Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę

Okładka książki Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Ocena 7,4
Na Jowisza 2! ... Emilia Kiereś, Małg...
Okładka książki Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Elżbieta Szeptyńska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Ocena 7,8
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...

Oficjalne recenzje i

Między życiem a książką: za kulisami Jeżycjady

841 1 260

Miły powrót do świata Jeżycjady, aczkolwiek jest to pozycja tylko dla największych fanów uniwersum Musierowicz.
Grube tomiszcze, w którym autorka przy współudziale córki co nieco dodaje do Jeżycjady. A to napisze, skąd się wzięła dana scena czy motyw (zazwyczaj - z jej życia rodzinnego. Aż strach być krewnym Musierowicz, bo się człowiek od razu w książce odnajdzie), a to pokaże ilustracje postaci, które do tej pory nie doczekały się swoich ilustracji, a to zdjęcia lokacji z książek, a to autobiograficzne wątki związane z tym, dlaczego w ogóle zaczęła pisać, jak poznała swojego męża (a więc to stąd w jej książkach nagminnie ludzie zakochują się od pierwszego wejrzenia! Zawsze wydawało mi się to dość naiwne...), czy o korespondencji z bratem, poetą Stanisławem Barańczakiem. Misz-masz, ale przyjemny. I choć Jeżycjadę (zwłaszcza "starą") czytałam wielokrotnie, i wydawało mi się, że znam ją dobrze, co do wielu wspomnianych czy zilustrowanych tu postaci miałam wątpliwość natury "ale kto to w ogóle jest". No przepraszam, nie znam wszystkich imion i nazwisk na pamięć, a jak ktoś pojawia się na jedną scenę, to nie zaśmiecam sobie tym głowy. Nie podobały mi się tez niektóre wytłumaczenia autorki, np. historia o tym, jak to wielką tragedią stało się, gdy po podliczeniu okazało się, że wybranek jednej z bohaterek JEST OD NIEJ O 3 LATA MŁODSZY, PRZECIEŻ TO NIEMOŻEBNE! Chciałoby się powiedzieć - hola hola, to już nie te czasy, 3 lata to żadna różnica, kto tam na to patrzy - ale wtedy przypominam sobie moją Babcię, od której Dziadek był młodszy o 9 lat... Więc to nawet nie tak, że to jakieś staromodne patrzenie na świat... Tylko schematyczne. A szkoda. (A potem druga afera, BO DRUGI WYBRANEK JEST Z KOLEI ZA STARY!) Schematyzmu, zwłaszcza w ostatnich latach, w Jeżycjadzie sporo, także w tej książce. Jeśli masz alergię na najnowsze tomy, to możesz sobie odpuścić. A jeśli do dziś lubisz klimat Jeżycjady, to sięgnij - przyjemna lektura.

Przecudna - jakby się spotkało dawną przyjaciółkę i ma się to uczucie, że nawet po długiej przerwie nadal jest ten fajny kontakt między nami. Pięknie zilustrowana - zarówno rysunkami autorki, jak i zdjęciami rodzinnymi czy widokami kamienic Poznania. I choć spora książeczka na pierwszy rzut oka, to czyta się migusiem, bo wciąga jak wszystkie opowieści tej autorki!

Lektura obowiązkowa!

Lektura obowiązkowa!

Przepyszna. Zabawna. W bawełnę nie owija. Za to w zdjęcia, anegdoty, ilustracje i owszem. W sam raz dla wszystkich miłośników Jeżycjady. Po czymś takim ogromnie kusi , by uzupełnić braki w serii.

Dawno nic tak ciekawego nie czytałam.
Dużo ciekawych i zabawnych anegdotek(również możliwość by dowiedzieć się coś więcej o bracie autorki Stanisławie Barańczku). Dzięki temu Jeżycjada nabiera jeszcze większej magii.

Dawno nic tak ciekawego nie czytałam.

Zdecydowanie książka dla fanów Jeżycjady. Powoduje, że chce się wrócić do serii i do ulubionych bohaterów.

Stworzona z pomocą córki, opowiada o najbardziej znanych książkach Małgorzaty Musierowicz - serii "Jeżycjada". Dowiemy się z niej niemal 200 nieznanych wcześniej faktów z serii. Są one uzupełnione wieloma zdjęciami, rysunkami i historiami, wziętymi z życia Pani Musierowicz, jej rodziny i przyjaciół. Nie brakuje tu również zdjęć Poznania (i nie tylko), co dla czytelników nieznających tego miasta może być dużą wspomogą do wyobrażenia sobie świata, otaczającego rodzinę Borejko i innych bohaterów serii.

Jest to idealna pozycja dla wszystkich fanów "Jeżycjady".

Super pozycja dla fanów Jeżycjady

Super pozycja dla fanów Jeżycjady

Kulisy powstawania Jeżycjady, opowiastki rodzinne, ciekawostki z życia autorki, a wszystko to opisane lekkim piórem (klawiaturą) pani Musierowicz, którą tak bardzo kochamy za stworzenie nam Świata Borejków.
Z pewnością must read dla wszystkich miłośników serii. Tomisko pochłania się jednym tchem, by zaraz potem nabrać ochoty na przeczytanie całej Jeżycjady raz jeszcze! Bo ona nigdy się nie znudzi :)

Przypuszczam, że to pozycja tylko i wyłącznie dla znawców Jeżycjady, bez tego połowa książki musi być mocno niezrozumiała. Na bardzo duży plus - scenki z życia Małgorzaty Musierowicz i jej rodziny. Jak dla mnie na minus - sportretowanie drugoplanowych postaci z książek. Części nie pamiętam, ale w zasadzie nie o to mi chodzi. Bardziej o to, że każdy z nas ma wyobraźnię i czytając książkę wyobraża sobie, jak ktoś wygląda, jakie ma ruchy.
Jeżeli chodzi o styl pisarski - to czyta się tak samo genialnie, jak wszystkie książki pani Małgorzaty. Mam dla niej niesamowity szacunek, bo z każdej strony jej książek, wynika że jest niesamowicie dobrym człowiekiem. A z tej pozycji, wynika że udało jej się wzrastać wśród takich właśnie ludzi i jej dzieci miały to samo szczęście.

Małgorzata Musierowicz Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę Zobacz więcej
Małgorzata Musierowicz Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę Zobacz więcej