Tęskniąc za Kissingerem

Tłumaczenie: Agnieszka Maciejowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Ga'aguai Le-Kissinger
Ag2S

Chłopiec ratujący ulubioną zabawkę przed ojcem; mężczyzna, który nie potrafi wybrać między matką a ukochaną; wynalezienie leku na samotność; walka z chodnikami. Keret w mistrzowski sposób zamienia dramatyczne, niekiedy rozpaczliwe sytuacje w groteskowe, pełne humoru sceny, tworząc wizję świata, w której odnajdzie się wielu czytelników…

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Kamasz | 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Zacne dziełko skryte za szpetną okładką. 51 (podobno, mnie liczyć nie kazano) króciutkich opowiadanek, miejscami wręcz lapidarnych. Zgoła nietypowe opowiastki, podszyte wewnętrznym smutkiem jakby, chwilami dziecinną niezgodą na świat. Dziecinności zresztą w tych opowiadaniach znajdziemy mnóstwo - bohaterowie albo chodzą jeszcze do szkoły albo nie potrafią sobie poradzić z własną dorosłością. Bynajmniej, nie dajmy się zwieść - książka to dojrzała i wysmakowana, przewrotnie korzystająca z narracji nierzadko wpuszczając czytelnika w morele.

Niektórzy zarzucają Keretowi niedopowiadalność, jakąś nieudaną niepuentowalność. Że się zbyt szybko kończy, że nie ma zakończenia, że pisarz zarysował tylko szkic, a fabuła się nie ukazała. Proszę - przeczytajcie uważnie. To naprawdę doskonale zamknięte teksty, zawieszone w idealnym momencie. Wystarczy skojarzyć pewne fakty, miejscami samemu dopowiada się ostatnie zdanie.

Poza tym, duża różnorodność i zaskakujące koncepty, garść mądrości i trochę...

Monka | 2012-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2012

Książka nierówna. Niektóre opowiadania świetne, jak np. "Stłuc świnkę". Większość jednak rozczarowuje i zdecydowanie ukazuje tylko fragment otaczającego nas świat i to świata bardzo okrutnego.

Superchrupka | 2016-09-19

Na początku byłam trochę zawiedziona. Chciało mi się kontynuacji "8% z niczego", które przeczytałam wcześniej, a tu jednak zaczęło się nieco inaczej - jakby bardziej komiksowo, jeszcze bardziej żartobliwie, zgrywa za zgrywą (chociaż opowiadanie otwarcia, to o śwince, jest świetne). Na szczęście im dalej, robiło się lepiej. No a ja cóż - z każdym kolejnym opowiadankiem na powrót zaczęłam się Keretem zachwycać, nawet trochę w nim podkochiwać. Jego zdania, jak zwykle, mistrzowskie. Jego empatia ogromna. Co tu dużo gadać - Keret jest super.

Kayunia | 2016-01-21
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Gdyby nie całkiem niezłe pierwsze opowiadanie o śwince, pewnie zarzuciłabym lekturę zaraz na początku, a tak, czytałam, czekałam i ufałam, że jakąś perłę wyłowię:) No, ale nie wyłowiłam, choć przyznam, że trzy opowiadania pozostały w mojej pamięci, a zdecydowanym faworytem jest to o butach sportowych. Tyle, że to za mało, żeby książkę polecać... A jeszcze gorzej, że to pierwsze spotkanie z prozą Kereta, bardzo skutecznie wyeliminowało z mojej głowy chęć na dalsze poznawanie Autora.

hańczańska | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Do tego zbioru podchodziłam dwa razy. Pierwsze czytanie kilku opowiadań niosło ze sobą poczucie ich mierności, ale dałam Keretowi i sobie drugą szansę. Zaczęłam od początku, dochodząc do wniosku, że faktycznie da się z tych historii wyciągnąć ciekawe korelacje, a każda z nich jest surrealistycznym przedstawieniem danego problemu, gdzie nad wnioskami trzeba pomyśleć. I za to duży plus, nieoczywistość wzmaga uważność. Może zniechęcać, ale z drugiej strony książka, która porusza szare komórki, a nie podaje wszystko na tacy, jest bardziej wartościowa.

Keret w lapidarnych formach potrafi zawrzeć dużo brutalności połączonej z czarnym humorem. Nazywa swój styl 'subiektywnym realizmem'. Interesuje go w dużej mierze płaszczyzna emocjonalna bohaterów i między innymi na jej podstawie buduje krótkie fabuły. Potrafi zaskoczyć, zamyślić lub wzbudzić poczucie niedosytu. Uważam, że zbiór ten jest nierówny, jednak to częsta tendencja przy opowiadaniach. Mimo to książkę warto potraktować jako...

Mel | 2013-09-19
Przeczytana: 18 września 2013

książka zbudowana jest z krótkich opowiastek, gdzie niektóre kończą się refleksją, a inne pozostają niedopowiedziane, niedokończone.
Kereta bardzo przyjemnie się czyta, a jego postrzeganie świata szokuje.
polecam!

| 2012-04-03

Bezkompromisowo, dla mnie najlepsza książka Kereta. Różnorodność tematyczna,a jednocześnie spójna historia sprawia, że opowiadania czyta się jednym tchem.

Agata_Adelajda | 2013-02-08

Keret... hm... W Trójce w zeszłym roku słuchałam Nagłego pukania do drzwi. Fajne. Inne. I dalej mam ochotę. Na pierwszy ogień jednak poszedł tomik opowiadań Tęskniąc za Kissingerem. W zeszłym roku nawet rozważałam kupno Keretów, ale okładki (neonowe kolory) jakoś mnie odrzuciły. No i te ceny! Ratunku.
No, ale wracając do opowiadań. Pierwsze z nich nosi tytuł Stłuc świnkę. Jest doskonałe. Myślę, że to jednak źle, że znalazło się na początku, bo podniosło poprzeczkę, której inne opowiadania nie dały radę przeskoczyć. Dalej znalazłam tylko dwa opowiadania z sensem, które dobrze się czytało i były o czymś: Żeby zdechli i Buty. Z pięćdziesięciu jeden opowiadań - tylko trzy. Słabo. Reszta pełna jest przemocy, samotności i chaosu. I nie jestem pewna, czy żeby być dobrym nowoczesnym pisarzem trzeba co akapit rzucać mięsem jak gimbus...
Szukałam czegoś, jakiegoś wycinku o Kerecie. Chyba myszy wyniosły, bo nie mogłam znaleźć. Trudno. Może następnym razem.
Czy polecam? Nie, nie polecam. Bez...

mal90s | 2013-12-11
Przeczytana: 04 lutego 2012

Kocham Kereta. Taką lekkość w łączeniu kultur, świata realnego z wyimaginowanym, we współczesnej znanej mi literaturze, posiada tylko pan Etgar. Poczucie humoru i śmiertelna powaga to pierwiastki, które trudno jest połączyć, ale on robi to doskonale.

Kasia | 2013-04-02

[...]
Świat kreowany przez autora jest nieprzewidywalny i często okrutny. Opisywana przestrzeń łączy ze sobą realizm i magię. Bohaterowie zatrzymali się w pewnym momencie życia i nie potrafią ruszyć do przodu (Materiał, z jakiego zrobione są sny), często mylą pojęcie miłości z pożądaniem i pragnieniem osiągnięcia satysfakcji seksualnej (Stój!). W świecie Kereta bohater tak bardzo przyzwyczaja się do samotności i obawia zranienia, że wybiera życie w pojedynkę i odrzuca szansę na miłość (Krople). Potrafi też przez długi czas idealizować obiekt westchnień, by na koniec nie osiągnąć spełnienia i pozostać rozczarowanym (Łże-Wenus). Istnieją tu czarodzieje, których czary wcale nie chronią przed bólem złamanego serca (Szkoła dla czarodziejów), a zamiast królika z kapelusza wyciągają martwe noworodki (Sztuczka z kapeluszem). Brutalność i okrucieństwo wkraczają bezpardonowo na scenę w najmniej oczekiwanym momencie. Podczas lektury czytelnik zostaje uraczony przewrotnymi rozwiązaniami i...

Znalezione w Ninatece: Urodziny Etgara Kereta

Któż inny niż izraelski pisarz Etgar Keret mógłby napisać takie zdanie: Są dwa rodzaje ludzi, tacy, co lubią spać od ściany, i tacy, którzy lubią spać z tymi, co ich zepchną z łóżka? W dzisiejszym odcinku audiocyklu trochę o Kerecie, trochę o filmowej adaptacji jego opowiadania „Mistrz świata”.