Magda.doc

Cykl: Magda.doc (tom 1)
Wydawnictwo: Siedmioróg
6,28 (1969 ocen i 126 opinii) Zobacz oceny
miłość, ciąża,

Osiemnastoletnią Magdę poznajemy w dramatycznym okresie życia, gdy dowiaduje się, że jest w ciąży. Jak doszło do tego, że zdolna i pracowita dziewczyna wpadła w tak poważne tarapaty? Jak przeżyje to brutalne wejście w dorosłość? Magda.doc to pełna dramatyzmu, ale i epizodów humorystcznych oraz wewnętrznego ciepła, mądra powieść o dojrzewaniu.

Anna | 2016-05-09

Świetna książka Marty Fox nie tylko dla młodzieży.
Dla córek i matek...dla synów i ojców? POLECAM!
Warto przeczytać też kontynuację pt."Paulina.doc".

Mefisto | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Po "Magdę.doc"sięgnęłam ze względu na to,że jest ona moją lekturą szkolną.Sama raczej nie zdecydowałabym się na kupno/wypożyczenie takiej książki.Nie będę kłamać do 100 strony niesamowicie mnie ona nudziła.Ile można słuchać ciągłego powtarzania sobie jakim jest się beznadziejnym?Rozumiem,że główna bohaterka miała wiele problemów i jest to właśnie tego typu książka dla młodzieży ale to po prostu nie dla mnie lektura.Wiem również,że dzieło miało za zadnie uświadomić nam wiele ważnych wartości i to jest ogromny plus.Kiedy już przebrnęłam przez pierwszą połowę dzieła Pani Marty Fox przyznam,że książka została przedstawiona w bardziej optymistycznym świetle i zaczęła mi się nawet podobać.Zmienił się również tok myślenia tytułowej Magdy co niepodważalnie jest kolejnym plusem.
Polecam jeżeli ktoś lubi książki pouczające,poruszające ważne tematy.Ze względu na to warto przeczytać tą pozycję.Nie spodziewajcie się jednak po "Magdzie.doc"wielkiego przeboju.Jeśli lubisz książki z...

Powieść ujęta jest w nowoczesną formę komputerowego dziennika. Bohaterka prowadzi go na bieżąco, tylko czasami wraca do zdarzeń, które miały miejsce w przeszłości. W swoich zapiskach uwzględnia dialogi i monologi, a także elementy charakterystyki. Narracja jest pierwszoosobowa. W akcji utworu mamy wiele życia. Mamy do czynienia z dwiema negatywnymi postaciami: matką Magdy i ojcem dziecka - Łukaszem. Sympatię wzbudza przyszły dziadek – ojciec Łukasza, ponieważ pełni on jego rolę. Pozytywną postacią jest również Bratek – szkolny kolega. Jako jeden z nielicznych rówieśników stara się zrozumieć i pomóc bohaterce. Mimo potocznego języka odczytanie i pełne zrozumienie tekstu wymaga pewnego przygotowania literackiego. "Magda" często jest w swojej narracji ironiczna.

Moim zdaniem książka "Magda.doc" zasługuje na popularyzację wśród młodzieży. Nie tylko przedstawia ona typowe dla wieku dojrzewania problemy, ale mądrze wskazuje, jak sobie z nimi radzić. Uważam również, że młodemu...

LadyBoleyn | 2011-01-25

„Magda.doc” – typowo młodzieżowa książka, którą poleciła mi moja znajoma, twierdząc, że na pewno przypadnie mi do gustu. Opowieść została napisana przez polską pisarkę Martę Fox, z której twórczością niestety nie miałam dotąd okazji się spotkać. Tak więc przyszedł czas na zmianę.

Magda.doc to pamiętnik w formie wordowskich arkuszy napisanych przez osiemnastoletnią Magdę. Mogłoby się wydawać, że dziewczyna wiedzie dosyć spokojne życie – uczęszcza do liceum, odnosi wspaniałe wyniki w nauce oraz niczego w życiu jej nie brakuje. Jedynym dręczącym jej problemem jest brak ojca, który zmarł w jej dzieciństwie. Wszystko zmienia się, gdy podczas wakacji Magda nawiązuje zażyłą znajomość z chłopakiem, znanym jej ze szkoły – Łukaszem. Wydaje jej się, że poznała smak miłości, ale niestety nic mylnego. W liceum ukochany jej nie poznaje, a ona kilka miesięcy później dowiaduje się, że nosi w sobie jego dziecko. Zaczyna się istny dramat – matka nie chce jej znać, szkoła zachęca do przeniesienia do...

| 2010-08-08

Okrutnie naiwna, jak z resztą wszystkie książki Marty Fox, które miałam w reku. Fabuła nie trzyma się kupy, a poszczególne wydarzenia łączy chyba jedynie hasło 'nadzwyczajnym zbiegiem okoliczności...".

Szkoda, bo temat jest ważny i dobrze by było, gdyby literatura młodzieżowa go podjęła. Niekoniecznie z biadoleniem w stylu "zostawił ją, nie skończyła nawet zawodówki, urodziła, mieszka kątem w kotłowni i teraz wszystkim, dziatki drogie, doradza wstrzemięźliwość." Ale też bez słodzenia i mrzonek. Same szóstki na maturze, bogaty i niestary sponsor i słodkopierdzące zachwyty nad cudem macierzyństwa nie pasują do historii nastoletniej matki.

keys | 2012-12-19

Jak zwykle Marta Fox świetna dla młodych i starszych wiekiem.

Animi | 2014-07-14
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2014
Przeczytana: 14 lipca 2014

Temat, o którym pisało już wielu. I chyba nigdy tak swobodnie.
A Magda przez cały czas zdawała się istnieć naprawdę, mieć swoje humory, gorsze i lepsze dni, motywacje, zmartwienia, nadzieje, obawy, powiedzenia, poczucie humoru. Nie robiła z siebie wielkiej męczennicy, a świadomie, krok po kroku układała nowe życie. Nie bała się żyć, tak jak jej żyć przyszło.
Niby nie powinna być wzorem dla nastolatek, a jednak w pewnym sensie nim jest. Bo kto nie chciałby mieć w sobie tyle siły co ona?

PABLOPAN | 2012-07-28

Całkiem mnie zainteresowała, jedna z niewielu książek z wakacji letnich, którą zapamiętałem.

Dominika | 2013-09-27

Kiedyś uwielbiałam czytać tą ksiązkę

Radość | 2011-04-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, DKK

Główną bohaterką książki jest Magda- z pozoru zwykła nastolatka z ponad przeciętną inteligencją. Rówieśnicy uważają ją za cnotkę, nauczyciele za poważna i odpowiedzialną osobę. Aż tu nagle- wielka niespodzianka, okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży. Nikt nie wie kiedy to się stało, ani kto jest ojcem dziecka.
Magda zwierza się czytelnikowi ze wszystkich swych sekretów. Opisuje relacje z matką, które po śmierci ojca są nie najlepsze, a po rozmowie o ciąży dziewczyny całkowicie przestają istnieć. Matka odcina się od dziewczyny, zostawia ją samą z jej problemem. Magda dzieli się z odbiorcą historią swego życia. Miłością do Łukasza, przelotnym, letnim romansem, a wreszcie przeżyciami związanymi z ciążą.
Uważam, że książka Marty Fox jest świetna. Autorka odeszła w niej od stereotypu nieodpowiedzialnej matki- nastolatki, której ciąża rujnuje życie. Pokazuje w niej, że wszystkie kłopoty można przezwyciężyć, a najważniejszy jest hart ducha i walka o samego siebie.