indziej. Prawda o jej śmierci dociera do niej powoli. Trudno jej się z tym pogodzić, wpada w depresję, cierpi, buntuje się, chce wrócić.
Gdzie Indziej ma swoje prawa i zasady , ludzie tam młodnieją aż do powtórnych narodzin. Życie zatacza swój krąg. Świat i koncepcja życia po śmierci są ciekawie wykreowane przez autorkę.
Książka zawiera w sobie sporą dawkę refleksji na temat przemijania,
straty bliskiej osoby, miłości aż po grób,...

Kiwi_Agnik | 2014-10-24
Przeczytana: 24 października 2014

Lekkie czytadło, ale poruszające nie lekki temat.
Książka dość infantylna, aczkolwiek posiada tak niebanalną fabułę, że momentalnie - z chwilą przeczytania pierwszej strony wciągnęła mnie tak, że nie mogłam się oderwać.
Kilka razy naprawdę się wzruszyłam.

Wspaniale, że w Gdzie Indziej został połączony "świat" ludzi, razem w jednym miejscu ze "światem" psów!

Gratuluję pisarce wyobraźni.

Polecam, to coś zupełnie innego, od wszystkiego ... innego

Ataga | 2014-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2014

"Gdzie indziej" to powieść o życiu. Nie do końca takim normalnym, ale o życiu po śmierci. Zadziwiająca i jednocześnie interesująca fabuła przedstawia nam wizję naszego bytu po śmierci. Według mnie jest to jedna z nielicznych książek, w którą chciałabym uwierzyć.

Lizzy - nastolatka, która zapomniała spojrzeć w obie strony zanim przejechała rowerem przez ulicę. Można by powiedzieć, że dziewczynka nie doznała nic podczas swojego krótkiego życia. Tak jednak nie jest. Wstrząsająca i bardzo tragiczna śmierć Lizzy budzi w niej nowe, nie odkryte do tej pory emocje.
Gdyby nie śmierć nie poznałaby swojej babci Betty, która umarła przed narodzinami dziewczynki.
Jest jeszcze jedna sprawa, która zadecydowała o tym, że Lizzy postanowiła zostać Gdzie Indziej. Mianowicie chodzi tu o miłość. I to nie byle jaką, tylko o tą pierwszą i...

enga | 2010-11-22
Przeczytana: 17 listopada 2010

Pierwsze zdanie z opisu książki brzmi:

Przykro mi, ale nie spotkało mnie nic szczególnego… Jestem tylko dziewczynką, która zapomniała spojrzeć w obie strony, zanim przeszła na drugą stronę ulicy.

I tak faktycznie jest! Pewnego dnia Liz – przeciętna nastolatka, z przeciętnej rodziny, żyjąca w przeciętnym mieście – jedzie rowerem do centrum handlowego, by pomóc przyjaciółce wybrać sukienkę na bal. Przejeżdżając przez ulicę nie spojrzała dokładnie i wjechała pod koła taksówki. Szesnastoletnia Liz – w wyniku odniesionych obrażeń – umiera w szpitalu.

A pewnym momencie Liz budzi się ze snu i stwierdza, że znajduje się na statku (który nazywa się „Nil” – ciekawe co natchnęło autorkę, by nadać taką, a nie inną nazwę? Mam kilka teorii, ale to moje teorie ;p), znajduje się tam sama, bez rodziny, nie wie, co się dzieje. Stopniowo dociera do niej, że umarła, a to jest jakaś nowa rzeczywistość w której się znajduje. Tylko dlaczego na statku? Czy już wiecznie będą pływać? Co się...

Ulka | 2014-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2014

Temat śmierci przedstawiony całkiem inaczej niż w dotychczasowy sposób. Niezmiernie ciekawie została tutaj ukazana historia młodej dziewczyny, która ginie w wypadku. Język prosty, zrozumiały. Autorka w zupełnie odmienionej scenerii ukazała nam obraz wydarzeń mających miejsce po odejściu dziewczyny.
Jest to moja pierwsza tego typu powieść. Mam nadzieje, że nie ostatnia.

BagatElka | 2015-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2015

Ciepła,sympatyczna historyjka,która sprawia wrażenie napisanej przez nastolatkę.Piękny byłby świat ten rzeczywisty i ten Gdzie Indziej gdyby istotnie wyglądał tak jak wykreowała go wyobraźnia autorki.
Takie opowiastki są potrzebne jako przerywnik pomiędzy ambitniejszą i trudniejszą lekturą.
Pomimo infantylnego stylu spodoba się nie tylko nastolatkom ale i starszym dziewczynom ;-)
W końcu nie tylko nastolatki kochają romantyczne historie.

Desire | 2014-09-24
Przeczytana: 24 września 2014

"Gdzie indziej" opowiada o dziewczynie, która zapomniała spojrzeć w obie strony zanim przeszła na drugą stronę ulicy i zostaje potrącona przez taksówkę, a sprawca ucieka z miejsca zdarzenia. Liz (bo tak nazywa się główna bohaterka) przebywa w śpiączce, niestety jednak po kilku dniach umiera. Budzi się na statku w kajucie, w której poznaje swoją rówieśniczkę, Thandi, a na pokładzie statku swojego idola, wokalistę zespołu Machine, Curtisa Jestsa. Dziewczyna jest cały czas przekonana, że jest to jakiś przedziwny sen, z którego zaraz się obudzi. Niestety - to nie jest sen. Lizzie uświadamia sobie, że nie żyje trochę później niż inni pasażerowie statku. Dziewczyna nie może się pogodzić z tym, że tak w młodym wieku umarła, że już nigdy się nie zakocha, nie wyjdzie za mąż, nie pójdzie na studia, nie zamieszka sama. Podczas żeglugi Liz otrzymuje zaproszenie na Tarasy Widokowe, dzięki którym może oglądać swoich bliskich przez "magiczne lornetki".
Kiedy "Nil" dopływa do...

Danoncia | 2015-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2015

Książka pisana prostym zrozumiałym językiem kierowana raczej w stronę młodego czytelnika , ale dorosły czytając ją nie zawiedzie się. Temat śmierci przedstawiony traszkę tak jakby w formie baśni , pozwala spojrzeć troszkę inaczej na sprawy śmierci i przemijania , daje nadzieje na to,ze po drugiej stronie tez można być szczęśliwym.
Gratulacje dla autorki za wyobraznię

kasandra_85 | 2011-05-10
Przeczytana: maj 2011

adorable | 2015-03-25
Przeczytana: 15 marca 2015

Ludzkie życie przepełnione jest niespodziankami oraz nieoczekiwanymi zwrotami akcji, które niekiedy zupełnie burzą dotychczasowy spokój duszy i umysłu. Tak naprawdę nikt nie wie, co spotka go nie tylko jutro czy za rok, ale nawet za kilka minut. Wszystko może błyskawicznie ulec nagłym zmianom, często zupełnie nieodwracalnym. Jedynym pewnikiem, z którym każdy z nas przyjdzie się zmierzyć, prędzej bądź później, jest śmierć, która nie ominie nikogo.

Nastoletnia Elizabeth Hall, zdrobniale nazywana Liz, przez własną nieuwagę ginie w wypadku. Początkowo dziewczyna nie chce uwierzyć, że umarła, szczególnie kiedy uzmysławia sobie do jakiego miejsca dotarła. Liz bardzo przeżywa rozstanie z rodziną, a także poczucie, iż przez śmierć mnóstwo marzeń, jakie snuła do tej pory, nie ziści się - dziewczyna nigdy nie dostanie prawa jazdy, nie urosną jej piersi, nie zakocha się, nie pójdzie na studia, nie wyjdzie za mąż....