Dzieje smaku

Wydawnictwo: Sens
83-86944-44-7
humor, anegdoty, kuchnia
Edyta

Pierwsze lata dzieciństwa, które pamiętam, były czasami niedostatku. Mieszkaliśmy w maleńkich sublokatorskich pokojach domu w oficynie przy ulicy Czarnowiejskiej w Krakowie. Rodzice byli bez pracy. Tata siedział cale dnie w kąciku zagrodzonym szafa, co nazywało się gabinetem, i zarabiał na spłacenie wiecznych pożyczek tłumaczeniem z niemieckiego opasłej "Historii filozofii chrześcijańskiej" Bohnera i Gilsona.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Erised | 2015-02-28
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2015

Książka to zbiór felietonów, które autor publikował uprzednio na łamach m.in. "Kuchni", tak więc ku mojemu zaskoczeniu część z nich brzmiała dla mnie dość znajomo. Stomma zabiera nas w podróż po stołach, kuchniach, zapleczach, restauracjach i knajpach oraz wszelakich gustach. Daje o sobie znać jego frankolifizm - kuchnia francuska postawiona jest na świeczniku, potrawy i napitki jej przynależne rozpatruje się najuważniej a bohaterowie to w znakomitej większości postaci z panteonu francuskich bohaterów. Czyta się ją lekko i przyjemnie, niekiedy kręcąc głową nad wychylającą tu i ówdzie megalomanią autora ale zawsze - smacznie. Miłośnikom gatunku traktującego o kuchni - bardzo polecam, pozostałym - mniej, choć zawsze warto.

rockette | 2015-12-06
Sigyn | 2014-09-18