Outsider

Tłumaczenie: Maria Traczewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka nowej myśli". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
The Outsider
83-85202-59-5
filozofia i etyka

Dr Colin Wilson jest jedną z najbardziej ciekawych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych postaci filozofii współczesnej. Outsider, napisany przez niego przeszło trzydzieści lat temu, od razu stał się bestsellerem i wciąż pozostaje jedną z najważniejszych książek myśli filozoficznej XX wieku

źródło opisu: wydawnictwo Rebis, 1992.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Karolina | 2012-10-18
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 14 października 2012

Outsider Colina Wilsona to kompendium wiedzy na temat egzystencjalizmu. Synteza dokonań różnych artystów tworzących w różnych okresach. Przekrój nazwisk jest naprawdę imponujący. Przeciętny czytelnik w wielu przypadkach nawet nie zauważyłby podobieństw w podejściu do świata i rzeczywistości w przedstawionych twórczościach. Nie na własną rękę. Wilson wprowadza czytelnika w meandry egzystencjalizmu dość łopatologicznie. Wskazuje pewne zachowania, podpiera się odpowiednimi cytatami. Trochę zbyt autorytatywnie opowiada się za konkretnymi interpretacjami, jak nauczyciel, któremu spieszno zrealizować materiał a ma mało czasu.
Rozpoczynamy wędrówkę z Barbusse, następnie jest Sartre i Camus, Hesse, Dostojewski, Tołstoj. Filozofów reprezentują przede wszystkim Nietzsche i Kierkegaard, poetów: Wilde i Whitman. Pojawia się także postać Van Gogha i Niżyńskiego. I wielu innych.

Wydawać by się mogło, że wszyscy wielcy, którzy 'widzą dalej, czują mocniej i myślą głębiej' są z góry skazani na...

Marylin | 2015-03-19
Na półkach: 2015, E-booki, Przeczytane
Przeczytana: 18 marca 2015

W pierwszym odruchu chciałam wpisać,że książka jest nuda ze sztucznie przedłużanymi opisami i naciąganymi przykładami pasującymi do tez autora,jednak im dłużej myślę nad nią tym więcej dostrzegam pozytywów.Przede wszystkim jest książką trudną, zmuszającą do przemyśleń,do zrozumienia i akceptacji siebie i innych.Rozpoczynając lekturę trzeba pamiętać kiedy,w jakim czasie i w jakim społeczeństwie została napisana i tu pojawia się, przynajmniej z mojej strony, ogromny szacunek dla przenikliwości Colina Wilsona-aktualność przemyśleń autora jest czytelna dla wszystkich.Oczywiście nie mnie oceniać "co autor miał na myśli" jednak wystarczy, aby zrozumieć punkt widzenia i zachowania innych ludzi.

| 2015-01-30

Kilkanaście lat temu "Outsider" był dla mnie odkryciem, jedną z ważniejszych lektur dających początek kolejnym poszukiwaniom, przynoszącą bogaty materiał do peregrynacji egzystencjalizmu w literaturze i sztuce.

Dość nieoczekiwanie wrócił on ostatnio do mojego życia za sprawą czytania na głos i poza faktem, iż z uwagi na liczne cytaty i wtrącenia w treści stanowi przy takim czytaniu wyzwanie, miałem okazję sprawdzić czy się nie zestarzał przez ten czas bardziej ode mnie.

Nie zestarzał się. Wciąż czuje się w nim ogromna pasję z jaką Colin Wilson go pisał, rytm myśli młodego gniewnego, rzucającego się w wir splatania wątków z Dostojewskiego, Barbusse'a, Hessego, Camusa, T.H. Lawrensa i z życiorysów takich artystów jak van Gogh czy Niżyński...
Z całkiem niezłym rezultatem dodajmy.

Ja się zestarzałem. Powrót do tej lektury jest jak powrót do innej dzielnicy w której spędziło się dzieciństwo. Kiedyś był to cały mikrokosmos, rozległy świat wokół domu, ze swoimi punktami wyznaczającymi...

Shino11 | 2015-02-18

Gdy ktoś zapyta mnie, czy znajdzie w tej książce nowe horyzonty, nowe horyzonty, y,y,y, odpowiem mu, że nie,e,e,e.
Poirytował mnie autor, który zalał konkretną treść mnóstwem niepotrzebnych zdań.
Książka jego próbuje od każdej strony zanalizować outsidera na podstawie sylwetek filozofów, myślicieli, pisarzy oraz ich bohaterów.
I w tym tkwi jego brak ambicji.
Jedna gwiazdka za to, że chciało mu się tyle pisać.
A druga za kilka cytatów, które utrzymują wagę tego tworu.

Loba | 2012-01-19

Dzięki Wilsonowi wreszcie dowiedziałam się co tak naprawdę mi dolega..

MaSa | 2016-12-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane