Anioły stąd odeszły

Seria: Biblioteka Młodych
Wydawnictwo: Foka
Kein Engel weit und breit
Jowita

Merel ma surowego, kostycznego wręcz ojca i matkę żyjącą w cieniu męża. Tematem tabu w domu jest siostra ojca, mieszkająca w szpitalu psychiatrycznym, Renata. Na szczęście w szkole Merel ma oddane przyjaciółki, których obecność łagodzi doświadczenia domowe. Pewnego dnia dziewczyna zauważa na swojej skórze dziwne łuski. Ręce i nogi swędzą ją coraz bardziej, a gdy skóra zaczyna pękać i...

Pewnego dnia dziewczyna zauważa na swojej skórze dziwne łuski. Ręce i nogi swędzą ją coraz bardziej, a gdy skóra zaczyna pękać i dziewczyna krwawi, najbliżsi jej ludzie reagują wstrętem. Okazuje się, że Merel, podobnie jak jej ciocia, ma neurodermit, dziedziczną, ale nie zakaźną, chorobę skóry. Wraz z diagnozą lekarza w życiu Merel zmienia się wszystko. Przyjaciółki, koledzy z klasy odwracają się od niej, zaczynają ją prześladować. A ojciec - dopatrujący się podobieństwa między córką i siostrą - jawnie okazuje dziewczynie odrazę.

Autorka stworzyła przerażająco udany portret zaszczutego człowieka. Pokazała, dokładnie opisując kolejne etapy, rozwój zaburzeń emocjonalnych, jakich doświadcza ofiara mobbingu. Jak niewiele trzeba, by kogoś zniszczyć. Jak coś, co niektórym wydawać się może żartem, czy niewinną kpiną z drugiego człowieka, dla niego może stanowić o jego być albo nie być.

Wyjątkowo poruszająca książka. Autorka w zaskakujący sposób ukazuje brak tolerancji wśród młodzieży. Każdego dnia na naszych oczach dyskryminuje się albo zabija ludzi z powodu ich odmienności.
Życie szybko zweryfikuje takie postępowanie, a nienawiść zrodzi tylko nienawiść.

Agnieszka | 2015-03-03
Przeczytana: 03 marca 2015

Kochani dziś pozwolę sobie na odrobinę prywaty.Choć nie będzie to dla mnie łatwe przyznam się Wam do czegoś,co jest dla mnie bardzo bolesne i czego mimo upływu czasu nie sposób zapomnieć. Zapewne wielu z Was już wie,że jestem osobą niepełnosprawną ruchowo.Niepełnosprawność w moim przypadku dostarczyła mi wielu chwil smutku i cierpienia.Uczucia te wbrew pozorom nie były spowodowane tylko ograniczeniami wynikającymi ze stanu mojego zdrowia lecz głównie z powodu prześladowań i upokorzeń jakich doznawałam ze strony szkolnych kolegów i koleżanek ze szkoły podstawowej. Wiem jak trudno jest żyć między ludźmi,dla których wszelkie przejawy odmienności są nieakceptowalne a słowa inny nie znaczy gorszy to tylko pusty frazes.Ja jednak mam to szczęście,że posiadam najwspanialszą rodzinę na świecie i to oni zawsze byli moim wsparciem,ostoją i opoką.Niestety nie wszyscy mają takie osoby obok siebie.
Mówię Wam o tym wszystkim ponieważ właśnie skończyłam lekturę książki Heidi Hassenmuller...

Stworek | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Książka jest przerażająca, przede wszystkim dlatego, że pokazuje codzienne życie i samotność wśród tłumu. Jak łatwo jest kogoś wyrzucić "poza nawias", bo posiada cechę, chorobę, cokolwiek, co odbiega od "normalności".
Patrzymy na świat oczami osoby odrzuconej, której nikt nie próbuje zrozumieć, a jeśli już "leczy" to tylko skutki i zdecydowanie za późno.
Mobbing, niewidzialność, do tego brak miłości i mur, który buduje się ze strachu.
Poruszająca lektura.

Heidi Hassenmuller książką „Anioły stąd odeszły” wbiła mnie w fotel i sprawiła, że w trakcie czytania tej pozycji targały mną koszmarne emocje. Chwilami byłam wściekła, na większość bohaterów tej opowieści. Ta lektura wywołuje takie emocje, że trudno o nich pisać i je wyrazić. Treść tej niedużej objętości książki ogromnie mną wstrząsnęła, nie mogłam przestać jej czytać, zawaliłam przez nią noc, teraz jestem potwornie zmęczona i nie potrafię przestać o niej myśleć. To lektura o trudnej tematyce, ale powinna być pozycją obowiązkową dla każdego nastolatka, rodzica, jak również wychowawcy.

Główna bohaterka doświadczyła niewyobrażalnego okrucieństwa ze strony rówieśników, nauczycieli jak również rodziców. Brak zrozumienia, przemoc, odrzucenie, strach, niewyobrażalna samotność to problemy, z jakimi zmagała się piętnastoletnia dziewczynka z powodu choroby skóry. Z tak wydawałoby się błahego powodu dziewczyna stała się ofiarą, obiektem drwin i okrutnych żartów. Klasa, do której...

miki24gr | 2015-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Niezbyt długa, lecz wstrząsająca powieść o młodej dziewczynie z przewlekłą chorobą skóry, samotnie zmagającej się z odrzuceniem, mobbingiem, brakiem miłości rodzicielskiej, co doprowadziło do tragicznego finału. Gorąco polecam!

Heidi Hassenmüller pisze dla młodzieży, ale zawarte w jej książkach treści są uniwersalne i powinien zapoznać się z nimi każdy. Raz, że takie wydarzenia mają miejsce również w życiu dorosłych, gdy jesteśmy poddawani mobbingowi i nie tylko w pracy, dwa, że będziemy mogli zrozumieć lepiej nasze dzieci i wspólnie przeciwdziałać takim czy innym zagrożeniom. A przede wszystkim miejmy nadzieję, że w porę wykażemy więcej wrażliwości niż rodzice opisani przez Hassenmüller
Niestety rodzice ze stron tej książki nie są przykładem do naśladowania, a zdecydowanie piętnowania, biorąc pod uwagę postawę wobec dziecka, bliskiej osoby, której uczucia są mało ważne w stosunku do tego co powiedzą inni. Wyobrażenie o tym co też sąsiedzi o nas pomyślą jest dużo ważniejsze niż znęcanie się w szkole na własnym dzieckiem. Często dorosłym wydaje się, że ich nastoletni podopieczni są na tyle dojrzali, że sami powinni toczyć walkę o miejsce dla siebie. A przecież nikt, nawet dojrzały człowiek nie jest w...

Libro | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Bardzo dobra książka
Boleśnie prawdziwa, zasmucająco przekonująca.
Ukazuje życiowy dramat jaki potrafią zgotować inni ludzie , człowiekowi którego nagle dotyka coś nieprzewidywalnego.
Pokazuje również do czego doprowadza strach i brak zrozumienia,kiedy człowiek zostaje samotny , napiętnowany we własnym cierpieniu.

Zaczytana | 2015-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Książkę "Anioły stąd odeszły" znalazłam na półce bibliotecznej w dziale dla młodzieży.Myślę sobie,że bardzo dobrze,że właśnie tam się znajduje ponieważ porusza bardzo poważny problem braku tolerancji,prześladowania oraz nieakceptowania inności, a także konsekwencje jakie mogą z tego wyniknąć.
Taka tematyka i mówienie o tym głośno może pozwoli komuś dostrzec w swoim otoczeniu takie zachowania i uwrażliwi na czyjąś tragedię i dramat rozgrywający się być może gdzieś obok nas...
Często chęć dowartościowania siebie słabych jednostek sprawia,że wybierają oni osobę słabszą od siebie i prześladują ją, chcąc poczuć władzę.Nie brakuje również niemych obserwatorów ludzkich tragedii bojących się wstawić za osobą prześladowaną,aby nie skupić na sobie uwagi prześladowców.
Uważam,że książka ta powinna znaleźć się na liście lektur szkolnych,ale też powinna być obowiązkową pozycją dla nauczycieli,pedagogów szkolnych,ale także rodziców.
Poznajemy główną bohaterką Merel, normalną,niczym nie...

anya | 2013-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

Ta książka jest dla każdego, dla młodzieży, rodziców, wychowawców.
Bardzo mi sie podobała, potrafi zatrzymać się i pare spraw dotyczących wychowania naszych dzieci przemyśleć. Każda postać w tej historii jest dokładnie przedstawiona, dobrze scharakteryzowana i nie wiem jak zrobił to autor każda z nich na długo tkwi w pamięci.
Polecam a o czym jest trzeba przeczytać, tytuł trafiony

Halina | 2012-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Uwielbiam tę książkę, z początku myślałam, że będzie nudna i monotonna, ale rozwinięcie bardzo mile mnie zaskoczyło. Książka ukazuje brutalny świat XXI wieku (nie, żeby było tak źle, ale takich przypadków jest coraz więcej), niestety. A może na szczęście. Książka jest niesamowicie głęboka i poruszająca, napisana dobrym stylem. Zakończenie... Cóż, nie dało mi czegoś, czegoś mi w nim brakuje.
Polecam gorąco.

grey_apple | 2011-06-16

Przyjaciele to jedni z najbliższych nam osób na świecie. Często
wiedzą o nas o wiele więcej niż nasi rodzice. Na neutralnym gruncie powiedzielibyśmy, ze zrobią dla nas wszystko, będą zawsze kiedy będziemy ich potrzebować... a jak będzie naprawdę ? Tego możemy się dowiedzieć tylko wtedy gdy naprawdę będziemy ich potrzebować.

Gdy piętnastoletnia Merel zachorowała na chorobę skory, właśnie przekonała się kim byli dla niej jej prawdziwi przyjaciele, albo raczej kim ona była tak naprawdę dla nich. Ale może zacznijmy od początku. Merel od pewnego czasu ma problemy skóry, jednak nic nie mów o tym rodzicom bo dobrze wie ze to zlekceważą. Dla nich rodziców najważniejsza jest tylko jej starsza siostra Melissa. Kiedy jej przyjaciółki zauważają co dzieje się, że skórą Merel wywołują panikę w całej szkole, a dziewczyna nie może liczyć na niczyją pomoc.

Na początku w ogóle się nie spodziewałam, że ludzie mogą tak krzywo spojrzeć na nastolatkę. Przyjaźnili się z nią dłuższy czas, znali ją...