Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę

- Kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- Wydawnictwo:
- HarperCollins Polska
- Data wydania:
- 2020-05-06
- Data 1. wyd. pol.:
- 2020-05-06
- Liczba stron:
- 344
- Czas czytania
- 5 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328147874
- Tagi:
- Jeżycjada Borejko Musierowicz stanisław barańczak małgorzata musierowicz historia literatury książka literatura młodzieżowa literaturoznawstwo anegdota humor rodzina Poznań relacja matka-córka fotografia pisarka pisarstwo autorka
Gratka dla wszystkich miłośników Borejków, "Jeżycjady" i Małgorzaty Musierowicz – bez względu na wiek i płeć!
Kochane Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy! W tej międzypokoleniowej książce znajdziecie wszystko, czego jeszcze nie wiecie o "Jeżycjadzie", a co zawsze chcieliście wiedzieć.
Sprawdźcie, jak wyglądała Rubaszna z plecakiem, skąd wziął się serwis Nowakowskich, czy kino "Rialto" wciąż funkcjonuje, a Fatum Ślubne istnieje naprawdę, jak zrobić najprawdziwszą sałatkę z puńczyka z tuszki i rudą perukę. Zajrzyjcie do mieszkania Borejków, spróbujcie poprawnie napisać najzabawniejsze dyktando świata i dowiedzcie się co nieco o piromańskich skłonnościach autorki "Jeżycjady"…
"Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę" to niemal dwieście alfabetycznie ułożonych haseł, kolorowe zdjęcia, nigdy dotąd niepublikowane ilustracje, ciekawostki, anegdoty, cytaty i powiedzonka.
Wasza ukochana Autorka uchyla rąbka niejednej tajemnicy…
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Oficjalne recenzje
Między życiem a książką: za kulisami Jeżycjady
Małgorzata Musierowicz po raz pierwszy zabrała nas do poznańskiej dzielnicy Jeżyce w 1977 roku, a więc już 43 lata temu. Od tamtej pory mieliśmy okazję poznać całe pokolenia rodzin głównych bohaterów, wraz z nimi dorastać i obserwować, jak zmienia się świat. Ukoronowaniem tych długich lat kreowania powieściowego świata jest obszerny tom „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”, napisany przez autorkę we współpracy z córką Emilią Kiereś i pięknie wydany przez wydawnictwo Egmont – to prawdziwa skarbnica wiedzy dla młodszych i starszych fanów serii.
Należy zaznaczyć, że nie mówimy tu o kompendium ani o encyklopedii, ale właśnie o uzupełnieniu. Dlatego nie znajdziemy w książce życiorysów głównych bohaterów ani streszczeń kolejnych tomów, ale to, na co zabrakło w nich miejsca – opisy i fotografie najważniejszych miejsc, podobizny pobocznych bohaterów, liczne cytaty, w tym takie, które ostatecznie nie trafiły do książek, a przecież szkoda, żeby się zmarnowały! A co najważniejsze, znajdujemy tu mnóstwo anegdot, ciekawostek i historii rodzinnych, które w mniejszym lub większym stopniu przeniknęły z życia autorki do akcji jej powieści. I choć Małgorzata Musierowicz zaznacza, że stworzone przez nią postaci w większości nie są wzorowane na jej przyjaciołach i członkach rodziny, to jednak zdradza pewne cechy wspólne i źródła inspiracji.
Najciekawsze okazały się dla mnie wątki autobiograficzne: wspomnienia z dzieciństwa spędzonego z matką i bratem, Stanisławem Barańczakiem, nauka alfabetu przy użyciu dżdżownic, pierwsze spotkanie z przyszłym mężem, radosna twórczość dzieci oraz rodzinne święta i uroczystości. Małgorzata Musierowicz pozwala nam lepiej się poznać, otwiera się dla czytelnika i zdradza, które powieściowe sceny miały swoje źródło w realnym życiu. Choć nie należy utożsamiać rodziny autorki z bohaterami jej książek, to widać wyraźnie, że łączy ich to samo charakterystyczne ciepło i humor. Dowiadujemy się, jak to się stało, że z graficzki „przekwalifikowała się” na pisarkę, żeby móc ilustrować własne książki. Dzieli się z nami rodzinnymi szaradami i przepisami, zdjęciami, fragmentami listów od fanów oraz piękną historią o tym, jak Czesław Miłosz stanął w obronie Robrojka.
„Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” to połączenie książki i albumu z licznymi zdjęciami i rysunkami autorki. Twarda oprawa, duży format, układ alfabetyczny i szerokie marginesy sprawiają, że książkę czyta się wygodnie i z dużą przyjemnością. To prawdziwa skarbnica zarówno anegdot, jak i ciekawostek historycznych, zwłaszcza związanych z pisarzami i literaturą. Książka stanowi doskonałe uzupełnienie serii i rzuca światło na kulisy powstawania powieści niczym piękny i bardzo osobisty prezent od autorki dla długoletnich (i nowych) fanów.
Agnieszka Kruk
Oceny
Cytaty
Byliśmy biegli , pan Musierowicz i ja, w wytwarzaniu strojów nas szkolne i pozaszkolne imprezy. A że z racji wykonywania wolnych zawodów uzn...
RozwińZakładanie książek - Sama nawet nie wiedziałam, że wytwarzam w tej materii jakieś trendy, póki nie zajęła się tematem pani Bożena z bibliote...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Miły powrót do świata Jeżycjady, aczkolwiek jest to pozycja tylko dla największych fanów uniwersum Musierowicz.
Grube tomiszcze, w którym autorka przy współudziale córki co nieco dodaje do Jeżycjady. A to napisze, skąd się wzięła dana scena czy motyw (zazwyczaj - z jej życia rodzinnego. Aż strach być krewnym Musierowicz, bo się człowiek od razu w książce odnajdzie), a to pokaże ilustracje postaci, które do tej pory nie doczekały się swoich ilustracji, a to zdjęcia lokacji z książek, a to autobiograficzne wątki związane z tym, dlaczego w ogóle zaczęła pisać, jak poznała swojego męża (a więc to stąd w jej książkach nagminnie ludzie zakochują się od pierwszego wejrzenia! Zawsze wydawało mi się to dość naiwne...), czy o korespondencji z bratem, poetą Stanisławem Barańczakiem. Misz-masz, ale przyjemny. I choć Jeżycjadę (zwłaszcza "starą") czytałam wielokrotnie, i wydawało mi się, że znam ją dobrze, co do wielu wspomnianych czy zilustrowanych tu postaci miałam wątpliwość natury "ale kto to w ogóle jest". No przepraszam, nie znam wszystkich imion i nazwisk na pamięć, a jak ktoś pojawia się na jedną scenę, to nie zaśmiecam sobie tym głowy. Nie podobały mi się tez niektóre wytłumaczenia autorki, np. historia o tym, jak to wielką tragedią stało się, gdy po podliczeniu okazało się, że wybranek jednej z bohaterek JEST OD NIEJ O 3 LATA MŁODSZY, PRZECIEŻ TO NIEMOŻEBNE! Chciałoby się powiedzieć - hola hola, to już nie te czasy, 3 lata to żadna różnica, kto tam na to patrzy - ale wtedy przypominam sobie moją Babcię, od której Dziadek był młodszy o 9 lat... Więc to nawet nie tak, że to jakieś staromodne patrzenie na świat... Tylko schematyczne. A szkoda. (A potem druga afera, BO DRUGI WYBRANEK JEST Z KOLEI ZA STARY!) Schematyzmu, zwłaszcza w ostatnich latach, w Jeżycjadzie sporo, także w tej książce. Jeśli masz alergię na najnowsze tomy, to możesz sobie odpuścić. A jeśli do dziś lubisz klimat Jeżycjady, to sięgnij - przyjemna lektura.
Miły powrót do świata Jeżycjady, aczkolwiek jest to pozycja tylko dla największych fanów uniwersum Musierowicz.
więcej Pokaż mimo toGrube tomiszcze, w którym autorka przy współudziale córki co nieco dodaje do Jeżycjady. A to napisze, skąd się wzięła dana scena czy motyw (zazwyczaj - z jej życia rodzinnego. Aż strach być krewnym Musierowicz, bo się człowiek od razu w książce odnajdzie), a to...
Przecudna - jakby się spotkało dawną przyjaciółkę i ma się to uczucie, że nawet po długiej przerwie nadal jest ten fajny kontakt między nami. Pięknie zilustrowana - zarówno rysunkami autorki, jak i zdjęciami rodzinnymi czy widokami kamienic Poznania. I choć spora książeczka na pierwszy rzut oka, to czyta się migusiem, bo wciąga jak wszystkie opowieści tej autorki!
Przecudna - jakby się spotkało dawną przyjaciółkę i ma się to uczucie, że nawet po długiej przerwie nadal jest ten fajny kontakt między nami. Pięknie zilustrowana - zarówno rysunkami autorki, jak i zdjęciami rodzinnymi czy widokami kamienic Poznania. I choć spora książeczka na pierwszy rzut oka, to czyta się migusiem, bo wciąga jak wszystkie opowieści tej autorki!
Pokaż mimo toLektura obowiązkowa!
Lektura obowiązkowa!
Pokaż mimo toPrzepyszna. Zabawna. W bawełnę nie owija. Za to w zdjęcia, anegdoty, ilustracje i owszem. W sam raz dla wszystkich miłośników Jeżycjady. Po czymś takim ogromnie kusi , by uzupełnić braki w serii.
Przepyszna. Zabawna. W bawełnę nie owija. Za to w zdjęcia, anegdoty, ilustracje i owszem. W sam raz dla wszystkich miłośników Jeżycjady. Po czymś takim ogromnie kusi , by uzupełnić braki w serii.
Pokaż mimo toDawno nic tak ciekawego nie czytałam.
Dużo ciekawych i zabawnych anegdotek(również możliwość by dowiedzieć się coś więcej o bracie autorki Stanisławie Barańczku). Dzięki temu Jeżycjada nabiera jeszcze większej magii.
Dawno nic tak ciekawego nie czytałam.
Pokaż mimo toDużo ciekawych i zabawnych anegdotek(również możliwość by dowiedzieć się coś więcej o bracie autorki Stanisławie Barańczku). Dzięki temu Jeżycjada nabiera jeszcze większej magii.
Zdecydowanie książka dla fanów Jeżycjady. Powoduje, że chce się wrócić do serii i do ulubionych bohaterów.
Zdecydowanie książka dla fanów Jeżycjady. Powoduje, że chce się wrócić do serii i do ulubionych bohaterów.
Pokaż mimo toStworzona z pomocą córki, opowiada o najbardziej znanych książkach Małgorzaty Musierowicz - serii "Jeżycjada". Dowiemy się z niej niemal 200 nieznanych wcześniej faktów z serii. Są one uzupełnione wieloma zdjęciami, rysunkami i historiami, wziętymi z życia Pani Musierowicz, jej rodziny i przyjaciół. Nie brakuje tu również zdjęć Poznania (i nie tylko), co dla czytelników nieznających tego miasta może być dużą wspomogą do wyobrażenia sobie świata, otaczającego rodzinę Borejko i innych bohaterów serii.
Jest to idealna pozycja dla wszystkich fanów "Jeżycjady".
Stworzona z pomocą córki, opowiada o najbardziej znanych książkach Małgorzaty Musierowicz - serii "Jeżycjada". Dowiemy się z niej niemal 200 nieznanych wcześniej faktów z serii. Są one uzupełnione wieloma zdjęciami, rysunkami i historiami, wziętymi z życia Pani Musierowicz, jej rodziny i przyjaciół. Nie brakuje tu również zdjęć Poznania (i nie tylko), co dla czytelników...
więcej Pokaż mimo toSuper pozycja dla fanów Jeżycjady
Super pozycja dla fanów Jeżycjady
Pokaż mimo toKulisy powstawania Jeżycjady, opowiastki rodzinne, ciekawostki z życia autorki, a wszystko to opisane lekkim piórem (klawiaturą) pani Musierowicz, którą tak bardzo kochamy za stworzenie nam Świata Borejków.
Z pewnością must read dla wszystkich miłośników serii. Tomisko pochłania się jednym tchem, by zaraz potem nabrać ochoty na przeczytanie całej Jeżycjady raz jeszcze! Bo ona nigdy się nie znudzi :)
Kulisy powstawania Jeżycjady, opowiastki rodzinne, ciekawostki z życia autorki, a wszystko to opisane lekkim piórem (klawiaturą) pani Musierowicz, którą tak bardzo kochamy za stworzenie nam Świata Borejków.
więcej Pokaż mimo toZ pewnością must read dla wszystkich miłośników serii. Tomisko pochłania się jednym tchem, by zaraz potem nabrać ochoty na przeczytanie całej Jeżycjady raz jeszcze! Bo...
Przypuszczam, że to pozycja tylko i wyłącznie dla znawców Jeżycjady, bez tego połowa książki musi być mocno niezrozumiała. Na bardzo duży plus - scenki z życia Małgorzaty Musierowicz i jej rodziny. Jak dla mnie na minus - sportretowanie drugoplanowych postaci z książek. Części nie pamiętam, ale w zasadzie nie o to mi chodzi. Bardziej o to, że każdy z nas ma wyobraźnię i czytając książkę wyobraża sobie, jak ktoś wygląda, jakie ma ruchy.
Jeżeli chodzi o styl pisarski - to czyta się tak samo genialnie, jak wszystkie książki pani Małgorzaty. Mam dla niej niesamowity szacunek, bo z każdej strony jej książek, wynika że jest niesamowicie dobrym człowiekiem. A z tej pozycji, wynika że udało jej się wzrastać wśród takich właśnie ludzi i jej dzieci miały to samo szczęście.
Przypuszczam, że to pozycja tylko i wyłącznie dla znawców Jeżycjady, bez tego połowa książki musi być mocno niezrozumiała. Na bardzo duży plus - scenki z życia Małgorzaty Musierowicz i jej rodziny. Jak dla mnie na minus - sportretowanie drugoplanowych postaci z książek. Części nie pamiętam, ale w zasadzie nie o to mi chodzi. Bardziej o to, że każdy z nas ma wyobraźnię i...
więcej Pokaż mimo to