Małgosia contra Małgosia

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
978-83-10-11996-4
Anna

Inne wydania

Małgosia, tytułowa bohaterka książki Ewy Nowickiej, jest siedemnastoletnią dziewczyną żyjącą w dwudziestym wieku. Nieoczekiwanie, przypinając do swej piersi rubinową broszkę, staje się jejmościanką Małgorzatą, przenosząc się do Polski szlacheckiej, pełnej konwenansów i starych dworków. Co gorsza, nagła zamiana ról wymaga od Małgosi znacznej zmiany charakteru. O ile Małgosia współczesna jest...

Co gorsza, nagła zamiana ról wymaga od Małgosi znacznej zmiany charakteru. O ile Małgosia współczesna jest osóbką wyszczekaną i pyskatą, twardą i nieustępliwą, o tyle już od waćpanny Małgorzaty oczekuje się cech, które powinny cechować każdą młodą szlachciankę: pokory, pracowitości, spokoju i wstydliwości.
Świat się zmienia wraz z mentalnością ludzi, toteż bywa ciężko. Nagle zostaje obdarowana dwiemia siostrami, których nie znosi, a które są wzorami panieńskich cnót, zaprzęgana zostaje do rozmaitych robót domowych, o których do tej pory czytała tylko w książkach, a na dodatek jej starodawna imienniczka najwyraźniej kręci z waćpanem Joachimem. I jeszcze to przeprzydłe dytko - postać na wpół przez Małgosię wymyślona, wyjawiająca jej tajniki przestrzeni i czasu, opowiadająca jej o świecie waćpanny Malgorzaty.
Wyszczekana dziewczyna ma spore trudności z wejściem w rolę pokornej dzieweczki, a każde nieposłuszeństwo w tym świecie kończy się, o zgrozo, puszczaniem krwi, przystawianiem pijawek, lub zamykaniem w zimnej komórce. Męczące i załamujące na dodatek.
Miarka się przebiera, kiedy jejmościanka Małgorzta wywołuje skandal, co powoduje jej wydziedziczenie, rodzina planuje oddać ją na służbę bożą do klasztoru. Na szczęście, jest jeszcze Joachim, zawsze zakochany w pięknej waćpannie.
Tutaj możemy się zaledwie domyślać, jak koniec owego love-story wyglądał, bowiem gdy już, już ma dojść do pocałunku.... Małgosia wraca z powrotem do swojego świata.
I tu dopiero wpada w tarapaty. Okazuje się, że jejmoscianka Małgosia o wiele lepiej odnalazła się w świecie współczesnym, niż Małgosia w tym dawnym. W szkole oceny jak nigdy, nauczyciele wychwalają pod niebiosa tą nową Małgosię, a trener na kole jeździeckim pod niebiosa wychwala jej umiejętności i wróży szybki start w mistrzostwach Polski.
O mój Boże.....
Jeszcze trochę i wszystko wróci do normy.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2011

6,33 (6 ocen i opinii)
Głos Pana
Stanisław Lem

7,76 (625 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

Kolejność
Hubert Hender

6,36 (28 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
MAGnezja | 2015-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2015

„Małgosia contra Małgosia” jest to dosyć oryginalna książka młodzieżowa. Z tym, że należy doprecyzować docelowych czytelników. Ponieważ książka została napisana w latach 70-tych, dlatego też głównym odbiorcą jest młodzież z tego okresu. A dlaczego? Zaczynając od początku- tytułowa Małgosia a raczej dwie Małgosie, to nastolatki z których jedna z nich żyje w „czasach współczesnych”, a druga z nich 300 lat wcześniej. I to za sprawą tej drugiej następuje zamiana czasowa miejsc przebywania dziewczyn. Główną bohaterką jest jednak „współczesna” wersja Małgosi, która pewnego dnia budzi się okresie opisywanym w trylogii Sienkiewiczowskiej. Na dzień dobry okazuje się, że 15 letnie dziewczyny mają wiele codziennych obowiązków z którymi jej rówieśnice nigdy nie miały do czynienia. Natomiast za każde z najdrobniejszych przewinień może spotkać sroga kara. Dodatkowo Małgosia dowiaduje się , iż w najbliższym czasie ma dojść do jej zaręczyn z wiekowym i szpetnym dziadkiem. Oczywiście bohaterka jak...

Książka, która zachwyciła mnie i przeczytałam jednym tchem postać Małgosi pozytywna, urocza przeżyłam niezwykłe przygody bardzo mnie się spodobała
Przyjemna, lekka książka uwielbiam ją!!!

Magda | 2014-09-08

Książkę czytałam w podstawówce wtedy byłam nią zachwycona. Pochłonęłam ją w jeden dzień. Perypetie tytułowej Małgosi , która przenosi się w czasy swojej prababki po prostu mnie zafascynowały. Uwielbiam książki historyczne, więc z ciekawością czytałam o życiu w czasach kiedy wszystko było , jak byśmy dzisiaj powiedzieli, zacofane. Polecam młodzieży i nie tylko. Może sama do niej wrócę.

mbutterfly | 2014-09-08

Książka mojego dzieciństwa:) A raczej wczesnych czasów nastoletnich. Jedna z pierwszych w której się zaczytywałam. Mam z nią związane przyjemne wspomnienia:)

Goszarda | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 1980

Oj, pamiętam jak z wypiekami na twarzy czytałam tę książkę... Bardzo mi się podobała. Jestem ciekawa czy dzisiejszym dzieciakom przypada do gustu, bo moim dzieciom chyba nie... niestety...

Eudaimonia | 2014-04-08

"Małgosia contra Małgosia" należy do książek, które zawsze czyta się z przyjemnością i z przyjemnością odkrywa nowe sensy, nowe rozpoznania, nowe odcienie zdarzeń.

Małgosia irytuje. Dziecięco naiwna. Kapryśna i egotyczna. Wychuchana nastolatka o błyskotliwej inteligencji i mizernej wiedzy. Megalomanka o wybujałych aspiracjach.

Małgosia zdumiewa. Hartem ducha i brakiem pokory, która naraża na niebezpieczeństwa, ale może także ocalić życie. Własne i cudze. Na pewno może ocalić biografię.

Małgosia zachwyca. Otwartością i trudnym dla nastoletniej dziewczynki krytycyzmem wobec własnych poczynań. Zdolnością weryfikacji odbicia w lustrze i odbicia w ludzkich oczach.

Rzucona przez czas do odległej epoki, umieszczona w niej bez ostrzeżenia, boleśnie zderza się z klimatem doby, o której posiada nader skąpą - i wypaczoną - wiedzę. Walczy ze sobą, walczy z obyczajowością epoki, walczy z tradycją. O godność. O prawo stanowienia o sobie. Walczy nie dla siebie, bo okazuje się, że potrafi...

annporzeczka | 2013-04-01
Przeczytana: 2012 rok

Małgosia, tytułowa bohaterka książki Ewy Nowickiej, jest siedemnastoletnią dziewczyną żyjącą w dwudziestym wieku. Nieoczekiwanie, przypinając do swej piersi rubinową broszkę, staje się jej mościanką Małgorzatą, przenosząc się do Polski szlacheckiej, pełnej konwenansów i starych dworków.
Świat się zmienia wraz z mentalnością ludzi, toteż bywa ciężko. Nagle zostaje obdarowana dwiema siostrami, których nie znosi, a które są wzorami panieńskich cnót, zaprzęgana zostaje do rozmaitych robót domowych, o których do tej pory czytała tylko w książkach, a na dodatek jej starodawna imienniczka najwyraźniej kręci z waćpanem Joachimem. I jeszcze to przebrzydłe dydko - postać na wpół przez...

Marianna | 2016-05-05
Przeczytana: czerwiec 2015

Małgosia, współczesna nastolatka, zostaje przeniesiona za sprawą magii w czasy króla Sobieskiego, a jej imienniczka z przeszłości zajmuje jej miejsce. Zamiana ta uruchamia lawinę śmiesznych pomyłek i dramatycznych nieporozumień.
Fantastyczna książka, z elementem magicznym, przenosinami w czasie, przemianą - lektura dla każdego. Polecam! Mi bardzo się podobała, przeczytałam ją jednym tchem, zarywając noc. Warto było ;)

Karla | 2012-07-11

Rzadko się zdarza, by spodobała mi się książka polskiej autorki, ale to jest jeden z nielicznych wyjątków.
Świetna!- polecam.

Jagoda | 2014-05-13

Toż to ukochana książka z mojej młodości!
Kiedyż to ja ją czytałam, będąc nastolatką? Ileż to lat upłynęło...
Tak bardzo zapadła mi w pamięć.
Pamiętam, jak czytałam ją z wypiekami na twarzy.
Bo tak, jak i głównej bohaterce, mnie też nie podobało się to moje "tu i teraz". Wtedy właśnie zaczynał się mój okres buntu, taki , jaki ma większość nastolatków.
A tu nagle wpadła mi w ręce "Małgosia contra Małgosia".
Wierzcie, lub nie, ale po przeczytaniu tej książki stałam się wtedy lepszą córką dla swoich rodziców, poprawiłam oceny w szkole. A przede wszystkim nauczyłam się doceniać to, co mam, choć było tego niewiele.
I tak już mi zostało, dzięki Bogu.
Kupię tę książkę mojej córeczce, gdy już zacznie stawać się panną ( to za kilka lat). I napiszę Jej dedykację od serca.
A sama teraz do niej wrócę. I mam nadzieję, że jako dorosła kobieta zdania nie zmienię. Bo przecież ludzie się zmieniają, tak jak i czasy...
A czasy, kiedy zachłysnęłam się tą książką, to były lata 80-te, PRL.
Więc...