Malwina czyli domyślność serca

Okładka książki Malwina czyli domyślność serca Maria Wirtemberska
Okładka książki Malwina czyli domyślność serca
Maria Wirtemberska Wydawnictwo: Universitas Seria: Klasyka Mniej Znana klasyka
klasyka
Klasyka Mniej Znana
Universitas
2002-01-01
1925-01-01

Okładka książki Erotykon Adam Asnyk, Krzysztof Kamil Baczyński, Michał Bałucki, Zbigniew Becher, Tadeusz Boy-Żeleński, Tadeusz Breza, Marzena Broda, Stanisław Brzozowski, Michał Choromański, Józef Czechowicz, Jan Danecki (poeta), Jan Dobraczyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stanisław Dygat, Konstanty Ildefons Gałczyński, Władysław A. Grzeszczyk, Klementyna Hoffmanowa, Henryk Horosz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Janina Ipohorska, Jarosław Iwaszkiewicz, Zbigniew Jerzyna, Franciszek Karpiński, Jan Kasprowicz, Franciszek Dionizy Kniaźnin, Jan Kochanowski, Wespazjan Kochowski, Maria Konopnicka, Tadeusz Kotarbiński, Jan Kott, Anka Kowalska, Józef Ignacy Kraszewski, Leszek Kumor, Maria Kuncewiczowa, Jalu Kurek, Antoni Lange, Stanisław Jerzy Lec, Jan Lechoń, Ignacy Legatowicz, Bolesław Leśmian, Jerzy Liebert, Liliana, Janusz Makarczyk, Kornel Makuszyński, Adam Mickiewicz, Jan Andrzej Morsztyn, Andrzej Możdżonek, Daniel Naborowski, Zofia Nałkowska, Stefan Napierski, Cyprian Kamil Norwid, Eliza Orzeszkowa, Bronisława Ostrowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Włodzimierz Perzyński, Halina Poświatowska, Jurek Potański, Wacław Potocki, Bolesław Prus, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Feliks Przysiecki, Melchior Pudłowski, Zuzanna Rabska, Mikołaj Rej, Janusz Roś, Józef Ruffer, Jadwiga Rutkowska, Horacy Safrin, Magdalena Samozwaniec, Mikołaj Sęp Szarzyński, Henryk Sienkiewicz, Antoni Słonimski, Juliusz Słowacki, Jan Smolik, Leopold Staff, Adam Lewandowic Strzeżowczyk, Aleksander Świętochowski, Leszek Szeligowski, Renata Szuman-Fikus, Stanisław Trembecki, Andrzej Trzebiński, Julian Tuwim, Józef Weyssenhoff, Kazimierz Wierzyński, Maria Wirtemberska, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Adam Władysławiusz, Rafał Wojaczek, Maryla Wolska, Gabriela Zapolska, Kazimiera Zawistowska, Emil Zegadłowicz, Stefan Żeromski, Szymon Zimorowic, Narcyza Żmichowska
Erotykon Adam Asnyk, Krzyszt...

ostatnie czego się spodziewałam to fakt, że dziewiętnastowieczny polski romans tak bardzo mi się spodoba, świetnie się go czytało i myślę, że mogę go nazwać jednym z przyjemniejszych do czytania polskich klasyków

No zestarzało się aczkolwiek chwilami zalatywało Jane Austen

No zestarzało się aczkolwiek chwilami zalatywało Jane Austen

Przyjemna, momentami naiwna książka. Bardzo szybko się czyta, bohaterowie są zróżnicowani, poznajemy różne środowiska, w których obraca się nasz główna bohaterka, czyli właśnie Malwina. Obowiązkowa pozycja na studiach polonistycznych. Książka dość zapomniana w klasyce polskiej literatury.

Dzisiaj nieco zapomniana książka. Ku mojemu zaskoczeniu (szykowałam się na przyciężkawą lekturę),pochłonęłam ją błyskawicznie. Urocza powieść, prawdziwy klejnocik polskiej literatury.

Książka przypomina klimatem twórczość Jane Austen. Gratka dla fanów tej autorki. Szkoda, że powieść nie jest bardziej znana, bo całkiem zgrabnie została tam uknuta intryga. Postacie może zbyt wyidealizowane, ale taka jest konwencja książki. Bardzo ciekawie została rozwiązana kwestia narracji. Polecam dla zainteresowanych "osobliwościami" w literaturze polskiej.

Naiwna, momentami wręcz w sposób uciążliwy, ale można przebrnąć bez większych problemów. Zaleta - bardzo krótkie rozdziały. ;)

Naiwna, prosta, schematyczna, ale ma w sobie jakiś urok.

Naiwna, prosta, schematyczna, ale ma w sobie jakiś urok.

Z początku oświeceniowe romansidło i lekko zbyt sentymentalne, ale im dłużej czytałam tym bardziej zżyłam się z główną bohaterką i tym bardziej mi się podobało! Warto było przeczytać do końca!

Na półkach: , , , , , , ,

7/10
Powieść Marii Wirtemberskiej, córki Izabeli i Kazimierza Czartoryskich (a raczej prawdopodobnie króla Stanisława Augusta),uznawana jest przez badaczy za pierwszą polską powieść sentymentalną opisującą przeżycia wewnętrzne bohaterów. Już ten doniosły fakt sam sprawia, że jest to całkiem ciekawe dzieło.

Mimo prostoty fabularnej (to w końcu zwykły romans),ckliwego do bólu zakończenia, przewidywalnych zwrotów akcji i wciąż jeszcze trochę przestarzałej polszczyzny, "Malwina" to dość przyjemna i nawet zajmująca powieść. Odnaleźć można w niej wyjątkowo dużo ciekawej obyczajowości tamtych czasów - miłosne gry w karty, przedstawienia "żywych obrazów" czy rycerskie karuzele, a także chyba pierwsze w polskiej literaturze wątki patriotyczne oraz mnóstwo autobiograficznych ciekawostek, które roztrząsa się na zajęciach z literatury Oświecenia. Szczególnie moją ciekawość wzbudziła myśl, że być może powieściowy książę Melsztyński był wzorowany na postaci księcia Józefa Poniatowskiego, który w pruskiej Warszawie stale znajdował się w centrum życia towarzyskiego i był darzony przez Wirtemberską "sentymentem", jak przez chyba każdą ówczesną Polkę.

"Malwina, czyli domyślność serca" to sympatyczna książeczka, która przeszła próbę czasu i zrobiła na mnie większe znacznie wrażenie niż "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki", który był niczym więcej niż zwykłą kalką "Kandyda".

7/10

Mimo prostoty fabularnej (to w końcu zwykły romans),ckliwego do...

Jak możecie przeczytać na moim profilu, studiuję na drugim roku polonistyki-komparatystyki. W tym roku min. czytam literaturę oświeceniową, jednak mimo to piszę niewiele recenzji moich lektur. Nie dlatego, że ich nie czytam. Po prostu oświecenie to nie moja bajka, nie przemawia to do mnie, wielu lektur nie rozumiem, a nie chcę ich skrzywdzić negatywną recenzją. Jednak zdecydowanie wyjątkiem od reguły jest ,,Malwina, czyli domyślność serca”, która może się zestarzała, ale nadal mi się bardzo podobała.

Młoda wdowa Malwina prowadzi spokojne życie na wsi. Pewnego dnia w jej dworku wybucha pożar. Kobietę ratuje tajemniczy Ludomir, który ze względu na obrażenia, musi pozostać pod jej dachem przez jakiś czas. Między tą dwójką rodzi się uczucie, jednak Ludomir ostatecznie opuszcza Malwinę, uważając, że nie jest jej godny. Aby zapomnieć o nieszczęśliwej miłości, Malwina wyjeżdża do miasta, gdzie ponownie spotyka Ludomira. Wydaje się on jej jednak kompletnie innym człowiekiem…

,,Malwina” jest uważana za pierwszą powieść psychologiczną. Oczywiście, jest to nierozbudowany psychologizm, postacie są uproszczone i o mało skomplikowanych charakterach, ale warto się przełamać i pokonać opory przed ,,staroświeckością”, wciągnąć się w świat stworzony przez Wirtemberską – Czartoryską. Całość jest niezwykle uczuciowa, klimatyczna tym uroczym staroświeckim klimacikiem, przepełniona refleksjami o miłości, ale też pogodna i napisana w przyjemny sposób. Jest tu trochę moralizatorstwa, ale nie tak natrętnego jak w przypadku niektórych innych dzieł z oświecenia. Myślę, że można czytać ,,Malwinę” jak komedię romantyczną, która dziś może już nie zaskakuje, ale jest urocza, przyjemna i przywraca wiarę w miłość. Głównym wątkiem jest przekonanie, że sercem łatwiej możemy poznać prawdę o człowieku i sytuacji niż za sprawą chłodnej kalkulacji.

Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach ta powieść nie trafi do każdego, ale jeśli jesteście zainteresowani dawną literaturą i jej przemianami, to warto poznać ,,Malwinę”, która wprowadziła wiele motywów, które były później obficie wykorzystywane.

,, Być kochaną, jak się kocha,
Znaleźć duszę do swej duszy,
Czyliż to prośba zbyt płocha,
Co niebios nigdy nie wzruszy?”

• Studia
  • Lektury