Gaza blues

Wydawnictwo: Świat Literacki
Gaza blues
opowiadania, surrealizm, groteska
Róża_Bzowa

Krótkie, znakomicie skonstruowane opowiadania wybitnego izraelskiego pisarza młodego pokolenia czerpią z języka potocznego, odwołują się do poetyki wideoklipu. Tylko pozornie zakorzenione w banalnej codzienności - kryją w sobie niepokojącą, surrealistyczną wizję świata. Ironia, brutalność, dystans, obrazoburcze i przewrotne traktowanie innych tematów, bezlitosny humor - stają się także zaskakującym sposobem mówienia o uczuciach. Każdy z tych świetnych tekstów jest zaproszeniem do gry z własną wrażliwością - do gry ryzykownej, ale pociągającej.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

maggalus | 2014-02-17
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 26 marca 2013

Odradzam rozpoczynanie znajomości z Etgarem Keretem od "Gaza blues".

"Gaza blues" to wybór opowiadań z kilku innych tomików Kereta, który został opublikowany jako pierwszy w Polsce dla sprawdzenia, czy jego opowiadania w ogóle się u nas przyjmą. Znacząca większość opowiadań pochodzi z tomiku "8% z niczego", więc zamiast czytać "Gaza blues" polecam od razu wziąć się za rzeczony tomik, a potem wciągać następne, skoro obecnie mamy już taką możliwość, bo zostały przetłumaczone na polski.

Ponieważ mnie nikt nie uświadomił i czytałam "Gaza blues" tydzień po "8% z niczego", po pierwszym dziwnym uczuciu déjà vu obiecałam sobie, że będę przerzucać opowiadania, które już znam i czytać tylko te nowe. Ale jak tu przerzucić "Stłuc świnkę", "Chodniki" czy "Tęskniąc za Kissingerem"? I tym sposobem przeczytałam praktycznie ponownie "8% z niczego" po tygodniu. Opowiadania były tak dobre, że nawet przez chwilę nie miałam żalu, że czytam to samo, ale na wszelki wypadek...

Magdalena | 2015-02-24
Przeczytana: 20 lutego 2015

Dopiero rozsmakowuję się w opowiadaniach tego autora - ciekawe i dające do myślenia.

Jola | 2015-01-23
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Ostatnio dostałam w prezencie kilkanaście e-booków i wśród nich był właśnie Etgar Keret. Zdecydowałam, że przeczytam Gazę blues dlatego, że książka jest taka krótka. No i dobrze, że przeczytałam a jeszcze lepiej, że mam następną książkę tego pisarza.
Była to seria miniaturowych opowiadań, perełek, w których słów jest nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz:) Każda nowelka jest przepiękna i pełna treści. Każda zachwyca, wzrusza i zmusza do głębokiego zastanowienia się nad życiem i śmiercią też. Wiem, że do wielu z tych opowiadań wrócę niejednokrotnie. Jedno z nich pod tytułem Buty utkwiło mi w sercu na dłuuugo.

Kamila Kujawa | 2015-02-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2015

Uwielbiam Kereta....ale ten zbiór był jakiś taki nijaki. Jeśli ktoś dopiero chciałby zacząć swoją przygodę z tym izraelskim pisarzem - polecam wybrać cokolwiek innego.

eukruk | 2012-07-22

Cudo. Polecam też film "9 dolarów 99 centów" na podstawie jego opowiadań

Rewelacja, jak zwykle u Kereta. Najlepiej każde opowiadanie czytać innego dnia, by móc się nad nim zastanowić. Niestety, mi ta sztuka nie wyszła - po skończeniu jednej nowelki miałam niesamowitą chęć na następną xD
Większa relacja z lektury tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/03/30/etgar-keret-gaza-blues/

cannelle | 2016-10-28
morion | 2016-09-17
leslie | 2016-09-08
| 2016-09-08
Przeczytana: 13 lipca 2016
Zaglądamy do domu Etgara Kereta! [Zdjęcia]

Najwęższy dom świata zbudowany dla pisarza Etgara Kereta jest już wykończony i otwarty dla zwiedzających. Powierzchnia mieszkalna to tylko 133 cm! Prezentujemy zdjęcia wnętrza.