Outsider

Okładka książki Outsider Colin Wilson
Okładka książki Outsider
Colin Wilson Wydawnictwo: Rebis Seria: Biblioteka Nowej Myśli filozofia, etyka
356 str. 5 godz. 56 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Biblioteka Nowej Myśli
Tytuł oryginału:
The Outsider
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
1992-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1992-01-01
Liczba stron:
356
Czas czytania
5 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8385202595
Tłumacz:
Maria Traczewska
Tagi:
filozofia człowiek cierpienie tożsamość
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Młodość Blueberryego. Tom 2 Jean-Michel Charlier, François Corteggiani, Colin Wilson
Ocena 7,0
Młodość Bluebe... Jean-Michel Charlie...
Okładka książki Sędzia Dredd - Kompletne Akta 5 Brian Bolland, John Cooper, Steve Dillon, Carlos Ezquerra, Ian Gibson, Alan Grant, Mike McMahon, Barry Mitchell, Ron Smith, John Wagner, Colin Wilson
Ocena 6,2
Sędzia Dredd -... Brian Bolland, John...
Okładka książki Śpioch. Tom 2 Ed Brubaker, Sean Phillips, Colin Wilson
Ocena 8,3
Śpioch. Tom 2 Ed Brubaker, Sean P...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
108 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
705
50

Na półkach: ,

Dla jasności książka nie tyle jest przedstawieniem egzystencjalizmu co próbą interpretacji osoby Outsidera.

Wilson tropi obcego. Poddaje analizie głównie postacie literackie, namiętnie odczytując wszytko przez pryzmat biografii autorów. A opisując życie artystów sięga do pozostawionych przez nich pism. Dziwi podejście do chronologii, Wilson potrafi przedstawić pięć książek Hessego pod rząd dla przedstawienia widzianej przez się ewolucji Outsidera, ale nie dostrzega powiązań między poszczególnymi autorami, a przecież w dużej mierze to lektury ich kształtowały. Zastanawia również dobór książek. Z powieści Sartra tylko Mdłości, z Camusa tylko Obcy. Za to opowiadania Hemingwaya, Graham Greene, Henry James, Lawrence, mistyka buddyjska, Schiller, Goethe, poeci angielscy...
Niemniej od tego co jest bardziej zastanawia to czego nie ma.
Może to wina braku formalnego wykształcenia, może braku dostępnych lektur, może zaś anglosaskiego pochodzenia. Bardzo to wszytko niespójne, ale jeśli kogoś ciekowi zdecydowanie warto się zapoznać. Napisana przez samouka, chwilami przypomina typowo "szkolne" porównanie, ciekawe czy edukacja pozwoliłaby na wybicie się z tej formy.

Autor próbuje stworzyć system, nazywa go w posłowiu "Nowym Egzystencjalizmem" lub co gorsza "egzystencjalizmem fenomenologicznym", będzie go tworzył przez kolejne książki.
Ale wszystko to trąci myszką, a i mistyką przy okazji, i dość znamienny jest fakt, że autor największym powodzeniem cieszył się w Stanach.

Dla jasności książka nie tyle jest przedstawieniem egzystencjalizmu co próbą interpretacji osoby Outsidera.

Wilson tropi obcego. Poddaje analizie głównie postacie literackie, namiętnie odczytując wszytko przez pryzmat biografii autorów. A opisując życie artystów sięga do pozostawionych przez nich pism. Dziwi podejście do chronologii, Wilson potrafi przedstawić pięć książek...

więcej Pokaż mimo to

avatar
223
34

Na półkach: ,

W pierwszym odruchu chciałam wpisać,że książka jest nuda ze sztucznie przedłużanymi opisami i naciąganymi przykładami pasującymi do tez autora,jednak im dłużej myślę nad nią tym więcej dostrzegam pozytywów.Przede wszystkim jest książką trudną, zmuszającą do przemyśleń,do zrozumienia i akceptacji siebie i innych.Rozpoczynając lekturę trzeba pamiętać kiedy,w jakim czasie i w jakim społeczeństwie została napisana i tu pojawia się, przynajmniej z mojej strony, ogromny szacunek dla przenikliwości Colina Wilsona-aktualność przemyśleń autora jest czytelna dla wszystkich.Oczywiście nie mnie oceniać "co autor miał na myśli" jednak wystarczy, aby zrozumieć punkt widzenia i zachowania innych ludzi.

W pierwszym odruchu chciałam wpisać,że książka jest nuda ze sztucznie przedłużanymi opisami i naciąganymi przykładami pasującymi do tez autora,jednak im dłużej myślę nad nią tym więcej dostrzegam pozytywów.Przede wszystkim jest książką trudną, zmuszającą do przemyśleń,do zrozumienia i akceptacji siebie i innych.Rozpoczynając lekturę trzeba pamiętać kiedy,w jakim czasie i w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
821
456

Na półkach:

Gdy ktoś zapyta mnie, czy znajdzie w tej książce nowe horyzonty, nowe horyzonty, y,y,y, odpowiem mu, że nie,e,e,e.
Poirytował mnie autor, który zalał konkretną treść mnóstwem niepotrzebnych zdań.
Książka jego próbuje od każdej strony zanalizować outsidera na podstawie sylwetek filozofów, myślicieli, pisarzy oraz ich bohaterów.
I w tym tkwi jego brak ambicji.
Jedna gwiazdka za to, że chciało mu się tyle pisać.
A druga za kilka cytatów, które utrzymują wagę tego tworu.

Gdy ktoś zapyta mnie, czy znajdzie w tej książce nowe horyzonty, nowe horyzonty, y,y,y, odpowiem mu, że nie,e,e,e.
Poirytował mnie autor, który zalał konkretną treść mnóstwem niepotrzebnych zdań.
Książka jego próbuje od każdej strony zanalizować outsidera na podstawie sylwetek filozofów, myślicieli, pisarzy oraz ich bohaterów.
I w tym tkwi jego brak ambicji.
Jedna gwiazdka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
817
215

Na półkach: ,

Outsider Colina Wilsona to kompendium wiedzy na temat egzystencjalizmu. Synteza dokonań różnych artystów tworzących w różnych okresach. Przekrój nazwisk jest naprawdę imponujący. Przeciętny czytelnik w wielu przypadkach nawet nie zauważyłby podobieństw w podejściu do świata i rzeczywistości w przedstawionych twórczościach. Nie na własną rękę. Wilson wprowadza czytelnika w meandry egzystencjalizmu dość łopatologicznie. Wskazuje pewne zachowania, podpiera się odpowiednimi cytatami. Trochę zbyt autorytatywnie opowiada się za konkretnymi interpretacjami, jak nauczyciel, któremu spieszno zrealizować materiał a ma mało czasu.
Rozpoczynamy wędrówkę z Barbusse, następnie jest Sartre i Camus, Hesse, Dostojewski, Tołstoj. Filozofów reprezentują przede wszystkim Nietzsche i Kierkegaard, poetów: Wilde i Whitman. Pojawia się także postać Van Gogha i Niżyńskiego. I wielu innych.

Wydawać by się mogło, że wszyscy wielcy, którzy 'widzą dalej, czują mocniej i myślą głębiej' są z góry skazani na porażkę. Jednak Wilson nie ogranicza się do analizy źródła ich 'szaleństwa' (outsider z reguły utożsamiany jest z szaleńcem),ale stara się też wskazać, czy jest z tego jakieś konstruktywne wyjście. Czy te szczególne umiejętności mogą mieć konstruktywne zastosowanie.

Niewątpliwą zaletą książki jest bogactwo przytoczonych przykładów. Z kolei ów autorytatywny wydźwięk zwiększa chęć weryfikacji poglądów autora z przedstawioną twórczością.

Na ogromny, gigantyczny minus zasługuje wydawnictwo i/lub tłumacz. Język książki jest toporny, ale najbardziej rażą błędy (stylistyczne, gramatyczne, literówki). Zamiast skupiać się na treści można je liczyć. Jednak błąd, który o mało nie spowodował, że odłożyłam książkę z niesmakiem, jest niewybaczalny i znajduje się już na 1 stronie. W przedmowie autor stwierdza '(...) znalazłem się w sytuacji moich ulubionych bohaterów literackich: Raskolnikowa z Braci Karamazow Dostojewskiego'. Litości! Oryginał w tym momencie nie wspomina o Braciach Karamazow, a już na pewno nie w odniesieniu do Raskolnikowa! Wstyd dla tłumacza!

Outsider Colina Wilsona to kompendium wiedzy na temat egzystencjalizmu. Synteza dokonań różnych artystów tworzących w różnych okresach. Przekrój nazwisk jest naprawdę imponujący. Przeciętny czytelnik w wielu przypadkach nawet nie zauważyłby podobieństw w podejściu do świata i rzeczywistości w przedstawionych twórczościach. Nie na własną rękę. Wilson wprowadza czytelnika w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
47
36

Na półkach: ,

Dzięki Wilsonowi wreszcie dowiedziałam się co tak naprawdę mi dolega..

Dzięki Wilsonowi wreszcie dowiedziałam się co tak naprawdę mi dolega..

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    417
  • Przeczytane
    140
  • Posiadam
    27
  • Teraz czytam
    8
  • Ulubione
    8
  • Chcę w prezencie
    6
  • Filozofia
    6
  • Literatura angielska
    3
  • 2018
    2
  • 2013
    2

Cytaty

Więcej
Colin Wilson Outsider Zobacz więcej
Colin Wilson Outsider Zobacz więcej
Colin Wilson Outsider Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także