Primavera

Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Wydawnictwo: Jaguar
Primavera

Znakomita powieść dla młodzieży osadzona we Florencji, w dobie Renesansu. Na tle panoramy miasta rozgrywają się losy Pazzich, jednego z najmożniejszych i najbardziej znaczących rodów patrycjuszowskich w piętnastowiecznych Włoszech. Spisek mający osłabić potęgę Medyceuszów staje się pretekstem do opowiedzenia historii młodej kobiety, której marzenia muszą dojrzeć wraz z nią w okrutnej i pozbawionej miłosierdzia Florencji. Wzgardzona przez matkę, traktowana jak służąca, najmłodsza córka rodu Pazzich, przez wszystkich zwana Florą, żyje w cieniu starszej siostry. Piękna, popularna i, jak się wydaje, zupełnie pusta Domenica to modelka samego Boticellego, a jej uroda jest sławna w całym mieście. Przeznaczeniem Domeniki jest poślubić Giuliano Medyceusza, Flora zaś, z polecania matki, ma niebawem trafić do klasztoru. Ciche, pokorne trwanie za murami zgromadzenia, kontemplacja, modlitwa i praca nie są przyszłością, o której marzy. Gdy do pałacu Pazzich przybywa młody gwardzista z posłannictwem od samego papieża, dziewczyna odnajduje w nim bratnią duszę. Jednak przybycie wychudzonego młodzieńca oznacza zmianę nie tylko w życiu Flory. W świecie pełnym intryg i politycznych knowań, dojrzewa spisek, który już niedługo odmieni losy wszystkich mieszkańców Florencji. Prostolinijna i rozpaczliwie spragniona ciepła Flora musi szybko przyswoić sobie najważniejszą lekcję jak przeżyć między odzianymi w aksamitne szaty drapieżnikami, z których każdy pragnie wyłącznie osiągnięcia prywatnych korzyści. za zasłoną uprzejmości i konwenansów, za kotarą wcielonego w szlachetne damy i dostojnych panów piękna, kryje się prawdziwy, brutalny i nieznający przebaczenia świat. Marzeniem Flory jest uciec daleko od nieczułej rodziny, poznać dalekie kraje. Ale sny są kruche. ćwiczebnym mieczem nie da się zatrzymać armii, modlitwy nie przywrócą życia umarłym, a śmierć ma słodki zapach migdałów.

Lenalee | 2010-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2010

Często jest tak, że to nie opis zachęca mnie do przeczytania książki, a okładka. Tym razem jednak było zupełnie inaczej, gdyż ani okładka, ani opis tak bardzo mnie nie przyciągnęły, jak tytuł książki. "Primavera". Brzmi tajemniczo, niesamowicie i trochę... starodawnie. Kryje za sobą wielki sekret, takie przynajmniej miałam uczucie. Dlatego właśnie postanowiłam tę książkę przeczytać. A cóż owy tytuł oznacza? W internecie jest wiele różnych interpretacji, ja swoją podam na końcu. Trzeba jednak wiedzieć, że odnosi się on do najsłynniejszego obrazu Botticielliego, który z Włoskiego oznacza wiosnę. Obraz ten stał się dla autorki inspiracją do napisania książki i podania własnej historii jednej z postaci widniejącej na owym obrazie.

Główną bohaterką historii jest Flora, najmłodsza córka z rodu Plazzich. W rodzinie nie jest traktowana tak, jakby na to zasługiwała. Matka jej nie kocha, siostra również nie darzy specjalnym uczuciem, ojciec były szczęśliwy, gdyby udało mu się na niej...

nadzieja1925 | 2013-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Książka mnie nie wciągneła. Okładka mnie przyciągneła, a tu co - nic ciekawego! NIe doczytałam do końca, bo poprostu książka mnie odtrąca! Jedynie co mi się w książce podobało, to słowniczek polsko-hiszpański, podstawowe wyrazy!

aAtlanta | 2014-07-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 18 lipca 2014

Jestem sobie nad morzem, chodzę po ulicy, szukam pamiątek i widzę stoisko z książkami, jakieś promocje. Postanowiłam, że wpadnę i sprawdzę. Wchodzę i widzę PRIMAVERA. Jakiś czas temu widziałam ją na Lubimy Czytać i miałam ją wypożyczyć a tu proszę, jest sobie. Ale jak to ja, musiałam przemyśleć tą decyzję. Na drugi dzień biegłam na stoisko zachodząc w głowę czy jej ktoś nie kupił. Na szczęście nie... Całyy dzień na plaży z książka. To jest to. Strasznie sie cieszę, że ja kupiłam. Było warto.
Co do niej nie miałam jakiś wymagań. Nie oczekiwałam wielkiego bum. Historia zaczyna się miło, potem wciąga, wciąga i okazuje się, że jesteś w połowie! Nie możesz o niej zapomnieć.
Fabuła urzekająca, główna bohaterka może nie za mądra, ale cóż.. Polecam. Naprawdę warto.

kasandra_85 | 2012-04-27
Przeczytana: kwiecień 2012

BIETKA | 2015-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Autorka powieści, Mary Jane Beaufrand urodziła się i wykształciła w Stanach.
Studiowała writing i literaturoznawstwo. Podwójny dyplom uzyskała z literatury angielskiej i rosyjskiej. W trakcie studiów pracowała w Microsofcie. Porzuciła jednak to intratne zajęcie i oddała się pasji pisania. W wolnych chwilach zaznajamia się z Dostojewskim, Bułhakowem, Puszkinem.
" Primavera", to jej debiut literacki. Akcja powieści rozgrywa się w renesansowej, pięknej Florencji. Inspiracją był obraz Botticellego, a konkretnie jedna z jego postaci, nieszczęśliwa Chloris.

Pisarka wiele czytała o historii Włoch, wiedzę czerpała z wielu żródeł tekstowych. Do Florencji pojechała dopiero wtedy, kiedy książka została oddana do druku. Była oczarowana miastem, jego pięknem.
Ja jednak muszę wyznać: na stronach tej opowieści nie dojrzałam tego piękna!
Natomiast wielokrotnie ujawnia się porażający naturalizm mrocznego czasu okrutnych zbrodni. Postać Flory zajaśniała dla mnie...
Spisek i rebelia Pazzich,...

Anastazja | 2016-02-19
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2016

Flora, Wolność, Egoizm, Primavera, Pieniądze, Piękno, Lorenza, Poświęcenie...
Każdy z Nas ma wiele imion, wiele odcieni, kieruje się wieloma pobudkami. Człowiek dorasta przez całe życie, z czasem otwiera oczy i uszy, uczy się na własnych błedach. Nasza bohaterka musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami, zarówno dnia codziennego, jak i tymi niecodziennymi. Ucieka i kryje się przed przeznaczeniem. Szuka piękna, tam gdzie najmniej się go można spodziewać.

Jak ocenić Florę ? Czy zdradziła swój ród ? Wyciągneła rękę na zgodę do przeciwników swej rodziny ? Czy była egoistyczna ?

Dokonała w swym życiu wielkiej zmiany. Odpokutowała swe błędy. Znalazła to, co ważne. Spełniła marzenia.

Serdecznie polecam. !!! Bardzo mi się podoba !!!

Whisper | 2014-05-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 maja 2014

Gdy pierwszy raz zobaczyłam powieść Mary Jane Beaufrand byłam przekonana, że jej tajemniczy tytuł - "Primavera" to dość oryginalne imię głównej bohaterki. Okazało się to niemałych rozmiarów pomyłką i pozostawiło mnie z pustką w głowie, póki nie odkryłam zamieszczonego pod koniec książki słowniczka. Szybko odszukałam wśród włoskich wyrazów znaczenia intrygującego mnie słowa i dowiedziałam się, że "primavera" oznacza "wiosnę". Wydało mi się to jeszcze bardziej nurtujące, więc pospiesznie wzięłam się za czytanie, jednocześnie zastanawiając się, jakież to znaczenie przypisała autorka tej porze roku w swojej wyobraźni.

Lorenza, nazywana głównie Florą, jest najmłodszym dzieckiem w rodzinie Pazzich. Jak twierdzi jej matka, jest jednocześnie i najbrzydsza, dlatego nie wolno jej brać udziału w wystawnych kolacjach i innych uroczystościach. Jako że nie planuje się dla Flory małżeństwa, rodzicielka chce wysłać ją do klasztoru. Zdawać by się mogło, że wstawi się za nią ojciec, głowa...

Yossa | 2011-01-06
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Primavera, debiutancka powieść Mary Jane Beaufrand otwiera kolekcję książek przeczytanych w 2011 roku, co mnie ogromnie cieszy - to spotkanie było ZASKOCZENIEM przez duże "z".
Główną bohaterką i zarazem narratorką jest Flora Pazzi, najmłodsza córka rodu. Od kiedy tylko pamięta, jej relacje z resztą rodziny są skomplikowane i napięte, jedyną osobą godną zaufania jest nonna, Celesta Pazzi, kryjąca wiele tajemnic.Flora w swoim palazzo traktowana jest niczym służka, ciągle żyjąca w cieniu hołubionej siostry dowiaduje się o chytrym spisku knutym przeciwko słynnym rodzie Medyceuszy.
Byłam przekonana, że autorka nie stanie na wysokości zadania - zaserwuje nam dość ciekawą historię otoczoną klimatem Florencji, której przecież sama nazwa potrafi wywołać przyjemny dreszcz i tyle. Że nawet nie pokusi się o rozwinięcie niektórych wątków i cech, nie nada tej opowieści należytego kształtu.
Przede wszystkim chciałabym pochwalić autorkę za sposób, w jaki skonstruowała główną bohaterkę, jest to...

Crystal | 2015-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Magiczna i wciągająca.

Losy Lorenzy Pazzi śledziłam z niemałym zainteresowaniem. Muszę jednak przyznać, że o wiele ciekawsza wydała mi się po tych stu pierwszych stronach. To nie zmienia jednak faktu, iż nie dane mi było przy lekturze się nudzić.

Uczy przebaczania zarówno innym, jak i samemu sobie, podnoszenia się, mimo braku sił, szlachetności, dobra, ale również ukazuje istotę szczerej, prawdziwej miłości. Dowodzi temu, że życie nagradza prędzej, czy pózniej tych, których spotkała niesprawiedliwość i zło ze strony innych ludzi.

Powieść zawiera w sobie mnóstwo smutku, bólu i cierpienia. Mimo to, czuć wyraźnie przeplatające się przez strony książki słońce, szczęście, ciepło. Zakończenie - zdecydowanie takie, jakie powinno być. Dawno nie czytałam tak mądrej powieści. Flora - główna bohaterka powinna być dla nas wszystkich przykładem :)

Polecam serdecznie.

Tak na marginesie, co do opisu książki: uważam, że nazywanie ją "powieścią dla młodzieży" jest znacznym błędem,...

allison | 2011-05-03
Przeczytana: 03 maja 2011

Moim zdaniem, to książka nie tylko dla młodzieży, ale dla czytelnika w każdym wieku. Dla każdego, kto lubi powieści obyczajowe i historyczne. Klimatem i tematyką "Primavera" bardzo przypomina mi powieści J. Kalogridis ("Ja, Mona Lisa" i "Poślubiona Borgii").
Czyta się jednym tchem, gdyż dzieje najmłodszej córki Pazzich, opowiedziane przez nią samą, to pasmo smutków i radości oraz niespodzianek, na które sama dziewczyna nie ma często żadnego wpływu. Książka doskonale oddaje koloryt epoki - z jednej strony okresu sztuki, mądrości i piękna, z drugiej - bezlitosnej walki o władzę, wpływy i majątek.