Primavera

Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Wydawnictwo: Jaguar
Primavera

Znakomita powieść dla młodzieży osadzona we Florencji, w dobie Renesansu. Na tle panoramy miasta rozgrywają się losy Pazzich, jednego z najmożniejszych i najbardziej znaczących rodów patrycjuszowskich w piętnastowiecznych Włoszech. Spisek mający osłabić potęgę Medyceuszów staje się pretekstem do opowiedzenia historii młodej kobiety, której marzenia muszą dojrzeć wraz z nią w okrutnej i pozbawionej miłosierdzia Florencji. Wzgardzona przez matkę, traktowana jak służąca, najmłodsza córka rodu Pazzich, przez wszystkich zwana Florą, żyje w cieniu starszej siostry. Piękna, popularna i, jak się wydaje, zupełnie pusta Domenica to modelka samego Boticellego, a jej uroda jest sławna w całym mieście. Przeznaczeniem Domeniki jest poślubić Giuliano Medyceusza, Flora zaś, z polecania matki, ma niebawem trafić do klasztoru. Ciche, pokorne trwanie za murami zgromadzenia, kontemplacja, modlitwa i praca nie są przyszłością, o której marzy. Gdy do pałacu Pazzich przybywa młody gwardzista z posłannictwem od samego papieża, dziewczyna odnajduje w nim bratnią duszę. Jednak przybycie wychudzonego młodzieńca oznacza zmianę nie tylko w życiu Flory. W świecie pełnym intryg i politycznych knowań, dojrzewa spisek, który już niedługo odmieni losy wszystkich mieszkańców Florencji. Prostolinijna i rozpaczliwie spragniona ciepła Flora musi szybko przyswoić sobie najważniejszą lekcję jak przeżyć między odzianymi w aksamitne szaty drapieżnikami, z których każdy pragnie wyłącznie osiągnięcia prywatnych korzyści. za zasłoną uprzejmości i konwenansów, za kotarą wcielonego w szlachetne damy i dostojnych panów piękna, kryje się prawdziwy, brutalny i nieznający przebaczenia świat. Marzeniem Flory jest uciec daleko od nieczułej rodziny, poznać dalekie kraje. Ale sny są kruche. ćwiczebnym mieczem nie da się zatrzymać armii, modlitwy nie przywrócą życia umarłym, a śmierć ma słodki zapach migdałów.

Lenalee | 2010-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2010

Często jest tak, że to nie opis zachęca mnie do przeczytania książki, a okładka. Tym razem jednak było zupełnie inaczej, gdyż ani okładka, ani opis tak bardzo mnie nie przyciągnęły, jak tytuł książki. "Primavera". Brzmi tajemniczo, niesamowicie i trochę... starodawnie. Kryje za sobą wielki sekret, takie przynajmniej miałam uczucie. Dlatego właśnie postanowiłam tę książkę przeczytać. A cóż owy tytuł oznacza? W internecie jest wiele różnych interpretacji, ja swoją podam na końcu. Trzeba jednak wiedzieć, że odnosi się on do najsłynniejszego obrazu Botticielliego, który z Włoskiego oznacza wiosnę. Obraz ten stał się dla autorki inspiracją do napisania książki i podania własnej historii jednej z postaci widniejącej na owym obrazie.

Główną bohaterką historii jest Flora, najmłodsza córka z rodu Plazzich. W rodzinie nie jest traktowana tak, jakby na to zasługiwała. Matka jej nie kocha, siostra również nie darzy specjalnym uczuciem, ojciec były szczęśliwy, gdyby udało mu się na niej...

nadzieja1925 | 2013-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Książka mnie nie wciągneła. Okładka mnie przyciągneła, a tu co - nic ciekawego! NIe doczytałam do końca, bo poprostu książka mnie odtrąca! Jedynie co mi się w książce podobało, to słowniczek polsko-hiszpański, podstawowe wyrazy!

aAtlanta | 2014-07-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 18 lipca 2014

Jestem sobie nad morzem, chodzę po ulicy, szukam pamiątek i widzę stoisko z książkami, jakieś promocje. Postanowiłam, że wpadnę i sprawdzę. Wchodzę i widzę PRIMAVERA. Jakiś czas temu widziałam ją na Lubimy Czytać i miałam ją wypożyczyć a tu proszę, jest sobie. Ale jak to ja, musiałam przemyśleć tą decyzję. Na drugi dzień biegłam na stoisko zachodząc w głowę czy jej ktoś nie kupił. Na szczęście nie... Całyy dzień na plaży z książka. To jest to. Strasznie sie cieszę, że ja kupiłam. Było warto.
Co do niej nie miałam jakiś wymagań. Nie oczekiwałam wielkiego bum. Historia zaczyna się miło, potem wciąga, wciąga i okazuje się, że jesteś w połowie! Nie możesz o niej zapomnieć.
Fabuła urzekająca, główna bohaterka może nie za mądra, ale cóż.. Polecam. Naprawdę warto.

kasandra_85 | 2012-04-27
Przeczytana: kwiecień 2012

BIETKA | 2015-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Autorka powieści, Mary Jane Beaufrand urodziła się i wykształciła w Stanach.
Studiowała writing i literaturoznawstwo. Podwójny dyplom uzyskała z literatury angielskiej i rosyjskiej. W trakcie studiów pracowała w Microsofcie. Porzuciła jednak to intratne zajęcie i oddała się pasji pisania. W wolnych chwilach zaznajamia się z Dostojewskim, Bułhakowem, Puszkinem.
" Primavera", to jej debiut literacki. Akcja powieści rozgrywa się w renesansowej, pięknej Florencji. Inspiracją był obraz Botticellego, a konkretnie jedna z jego postaci, nieszczęśliwa Chloris.

Pisarka wiele czytała o historii Włoch, wiedzę czerpała z wielu żródeł tekstowych. Do Florencji pojechała dopiero wtedy, kiedy książka została oddana do druku. Była oczarowana miastem, jego pięknem.
Ja jednak muszę wyznać: na stronach tej opowieści nie dojrzałam tego piękna!
Natomiast wielokrotnie ujawnia się porażający naturalizm mrocznego czasu okrutnych zbrodni. Postać Flory zajaśniała dla mnie...
Spisek i rebelia Pazzich,...

Paulina | 2012-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Tytuł: Primavera
Autor: Mary Jane Beaufrand
Wydawnictwo: Jaguar
Miejsce i data wydania: Warszawa 2009
Liczba stron: 312

Osadzona w renesansowej Florencji, „Primavera” jest pierwszą, debiutancką powieścią Mary Jane Beaufrand. Zakupiłam tę książkę w promocyjnej cenie z czystej ciekawości. Obawiałam się trochę, że skoro główną bohaterką jest czternastolatka to powieść będzie nieco banalna, ckliwa, przesycona niespełnioną miłością. Jednak podczas czytania zdałam sobie sprawę, że moje obawy były niesłuszne. Historia młodziutkiej Flory bardzo przypadła mi do gustu i mam nadzieję, że pani Mary Jane Beaufrand pracuje już nad nową książką! Byłabym bardzo zadowolona gdyby akcja powieści także działa się w dobie renesansu. Właśnie taką literaturę młodzieżową mogłabym czytać cały czas i wcale by mi się nie znudziła. Gdyż jest to historia o prawdziwej przyjaźni, miłości oraz pięknie, które kryje się w zwykłych ludziach, a nie w pięknych wieczorowych sukniach.

Flora jest najmłodszą córką...

Anastazja | 2016-02-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 19 lutego 2016

Flora, Wolność, Egoizm, Primavera, Pieniądze, Piękno, Lorenza, Poświęcenie...
Każdy z Nas ma wiele imion, wiele odcieni, kieruje się wieloma pobudkami. Człowiek dorasta przez całe życie, z czasem otwiera oczy i uszy, uczy się na własnych błedach. Nasza bohaterka musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami, zarówno dnia codziennego, jak i tymi niecodziennymi. Ucieka i kryje się przed przeznaczeniem. Szuka piękna, tam gdzie najmniej się go można spodziewać.

Jak ocenić Florę ? Czy zdradziła swój ród ? Wyciągneła rękę na zgodę do przeciwników swej rodziny ? Czy była egoistyczna ?

Dokonała w swym życiu wielkiej zmiany. Odpokutowała swe błędy. Znalazła to, co ważne. Spełniła marzenia.

Serdecznie polecam. !!! Bardzo mi się podoba !!!

allison | 2011-05-03
Przeczytana: 03 maja 2011

Moim zdaniem, to książka nie tylko dla młodzieży, ale dla czytelnika w każdym wieku. Dla każdego, kto lubi powieści obyczajowe i historyczne. Klimatem i tematyką "Primavera" bardzo przypomina mi powieści J. Kalogridis ("Ja, Mona Lisa" i "Poślubiona Borgii").
Czyta się jednym tchem, gdyż dzieje najmłodszej córki Pazzich, opowiedziane przez nią samą, to pasmo smutków i radości oraz niespodzianek, na które sama dziewczyna nie ma często żadnego wpływu. Książka doskonale oddaje koloryt epoki - z jednej strony okresu sztuki, mądrości i piękna, z drugiej - bezlitosnej walki o władzę, wpływy i majątek.

Yossa | 2011-01-06
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Primavera, debiutancka powieść Mary Jane Beaufrand otwiera kolekcję książek przeczytanych w 2011 roku, co mnie ogromnie cieszy - to spotkanie było ZASKOCZENIEM przez duże "z".
Główną bohaterką i zarazem narratorką jest Flora Pazzi, najmłodsza córka rodu. Od kiedy tylko pamięta, jej relacje z resztą rodziny są skomplikowane i napięte, jedyną osobą godną zaufania jest nonna, Celesta Pazzi, kryjąca wiele tajemnic.Flora w swoim palazzo traktowana jest niczym służka, ciągle żyjąca w cieniu hołubionej siostry dowiaduje się o chytrym spisku knutym przeciwko słynnym rodzie Medyceuszy.
Byłam przekonana, że autorka nie stanie na wysokości zadania - zaserwuje nam dość ciekawą historię otoczoną klimatem Florencji, której przecież sama nazwa potrafi wywołać przyjemny dreszcz i tyle. Że nawet nie pokusi się o rozwinięcie niektórych wątków i cech, nie nada tej opowieści należytego kształtu.
Przede wszystkim chciałabym pochwalić autorkę za sposób, w jaki skonstruowała główną bohaterkę, jest to...

acherontia-styx | 2010-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2010

Niesamowita i wciągająca powieść.