Patty

Seria: Klasyka
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Just Patty

Patty, pełna radości i wyjątkowo niesforna wychowanka pensji dla dobrze ułożonych panien, przysparza swoim opiekunom nieustannych kłopotów. Ale nawet najbardziej szalone i zdumiewające przedsięwzięcia, jakie podejmuje, są nie tylko zabawne, ale, co najważniejsze, wielu osobom przynoszą pociechę, spokój, a nawet szczęście.

ISBN 83-85249-88-5, ISBN 83-86426-05-5

Ysabell | 2010-05-29
Przeczytana: 29 maja 2010

Bardzo sympatyczna lektura, zarówno dla młodych panienek, jak i dla panienek (i pań) nieco starszych. Nie jest to może książka na miarę "Tajemniczego opiekuna", więc nie polecam wszystkim, ale jeżeli ktoś ma ochotę na powrót do sympatycznych i ciepłych lektur dzieciństwa, to "Patty" będzie dobrym wyborem.

Książka opowiada o kilku przygodach Patty i jej dwóch przyjaciółek (oraz pozostałych 61 wychowanek pensji dla panien im. św. Urszuli), każdy rozdział jest oddzielną historią, choć niektóre wątki wykorzystywane są w rozdziałach kolejnych. Ten brak spójnej historii jest moim zdaniem podstawową wadą książki: "Patty" to tak naprawdę nie jest powieść, tylko cykl opowiadań. Ale za to opowiadań bardzo sympatycznych.

Katka | 2012-12-24

Bardzo pozytywna książka, przy tym niezwykle zabawna, wiek podczas jej czytania jest nieistotny, szczerze polecam.

fuzja | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Bardzo przyjemna, sympatyczna książka. Ujął mnie wątek o starym małżeństwie oraz więźniach. Z wieloma poglądami autorki się zgadzam, a o takiej pensji marzę!

vaapku | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Lat temu ...naście zaczytywałam się w książkach sygnowanych wstążką z napisem "Klasyka", a ostatnio coraz częściej chodziła mi po głowie myśl, by do nich wrócić i tak się złożyło, że "Patty" poszła na pierwszy ogień. Kiedyś książki Jean Webster wydawały mi się takie niezwykłe, bo przenosiły mnie do zupełnie nieznanego mi świata konwenansów, w którym moim rówieśniczkom wolno było nieporównanie mniej niż mi, a jednak co i rusz przytrafiały im się fascynujące przygody. Dziś siłą rzeczy książka nie zrobiła już na mnie takiego wrażenia, niemniej jednak perypetie wychowanek pensji wciąż wydają mi się urocze.

Erised | 2014-05-02
Przeczytana: 2007 rok

Jedna z ulubionych lektur moich, jakby to nazwać... lat wczesnopanieńskich. Pamiętam jak wyobrażałam sobie, że jestem jedną z tych dziewczynek z pensji św. Urszuli (w ogóle całe swoje dzieciństwo chciałam być pensjonariuszką, nauka w takich miejscach wydawała się być czymś o wiele bardziej fascynującym, romantycznych i eleganckim niż w zwykłej szkole) i przeżywam te wszystkie małe przygody. Jean Webster jest jedną z moich ulubionych autorek tak zwanych "girlhood books". Polecam każdej kilkunastolatce.

Fantaghiro | 2014-02-16

Przyjemna, zabawna i lekka książka, którą czytałam jako dziewczynka, a gdy do Niej wróciłam okazało się, że nie straciła uroku.

Lenkaite | 2013-02-15
Przeczytana: sierpień 1998

Świetnie się bawiłam czytając tę książkę jakieś 10 lat temu:))dobrze napisana opowieść o przygodach wychowanki pensji św. Urszuli. Poza masą zabawnych historii pokazuje także siłę i wartość przyjaźni.

Haerowen | 2011-09-15

Po tą książkę sięgnęłam jedynie z nudów, gdyż nie było żadnej innej pod ręką. Sama już do końca nie wiem, czy przeczytałam ją do końca dlatego, że mnie wciągnęła, czy raczej z powodu, że tak sobie postanowiłam. Tak czy inaczej, muszę przyznać, że mi się podobała. Opowiada o losach sprytnej i buntowniczej Patty, która niezależnie od sytuacji jest niezwykle dumna i pomysłowa. Dziewczynka wraz z innymi uczennicami mieszka w pensji dla panien im. św. Urszuli i właśnie tam rozgrywa się większość akcji.

Główna bohaterka jest dość pozytywną i barwną postacią, jednak już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest dobrze przemyślana, nie posiada żadnej fascynującej historii, jedynie oklepany schemat. Tak czy inaczej książka ma plus za postacie, gdyż bohaterowie drugoplanowi są fantastyczni, każdy bez wyjątku jest inny, zaskakujący i przede wszystkim ciekawy.

Czego mi brakuje? Spójności, cała książka nie jest ze sobą zbyt powiązana, raczej przypomina zbiór opowiadań, które łączy to, że...

Teina | 2012-04-26

Pełna humoru książka, w której każdy rozdział jest oddzielnym opowiadaniem. Można, więc czytać pojedyncze kawałki, aczkolwiek jeśli już się zacznie to trudno się oderwać. Opowiada ona o przyjaźni, przedstawia równe typy osobowości, w czasem dość sarkastyczny sposób, i ukazuje jak śmiechem można pokonać wady i trudności. Jedna z niewielu książek dla młodych dziewczyn, w których miłość, nie tylko, nie gra głównej roli, a wręcz prawie nie występuje. Zawiera ona jednak mnóstwo przyjaźni i to takiej jakiej potrzebuje każda nastolatka.

Anna | 2016-02-23

Bardzo zabawna i sympatyczna, nawet dla nieco "starszych dziewczynek".