Anatomia ludzkiej destrukcyjności

Okładka książki Anatomia ludzkiej destrukcyjności Erich Fromm
Okładka książki Anatomia ludzkiej destrukcyjności
Erich Fromm Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
640 str. 10 godz. 40 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The Anatomy of Human Destructiveness
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2019-11-05
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Data 1. wydania:
1977-02-01
Liczba stron:
640
Czas czytania
10 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380626409
Tłumacz:
Jan Karłowski
Tagi:
społeczeństwo jednostka człowiek psychologia destrukcja
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
244 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
36
21

Na półkach:

Wiele jest opinii na temat tej książki, że jest nieaktualna. Ale dlaczego? Człowiek, zamiast czynić dobro, dąży do destrukcji. I najczęściej nie chce być w tym osamotniony, pociąga więc innych ze sobą. W przypadku jednostki, która myśli o autodestrukcji, jest to do wyjaśnienia i w miarę pozytywnego wyleczenia. Natomiast biorąc pod uwagę osobę destrukcyjną wpływającą na otoczenie i dążącą do zniszczenia w ogóle, pojawia się poważny problem i zagrożenie. Fromm bardzo dobrze wyjaśnia te kwestie. Polska rzeczywistość pokazuje, jak bardzo to jest aktualne. Jest jednostka, silnie oddziałująca na innych, opętana autodestrukcją i wolą zniszczenia wszystkiego, tłumacząca swoją postawę jako zbawca narodu. Takie jednostki były, są i będą, o ile społeczeństwo nie podejmie się samoedukacji na temat zagrożenia wolności, ewentualnej jej utraty i powodu takiego dążenia. Manipulacja społeczeństwem jest łatwa, społeczeństwo łatwo ulega "zbawcy" w zamian za obietnice lepszego życia. Pytanie, co jest tym lepszym życiem. Nienawiść drugiego człowieka, agresja, uprzedmiotowienie, brak empatii i szacunku, niesprawiedliwość społeczna? To nie jest lepsze życie, to dążenie do destrukcji.

Wiele jest opinii na temat tej książki, że jest nieaktualna. Ale dlaczego? Człowiek, zamiast czynić dobro, dąży do destrukcji. I najczęściej nie chce być w tym osamotniony, pociąga więc innych ze sobą. W przypadku jednostki, która myśli o autodestrukcji, jest to do wyjaśnienia i w miarę pozytywnego wyleczenia. Natomiast biorąc pod uwagę osobę destrukcyjną wpływającą na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
16
9

Na półkach:

trudne i mocne

trudne i mocne

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
102
8

Na półkach:

Na wydaniu, które czytałem widnieje napis jedna z najważniejszych książek XX wieku, i choć treść i przekaz jest wartościowy to martwią mnie fakty na których opierał swoje dowody. Całe tło historyczne i wnioski z nich wyciągnięte np: odnośnie archaicznych religii, pierwotnych ludzi itd. wyglądają bardziej jak założenia niż wiarygodne fakty. Drobny przykład powołujący się na archaiczne religie matrialchalne gdzie autor sugeruje, że były ukierunkowane " na życie" jest tylko ignorancją autora. Może wtedy tego nie było wiadomo - nie wiem, lecz teraz jest to powszechne, że były to społeczności oparte na "destrukcji ", cała religia oparta na przemocy, braku rozwoju itd. przez całe wieki. Cała ta psychoanaliza z jej twórcą Freudem i z tą niby polemiką autora niby negującą popędy wysunięte przez Freuda jest wielkim spłyceniem ludzkiej psychiki i próbą wywnioskowania zachowań ludzkich z dziwnych tez odnoszących się do fekaliów, genitaliów itd. Na koniec dodam, że i tak z czystym sumieniem mogę polecić tę pozycję bo wysuwane tezy może nie są poparte wiarygodnymi faktami to jednak wzbogacają i różnicowują pojęcie destrukcji podkreślając, że jako społeczeństwo dryfujemy nie w tym kierunku jakim powinno dryfować społeczństwo kierujące się zasadą "życia".

Na wydaniu, które czytałem widnieje napis jedna z najważniejszych książek XX wieku, i choć treść i przekaz jest wartościowy to martwią mnie fakty na których opierał swoje dowody. Całe tło historyczne i wnioski z nich wyciągnięte np: odnośnie archaicznych religii, pierwotnych ludzi itd. wyglądają bardziej jak założenia niż wiarygodne fakty. Drobny przykład powołujący się na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
221
204

Na półkach:

Wyczerpujący, fascynujący tekst. Nie tylko zaopatrzy nas w wiedzę na temat agresji nieuzasadnionej, ale również wypaczy, wypali zamieszanie powodowane Freudowską teorią popędu śmierci. Nie tylko wytłumaczy ci całość zagadnienia, ale też przedstawi profile psychologiczne zbrodniarzy pokroju Hitlera, Himmlera czy też Stalina.
Książka fascynująca, arcydzieło. Tylko dwa razy potrząsnąłem w niedowierzaniu głową, gdy wychwyciłem coś, co niekoniecznie odpowiadało moim poglądom, czy autor zbytnio odbiegał od tematu. Jest otóż napisana niczym za jednym siedzeniem, gdzie myśli płyną, a całość odgrywa się jak spektakl - w doskonałej harmonii, ciężko wychwycić potknięcie.
Polecam serdecznie, rzeczywiście jedna z najwazniejszych ksiązek XX wieku.

Wyczerpujący, fascynujący tekst. Nie tylko zaopatrzy nas w wiedzę na temat agresji nieuzasadnionej, ale również wypaczy, wypali zamieszanie powodowane Freudowską teorią popędu śmierci. Nie tylko wytłumaczy ci całość zagadnienia, ale też przedstawi profile psychologiczne zbrodniarzy pokroju Hitlera, Himmlera czy też Stalina.
Książka fascynująca, arcydzieło. Tylko dwa razy...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
390
233

Na półkach: , ,

Całkiem interesująca - choć miejscami już nieaktualna - pozycja.
Jak się okazuje, Harrari wcale nie był nowatorski w swoim poglądzie, że ludzkość miała swój "peak" w czasach sprzed rewolucji neolitycznej ;)

Fromm w tej obszernej publikacji pochyla się nad zagadnieniem agresji - omawia dwie główne teorie, w ramach których się ją badało, tj. instynktywizm i behawioryzm, wspomina o głośnych do dzisiaj eksperymentach - czyli eksperymencie więziennym i eksperymencie Milgrama - i poniekąd staje w opozycji do dotychczasowego dorobku naukowego i powszechnych wniosków na temat agresji. Rozprawia się z poglądem, według którego ludzie są z natury agresywni i zawsze tacy byli.

Fromm omawia zagadnienie agresji z punktu widzenia psychoanalizy - wprawdzie zrewidowanej, ale jednak obecnie w dobie psychoterapii CBT i jej pochodnych to podejście może być nieco archaiczne.

Z pewnością tej książki nie należy traktować jak encyklopedii czy podręcznika akademickiego, ale zdecydowanie to ciekawa pozycja pod względem światopoglądowym, jak i poniekąd również historycznym.

Całkiem interesująca - choć miejscami już nieaktualna - pozycja.
Jak się okazuje, Harrari wcale nie był nowatorski w swoim poglądzie, że ludzkość miała swój "peak" w czasach sprzed rewolucji neolitycznej ;)

Fromm w tej obszernej publikacji pochyla się nad zagadnieniem agresji - omawia dwie główne teorie, w ramach których się ją badało, tj. instynktywizm i behawioryzm,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
486
19

Na półkach:

Niezwykle monumentalne dzieło genialnego człowieka. Sam zakres tematyki jaka została poruszona w tej książce budzi wrażenie. I mimo że niektóre dogmaty przedstawione przez Fromma zostały już dawno obalone drogą naukowa dalej uważam że książka jest pozycją obowiązkową dla wszystkich których interesuje przyczyną ludzkiej destrukcyjności. Jest to pierwsza książka Fromma która czytam i zdecydowanie zachęcił mnie do dalszy analiz jego poglądów. Nawet jeśli w czymś się myli to sposób przedstawienia całej problematyki jest ucztą dla każdego kto pasjonuje się samą sztuka dyskusji.

Niezwykle monumentalne dzieło genialnego człowieka. Sam zakres tematyki jaka została poruszona w tej książce budzi wrażenie. I mimo że niektóre dogmaty przedstawione przez Fromma zostały już dawno obalone drogą naukowa dalej uważam że książka jest pozycją obowiązkową dla wszystkich których interesuje przyczyną ludzkiej destrukcyjności. Jest to pierwsza książka Fromma która...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
73
12

Na półkach:

Fromm wprowadza nas w świat agresji, klasyfikując ją ze względu na różne rodzaje i czynniki, opisując zależności i definicje. Z książki dowiemy się o podejściu innych nurtów do agresji (instyktywizm, behawioryzm, psychoanaliza). Autor próbuje również rozważać ją pod kątem nauk antropologicznych czy neurobiologicznych (choć informacji tych dostajemy bardzo niewiele). Jest to dużym plusem i warto zapoznać się z tą (pierwszą częścią) książki. Szczególnie interesująca była dla mnie porównanie społeczeństw neolitycznych do dzisiejszych (oraz społeczeństw matriarchalnych do patriarchalnych). Zabrakło mi głębszej analizy dzisiejszych społeczeństw - mam tutaj wrażenie, że autor uogólnia.

Jednakże przechodząc do rozdziałów o sadyzmie i nekrofilii można odnieść wrażenie, że autor dopasowuje opisy postaci (Himmler, Stalin, Hilter) do swoich teorii. W przypadku sadyzmu można było jeszcze wyczuć pewną dozę obiektywizmu, lecz mam wrażenie, że w przypadku nekrofilii autor przesadził ze swoim freudowskimi zapędami. Mówię tutaj np. o łączeniu zainteresowania techniką (jak intensywne by ono nie było) z nekrofilią - znajdywanie na siłę połączeń między techniką, a nekrofilią poprzez cytowanie "Manifestu futurystycznego" włoskiego faszysty. Czy poglądy nurtu stworzonego 60 lat przed napisaniem książki mają jakiekolwiek znaczenie naukowe?
Przenosząc to na dzisiejsze czasy czy osoba tworząca lecznicze roboty "Da vinci" miała w rzeczywistości zapędy nekrofilityczne? To tylko jeden spośród wielu porównań autora, innymi mogą być: piloci, autyzm (cyt. "mnóstwo elementów destrukcjnych"),kapitalizm, schizofrenia, freudowskie założenia na temat matki.

Podsumowując, dla laika psychologii polecam pierwszą część książki . I za tą część książki ocena nie leci poniżej 5. Lecz ostrożnie z drugą częścią książki - w przypadku rozdziału o nekrofili irytacja niemalże gwarantowana.

Fromm wprowadza nas w świat agresji, klasyfikując ją ze względu na różne rodzaje i czynniki, opisując zależności i definicje. Z książki dowiemy się o podejściu innych nurtów do agresji (instyktywizm, behawioryzm, psychoanaliza). Autor próbuje również rozważać ją pod kątem nauk antropologicznych czy neurobiologicznych (choć informacji tych dostajemy bardzo niewiele). Jest to...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
52
52

Na półkach:

Książka Ericha Fromma mimo, że została napisana w XX wieku jest dalej aktualna i wiele daje nam do myślenia.

Książka Ericha Fromma mimo, że została napisana w XX wieku jest dalej aktualna i wiele daje nam do myślenia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
53
53

Na półkach:

Jedna z klasycznych książek,które koniecznie trzeba przeczytać, rozważania Fromma na temat zła są bardzo ciekawe i warte przemyślenia.

Jedna z klasycznych książek,które koniecznie trzeba przeczytać, rozważania Fromma na temat zła są bardzo ciekawe i warte przemyślenia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
320
20

Na półkach: ,

Po przeczytaniu rozdziału poświęconemu Hitlerze trudno mi docenić tę książkę. Do reszty nie mam zastrzeżeń, psychologiem nie jestem, zatem trudno, żebym coś mądrego wypowiedziała na ten temat.

Po przeczytaniu rozdziału poświęconemu Hitlerze trudno mi docenić tę książkę. Do reszty nie mam zastrzeżeń, psychologiem nie jestem, zatem trudno, żebym coś mądrego wypowiedziała na ten temat.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  2 106
 • Przeczytane
  359
 • Posiadam
  129
 • Teraz czytam
  45
 • Psychologia
  37
 • Chcę w prezencie
  21
 • Ulubione
  14
 • Filozofia
  11
 • Do kupienia
  7
 • Nauki społeczne
  5

Cytaty

Więcej
Erich Fromm Anatomia ludzkiej destrukcyjności Zobacz więcej
Erich Fromm Anatomia ludzkiej destrukcyjności Zobacz więcej
Erich Fromm Anatomia ludzkiej destrukcyjności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Socjologia. Kluczowe pojęcia Anthony Giddens, Philip W. Sutton
Ocena 8,0
Socjologia. Kl... Anthony Giddens, Ph...
Okładka książki Jak myślą państwa. Racjonalność w polityce zagranicznej John Mearsheimer, Sebastian Rosato
Ocena 8,0
Jak myślą pańs... John Mearsheimer, S...
Okładka książki Poskromić ADHD. Poznawczo-behawioralna terapia dorosłych. Podręcznik terapeuty Michael W. Otto, Carol J. Perlman, Steven A. Safren, Susan Sprich
Ocena 6,5
Poskromić ADHD... Michael W. Otto, Ca...

Przeczytaj także