Kalamburka

Cykl: Jeżycjada (tom 14)
Wydawnictwo: Akapit Press
1 413
Jeżycjada

Akcja tej niezwykłej książki przebiega zupełnie inaczej niż w pozostałych tomach "Jeżycjady": miast rozwijać się, wraca z rozdziału na rozdział do najwcześniejszych lat życia Mili Borejko. Ta zaniedbana dotąd postać, zawsze drugo, trzecioplanowa bohaterka pozostałych tomów, w "Kalamburce" nareszcie doczekała się należytej uwagi. Śledzimy w niej Milę, panią domu Borejków, babcię, matkę czterech wspaniałych córek, poznajemy ją jako młodą dziewczynę, podglądamy świeżutką miłość do Ignacego, studenckie zainteresowania teatrem i szczególną więź z twardą, silną, lecz przecież pełną miłości Gizelą - a wszystko to na tle ważnych wydarzeń z naszej historii.

źródło opisu: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-46-Kalamburka

źródło okładki: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-46-Kalamburka

drapichrustka | 2019-07-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 11 lipca 2019

Kalamburka to historia Mili Borejko pisana wspak i opowidziana z perspektywy bliskich jej osób. Nie czyta jej sie tak latwo jak pozostałych części Jezycjady do czego z jednej strony przyczynia sie odwrocona chronologia a z drugiej trudne czasyjakie opisuje. Jak zawsze u Musierowicz spotkamy ważne historyczne wydazenia w tle i towarzyszace imnastroje spoleczne. Tym razem to czasy powojenne i komunizm.

anetas83 | 2019-07-05

Świetna powieść a do tego swoisty podręcznik historii Polski XX wieku.

blackberry | 2019-04-21
Na półkach: Przeczytane, Jeżycjada
Przeczytana: 21 kwietnia 2019

Ta książka jest wyjątkowa i magiczna. Nie mogłam się od niej oderwać przez kilka miesięcy czytając wciąż od nowa. Niesamowita.

Fragiles | 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

Kolejne spotkanie z Anielą jakże krótkie,lecz miłe. Przeskok jakiego dokonałam (z "Kwiatu kalafiora" przechodząc do "Kalamburki") zaskoczył mnie samą. Te jakże prozaiczne rzeczy otaczające mnie i jak się okazało również Jeżycjadę jak laptop czy tabletki neoangin wywołały uśmiech na twarzy. Nie iwem jak ,ale wciągnęłam ją błyskawicznie w ciągu zalediwe jednego dnia! Książka jest zdecydowanie inna chociażby przez sposób jej napisania dosłownie od końca do początku,miejscami naprawdę można było się pogubić bo akcja skacze nie dość,że do tyłu to nadto nie po kolei. Mi to osobiście przeszkadzało,raz się nawet zastanawiałam czy trafił mi się felerny egzemplarz (zwłaszcza gdy akcja skakała),ale wiem,że to celowy zabieg. Poza tym gdzieś w tle rozgrywa się wojna. Było to zdecydowanie inne przeżycie niż to czego uczyliśmy/uczymy się w szkole na jej temat, nie było tu ogromu dat i liczb szacujących ilość zabitych. Było natomiast to czego w książkach od historii nie znajdziemy,perspektywa...

Z_błyskiem_w_oku | 2018-07-25

To wyjątkowa część "Jeżycjady", której bohaterką jest Mila, czyli Matka Rodu. W konstrukcji tej powieści cofamy się też w latach aż do czasów sprzed wojny, poznając całą historię życia Mili i Ignacego, dowiadując się skąd w rodzinie Borejków pojawiło się takie połączenie zdrowego rozsądku i romantycznego podejścia do życia albo cieszyć się i współczuć Gizeli, która gra tu niebagatelną rolę. Fabuła mnie jakoś nie porwała, ale ciekawie było odnajdywać w tej części źródła i fundamenty rodziny. Trochę jak oglądanie (chwilami nudnego a chwilami wzruszającego) albumu rodzinnego.

solano | 2018-05-08
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 01 maja 2018

Ciężko się czytało przez to zakrzywienie czasu. W książce spotkałam Milę Borejko jakiej jeszcze nie znałam. Historia życia, poznania Ignacego, trudnych początków i skomplikowanej relacji z Gizelą.

żaba | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

Super, jak to Musierowicz. Super, bo odkrywa życie Mili; kto by pomyślał, że taki był jej los? :) Ale są ciekawsze tomy :)

kofeinna | 2018-03-19
Przeczytana: 02 marca 2018

Niepodobna do innych część Jeżycjady. Według mnie najbardziej wzruszająca, pięknie prowadząca nie tylko przez historię życia Mili Borejko i Ignacego, ale także przez wydarzenia z historii Polski. Pozwala zrozumieć bardzo wiele zachowań i cech seniorów rodu. Porusza ważne kwestie i jest w niej wiele smaczków, które pozwalają spojrzeć inaczej na całą serię. Dla mnie - mistrzowski tom i bardzo potrzebny.

Arnika | 2018-03-17
Na półkach: Przeczytane, Musierowicz, 2018

Czternasty tom "Jeżycjady" jest zupełnie inny niż wszystkie pozostałe. Przede wszystkim, została tu odwrócona chronologia zdarzeń - zaczynamy w roku 2000, po czym coraz bardziej cofamy się, aż do roku 1935. Po drugie, nie ma obrazków (oprócz kwiatków i zaśnieżonych gałązek). Nie powiem, utrudnia to sprawę, a dlaczego, wyjaśnię za chwilę.
Główną bohaterką jest Mila Borejko, mama Gaby, Idy, Nutrii i Pulpecji. We wszystkich poprzednich częściach, w których się pojawiała, była tylko tłem dla innych bohaterek, teraz w końcu wysuwa się na pierwszy plan i możemy zobaczyć, jak to wszystko się zaczęło.
Od razu zaznaczę, że nie przepadam zarówno za Milą, jak i za Ignacym, którzy są według mnie strasznie irytujący, totalnie oderwani od rzeczywistości, a ich rozmowy przypominają zawsze rozmyślania filozoficzne. Rozumiem, że czasem takie rozmowy są nam potrzebne i mamy ochotę pomówić o czymś naprawdę ważnym, ale czy koniecznie musi to być każda rozmowa? "Kalamburka" niestety nie...

Alesa | 2018-02-13
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Moim zdaniem, "Kalamburka" jest jedną z najlepszych części Jeżycjady. Piękna historia Mili Borejko, która wzrusza, bawi i skłania do refleksji. Co więcej, napisana jest w tak oryginalny sposób, że nie da się nie wracać do poprzednich rozdziałów ;) Przeczytałam jednym tchem.