Buddyzm zen i psychoanaliza

Tłumaczenie: Marek Macko
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Nowej Myśli". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Zen buddhism and psychoanalysis
83-7120-825-1
buddyzm zen psychoanaliza
Justyna

Co różni, a co łączy wschodnie i zachodnie podejście do problemu natury umysłu ludzkiego i naszego miejsca w kosmosie? Jak zen i psychoanaliza mogą wesprzeć nasze wysiłki zmierzające do wykorzystania pełni człowieczych możliwości jako jednostek i członków społeczności? Autorzy próbują w tej książce znaleźć odpowiedzi na te i inne ważkie pytania, pomóc nam zrozumieć siebie.

źródło opisu: http://www.empik.com/buddyzm-zen-i-psychoanaliza-f...(?)

źródło okładki: http://empikmedia.pl/c/buddyzm-zen-i-psychoanaliza-b280098.jpg

SeVIIen | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

Co różni wschodnie i zachodnie podejście do ludzkiego umysłu? Czy nasze ego jest rozłączne, czy może ono i kosmos są jedną nierozłączną całością? Czy istnieliśmy jeszcze przed naszymi narodzinami?

Na to pytanie odpowiadają Erich Fromm, D.T Suzuki i Richard De Martino. Trzy odrębne spojrzenia dają jedną wspólną wizję. Uzupełniają się niczym Ying Yang. Z fachowym przygotowaniem wprowadzają nas w zapoczątkowaną przez C.G Younga psychoanalizę, oraz wtajemniczają w filozofie Buddyzmu Zen. Niestety nie jest to książką dla laika tematu. Język jest toporny i sam obcowałem z książką tylko wtedy, kiedy miałem świeży umysł. Dla konesera tematu jest to pozycja obowiązkowa.

I tylko takim osobom polecam tę pozycję. Autorzy przygotowali naprawdę wnikliwy i przejrzysty wykład, zręcznie odnaleźli różnice w podejściu do życia człowieka wschodniego i zachodniego, a także znaleźli ogniwa wspólne.

Shino11 | 2017-04-06

Fromm wyniósł zawartość książki na jakiś poziom, ale zaznaczam- jakiś, bowiem nic nie wróci mi straconego czasu, jaki upłynął na doszukiwaniu się głębi i refleksji w słowach, które stanowiły pożywkę dla umysłu zamykającą się w pytaniu „Co ja czytam?” Pierwsza część należała do człowieka oderwanego od rzeczywistości, rozkołysanego filozofią buddyjską w swoim świecie. Po nim z kolei nastąpił rozdział, który znamiennie różnił się od poprzedniego- wejście dystansu, stylu naukowego, przeciwnego wobec tzw. „pitu pitu” (podobno to polski odpowiednik ang. blah blah). Ciekawe, czy E. Fromm był zadowolony z tego, że musiał dodać komentarz do książki, bo mam wrażenie, że ten obszar nie haczy za bardzo o jego kierunek dociekań.

krasnylud | 2016-11-13
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 13 listopada 2016

Ta książka ma trzy rozdziały. Pierwszy jest o buddyzmie, z którego założeniami można się zgadzać albo nie. Fakt, że gdy autor "tłumaczy" jakiś tekst jest mniej zrozumiały niż tekst sam w sobie, jest sporym minusem. Jednak przy końcu pierwszego rozdziału dociera do ciebie o co chodzi w tym buddyzmie (na ile się da to zrozumieć), więc jest dobrze. Buddyzm nie jest nauką, nie trzeba go udowadniać.
W drugim rozdziale jest nieco gorzej, choć, wbrew pozorom zrozumienie jest nieco łatwiejsze. Inna sprawa że autor nagina buddyzm i psychoanalizę do swojej tezy, ale niech tam, jego prawo. No i uważanie psychoanalizy za bardzo naukowej - nie bardzo.
Z tymi rozdziałami można się zgadzać, można się nie zgadzać, ale dla własnego rozwoju (czasem też dla rozwoju umiejętności wychwytywania niespójności w książkach) można przeczytać.
Trzeci rozdział ma stron koło 40... Można go odczytać na dwa sposoby. Pierwszy, to że jest to chujowo napisane podsumowanie i powtórzenie tematu. Autor używa...

Pancio | 2018-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Pierwszy i trzeci rozdział to z mojego punktu widzenia jakieś totalne nieporozumienie. Męczyłem się strasznie czytając ten niestrawny bełkot. Natomiast środkowa część książki autorstwa Fromma jest fascynująca. Polecam po prostu olać pozostałe rozdziały, bo szkoda czasu.

buddhahubba | 2012-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2012

Świetna pozycja, dla tych, którzy chcą zrozumieć filozofię wschodu w sposób nieco bardziej analityczny, bez ogólników w stylu "porzuć koncepcje i podążaj", rozjaśniła mi wiele spraw i nakierowała moje poszukiwania.

agnesl | 2012-01-08
Przeczytana: maj 2010

Pozycja obowiązkowa dla osób, które chcą zrozumieć zen. Jednym z autorów jest doskonały psychoanalityk, drugim ambasador buddyzmu zen na zachodzie. Książka jest bardzo dobra, pisana przystępnym językiem, pozwala zrozumieć zen w na sposób zachodni, by potem móc sięgnąć po pozycje pisane przez ludzi wschodu, którzy niekiedy piszą w sposób znacznie mniej przystępny.

Schweigenimwalde | 2012-07-13

Wprawdzie dla kogoś, kto ma pewne pojęcie o zenie (choćby dzięki innym pismom D.T. Suzukiego) oraz o psychoanalizie książka nie jest specjalnie odkrywcza, to stanowi niewątpliwie ciekawe zestawienie obu systemów.

| 2013-10-14

ciężka