Buddyzm zen i psychoanaliza

Tłumaczenie: Marek Macko
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Nowej Myśli". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Zen buddhism and psychoanalysis
83-7120-825-1
buddyzm zen psychoanaliza
Justyna

Co różni, a co łączy wschodnie i zachodnie podejście do problemu natury umysłu ludzkiego i naszego miejsca w kosmosie? Jak zen i psychoanaliza mogą wesprzeć nasze wysiłki zmierzające do wykorzystania pełni człowieczych możliwości jako jednostek i członków społeczności? Autorzy próbują w tej książce znaleźć odpowiedzi na te i inne ważkie pytania, pomóc nam zrozumieć siebie.

źródło opisu: http://www.empik.com/buddyzm-zen-i-psychoanaliza-f...(?)

źródło okładki: http://empikmedia.pl/c/buddyzm-zen-i-psychoanaliza-b280098.jpg

SeVIIen | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

Co różni wschodnie i zachodnie podejście do ludzkiego umysłu? Czy nasze ego jest rozłączne, czy może ono i kosmos są jedną nierozłączną całością? Czy istnieliśmy jeszcze przed naszymi narodzinami?

Na to pytanie odpowiadają Erich Fromm, D.T Suzuki i Richard De Martino. Trzy odrębne spojrzenia dają jedną wspólną wizję. Uzupełniają się niczym Ying Yang. Z fachowym przygotowaniem wprowadzają nas w zapoczątkowaną przez C.G Younga psychoanalizę, oraz wtajemniczają w filozofie Buddyzmu Zen. Niestety nie jest to książką dla laika tematu. Język jest toporny i sam obcowałem z książką tylko wtedy, kiedy miałem świeży umysł. Dla konesera tematu jest to pozycja obowiązkowa.

I tylko takim osobom polecam tę pozycję. Autorzy przygotowali naprawdę wnikliwy i przejrzysty wykład, zręcznie odnaleźli różnice w podejściu do życia człowieka wschodniego i zachodniego, a także znaleźli ogniwa wspólne.

Shino11 | 2017-04-06

Fromm wyniósł zawartość książki na jakiś poziom, ale zaznaczam- jakiś, bowiem nic nie wróci mi straconego czasu, jaki upłynął na doszukiwaniu się głębi i refleksji w słowach, które stanowiły pożywkę dla umysłu zamykającą się w pytaniu „Co ja czytam?” Pierwsza część należała do człowieka oderwanego od rzeczywistości, rozkołysanego filozofią buddyjską w swoim świecie. Po nim z kolei nastąpił rozdział, który znamiennie różnił się od poprzedniego- wejście dystansu, stylu naukowego, przeciwnego wobec tzw. „pitu pitu” (podobno to polski odpowiednik ang. blah blah). Ciekawe, czy E. Fromm był zadowolony z tego, że musiał dodać komentarz do książki, bo mam wrażenie, że ten obszar nie haczy za bardzo o jego kierunek dociekań.

krasnylud | 2016-11-13
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 13 listopada 2016

Ta książka ma trzy rozdziały. Pierwszy jest o buddyzmie, z którego założeniami można się zgadzać albo nie. Fakt, że gdy autor "tłumaczy" jakiś tekst jest mniej zrozumiały niż tekst sam w sobie, jest sporym minusem. Jednak przy końcu pierwszego rozdziału dociera do ciebie o co chodzi w tym buddyzmie (na ile się da to zrozumieć), więc jest dobrze. Buddyzm nie jest nauką, nie trzeba go udowadniać.
W drugim rozdziale jest nieco gorzej, choć, wbrew pozorom zrozumienie jest nieco łatwiejsze. Inna sprawa że autor nagina buddyzm i psychoanalizę do swojej tezy, ale niech tam, jego prawo. No i uważanie psychoanalizy za bardzo naukowej - nie bardzo.
Z tymi rozdziałami można się zgadzać, można się nie zgadzać, ale dla własnego rozwoju (czasem też dla rozwoju umiejętności wychwytywania niespójności w książkach) można przeczytać.
Trzeci rozdział ma stron koło 40... Można go odczytać na dwa sposoby. Pierwszy, to że jest to chujowo napisane podsumowanie i powtórzenie tematu. Autor używa...

buddhahubba | 2012-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2012

Świetna pozycja, dla tych, którzy chcą zrozumieć filozofię wschodu w sposób nieco bardziej analityczny, bez ogólników w stylu "porzuć koncepcje i podążaj", rozjaśniła mi wiele spraw i nakierowała moje poszukiwania.

agnesl | 2012-01-08
Przeczytana: maj 2010

Pozycja obowiązkowa dla osób, które chcą zrozumieć zen. Jednym z autorów jest doskonały psychoanalityk, drugim ambasador buddyzmu zen na zachodzie. Książka jest bardzo dobra, pisana przystępnym językiem, pozwala zrozumieć zen w na sposób zachodni, by potem móc sięgnąć po pozycje pisane przez ludzi wschodu, którzy niekiedy piszą w sposób znacznie mniej przystępny.

Schweigenimwalde | 2012-07-13

Wprawdzie dla kogoś, kto ma pewne pojęcie o zenie (choćby dzięki innym pismom D.T. Suzukiego) oraz o psychoanalizie książka nie jest specjalnie odkrywcza, to stanowi niewątpliwie ciekawe zestawienie obu systemów.

| 2013-10-14

ciężka