Okładka książki Małgosia contra Małgosia

978-83-10-11996-4
typ
papier
Anna
6.55 (777 ocen i 49 opinii)

Opis książki

Małgosia, tytułowa bohaterka książki Ewy Nowickiej, jest siedemnastoletnią dziewczyną żyjącą w dwudziestym wieku. Nieoczekiwanie, przypinając do swej piersi rubinową broszkę, staje się jejmościanką Małgorzatą, przenosząc się do Polski szlacheckiej, pełnej konwenansów i starych dworków. Co gorsza, nagła zamiana ról wymaga od Małgosi znacznej zmiany charakteru. O ile Małgosia współczesna jest osóbką...

Co gorsza, nagła zamiana ról wymaga od Małgosi znacznej zmiany charakteru. O ile Małgosia współczesna jest osóbką wyszczekaną i pyskatą, twardą i nieustępliwą, o tyle już od waćpanny Małgorzaty oczekuje się cech, które powinny cechować każdą młodą szlachciankę: pokory, pracowitości, spokoju i wstydliwości.
Świat się zmienia wraz z mentalnością ludzi, toteż bywa ciężko. Nagle zostaje obdarowana dwiemia siostrami, których nie znosi, a które są wzorami panieńskich cnót, zaprzęgana zostaje do rozmaitych robót domowych, o których do tej pory czytała tylko w książkach, a na dodatek jej starodawna imienniczka najwyraźniej kręci z waćpanem Joachimem. I jeszcze to przeprzydłe dytko - postać na wpół przez Małgosię wymyślona, wyjawiająca jej tajniki przestrzeni i czasu, opowiadająca jej o świecie waćpanny Malgorzaty.
Wyszczekana dziewczyna ma spore trudności z wejściem w rolę pokornej dzieweczki, a każde nieposłuszeństwo w tym świecie kończy się, o zgrozo, puszczaniem krwi, przystawianiem pijawek, lub zamykaniem w zimnej komórce. Męczące i załamujące na dodatek.
Miarka się przebiera, kiedy jejmościanka Małgorzta wywołuje skandal, co powoduje jej wydziedziczenie, rodzina planuje oddać ją na służbę bożą do klasztoru. Na szczęście, jest jeszcze Joachim, zawsze zakochany w pięknej waćpannie.
Tutaj możemy się zaledwie domyślać, jak koniec owego love-story wyglądał, bowiem gdy już, już ma dojść do pocałunku.... Małgosia wraca z powrotem do swojego świata.
I tu dopiero wpada w tarapaty. Okazuje się, że jejmoscianka Małgosia o wiele lepiej odnalazła się w świecie współczesnym, niż Małgosia w tym dawnym. W szkole oceny jak nigdy, nauczyciele wychwalają pod niebiosa tą nową Małgosię, a trener na kole jeździeckim pod niebiosa wychwala jej umiejętności i wróży szybki start w mistrzostwach Polski.
O mój Boże.....
Jeszcze trochę i wszystko wróci do normy.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2011

Polecamy

Opinie czytelników
Eudaimonia | 2014-04-08
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

"Małgosia contra Małgosia" należy do książek, które zawsze czyta się z przyjemnością i z przyjemnością odkrywa nowe sensy, nowe rozpoznania, nowe odcienie zdarzeń.

Małgosia irytuje. Dziecięco naiwna. Kapryśna i egotyczna. Wychuchana nastolatka o błyskotliwej inteligencji i mizernej wiedzy. Megalomanka o wybujałych aspiracjach.

Małgosia zdumiewa. Hartem ducha i brakiem pokory, która naraża na niebezpieczeństwa, ale może także ocalić życie. Własne i cudze. Na pewno może ocalić biografię.

Małgosia zachwyca. Otwartością i trudnym dla nastoletniej dziewczynki krytycyzmem wobec własnych poczynań. Zdolnością weryfikacji odbicia w lustrze i odbicia w ludzkich oczach.

Rzucona przez czas do odległej epoki, umieszczona w niej bez ostrzeżenia, boleśnie zderza się z klimatem doby, o której posiada nader skąpą - i wypaczoną - wiedzę. Walczy ze sobą, walczy z obyczajowością epoki, walczy z tradycją. O godność. O prawo stanowienia o sobie. Walczy nie dla siebie, bo okazuje się, że po...

Małgosia, tytułowa bohaterka książki Ewy Nowickiej, jest siedemnastoletnią dziewczyną żyjącą w dwudziestym wieku. Nieoczekiwanie, przypinając do swej piersi rubinową broszkę, staje się jej mościanką Małgorzatą, przenosząc się do Polski szlacheckiej, pełnej konwenansów i starych dworków.
Świat się zmienia wraz z mentalnością ludzi, toteż bywa ciężko. Nagle zostaje obdarowana dwiema siostrami, których nie znosi, a które są wzorami panieńskich cnót, zaprzęgana zostaje do rozmaitych robót domowych, o których do tej pory czytała tylko w książkach, a na dodatek jej starodawna imienniczka najwyraźniej kręci z waćpanem Joachimem. I jeszcze to przebrzydłe dydko - postać na wpół przez Małgosię...

BeArcik | 2014-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2014

Nie przepadam za historiami, w których bohater żyjący w czasach współczesnych zostaje przeniesiony w przeszłość. Zazwyczaj bowiem jest bardzo przywiązany do znanej sobie nowoczesności i dość wolno kojarzy fakty historyczne, wśród których się znalazł (fakt, to już moje zboczenie zawodowe). Stąd też i książka pani Nowackiej nie od początku mnie zachwyciła, tym bardziej, że i główna bohaterka miała niemal wszystkie cechy, które mnie irytują u przeciętnej literackiej piętnastolatki. Ale już sam fakt, że Małgosia została przeniesiona właśnie w XVII w. zachęcił mnie do brnięcia dalej w lekturę, jako, że jest to jeden z moich ukochanych okresów w historii, a czytałam póki co dość niewiele książek opisujących ówczesne realia życia codziennego. Ta książka pozwoliła mi się doskonale w nie wczuć, nawet jeśli zdarzały się w niej błędy (ostrzeżono mnie, że ponoć kwestia kuchni staropolskiej przedstawia się nieco inaczej niż to pani Nowacka opisała). Przemiana głównej bohaterki była co prawda do pr...

Jagoda | 2014-05-13

Toż to ukochana książka z mojej młodości!
Kiedyż to ja ją czytałam, będąc nastolatką? Ileż to lat upłynęło...
Tak bardzo zapadła mi w pamięć.
Pamiętam, jak czytałam ją z wypiekami na twarzy.
Bo tak, jak i głównej bohaterce, mnie też nie podobało się to moje "tu i teraz". Wtedy właśnie zaczynał się mój okres buntu, taki , jaki ma większość nastolatków.
A tu nagle wpadła mi w ręce "Małgosia contra Małgosia".
Wierzcie, lub nie, ale po przeczytaniu tej książki stałam się wtedy lepszą córką dla swoich rodziców, poprawiłam oceny w szkole. A przede wszystkim nauczyłam się doceniać to, co mam, choć było tego niewiele.
I tak już mi zostało, dzięki Bogu.
Kupię tę książkę mojej córeczce, gdy już zacznie stawać się panną ( to za kilka lat). I napiszę Jej dedykację od serca.
A sama teraz do niej wrócę. I mam nadzieję, że jako dorosła kobieta zdania nie zmienię. Bo przecież ludzie się zmieniają, tak jak i czasy...
A czasy, kiedy zachłysnęłam się tą książką, to były lata 80...

Maciej | 2011-12-16
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 16 grudnia 2011

Przeczytałem tę książkę po ponad 20 latach od pierwszego czytania. Zrobiłem to właśnie dlatego, że za pierwszym razem bardzo mi się spodobała, zresztą podpada pod jeden z moich ulubionych tematów – podróży w czasie. Nie jest taka zła, jak wyczytałem w innych opiniach, choć rzeczywiście mnóstwo przypisów i ogólne nastawienie prawie wyłącznie na „tamtą” Małgosię może trochę razić dzisiejszego czytelnika. Ponieważ część współczesna osadzona jest w latach 70., uśmiechałem się na wspomnienia o „Filipince”, „Na przełaj” czy o problemach szkolnych. Ogólnie – polecam.

Biedronka | 2011-08-19

jak dla mnie zbyt podobna do "Godziny pąsowej róży" Marii Kruger, z tym, że tamta była zabawna i zrozumiała, ta natomiast trochę nuży i wiele zwrotów z dawnej polszczyzny jest wciśniętych na siłę ;/

nellanna | 2010-06-07

Urocza, dowcipna i ciekawie przybliża czasy odległe, zetlałe, ale nie pozbawione wdzięku. Bardzo chciałam przeżyć przygodę Małgosi osobiście.

Karla | 2012-07-11

Rzadko się zdarza żeby spodobała mi się ksiązka polskiej autorki, ale to jest jeden z nielicznych wyjątków.Tę ksiązkę poleciła mi mama. Sytuacja podczas, której bohaterka przenosi się w czasie(wstecz) i jej przygody w tamtym okresie....TO JEST TO. Gorąco polecam!

kropeczkawiki | 2014-06-20
Przeczytana: 28 listopada 2013

Ta książka jest nie w moim stylu,ale czytało mi się ją bardzo fajnie ;)
Ciągle zastanawiałam się jak zachowałabym się na miejscu głównej bohaterki,która z współczesnych dla niej czasów przeniosła się kilkanaście lat wcześniej.Przy tej książce możemy zdać sobie sprawę,jak odmienne były i są te dwa światy...ten sam świat,ale nie ten sam czas,miejsce i kultura.Według mnie jest to książka historyczna.Zawiera wiele rzeczy historycznych...Polecam tą książkę wszystkim miłośnikom fajnych książek :)

Victoria014 | 2011-08-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2007 rok

Jedna z moich ulubionych książek . Podchodziłam do niej dwa razy za pierwszym razem nie odniosło to skutków gdyż trochę była mało zrozumiała , potem jednak przeczytałam i bardzo mi się spodobała , brakowało mi jednak paru stron więcej o tym jak radziła sobie druga Małgosia ...
Też chciałabym przeżyć taką przygodę :P

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto