Dieta (nie) życia

Seria: Zbliżenia
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
footprints

Wstrząsająca, autentyczna historia dziewczyny, która od dziesięciu lat walczy z anoreksją. Jako dwudziestolatka po sześciu hospitalizacjach i kilku próbach samobójczych postanowiła opowiedzieć o koszmarze choroby. Punktem zwrotnym okazała się śmierć bliskiej jej osoby, także chorującej na zaburzenia jedzenia. Aby ostrzec innych, Karolina Otwinowska wyciągnęła na światło dzienne najintymniejsze szczegóły swego życia z chorobą i opisała z okrutną dokładnością kodeks wyniszczającej ciało i duszę anoreksji.

źródło opisu: Wydawca

Opinie czytelników (2018)
NataliaKatarzyna | 2011-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2011

"Dieta (nie)życia" to autentyczna historia dziewczyny, która walczy z anoreksją. I chyba właśnie dlatego, że jest to relacja osoby, która walczy z chorobą sięgnęłam po tą książkę. Jako magister pedagogiki miałam dość naukowych zwrotów oraz suchego przedstawiania przyczyn i objawów choroby. Dodatkowo chciałam bliżej się zapoznać z tym jak myśli anorektyczka, wszak dzięki temu mogę lepiej zrozumieć jedną z dziewczyn z mojej byłej uczelni, obrazu której nigdy nie zapomnę – w końcu nie często mija się na uczelni żywe szkieletory z kawą w ręku. Oprócz wyżej wspomnianej dziewczyny w moim bliższym otoczeniu występowało bądź nadal jest wiele przypadków anorektyczek, które mają swój określony system wartości i priorytetów, i które niezaprzeczalnie wymagają pomocy. Ale mniejsza o to – miało być o książce.
Karolina opowiada nam swoją historię o początkach anoreksji i o walce z nią. Poznajemy to jak o sobie myślała i jak wpływali na Jej postawę ludzie z Jej otoczenia.
Kiedy nasza bohaterka...

wiolagg66 | 2015-07-09

Zachwyca na swój sposób, choć trochę wydaje się straszna... To,co anoreksja robi z ludźmi jest dla mnie niepojęte. Ciesze się, że nie mam takiego problemu,bo nie wiem jakby to się w moim przypadku skończyło.

A książkę warto przeczytać i przekonać się, co może spotkać "niejadków" .

POLECAM :)

Evik | 2014-05-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 maja 2014

Karolina opisuje swoje zmagania z anoreksją.
Według mnie Karolina nigdy nie była gruba.

Oto przykłady tego, co czyni z człowiekiem anoreksja.
- wielokrotna hospitalizacja. Karolina w szpitalu była chyba 6 razy
- awantura w sklepie tylko dlatego, że ekspedientka nałożyła jej o 4 gramy za dużo chudego twarogu
- spacer do odległego o 4 km sklepu tylko po to, żeby kupić paczkę herbaty
- strach przed zjedzeniem wigilijnego opłatka. Karolina nie sprawdziła, ile ma kalorii, więc opłatek oddała psu
- zły stan zdrowia (osteoporoza, brak okresu. Karolina marzy o byciu matką. Nie wiadomo, czy będzie miała taką możliwość
- planowanie dnia co do minuty. Kolacja musi być zjedzona DOKŁADNIE!!! o 18:00

"Byłam piętnastoletnią staruszką..."

biomycha85 | 2014-10-04
Przeczytana: 03 października 2014

No jakoś przebrnęłam. Te 4 gwiazdki są tak właściwie z sympatii dla autorki i za metodę na jajka :), bo byłoby jeszcze gorzej. Książka, pomimo powagi tematu i zapewne prawdziwości opisanych przeżyć, nudna i męcząca.Bardzo jednostajna.

mandarynkaa87 | 2011-04-27
Przeczytana: 08 marca 2011

Ksiazke przeczytałam dwa razy-za kazdym razem odnajdujac w niej cos innego.
Przeczytałam wiele pozycji o tej tematyce,sama kiedys byłam na skraju choroby i wydawało mi sie że juz wiele wiem o anoreksji.Jednak książka Karoliny Otwionowskiej uświadomiła mi że tak nie jest. Każdy przypadek jest inny-inna historia,inne motywy działania,inne demony...

Opowieść przerażajaco prawdziwa. Strzeżcie sie dziewczyny- bo granica miedzy odchudzainiem a anoreksją jest bardzo cienka..Z łatwościa mozna ja przekroczyć. Niestety wyjście z choroby jest bardzo ciężkie. Często pozostaje ona nasza 'przyjaciółką' do końca życia...

karolinka | 2011-01-20

Na temat anoreksji przeczytałam już kilka książek. Wydawało mi się, że dużo o tej chorobie już wiem, a jednak za każdym razem dowiaduję się czegoś nowego. Książkę czyta się bardzo dobrze. Dużym plusem jest to, że nie jest to historia fikcyjna, lecz autentyczna, napisana przez dziewczynę zmagającą się z tą chorobą. Moim zdaniem takie osobiste wyznania jeszcze bardziej do nas przemawiają. Polecam każdemu!

Książkowo_czyta | 2011-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2011

Wstrząsający pamiętnik, ukazuje czytelnikowi jak krok po kroku bezlitośnie i nieubłaganie anoreksja potrafi zawładnąć ciałem i duszą. Autorka opisuje wiele prób uporania się z tą często zabójczą chorobą.

Izuzi | 2013-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Wielkie ukłony dla autorki za to,że z taka dokładnością opisała Anoreksję-straszliwą chorobę.Książkę zakupiłam z osobistych względów...po prostu lubię czytać o Sobie:)
Książka gdy tylko ją odebrałam z Empiku urzekła mnie wizualnie ponieważ jest prze cudnie wydana.
"Dieta (nie)życia"idealny tytuł,idealnie opisujący krótko tą chorobę,sama piszę pamiętnik zaczęłam pisać 4 lata temu gdy usłyszałam diagnozę od psychiatry ANOREKSJA NERVOSA.!dla mojego taty był to szok i wyrok zniszczonego życia a dla mnie radość,że jestem tak chuda,że aż nie zdrowa "niezdrowo chuda". Niestety ja nigdy nie użyję swego pamiętnika w celu wydania książki ponieważ nie jestem na tyle silna,piszę by mieć pewność,że za 10,15,20lat ja będę pamiętać z tej choroby wszystko,każdy szczegół! Jestem wolontariuszką Socjoterapeutyczna i moja podopieczna zaczynała wpadać w błędne koło odchudzania,ja jako zaawansowana anorektyczka i jej wychowawczyni podjęłam decyzję porozmawiania z nią a zaczęłam od tego,że podeszłam do...

kasiamaja | 2011-12-26
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Książka jest rewelacyjna, Karolina jest naprawdę zdolną i mądrą kobietą. Mam nadzieję, że ukaże się jeszcze wiele jej ksiązek. Pozdrawiam Cię Karola, buziaki :)

Recenzentka | 2013-09-24
Na półkach: 2016 (:, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 lutego 2016

Nigdy nie sądziłam, że w 208 stronach można tak dokładnie zarysować przebytą walkę z chorobą. Tym bardziej, że na ten temat powstało już wiele książek. Bardzo dużym walorem tej powieści jest fakt, że czytelnik od początku wie, iż historia, którą czyta jest prawdziwa. Co więcej, autorka umieściła na kilku ostatnich stronach parę zdjęć z czasów przed chorobą i w jej trakcie. To doskonały zabieg. Gdy odbiorca pozna już całą historię, może na dokładkę zobaczyć efekty na własne oczy. Choć widok jest przerażający, otwiera oczy na prawdziwość zawartą w słowach Karoliny. Całość jest doskonale dopracowana i wszystkie detale są ściśle powiązane z anoreksją.
Zapraszam do przeczytania całej recenzji: http://recenzentki-ksiazkowe.blogspot.com/2013/09/dieta-nie-zycia.html

zobacz kolejne z 2008