O wolności ludzkiej woli

Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
Über die Freiheit des menschlichen Willens
filozofia, etyka
Rewolwerowiec

Jak pisze Jan Garewicz Wola ponadindywidualna jest u Schopenhauera przede wszystkim synonimem rzeczy samej w sobie. Sens tej tezy sprowadza się do stwierdzenia, że istotą świata jest bezwzględna wolność. Taka wolność nie może się w świecie zrealizować. Wszelka manifestacja wolności jest zarazem jej zaprzepaszczeniem, gdyż wybór określonej możliwości oznacza zarazem rezygnację z wszystkich pozostałych. Bezwzględna wolność manifestuje się zatem w swym bezwzględnym przeciwieństwie: niezróżnicowany, bezinteresowny pęd urzeczywistnienia się w postaci indywidualnych egoistycznych dążeń, w najlepszym razie moralnie obojętnych, z reguły zaś realizowanych jedynie z krzywdą innej woli. Zasada indywidualizacji okazuje się zatem zasadą zła. Stąd jednak wynikają ważne wnioski: primo, że wyjaśnienie istoty świata kryje w sobie zarazem obiektywną, powszechnie obowiązującą ocenę; secundo, że wobec niemożliwości likwidacji zła na świecie jednostka jest moralnie odpowiedzialna tylko za samą siebie.

źródło opisu: http://www.etiuda.net/?p=productsMore&iProduct=216

źródło okładki: http://www.etiuda.net/?p=productsMore&iProduct=216

Orzeł | 2014-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Ze szlachetnej pobudki skrócenia mąk intelektualnych podaję streszczenie. Każdy skutek ma swoją przyczynę. Dotyczy to także działań ludzkich. Nie istnieje coś takiego jak wolna wola człowieka, bowiem każdy jego uczynek jest w sposób konieczny zdeterminowany, stanowiąc wypadkową pobudki i charakteru człowieka. Zdaniem autora, to że napisałem tę recenzję, a Ty Czytelniku ją teraz czytasz, było wiadome od początku świata. Do tego momentu wywód jest prowadzony bez zarzutu. Problemy autora zaczynają się, gdy próbuje udowodnić, że mimo powyższego istnieje coś takiego jak odpowiedzialność. Posiłkuje się przy tym poglądami Kanta i jego koncepcją "rzeczy samych w sobie" - to gdzieś w tych rejonach, cokolwiek to oznacza, ma istnieć wolność człowieka.
Niewątpliwie jeden z tuzów europejskiej myśli filozoficznej. Wywód prowadzony jest bardzo przystępnie, obrazowo i precyzyjnie zarazem, ze swobodnym i zdradzającym ogromne wyrobienie intelektualne posiłkowaniem się wiedzą z różnych dziedzin a...

polny | 2014-09-04
Przeczytana: 2005 rok

Po tym jak odkryłem bezsensowność pojęcia wolnej woli i złudzenie "Ja", musiałem gdzieś znaleźć potwierdzenie rewelacji, jakie mi mój umysł zafundował. "O wolności ludzkiej woli" podchodzi do tego problemu w sposób bardzo, ale to bardzo klasyczny, w sam raz na początek egzorcyzmowania z siebie duchów i zjaw sensu i koherencji.

Naz | 2014-05-02

Jeśli każdy pesymizm wyglądałby jak ten u Schopenhauera, mógłby być atrakcyjniejszy od optymizmu ;)

Norbert | 2016-01-22

Bardzo logicznie, przystępnie i krótko. Cała prawda o naszej "wolnej woli".

Kyzył-Tajga | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

A. S. zgłębia czym jest i skąd się bierze (jeśli w ogóle jest) ludzka wola i jej ewentualna wola. Dużo teoretycznych rozważań mających fundamentalne znaczenie m.in. w przypadku odpowiedzialności sprawcy w prawie karnym. Przemyślenia ciekawe, ale ostrzegam, że lektura nie jest łatwa. Styl niestety nieco rozwlekły, A. S. nie umiał pisać krótko i treściwie.

Chucky85-Przemek | 2012-12-12
Przeczytana: 31 maja 2009

Świat widziany potrzebą,instynktem,rozumem. Podczas czytania polecam chwilę na analizy z własnych doświadczeń,tak,aby mieć szerszy pogląd na pomiar różnic i wspólnych mianowników jakie człowiek posiada zestawiając się ze światem fauny i flory.

Cochise | 2017-08-22
Przeczytana: 17 lipca 2017

Zafascynowany cytatami postanowiłem przeczytać coś w całości.Niestety dla mnie - używając określenia jednego z recenzentów - męki intelektualne zbyt wielkie.Pozostanę przy cytatach.

Zmora | 2015-07-30

Schopenhauer nie jest pesymistyczny. Jest po prostu logiczny.

Diego Lopez | 2017-11-18
Przeczytana: listopad 2016

Ciekawe stanowisko w sporze wolnej woli z determinizmem.

Rocky8ao | 2019-05-22
Na półkach: 2019, Przeczytane, Filozofia