Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Colin Wilson

- Pisze książki: fantasy, science fiction, horror, biografia, autobiografia, pamiętnik, reportaż, ezoteryka, senniki, horoskopy, filozofia, etyka, historia, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), popularnonaukowa, komiksy, czasopisma, inne
- Urodzony: 26 czerwca 1931
- Zmarły: 5 grudnia 2013
Colin Henry Wilson - brytyjski filozof i pisarz.
Urodził się w Leicester, w środkowej Anglii.
Był jednym z przedstawicieli tzw. Młodych Gniewnych (Angry Young Men), czyli brytyjskich pisarzy debiutujących w połowie lat 50. XX w., buntujących się przeciwko mieszczańskiej obyczajowości.
W swoich książkach poruszał także tematy mistycyzmu i zjawisk paranormalnych.
Mówiło się o jego skłonnościach homoseksualnych, jednak sam pisarz nigdy tego oficjalnie nie potwierdził (nie miał jednak żony ani potomstwa).
Colin Wilson żył 82 lata.
Nie należy go mylić z innymi znanymi osobami o tym samym nazwisku: sir Colinem St. Johnem Wilsonem (1922-2007), brytyjskim architektem; Colinem Wilsonem (ur. 1949), nowozelandzkim autorem komiksów i Colinem Wilsonem, amerykańskim producentem filmowym.
Wybrane dzieła: "The Outsider" (1956, polskie wydanie: "Outsider", Dom Wydawniczy Rebis, 1992), "The Mind Parasites" (1967, polskie wydanie: "Pasożyty umysłu", Dom Wydawniczy Rebis, 1990), "Frankenstein's Castle: the Right Brain-Door to Wisdom" (1980, polskie wydanie: "Zamek Frankensteina", Wydawnictwo Rebis, 1994), "Jack the Ripper: Summing Up and Verdict" (z J.H.H. Gaute i R. Odellem, 1987).
- 393 przeczytało książki autora
- 640 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Oto jeden z najcięższych dylematów outsidera: outsider zdaje sobie sprawę, że całą swą istotą pragnie za wszelką cenę zaspokojenia emocjonalnego, jakiejś konkretnej rzeczywistości, a jednocześnie czuje, że jego zdolność rozumowania drwi na uboczu z możliwości zaspokojenia owych pragnień, gasi cały jego zapał. Co winien uczynić outsider? Czy ma rozmyślnie stłumić w sobie wszelką zdolność rozumowania, przyjąć wiarę i oczekiwać, że jego intelekt kiedyś z tym się pogodzi? Nie, outsider nie może przystać na taką myśl. Istotnie, w toku naszych rozważań przekonaliśmy się, jak rozwiązuje on ów problem. Człowiek nie składa się wyłącznie z intelektu i uczuć; jest również ciałem. To sprawa, o której łatwo zapomnieć. Życie outsidera kręci się wokół intelektu i uczuć, i niejednokrotnie szuka on odosobnienia w swym wyłożonym korkiem pokoju jak Proust; zapomina, że ma ciało.
Oto jeden z najcięższych dylematów outsidera: outsider zdaje sobie sprawę, że całą swą istotą pragnie za wszelką cenę zaspokojenia emocjonal...
Rozwiń ZwińNie, dla outsidera życie nie jest łatwą sprawą; w najlepszym wypadku jest ono ciężką wędrówką, w najgorszym (bu użyć określenia Eliota) - „nieznośną ognistą koszulą”.
Nie, dla outsidera życie nie jest łatwą sprawą; w najlepszym wypadku jest ono ciężką wędrówką, w najgorszym (bu użyć określenia Eliota) - „n...
Rozwiń ZwińMój pięćdziesiąty rok życia nadszedł i przeminął, / Siedziałem – samotny człowiek / W zatłoczonym londyńskim sklepie, / Otwarta książka i pusty kubek / Na marmurowym blacie stołu. / Kiedy tak patrzyłem na sklep i ulicę, / Poczułem w swym ciele nagłą jasność / I w ciągu jakichś dwudziestu minut / Czułem tak wielkie szczęście, że zda się / Byłem błogosławiony i sam mogłem błogosławić. Yeats.
Mój pięćdziesiąty rok życia nadszedł i przeminął, / Siedziałem – samotny człowiek / W zatłoczonym londyńskim sklepie, / Otwarta książka i pu...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE