Dogonić tęczę

Tłumaczenie: Renata Kopczewska
Wydawnictwo: Nowa Proza
Standing in the Rainbow
978-83-7534-024-2

Raz jeszcze Fannie Flagg prezentuje nam bogactwo ludzkich postaci, przypomina wdzięk wyśmiewanej nieraz małomiasteczkowej klasy średniej, osadzonej w codziennych realiach, gdzie śmiech przeplata się ze łzami. Fannie pisze z głębi serca, prawdziwie, a jej talent narracyjny jest - by posłużyć się określeniem zaczerpniętym z "Timesa" - nieodparty. Dobra nowina! Fannie Flagg wróciła do miasta - a miasto jest jednym z głównych bohaterów jej nowej powieści. Oprócz Sąsiadki Dorothy, której uśmiechnięty głos codziennie informuje nas przez lokalną rozgłośnię o miejscowych wydarzeniach, spotykamy też jej dziesięcioletniego syna Bobby'ego, który ma przeżyć tysiąc wcieleń, głównie w swojej wyobraźni; również Normę i Macky'ego Warrenów z dziewięćdziesięcioczteroletnią ciocią Elner; dziwnie charyzmatycznego i seksownego Hamma Sparksa, który zaczyna karierę jako sprzedawca traktorów, a kończy oferując na sprzedaż całemu stanowi, a nawet krajowi, siebie samego; a także dwie kobiety, które kochają go zupełnie odmienną miłością. Spotkamy też tu Tot Whooten, pracującą w salonie piękności pechową fryzjerkę, która równie kiepsko układa sobie życie, jak klientkom włosy; Beatrice Woods, Niewidomą Ptaszynę; Cecila Figgsa, Króla Pogrzebów; i niezrównaną Minnie Oatman, główną wokalistkę w Oatman Family Gospel Singers. Czas akcji: rok 1946 aż do czasów współczesnych. Miejsce: Elmwood Springs w Missouri, w samym środku kraju, w najradośniejszym okresie przejścia od czasów wojny do pokoju, w marszu ku oszałamiającej przyszłości.

książek: 2090
beata | 2015-07-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2015

„Kiedy dorastał, wszyscy stosowali się, mniej lub bardziej gorliwie, do pewnych reguł. (…) Nie kłamało się, nie oszukiwało ani nie kradło, rodziców otaczało się szacunkiem, słowo było czymś zobowiązującym. Nie wyłudzało się rzeczy. Chłopak żenił się z dziewczyną. Płacił rachunki. Wychowywał dzieci. Nie przeklinał w obecności dziewcząt. (…) Postępowało się według pewnych reguł i było się porządnym człowiekiem, nawet w razie niepowodzenia.”

Ciepła, snująca się powoli opowieść o życiu, w którym dla człowieka najważniejszy jest drugi człowiek, w którym ważne są proste przyjemności i w którym przyjemności dzieciństwa różniły się od przyjemności świata dorosłych.

Małe miasteczko Elmwood Spring i jego mieszkańców poznajemy w latach 40-tych XX wieku, a żegnamy się z nimi w latach 90-tych. Fannie Flagg sprawiła, że i miasteczko, i jego mieszkańcy stają się nam bliscy, myślimy o nich z sympatią, kibicujemy ich poczynaniom, z serdecznością i wyrozumiałością podchodzimy do ich wad.

Książkę ...

Kasiag | 2014-11-25

Ciepła, pełna humoru opowieść o uroczym miasteczku Elmwood Spring i jego barwnych mieszkańcach. Towarzyszymy im od lat 40-tych XX wieku aż do 90-tych, wraz z nimi 'przeżywając' wszystkie wzloty i upadki. Lekki styl autorki sprawia, że od lektury ciężko się oderwać, a czytelnik czuje się jakby sam był mieszkańcem tego uroczego miasteczka.
Oprócz lekkości i humoru jest też w tej historii wiele mądrości, autorka jest wg mnie doskonałą i przenikliwą obserwatorką życia i ludzi. Dzięki temu jej powieści są tak urzekające:)
Polecam gorąco :)

allison | 2011-04-19
Przeczytana: luty 2011

Wcześniejsze losy bohaterów powieści "Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie pójdę do nieba" - przeczytałam akurat w odwrotnej kolejności, ale w niczym to nie przeszkadza:).
Uwielbiam humor i ponadczasową mądrość F. Flagg - i ta książka świetnie wpisuje się w ten klimat.

Lena | 2015-04-28

Fannie Flag jak zwykle mnie oczarowała. Tym razem od pierwszej do ostatniej strony! Grono ciepłych i przyjaznych bohaterów, których sympatią obdarza się od pierwszej chwili! Czasy pozbawione wszelkich tych nowoczesnych wynalazków, bez których - jak przekonuje autorka - można było żyć. I to jak! Mimo że nigdy nie dane mi było poczuć atmosfery wczesnych lat powojennych, to czytając "Dogonić tęcze" tęsknie za czasami, kiedy wartości precyzowały sposób postępowania, a rodzina, przyjaciele i bliscy byli wysoko w hierarchii ludzkiego grafiku. Dzisiaj liczy się postęp, kariera, moda, "JA"... Często nie pamiętamy, że to drugi człowiek jest najważniejszy, bo bez niego nic nie jesteśmy w stanie osiągnąć.
To co przychodzi mi na myśl, kiedy myślę o Fannie Flag i jej kolejnym dziele to dwa określenia: niewyobrażalna fantazja i fantastyczna wyobraźnia! Taka dla mnie jest ta cudowna kobieta pisząca te wspaniałe powieści! Nie mogę się doczekać kolejnych, które przeczytam!
PS. "Nie mogę się...

aleczka | 2016-03-15
Na półkach: Przeczytane, Na wymianę

Najlepsza z całej serii opowieści o życiu w małym miasteczku, blaskach i cieniach, codzienności wśród "samych swoich". Bardzo sympatycznie napisana, miejscami może drażnić naiwność niektórych bohaterów, ale może czasy i sposób życia to usprawiedliwiały? W porównaniu ze zgiełkiem dzisiejszych molochów- takie senne miasteczko wydaje się atrakcyjne:)

Dariusz | 2015-10-04
Przeczytana: 30 września 2015

Co jakiś czas mam chęć przeczytania coś megaoptymistycznego, odstresować się od ciągłego czytanie powieści z trupem w tle. Ostatnio taką odskocznią jest twórczość Fannie Flagg. To jest mistrzyni sielankowej opowieści, która karmi nas radością, optymizmem i szczęśliwymi zakończeniami. Oczywiście, że kreowany świat przez nią nie jest wolny od tragedii, ale każda jakaś przykra historia stwarza możliwość pomocy i solidarności.
Gorąco polecam każdemu, kto szuka przesłodkiej lukrowanej babeczki z szczyptą chilli w świecie literatury :)

karola | 2014-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2014

To niesamowicie barwna i klimatyczna powieść. Aż czuło się szaloną atmosferę niemal otwartego domu Sąsiadki Dorothy, która przez 38 lat prowadziła audycję radiową z domu, zapraszając gości, korespondując z ludźmi, odczytując potem ich listy na antenie, organizując konkursy, a do tego wszystkiego będąc wciąż sobą, normalną, dobrą, ciepłą kobietą, gospodynią domową, która kochała ludzi i pragnęła im pomagać, choćby przez swoją audycję. Oczyma wyobraźni widziałam także „biedną Tot”, sponiewieraną przez życie, trochę na swoje własne życzenie. „Ta biedna Tot” i jej los, wydawałoby się jak fatum… Widziałam też Annę Lee i Bobby’ego, rodzeństwo walczące ze sobą, do czasu… Normę i jej przecierpliwego męża Macky’ego, zwariowaną rodzinkę Oatmanów i ich córkę, Betty Ray, którą całą sobą pragnęła się uwolnić od stania na gospelowej scenie a ostatecznie zdecydowała się przekroczyć samą siebie, dla mężczyzny, którego kochała.
Podczas tej lektury przewinęło się przez moją głowę jeszcze wiele...

Jesienna | 2015-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Świetna, ciepła, urocza... Jedna z takich, które chciałoby się czytać cały czas, a przy tym żeby nigdy się nie kończyły!

Ale nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie było się do czego przyczepić. Z korzyścią dla książki byłoby, gdyby zakończyła się w połowie. Akurat połowa zamyka lata 40. Dalsza część jest niespójna, nieco wydumana, biegnie w przyśpieszonym tempie. Polityka zabija tu klimat, ratują go jedynie zabawne przerywniki w postaci rozmów Normy i Macky'ego, przygód cioci Elner i Biednej Tot.

Jakby jednak nie było, to jest ten typ książki, który lubię chyba najbardziej. Miód na serce dla wszystkich nas, którzy cenimy sentymenty ;)

Magda | 2014-03-11

Fannie Flagg jest mistrzynią tworzenia nastroju, a jej postacie wywołują sympatię, wręcz chce się powiedzieć: "dlaczego je tam nie żyłam/nie żyłam w tych czasach/nie mogę poznać tych ludzi?" Chociaż książka nie jest pozbawiona naiwności i bardziej podobały mi się „Smażone zielone pomidory” polecam „Dogonić tęczę” każdemu, kto ma ochotę na przyjemną i zajmującą lekturę.

Lucyna Marcinkowska | 2010-09-21

Nie potrafię nie mieć książek pani Flagg.
Klimat ,który tworzy jest niepowtarzalny.
Czuję otaczające mnie dobro i przyjaźń.
I wracam aby dogonić tęczę....