O miłości do życia

Okładka książki O miłości do życia Erich Fromm
Okładka książki O miłości do życia
Erich Fromm Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Meandry Kultury
Vis-á-Vis/Etiuda
2018-11-05
2018-11-05
psychologia społeczna pustka destrukcyjność agresja

Bardzo mocno Erich Fromm przypadł mi do mojego gustu.
Tematy którą opisuje sens życia plus religia daje motywację i zadumę w jakim miejscu człowiek znajduje się.

Bardzo mocno Erich Fromm przypadł mi do mojego gustu.

Książka pochodzi z ostatniej dekady życia Ericha Fromma - lat 70-tych ub. wieku. Autor porusza w niej temat sensu życia, konsumpcjonizmu, stopniowego odchodzenia od tradycyjnych religii. Znakomita choć niełatwa lektura, dająca do myślenia. Można ją traktować jako podsumowanie wcześniejszej twórczości Ericha Fromma.

Zapis wywiadów-audycji z E. Frommem w Sueddeutsche Rundfunk w latach 70. XX w. Fromm jest w jesieni życia, dzieli się syntezą swojej myśli na zadane tematy: o chorobie przesytu we współczesnych społeczeństwach, o źródłach agresji, Hitlerze i braku oporu wobec niego w niemieckim społeczeństwie, o wartości proroków.

Ta książka to taki trochę Fromm dla zabieganych - myślę, że to dobra pozycja dla osób, które chciałyby zapoznać się z twórczością tego autora, ponieważ w swoich audycjach radiowych porusza on wszystkie główne wątki swojej pracy filozoficznej.
Ja sama polubiłam się z Frommem, choć nadal niektóre jego poglądy trochę mi "zgrzytają" - w szczególności wypowiedzi, które przypominają mi mema "old man yelling at a cloud".

Pozycja ta jako, że jest to zbiór audycji radiowych przedstawiających humanistyczne podejścia Fromma, tłumaczącego takie kwestie jak agresja, natura człowieka, jego potrzeby, jest godna polecenia zwłaszcza dla tych którzy chcieliby się z tym autorem zapoznać w skondensowanej formie. Cóż jest przyjemniejszego od przystępnej lektury filozoficznej...

Prosta i krótka forma wyrażania opinii jest bardzo przystępna, ale wydaje mi się, że i dla bardziej wymagających może to być atrakcyjna pozycja.

Prosta i krótka forma...

Erich Fromm z całą pewnością zasługuje na miano jednego z największych filozofów, socjologów i psychologów swoich (i nie tylko) czasów, a na pewno na tego najbliższego ludziom i ich codzienności. Niemiecki myśliciel żydowskiego pochodzenia jest postacią powszechnie znaną i bardzo szanowaną w swojej dziedzinie jako wyjątkowy i donośny głos na wielu płaszczyznach ludzkiej egzystencji. Znamy go z takich prac jak "Mieć czy być" (1976) albo "Ucieczka od wolności" (1941) pisanej w okresie jednej z największych hekatomb w historii świata.

"O miłości do życia" to pozycja inna i chyba mniej popularna, jeśli mówimy o spuściźnie Fromma. Jest to bowiem zebrany cykl wykładów, a raczej audycji radiowych, gdzie porusza on swoje ulubione tematy stanowiące zaskakujący przekrój jego humanistycznego toku rozumowania. Poczytacie o tym, skąd w człowieku bierze się agresja, co politycznie i psychologicznie stoi za wielkimi konfliktami zbrojnymi i jak funkcjonował system hitlerowski. Na koniec zaś Fromm stawia fundamentalne pytanie "Kim jest człowiek?" i próbuje udzielić na nie chociażby częściowej odpowiedzi, ukierunkować odpowiednio tok myślenia.

Twórczość Fromma to z całą pewnością rozprawy filozoficzne idealne dla tych, którzy poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania w zakresie swojej aktywności, kreatywności i relacji międzyludzkich, w jakich się znajdują. Fromm, jak nikt inny, rozplątuje kłębki składające się na ludzką psychikę, a równocześnie pozostaje przy tym błystotliwym myślicielem bez zadęcia, elokwentnym, pełnym niewymuszonej erudycji i elegancji, ale nadal lekko prostolinijnym, wiedzących, jak utrzymać zainteresowanie swojego odbiorcy.

"O miłości do życia" to uniwersalna klasyka, do której warto zawsze wracać i po którą zawsze warto sięgnąć - to inspirująca lektura pozytywnie nastrajająca do życia i zachęcająca do przewartościowania go. Czytajcie, bo czemu nie zaczynać dnia od małej rozprawy filozoficznej o życiu?

[autor: Natalia Łupińska]

Moje pierwsze zetknięcie z Frommem. Przez formę książki (spisany wykład, wywiad),poruszone tematy wydały mi się zgłębione dość powierzchownie. Zachęciło mnie to jednak do dalszego zapoznawania się z jego twórczością.

Jedna z lepszych książek jaką czytałam! Mnóstwo przemyśleń autora na temat życia, społeczeństwa. Skłania do zastanowienia się nad swoim życiem, nad działaniem współczesnego świata. Zaskakująco aktualna.

• Filozofia
  • Papier