Buddyzm zen i psychoanaliza

Tłumaczenie: Marek Macko
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Nowej Myśli". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Zen buddhism and psychoanalysis
83-7120-825-1
buddyzm zen psychoanaliza
Justyna

Co różni, a co łączy wschodnie i zachodnie podejście do problemu natury umysłu ludzkiego i naszego miejsca w kosmosie? Jak zen i psychoanaliza mogą wesprzeć nasze wysiłki zmierzające do wykorzystania pełni człowieczych możliwości jako jednostek i członków społeczności? Autorzy próbują w tej książce znaleźć odpowiedzi na te i inne ważkie pytania, pomóc nam zrozumieć siebie.

źródło opisu: http://www.empik.com/buddyzm-zen-i-psychoanaliza-f...(?)

źródło okładki: http://empikmedia.pl/c/buddyzm-zen-i-psychoanaliza-b280098.jpg

krasnylud | 2016-11-13
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: 13 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka ma trzy rozdziały. Pierwszy jest o buddyzmie, z którego założeniami można się zgadzać albo nie. Fakt, że gdy autor "tłumaczy" jakiś tekst jest mniej zrozumiały niż tekst sam w sobie, jest sporym minusem. Jednak przy końcu pierwszego rozdziału dociera do ciebie o co chodzi w tym buddyzmie (na ile się da to zrozumieć), więc jest dobrze. Buddyzm nie jest nauką, nie trzeba go udowadniać.
W drugim rozdziale jest nieco gorzej, choć, wbrew pozorom zrozumienie jest nieco łatwiejsze. Inna sprawa że autor nagina buddyzm i psychoanalizę do swojej tezy, ale niech tam, jego prawo. No i uważanie psychoanalizy za bardzo naukowej - nie bardzo.
Z tymi rozdziałami można się zgadzać, można się nie zgadzać, ale dla własnego rozwoju (czasem też dla rozwoju umiejętności wychwytywania niespójności w książkach) można przeczytać.
Trzeci rozdział ma stron koło 40... Można go odczytać na dwa sposoby. Pierwszy, to że jest to chujowo napisane podsumowanie i powtórzenie tematu. Autor używa...

agnesl | 2012-01-08
Przeczytana: maj 2010

Pozycja obowiązkowa dla osób, które chcą zrozumieć zen. Jednym z autorów jest doskonały psychoanalityk, drugim ambasador buddyzmu zen na zachodzie. Książka jest bardzo dobra, pisana przystępnym językiem, pozwala zrozumieć zen w na sposób zachodni, by potem móc sięgnąć po pozycje pisane przez ludzi wschodu, którzy niekiedy piszą w sposób znacznie mniej przystępny.

buddhahubba | 2012-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2012

Świetna pozycja, dla tych, którzy chcą zrozumieć filozofię wschodu w sposób nieco bardziej analityczny, bez ogólników w stylu "porzuć koncepcje i podążaj", rozjaśniła mi wiele spraw i nakierowała moje poszukiwania.

Schweigenimwalde | 2012-07-13

Wprawdzie dla kogoś, kto ma pewne pojęcie o zenie (choćby dzięki innym pismom D.T. Suzukiego) oraz o psychoanalizie książka nie jest specjalnie odkrywcza, to stanowi niewątpliwie ciekawe zestawienie obu systemów.

| 2013-10-14

ciężka