Dogonić tęczę

Tłumaczenie: Renata Kopczewska
Cykl: Elmwood Springs (tom 2)
Wydawnictwo: Nowa Proza
Standing in the Rainbow

Raz jeszcze Fannie Flagg prezentuje nam bogactwo ludzkich postaci, przypomina wdzięk wyśmiewanej nieraz małomiasteczkowej klasy średniej, osadzonej w codziennych realiach, gdzie śmiech przeplata się ze łzami. Fannie pisze z głębi serca, prawdziwie, a jej talent narracyjny jest - by posłużyć się określeniem zaczerpniętym z "Timesa" - nieodparty. Dobra nowina! Fannie Flagg wróciła do miasta - a miasto jest jednym z głównych bohaterów jej nowej powieści. Oprócz Sąsiadki Dorothy, której uśmiechnięty głos codziennie informuje nas przez lokalną rozgłośnię o miejscowych wydarzeniach, spotykamy też jej dziesięcioletniego syna Bobby'ego, który ma przeżyć tysiąc wcieleń, głównie w swojej wyobraźni; również Normę i Macky'ego Warrenów z dziewięćdziesięcioczteroletnią ciocią Elner; dziwnie charyzmatycznego i seksownego Hamma Sparksa, który zaczyna karierę jako sprzedawca traktorów, a kończy oferując na sprzedaż całemu stanowi, a nawet krajowi, siebie samego; a także dwie kobiety, które kochają go zupełnie odmienną miłością. Spotkamy też tu Tot Whooten, pracującą w salonie piękności pechową fryzjerkę, która równie kiepsko układa sobie życie, jak klientkom włosy; Beatrice Woods, Niewidomą Ptaszynę; Cecila Figgsa, Króla Pogrzebów; i niezrównaną Minnie Oatman, główną wokalistkę w Oatman Family Gospel Singers. Czas akcji: rok 1946 aż do czasów współczesnych. Miejsce: Elmwood Springs w Missouri, w samym środku kraju, w najradośniejszym okresie przejścia od czasów wojny do pokoju, w marszu ku oszałamiającej przyszłości.

beata | 2015-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 lipca 2015

„Kiedy dorastał, wszyscy stosowali się, mniej lub bardziej gorliwie, do pewnych reguł. (…) Nie kłamało się, nie oszukiwało ani nie kradło, rodziców otaczało się szacunkiem, słowo było czymś zobowiązującym. Nie wyłudzało się rzeczy. Chłopak żenił się z dziewczyną. Płacił rachunki. Wychowywał dzieci. Nie przeklinał w obecności dziewcząt. (…) Postępowało się według pewnych reguł i było się porządnym człowiekiem, nawet w razie niepowodzenia.”

Ciepła, snująca się powoli opowieść o życiu, w którym dla człowieka najważniejszy jest drugi człowiek, w którym ważne są proste przyjemności i w którym przyjemności dzieciństwa różniły się od przyjemności świata dorosłych.

Małe miasteczko Elmwood Spring i jego mieszkańców poznajemy w latach 40-tych XX wieku, a żegnamy się z nimi w latach 90-tych. Fannie Flagg sprawiła, że i miasteczko, i jego mieszkańcy stają się nam bliscy, myślimy o nich z sympatią, kibicujemy ich poczynaniom, z serdecznością i wyrozumiałością podchodzimy do ich wad.

Książkę ...

Kasiag | 2014-11-25

Ciepła, pełna humoru opowieść o uroczym miasteczku Elmwood Spring i jego barwnych mieszkańcach. Towarzyszymy im od lat 40-tych XX wieku aż do 90-tych, wraz z nimi 'przeżywając' wszystkie wzloty i upadki. Lekki styl autorki sprawia, że od lektury ciężko się oderwać, a czytelnik czuje się jakby sam był mieszkańcem tego uroczego miasteczka.
Oprócz lekkości i humoru jest też w tej historii wiele mądrości, autorka jest wg mnie doskonałą i przenikliwą obserwatorką życia i ludzi. Dzięki temu jej powieści są tak urzekające:)
Polecam gorąco :)

allison | 2011-04-19
Przeczytana: luty 2011

Wcześniejsze losy bohaterów powieści "Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie pójdę do nieba" - przeczytałam akurat w odwrotnej kolejności, ale w niczym to nie przeszkadza:).
Uwielbiam humor i ponadczasową mądrość F. Flagg - i ta książka świetnie wpisuje się w ten klimat.

Anna | 2017-05-12
Przeczytana: 06 maja 2017

"Dogonić tęczę" to piękna, poruszająca, wzruszająca, ciepła powieść.
Zżyłam się z bohaterami. Pokochałam ich. Chciałabym mieć możliwość
obcować z nimi na co dzień. Czytając miałam wrażenie jakbym należała do tej rodziny, do tej społeczności. Czułam się bezpieczna. Odpoczywałam.
Ta książka odstresowuje. Pozwala zapomnieć o problemach codziennego dnia. Już dawno zakochałam się w prozie Fannie Flagg.

"Może dlatego, że są jeszcze małe i do ziemi mają niedaleko, albo dlatego, że ich zmysłów nie zdążył przytępić wiek, dzieciom dni wydają się dłuższe, kolory żywsze, zapachy ostrzejsze, hałas głośniejszy, a zabawa bardziej zabawna."

"Dogonić tęczę" jak i wszystkie książki tej autorki GORĄCO POLECAM!

aleczka | 2016-03-15
Na półkach: Przeczytane, Na wymianę

Najlepsza z całej serii opowieści o życiu w małym miasteczku, blaskach i cieniach, codzienności wśród "samych swoich". Bardzo sympatycznie napisana, miejscami może drażnić naiwność niektórych bohaterów, ale może czasy i sposób życia to usprawiedliwiały? W porównaniu ze zgiełkiem dzisiejszych molochów- takie senne miasteczko wydaje się atrakcyjne:)

Lena | 2015-04-28

Fannie Flag jak zwykle mnie oczarowała. Tym razem od pierwszej do ostatniej strony! Grono ciepłych i przyjaznych bohaterów, których sympatią obdarza się od pierwszej chwili! Czasy pozbawione wszelkich tych nowoczesnych wynalazków, bez których - jak przekonuje autorka - można było żyć. I to jak! Mimo że nigdy nie dane mi było poczuć atmosfery wczesnych lat powojennych, to czytając "Dogonić tęcze" tęsknie za czasami, kiedy wartości precyzowały sposób postępowania, a rodzina, przyjaciele i bliscy byli wysoko w hierarchii ludzkiego grafiku. Dzisiaj liczy się postęp, kariera, moda, "JA"... Często nie pamiętamy, że to drugi człowiek jest najważniejszy, bo bez niego nic nie jesteśmy w stanie osiągnąć.
To co przychodzi mi na myśl, kiedy myślę o Fannie Flag i jej kolejnym dziele to dwa określenia: niewyobrażalna fantazja i fantastyczna wyobraźnia! Taka dla mnie jest ta cudowna kobieta pisząca te wspaniałe powieści! Nie mogę się doczekać kolejnych, które przeczytam!
PS. "Nie mogę się...

Dariusz | 2015-10-04
Przeczytana: 30 września 2015

Co jakiś czas mam chęć przeczytania coś megaoptymistycznego, odstresować się od ciągłego czytanie powieści z trupem w tle. Ostatnio taką odskocznią jest twórczość Fannie Flagg. To jest mistrzyni sielankowej opowieści, która karmi nas radością, optymizmem i szczęśliwymi zakończeniami. Oczywiście, że kreowany świat przez nią nie jest wolny od tragedii, ale każda jakaś przykra historia stwarza możliwość pomocy i solidarności.
Gorąco polecam każdemu, kto szuka przesłodkiej lukrowanej babeczki z szczyptą chilli w świecie literatury :)

karola | 2014-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2014

To niesamowicie barwna i klimatyczna powieść. Aż czuło się szaloną atmosferę niemal otwartego domu Sąsiadki Dorothy, która przez 38 lat prowadziła audycję radiową z domu, zapraszając gości, korespondując z ludźmi, odczytując potem ich listy na antenie, organizując konkursy, a do tego wszystkiego będąc wciąż sobą, normalną, dobrą, ciepłą kobietą, gospodynią domową, która kochała ludzi i pragnęła im pomagać, choćby przez swoją audycję. Oczyma wyobraźni widziałam także „biedną Tot”, sponiewieraną przez życie, trochę na swoje własne życzenie. „Ta biedna Tot” i jej los, wydawałoby się jak fatum… Widziałam też Annę Lee i Bobby’ego, rodzeństwo walczące ze sobą, do czasu… Normę i jej przecierpliwego męża Macky’ego, zwariowaną rodzinkę Oatmanów i ich córkę, Betty Ray, którą całą sobą pragnęła się uwolnić od stania na gospelowej scenie a ostatecznie zdecydowała się przekroczyć samą siebie, dla mężczyzny, którego kochała.
Podczas tej lektury przewinęło się przez moją głowę jeszcze wiele...

Kasia | 2015-05-12
Przeczytana: 12 maja 2015

dodałam do przeczytanych, chociaż nie dokończyłam. Niestety nie ma opcji niedokończone. Przeczytałam pół książki i nie mogę dalej przez z nią przebrnąć, co zacznę czytać, to oczy mi się zamykają, to myślami odpływam gdzie indziej, po prostu strasznie się męczyłam przy tej książce.Niestety jednak pani Flagg w tej książce nie zainteresowała mnie, to nie mój styl, nie mój klimat. Ja potrzebuję akcji, dreszczyku, trzymania w napięciu, tu tego nie znalazłam.

malaskierka | 2016-06-02
Przeczytana: 30 maja 2016

Z miłą chęcią pragnę Wam przedstawić kolejną pozycję Fannie Flagg- Dogonić Tęczę. Jest to barwna, rozbudowana opowieść o małym miasteczku na południu Missouri. Co zadziwiające głównym bohaterem nie jest człowiek, a... miasto. Na początek poznajemy je jako małe miasteczko, które małymi kroczkami rozwija się i jak to miasto, jest pełne ludzi którzy, tworzą jego charakter. Z początku poznajemy przesympatyczną rodzinkę Shith z Sąsiadką Dot na czele i psotnym Bobby'm. Współczujemy "biednej Tot", marzymy razem z Niewidomą Ptaszyną i odkrywamy życie wędrownej grupy gospel. W taki sposób, nie wiadomo kiedy znamy wszystkich na wylot, a my sami stajemy się częścią tej społeczności. Z biegiem czasu mieszkańcy rozjeżdzają sie po świecie, a my obserwujemy ich dalsze losy.

Ponownie wraz z Fannie Flagg odbyłam zajmującą podróż do USA lat 40-ste XX wieku. Wkraczając do Elmwood Springs musimy przygotować się na to, że będziemy chcieli tam zostać. Może ono skraść nasze serca w całości. Przyznam,...