Mam dość!

Okładka książki Mam dość! Heidi Hassenmüller
Okładka książki Mam dość!
Heidi Hassenmüller Wydawnictwo: Ossolineum literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ossolineum
2009-03-12
2009-03-12
978-83-04-05005-1

Młodzieżową literaturę lubię dla odskoczni od krwistych,mocnych kryminałów odpocząć i zacząć czytanie,częściej lubię sięgnąć po ten gatunek książkowy.
Pisarka jest jedną z ulubionych moich autorek,za którą lubię pióro bardzo dobre jej Heidi,książka ukazuje trudny temat i problematykę o grupie młodych dziewczyn.
Porusza,wciąga mocno książka.
Powieść wywołuje emocje prawdziwe wzbudziła sporo takich emocji,wzruszeń u mnie,dała do myślenia.
Wciągnięta zostałam w historię życiową,ciekawą śledziłam losy bohaterów zaintrygowały mnie.
Łzy mi poleciały,wzruszyłam się przy czytaniu tej książki.
Zakończenie zaskakujące było.
Lekko się czyta,z przyjemnością czytałam dobrą lekturę.
Przygodę niesamowitą autorka mi zagwarantowała,spędziłam miło czas wolny z tą wzruszającą,świetną książką.

Porusza,wciąga mocno książka.
Powieść wywołuje emocje prawdziwe...

Naprawdę wciągająca książka.
Postacie Hien, czyli Jody, Magda, Ayaan, Patty i Cindy są zupełnie różne, każda ma swoją własną historię, oryginalną osobowość i każda wnosi coś innego do gangu, jaki wspólnie tworzą. Autorka przedstawia nam co jakiś czas opisy z życia i przemyślenia każdej z bohaterek z osobna.
Akcje, jakich podejmują się dziewczyny są niebanalne i dobrze przemyślane.
Byłam średnio usatysfakcjonowana zakończeniem. Dalsze losy bohaterek są przedstawione za bardzo ogólnie. Do tego przeszkadzał mi znowu typowy dla książek Heidi chaos.
Mogę jednak powiedzieć, że to najlepsza książka Heidi Hessenmüller, jaką do tej pory czytałam.

Naprawdę wciągająca książka.
Akcje, jakich podejmują się dziewczyny są niebanalne i dobrze...

Książka o problemach młodzieży. Szybko, dobrze się czyta. Mnie wciągnęła chociaż zabrakło mi dokładniejszego zakończenia, czuję pewien "niedosyt". Mimo wszystko książka dobra.

Jak widać- chyba nie mam dość książek Haidi Hassenmuller bo ostatnio kilka pojawiło się na moim blogu. Książki czytam partiami- wiecie najpierw kilka pod rząd, potem przerwa i znowu kilka. Dzięki temu nie nudzą mi się.
"Mam dość" to ciekawa książka. Głównymi bohaterkami są dziewczyny, które z rożnych powodów przyłączają się do gangu. Dziwne, powinnam je potępiać i tak dalej ale ja po prostu je polubiłam. Każda z nich miała jakiś problem w życiu, z którym nie mogła sobie poradzić. Razem pomagają sobie wzajemnie. Te problemy to nie jakieś nic nie znaczące miłostki czy kłopoty z nauką.
Magda i jej rodzina żyje pod wpływem despotycznego ojca, który posuwa się do przemocy, Ayaaan to Turczynka, która nie dość, że nagle traci wolność to jeszcze ma niedługo zostać wydana bez jej zgody za kuzyna, który jest starszy od niej a wiele lat, a Judy została za karę wysłana i musi opiekować się chorą babcią. I to właśnie Judy zyskała moją sympatię no i bardzo podobało mi się to, jak rozmawia z babcią. Nie słodzi, ale i nie wyżywa się na niej, bywają różni ludzie.. Byłam też ciekawa losow Ayaan,czytam dużo literatury arabskiej no i takie wątki też mi się podobają w różnych książkach.Mimo, że dziewczyny popełniały czyny naganne to i tak ja jakoś im współczułam.
Ciekawa, szybka akcja, dużo się dzieje, to cechy tej książki.
Książkę polecam.

Genialna książka na którą trafiłam przypadkowo. Strasznie mnie "wciągnęła". Przeczytałam ją bardzo szybko:) Tak jak z resztą niektóre ksiązki Heidi :)
Z Takimi historiami jak w tej książce możemy spotkać się na co dzień .
Wszystkim polecam tę książkę :)

Z Takimi historiami jak w tej książce możemy spotkać się na co dzień .
Wszystkim polecam tę książkę :)

Książki z wydawnictwa Ossolineum zawsze bardzo mi się podobały, więc nie zdziwiłam się, że i ta przypadła mi do gustu. :)

Czy dla nastolatek przynależność do gangu może być sposobem na uporanie się z własnymi problemami? Co się wydarzy, gdy Hieny zostaną zmuszone do konfrontacji z Wilkami? Kto naprawdę wygra, a kto przegra? Czy wszystkie chwyty są dozwolone?
Historia ta nie może się dobrze zakończyć. Dla nikogo. Czyżby?

Historia ta nie może się dobrze zakończyć. Dla nikogo. Czyżby?

Nie doczytałam. Okładka książki strasznie mnie odstraszała. Za każdym razem gdy ją odkładałam kładłam ją tylnią stroną, aby przy ponownej próbie sięgnięcia po niej nie musiała na nią patrzeć. Zmuszałam się do przeczytania. Nie zniosłam jej. Nikomu nie polecam...

Zdecydowanie najlepsza książka Pani Hassenmuller! Niesamowicie wciąga! Przeczytałam ją w jeden dzień, choć ma prawie 200 stron, do tego rozdziały są długie (jest ich tylko 9) i momentami trzeba się nad nią zastanowić. A mimo to - niesamowita! Cały czas coś się dzieje, autorka nie pozwala czytelnikowi się nudzić, pomysły Jodie są doskonale przemyślane, zadziwiła mnie bardzo jej pomysłowość. Tą książkę czyta się, gdy już oczy bolą, tak bardzo chce się wiedzieć, co będzie dalej. Poza tym książka jest bardzo poruszająca i daje do myślenia. Polecam.

O książkach z Ossolineum mogę powiedzieć wiele, jednak jeden fakt zawsze jest niezmienny - choć seria składa się z wielu książek, to żaden temat się nie powtarza. Miałam już styczność z wieloma z tych książek i czytałam sporo recenzji tych części, z którymi nie miałam okazji się zapoznać. I choć wydaje się, że tematy się wyczerpały, to wciąż powstają nowe pozycje.

W tym przypadku miałam okazję poznać dzieje dziewczęcego gangu. Śledzimy historię jego powstania, działalności oraz niespodziewanego rozwiązania. Jody, dziewczyna pewna siebie i wiedząca, czego chce od życia przeprowadza się do babci, która chwilowo potrzebuje pomocy. Początkowo nie pałają do siebie sympatią, jednak stopniowo zaczynają nawzajem traktować się z szacunkiem. W ciągu kilku dni Jody poznaje dziewczyny, które potrzebują pomocy lub po prostu towarzystwa. Tak tworzy się gang Hien, które rosną w siłę, popełniają doskonałe przestępstwa, ale nie krzywdzą niewinnych.

Pewnie zastanawiacie się, jaki problem współczesnej młodzieży może przedstawiać ta książka. Otóż jest to głównie problem przemocy w rodzinie ale także samotności i strachu przed kolejnym dniem. Dziewczyny, które wstąpiły do gangu potrzebowały pomocy w różnej postaci. Jedna z nich była zastraszana przez ojczyma, który nie wahał się podnieść ręki na nią, czy jej matkę. Inna pochodziła z tureckiej rodziny, jednak całe życie mieszkała w Niemczech, co w oczach jej ojca nie zmieniało faktu, że powinna się odpowiednio ubierać i poślubić starszego mężczyznę, którego jej wybrał. Każda z Hien zmaga się z innymi problemami, które wspólnie starają się rozwiązać.

W książce nie ma wyszczególnionej jednej głównej bohaterki, co dla mnie jest pozytywną cechą. Dzięki temu możemy lepiej poznać każdą z członkiń gangu, zrozumieć jej problemy i powody, dla których działa w gangu. Ciekawe jest również to, że wszystkie dziewczyny bardzo się od siebie różnią. Każda jest indywidualnością i dzięki temu w grupie są niepokonane. Moją uwagę przykuły także opisy wszystkich intryg i działań, które podejmowały Hieny. Wszystko było dokładnie zaplanowane, od początku do końca, zapewnienie alibi i podrzucenie dowodów innemu gangowi, co dowodziło sprytu i inteligencji dziewczyn.

Jedynym minusem w książce jest, oczywiście jak dla mnie, słabe zakończenie. Zdradzę, że Hieny nie miały wiele szczęścia i zakończenie nie było wielką niespodzianką, ale oczekiwałam więcej informacji o tym, jakie poniosły konsekwencje i jak potoczyły się ich dalsze losy - przynajmniej w skrócie.

Książkę polecam wszystkim, którzy znają i lubią serię o problemach nastolatków oraz tym, którzy nie boją się poznać czasem nawet tragicznych realiów prawdziwego świata. Książka, choć krótka, zasługuje na uwagę.

W tym...

• Heidi Hassenmuller
  • Literatura niemiecka
  • Obyczajowe
  • Literatura młodzieżowa

Dodaj cytat z książki Mam dość!