Cień motyla

Wydawnictwo: Bertelsmann Media
Der Schatten des Schmetterlings
anoreksja
crockery

Zamiast przygotowywać się do matury, 18-letnia Katja znika ze szkoły i z domu. W szkole trzęsie się od domysłów: zaszła w ciążę i uciekła? Bierze prochy i zaszyła się w jakiejś melinie? Przecież widziano Katję w towarzystwie niewiele starszego od niej narkomana. Okazuje się jednak, że problemem Katji nie są narkotyki, lecz chłopak i... anoreksja. Głód uczuciowy przerodził się u niej w chęć bycia „lżejszą niż motyl". Katja prawie nie je i dopiero wówczas czuje się dobrze. Po powrocie do domu staje się jasne, że o zdawaniu matury nie może być mowy, a ona sama, skrajnie wycieńczona, zgadza się poddać leczeniu w zamkniętej klinice specjalistycznej. Terapia jest trudna i drastyczna. Jaki będzie finał leczenia, znajomości z Michaelem, układów w domu rodzinnym?

Anilewe | 2013-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Mam wrażenie, że autorka wyrwała kawałek historii i go opisała. To nie jest ani początek, ani koniec. Książka jest zupełnie bezcelowa.

Inka | 2011-07-31
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 30 lipca 2011

Anoreksja to nie tylko choroba ciała, ale też i duszy. "Cień motyla" to historia maturzystki - Katji - która ucieka z domu. Dziewczyna nie pojawia się też w szkole. Takie zachowanie nie niepokoi jednak kolegów z klasy Katji. Okazuje się, że osiemnastolatka już od jakiegoś czasu wagaruje i nie pojawia się w szkole. Nastawienie uczniów i nauczycieli zmienia się, gdy matka Katji zgłasza jej zaginięcie. Po szkole rozchodzą się plotki. Każdy pisze swój własny scenariusz. Czyżby była w ciąży? Może bierze narkotyki? Uciekła z chłopakiem? Nikt nie wie, gdzie można ją odnaleźć.

Katja ma jednak inny problem. Cierpi na jadłowstręt - anoreksję. Nie jest całkowicie tego świadoma. Nie widzi przeszkód w tym, że osoba przy wzroście 170 cm waży zaledwie 43 kg. Gdy dziewczyna wraca do domu postanawia poddać się terapii. W klinice poznaje nowe osoby. Z czasem zaprzyjaźnia się z nimi. Po pewnym czasie zaczyna rozumieć swoją chorobę. Prawie każdego dnia Katja pisze listy do Michaela - przyjaciela z...

Utopia | 2011-06-28
Przeczytana: 24 czerwca 2011

Kromka chleba z masłem. Dla wielu ludzi to codzienność, dla innych niedoścignione marzenie. Jeszcze dla innych coś obrzydzającego, na widok czego dostaje się odruchów wymiotnych. Katja zalicza się do tej ostatniej grupy. Przy wzroście 170 cm waży 43 kg. Jest anorektyczką i główną bohaterką książki "Cień motyla", a jej postać napędza całą akcję.

Katja jest jednym z dwóch narratorów tej powieści. Drugim jest Michael, jej były przyjaciel z dzieciństwa, z którym nie utrzymuje bliższych stosunków, a do którego jedynie czasem pisze listy, na które on nigdy nie odpowiada. Po swojej ucieczce i powrocie Katja trafia do kliniki, w której ma się leczyć. Używane tam metody nie przypadają jej do gustu. Często pisze listy do Michaela... Chłopak stara się żyć normalnym życiem, jednak wciąż wszystko przypomina mu Katję i spędzone z nią dzieciństwo...

Wbrew pozorem to nie jest romans. Tak naprawdę ta książka to opis uczuć wewnętrznych. Nasuwających się wspomnień. Tęsknoty za dzieciństwem....

Nelaime | 2011-10-22
Przeczytana: wrzesień 2011

Książka "Cień motyla" Marjalenny Lembcke opowiada historię 18-letniej Katji, chorującej na anoreksję.
Historia rozpoczyna się wtedy, gdy zaniepokojona matka dziewczyny ogłasza zaginieni córki. W szkole huczy od plotek. Czyżby zaszła w ciąże? Uciekła wraz c chłopakiem? A może problemem są narkotyki? Jednak wszystkie te teorie nie są prawdziwe, ponieważ Katja ma anoreksje. Gdy wraca do domu, postanawia poddać się leczeniu.W klinice poznaje wielu ludzi z problemami, a z niektórymi nawet się zaprzyjaźnia.
Gdy zauważyłam tą książkę w bibliotece byłam nią zachwycona i chciałam od razy ją przeczytać. Książka pokazuję historię Katji, dlaczego zapadła na tą chorobę i jej kontakt z otoczeniem. Jednak nie zbyt spodobał mi się styl pisarski autorki. Książka naprawdę zapowiadała się rewelacyjnie, jednak ja się na niej zawiodłam.

Ewelina Kwaśniewska | 2010-09-10
Przeczytana: 2005 rok

Książka jest ciekawa, potrafi dać momentami do myślenia. Wraz z główną bohaterką przemierzamy jej myśli i przeżywamy rozterki. Na pewno każdy wyciągnie dla siebie jakieś wnioski.

Justyna | 2015-01-24
Przeczytana: 01 stycznia 2014

„Cień motyla” to krótka, poruszająca historia 18-letniej anorektyczki opisana w zwyczajny, prosty sposób.
Czytając ją mamy wrażenie, że bezpośrednio rozmawiamy z kimś kogo dość słabo znamy i kto w paru zdaniach mówi nam od czasu do czasu coś o sobie, zbytnio nie zagłębiając się w szczegóły.
Książka pomaga zrozumieć, że w anoreksji nie chodzi o tłuszcz, kilogramy i kalorie, ale o zrozumienie, ciepło i miłość. Pozostawia po sobie wiele przemyśleń, refleksji i trudnych do opisana uczuć.

Angie | 2013-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2013

Książka dla mnie dosyć dziwna... strasznie krótka, w moim notebooku sformatowała się do 46 stron, przez większą część książki myślałam, że ściągnęłam jedynie fragment, jednak okazał się całością.

Główna bohaterka ma zdiagnozowaną anoreksję, chociaż czasami brzmiała, jakby chorowała na aleksytymię (brak umiejętności rozpoznawania w sobie emocji) albo ciężką depresję (poczucie zobojętnienia, trudność w odczuwaniu przyjemności,brak apetytu), gdyż nie przejawiała potrzeby by kontrolować swoje ciało bądź głód, nie ważny był dla niej jej wygląd,co zwykle przejawiają anorektycy, ale jedynie podobał się jej stan lekkości i odurzenia głodem. Wciągnęła, ale bez rewelacji jeśli chodzi o porównanie z innymi książkami o podobnej tematyce.

Millenka9610 | 2013-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Jak tylko zobaczyłam książke, od razu chciałam ją przeczytać- jednak zawiodłam się, książka była krótka i jak dla mnie pomimo tego, że książka jest o anoreksji było tam niewiele na temat tej choroby. Spodziewałam się trochę innaczej napisanej książki. Ale jest tam trochę opisów wewnętrzynych, co działa na jej korzyść. Na zakończenie książki spodziewałam się czegoś innego- zaskoczyło mnie- co jest kolejnym plusem.Lecz po skończeniu jej czułam niedosyt i miałam wrażenie, że zakończenie, jakby urwało się w połowie i nie zostało dokończone. Ogólnie książka nie najgorsza, ale zawiodłam się na niej.

Jean-Louise | 2013-09-11

Świetna książka, ciekawie napisana, nie przypuszczałam, że się tak zakończy. Wcale nie jest jak inne książki, że kończy się tym, że dziewczyna się zakochuje albo ma chłopaka.
cIEKAWA, NIE POWIEM, CHCIAŁABYM PRZECZTAC WIĘCEJ KSIĄŻEK TEJ AUTORKI, ALE NIE WIEM CZY SĄ W BIBLIOTECE..

Anita | 2011-08-11
Przeczytana: grudzień 2010

Jedna z książek, które polecam. Pomaga zrozumieć, dlaczego ktoś przestaje jeść i, że zależy to również od samej sytuacji w domu, a także w szkole. Tak jak w tej książce wystarczy brak pokazania miłości, a już się wszystkiego odechciewa.