Żywot Łazika z Tormesu

Tłumaczenie: Maurycy Mann
Seria: Biblioteka Jednorożca
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Vida de Lazorillo de Tormes y de sus fortunas y adveridades
klasyka

Żywot Łazika z Tormesu, anonimowy utwór hiszpański z 1554 (wydanie polskie 1923), który przeszedł do klasyki literatury europejskiej, opowiadający dzieje tytułowego Łazika (Łazarza), małego szelmy, włóczęgi i złodziejaszka, który służąc kolejno u dziada, księdza, szlachcica, zakonnika i oszusta, uczy się życia i walki o swoje dobro. Żywot zapoczątkował gatunek w literaturze zwany romansem łotrzykowskim, powieścią łotrzykowską lub romansem pikarejskim. Jego znamienne cechy to połączenie formy autobiograficznej z satyrą na współczesne obyczaje oraz awanturniczy charakter fabuły. Bohater, przeważnie złodziej, włóczęga, żebrak lub zabijaka żyjący na marginesie społeczeństwa (hiszpańskie picaro), kpiąc z norm moralnych i konwenansów, stanowił przeciwieństwo szlachetnie urodzonych herosów z romansów rycerskich. Przypuszcza się, że w swojej genezie romans łotrzykowski czerpał m.in. z arabskiej makamy.

Ilustrował Mieczysław Jurgielewicz

źródło opisu: http://portalwiedzy.onet.pl/57791,,,,zywot_lazika_z_tormesu,haslo.html

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

Gosia | 2016-03-18
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 lutego 2016

Lekka i przyjemna lektura z nutką humoru. Chociaż z każdą kartką było mi coraz bardziej żal biednego Łazika, który w swej naiwności trafiał z deszczu pod rynnę, a nawet gorzej:) to jednak tok wydarzeń nie pozwalał na powstrzymanie się od śmiechu :)

myggfa | 2016-11-10
Maciek | 2016-10-15